Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Justificare perioada repaus zilnica/saptamanala+ perioade extra


toader

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Members

Buna ziua, va adresez o noua intrebare dupa ce pe parcursul efectuarii scolarizarii pentru obtinerea permisului de conducere cat C, CE si D respectiv a urmarii cursurilor pentru obtinerea atestatului, o ceata s-a instalat pe creierul meu referitor la anumite aspecte ale activitatii de sofer si explicit:

instructorul ne indemna ca in cadrul activitatii de sofer sa exersam gararea cu spate cu camionul selectand "alte activitati" pe tahograf si sa exersam linistit prin parcari. Alte voci spun, ca din moment ce ai miscat roata camionului, selectorul tahografului sare automat de la "alte activitati" la "condus", si deci si o banala manevrare a remorcii, sau o joaca de a parcare se considera perioada de condus.

Neavand experienta in aceasta privinta, va rog sa ma lamuriti care e adevarul.

Cu stima si multumiri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Andolini..tahograful masinii este conceput de asa maniera incit daca masina se misca el trece automat pe modul conducere,adica poza cu volan,indiferent daca el este pe alte activitati sau pe pauza.Atunci cind faceati acele manevre ce iti arata tahograful masinii pe care o conduceai ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am inteles, acum e clar. Din moment ce de o vreme incoace legislatia nu mai obliga scolile auto la folosirea tahografului, nu se insista pe acest capitol, si in consecinta era ultima noastra grija, sa observam pe ce iconita este asezat selectorul. Credeti-ma, eu as fi cel mai bucuros, daca dupa absolvirea unei scoli de soferi n-as fi nevoit sa adresez asemenea intrebari pe acest forum. Dar cred ca nu acesta este cea mai mare lacuna cu care un sofer incepator iese din bancile scolii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • Members

Va salut ! Pentru cei care au nelamuriri cu privire la timpii de conducere si repaus,am produs un material pe care il punem la dispozitie gratuit,pe internet:

Speram sa va ajute. Va rog sa nu considerati acest material ca fiind publicitar.

Drumuri bune !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Idea de a crea acest ghid nu e copiata de aici de pe fórum ?

Stiu sigur ca aceasta idee nu este copiata de pe forum,am facut un curs cu cineva de la CECOR acum un an,am un DVD cu acest ghid :ymhug: Din partea mea nota 10,ma bucur ca au ajuns pe soferii.ro si sper ca ne vor mai pune si alte materiale,,avem nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous
salut am si eu o intrebare nu am lucrat cu diagrama pana acuma si nu stiu cum sa procedez la pauza saptamanala dupa ce termin saptamana,se schimba diagrama sau o las in tahograf pe care am condus?

dupa ce termini perioada de munca zilnica scoti diagrama...daca nu se lucra cu masina cat timp tu iti faci pauza saptamanala,bagi alta diagrama dupa ce ai scos-o pe cea din ziua curenta si o lasi pana cand te intorci la camion,dar in cazul in care o sa se lucreze cu masina consemnezi manual pe o alta diagrama,cand te intorci din pauza saptamanala :)

sper ca ti-am fost de ajutor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
Idea de a crea acest ghid nu e copiata de aici de pe fórum ?

Stiu sigur ca aceasta idee nu este copiata de pe forum,am facut un curs cu cineva de la CECOR acum un an,am un DVD cu acest ghid :ymhug: Din partea mea nota 10,ma bucur ca au ajuns pe soferii.ro si sper ca ne vor mai pune si alte materiale,,avem nevoie.

eu nu am remarcat ca ai invatat ceva acolo la cursul ala , si stii la ce ma refer !

(cred ca mult mai multe ai invatat de pe acest site)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
salut am si eu o intrebare nu am lucrat cu diagrama pana acuma si nu stiu cum sa procedez la pauza saptamanala dupa ce termin saptamana,se schimba diagrama sau o las in tahograf pe care am condus?

dupa ce termini perioada de munca zilnica scoti diagrama...daca nu se lucra cu masina cat timp tu iti faci pauza saptamanala,bagi alta diagrama dupa ce ai scos-o pe cea din ziua curenta si o lasi pana cand te intorci la camion,dar in cazul in care o sa se lucreze cu masina consemnezi manual pe o alta diagrama,cand te intorci din pauza saptamanala :)

sper ca ti-am fost de ajutor

Uite unde se ajunge dupa doar cateva ore de scolarizare!Mario,ai muncit degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous
salut am si eu o intrebare nu am lucrat cu diagrama pana acuma si nu stiu cum sa procedez la pauza saptamanala dupa ce termin saptamana,se schimba diagrama sau o las in tahograf pe care am condus?

dupa ce termini perioada de munca zilnica scoti diagrama...daca nu se lucra cu masina cat timp tu iti faci pauza saptamanala,bagi alta diagrama dupa ce ai scos-o pe cea din ziua curenta si o lasi pana cand te intorci la camion,dar in cazul in care o sa se lucreze cu masina consemnezi manual pe o alta diagrama,cand te intorci din pauza saptamanala :)

sper ca ti-am fost de ajutor

Uite unde se ajunge dupa doar cateva ore de scolarizare!Mario,ai muncit degeaba.

da tu un raspuns care sa il ajute pe coleg,PROFESIONISTULE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous
Cu ceva timp in urma mai era un mare profesionist pe aici!Se numea Spetsnaz!Sau cam asa ceva.Esti aceiasi persoana?Cand citesti reg.3821 citeste cu atentie art 15 si 16 si apoi gandeste si raspunde.

ma confunzi,nu sunt una si aceeasi persoana...din ce mi s-a explicat eu asta am inteles,asa ca ajuta-l tu pe coleg si da-i raspunsul corect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Art 15 din reg 3821 spune:

Atunci când conducătorul auto este în imposibilitate de a folosi

aparatura montată la bordul vehiculului ca urmare a faptului că nu se

află în vehicul, perioadele de timp indicate la alineatul (3) liniuța a doua

literele (B), © și (d):

a) în cazul în care vehiculul este echipat cu un aparat de înregistrare în

conformitate cu anexa I, se înscriu pe foaia de înregistrare manual,

automat sau în orice alt fel, lizibil și fără a murdări foaia, sau

B) în cazul în care vehiculul este echipat cu un aparat de înregistrare în

conformitate cu anexa I B, se înscriu pe cardul conducătorului auto

cu ajutorul funcției de introducere manuală oferită de aparatul de

înregistrare.

In cazul lui,pe spatele unei diagrame trebuie sa mentioneze activitatile prestate,adica pauza respectiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

clipul prezentat...eu nu ii aud sonorul...si abia de la minutul 7 se schimba spatele diagramei aparind ceva scris si o persoana explicind[cred asta dupa pixul care arata cite ceva]

rog colegii sa imi spuna daca ei il vad corect sau nu

apoi in alta ordine de idei....multumim pentru ajutor dar ma vad obligat sa atrag atentia userului CECOR ca trebuie sa i-a legatura cu unul din administratorii acestui forum pentru a schimba numele,nu este permis ca numele unui user sa fie identic cu al unei firme,mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

eu l-am indrumat catre calin pentru a i se face o rubrica dedicata centrului de consultanta rutiera , consider ca prezenta centrului e de folos comunitatii si de moment sa ramana sub numele de cecor , sa avem putina rabdare sa vedem cum se rezolva .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

salut.pe scurt...am lasat camionul in data de 23.12.2013 la antwerpen-B,dupa care am plecat cu un alt coleg in echipaj spre romania.in data de 24.12.2013 am scos cardul din tahograf.o sa ajung in data de 9.01.2014 la antwerpen la camion.deci din 24.12.2013-09.01.2014 nu am activitate pe card.cum pot (trebuie) sa justific perioada de inactivitate ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.