Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Putem conduce mai mult de 10 ore neconsecutive într-un interval de 24 de ore?


Abel Cavaşi

Putem conduce mai mult de 10 ore neconsecutive într-un interval de 24 de ore consecutive?  

143 membri au votat

  1. 1. Putem conduce mai mult de 10 ore neconsecutive într-un interval de 24 de ore consecutive?

    • Da
      89
    • Nu
      50
    • Nu ştiu
      5
    • Întrebarea nu este clară
      4


Postări Recomandate

  • Members

se pare ca se poate conduce mai mult de 10 ore in 24 H dar nu uitati de media de ore lucrate pe saptamana  si media care se face la fiecare 2 saptamani de lucru, deci poti sa nu ''chiulangesti'' o zi , o saptamana dar vine trebuie sa ''somezi'' a doua saptamana.ca un sfat nu dati nici un motiv nimanui pt a va sanctiona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegule eu nu plec de acasa de dragu de a pleca eu respect legile date la maximum cu saptamana si cele 2 saptamani se refera la cei cu card ti se pare ceva in neregula ca fac 1730km in49 ore am reusit si in 46 de ore dar a fost cam obositor dar cu cele 2[doua] diagrame ma bat cu toata lumea sant legale si nu exista nici o sanctiune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 3 years later...
  • Members

se pot depasi linistit si Legal 10 ore de conducere in 24 de ore. perioada de conducere zilnica este definita in regulament ca fiind perioada de conducere cuprinsa intre doua perioade de repaos...zilnice sau sapt si zilnice bla bla..dece...hai noroc si la mai maredar atunci cand nu avem chef de munca le zicem dispecerilor ca e ilegal si noi nu umblam cu manciocarii..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...
  • Members

Fata de ultima postare vin foarte tarziu cu comentariul meu,dar sa vadeti ce m-I sa intamplat:Iarna,politia  la o casa de plata a venit in fata noastra in Franta fiind si ne ghida pe autostrada punand pioni despartitori intre benzi,culmea e ca ne ghida  pe partea stanga in directia de mers,stateam 3=5 minute,inaintam 20-30 de metrii,ajungand in dreptul unui Shell mi-am zis ca astia I-mi strica programul si am iesit din sir ,mergand in parcare.Am intrebat un francez ce se intampla si mi-a spus ca urmeaza sa ninga si prefectul din zona asa face sa nu aibe dureri de cap cu camioanele!A nins vreo 2 cm,eu am stat mai mult de 9 ore,mentionez ca in aceea zi am condus 2,5 ore,si eram in dilemma,continui programul sau incep alta perioada din cele 6 saptamanale,la care apar jandarmii si zic ,ia sa ii intreb pe ei.Raspuns de la jandarmi:Tu mergi in acceasi zi de 2 ori la lucru?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Acum 2 ore, NICU-HD a spus:

eram in dilemma

Și atunci de ce te-ai urcat la volan?!!

Normal că și jandarmii ăia te-au luat la mișto, că dacă tu nu știi pe ce lume trăiești...

În orice interval de 24 de ore, se pot conduce 13 ore și 30 de minute și poți avea două perioade de activități zilnice ''executate''. E de preferat să citești.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Din nou programe si ....programatori ......

Incepi o alta perioada din cele 6 ?? Nu poate fi corect decat in cazul in care mergi la zile de munca care coincid cu perioadele de 24 h , si mai si derutezi pe alti care inca in 2016 , la 10 ani de la lansarea lui 561/2006 , sunt derutati rau .

Ce faci tu sunt zile de munca , munca plus repaus zilnic ....zi.de munca 

2 h munca , 9 repaus

2 h munca , 11 repaus

Observam ca in acel arc de 24 ore care poate coincide sau nu cu o perioada de 24 ore din calculul celor 6 permise , avem 2 zile de munca iar jandarmul  daca poarta haina statului nu inseamna ca si stie ,, transport ,, pe langa ,, rutiera ,, , ce citesti si.sti ca zice legea e sfant . 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.