Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Definitia "Experientei"


Postări Recomandate

  • Members

Rog frumos daca se poate sa ne raspunda si noua un Patron de firma de transport ce inseamna "Experienta"din punctul lor de vedere,ca sincer m-am saturat sa tot aud "Experienta,Experienta".....daca nu oferi sansa unui asa zis "Incepator" oare unde va trebui sa se duca acel om sa prinda "Experienta"....daca se poate sa imi defineasca si mie cineva "Experienta" .Sunt sigur ca si altii colegii sunt foarte interesati sa afle definitia cuvatului atat de utilizat in anunturi de angajari.....Va multumesc.

                                                                                                                                Cu Stima.Cornel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pai mai cornel,in primul rand explicane daca sti ceva despre camioane,daca ai mai condus,am fost si eu ca tine si nu ma lamuream si ma tot intrebam ce este asa de greu si de ce cer patronii experienta,pai hai sa iti spun eu cate ceva,banuiesc ca te referi la comunitate,,

1) sa iti cunosti camionu

2)sa sti sa il conduci,si aici ma refer SA STI SA CONDUCI

3)sa sti foarte bine sa iti asiguri marfa

4)sa sti sa umbli pe un gps,sa faci un traseu

5)sa sti sa alimentezi cu carduri..as24,scheier,tankpool....nu este greu dar am intalnit oameni care nu stiau.

6)sa sti ce trebui sa faci in anumite tari

7)sa sti unde esti...unde te duci...si cel mai important pe unde te duci

8)sa parchezi un tir cu spatele,sa tragi la rampa,cu sau fara tevi

9)sa iti faci programu

10) si ar mai fii multe de spus....las colegii sa mai adauge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Multumesc frumos pentru ponturi Horatiu,sunt sigur ca stea sunt doar unele din lucrurile elementare si trebuiesc stiute de totii cei care Iubesc meseria de Sofer si nu este doar un refugiu de moment....dar ceea ce ma "deranjeaza" este faptul ca 98% dintre firmele angajatoare in momentul in care le contactezi te intreaba daca ai experienta ei bine eu de bine de rau am vreo 5 curse de olanda pe 22t dar asta nu in seamna ca am devenit Expert....sun constient ca si dupa o viata de tir tot mai sunt lucruri de invatat,sa revin la ceea ce am scris mai sus un pic referitor la angajatori ei bine daca toata lumea ati taie craca de sub picioare in momentul in care le spui ca nu ai o foarte mare experiena sau in unele cazuri chiar de loc ei bine totii acei oameni care au  investit{ bani,suflet,sanatate pt a obtine permis,atestate,card tahograf.etc}...oare unde pot prinde asa zisa experienta daca totii cand aud  iti inchid telefonul in nas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Pai cine te opreste sa zici ca ai experienta?,daca stii sa mergi corect si te descurci cind dai telefon le spui ca ai experienta de...[anii de cind ai luat permisul]Daca te pun sa mergi cu camionul si ei au un alt model le spui ca ai mers cu alt model si dureaza putin pina te obisnuiesti cu acel model.Am coleg care sa angajat in canada,bine ,in alta meserie,si acolo cind lau primit aia iau zis ca sunt constienti ca a mintit dar lau angajat ca era facut cv frumos.Problema e la interviu,omite lucrurile negative care le ai si baga in fata cele bune,poate asa din mai multe locuri se leaga ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Intre cuvantul experienta si modul de a folosi un anumit fel de card de alimentare nu vad nici o legatura.Din pacate am avut colegi care au murit in accidende cu foarte putin inainte de a se pensiona si incontestabil nu pot sa spun ca nu aveau experienta,dar am colegi care au condus foarte prost toata viata si m-am convins personal,dar probabil au avut noroc si in fiecare situatie l au evitat altii si au iesit la pensie fara evenimente.Experienta nu se cumpara,se acumuleaza in timp,daca stii sa asculti si sa analizezi ceea ce i-ti spune un alt sofer si nu conteaza varsta dar sa stii sa alegi numai ceea ce este bun din ceea ce i-ti spune,asta deja depinde de capacitatea ta de a selecta ce te intereseaza si crezi tu ca te va ajuta in meserie.Nu cred ca exista un model sau un sablon in a definii experienta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Încerc eu să dau o definiţie, din punctul meu de vedere.

Din ce a spus ''horatiu'' înţeleg că experienţa înseamnă de fapt cunoaştere. Deşi eu, care abia am luat ieri oraşul la E (acu' îmi termin de băut cafeaua şi mă duc să predau permisu' :D), pot învăţa repede toate chestiunile la care se referă colegul nostru, totuşi, în faţa oricărui angajator sunt ''fără experienţă''. Cu alte cuvinte experienţa înseamnă că cineva a pus în practică la un moment dat cunoştinţele ce le deţine. Ori anagajatorii tocmai asta caută, oameni care au fost nevoiţi să aplice practic toate cunoştinţele lor. De ce?... Probabil datorită unei vorbe din popor: ''Teoria ca teoria, da' practica te omoară''.

Pe de altă parte, sunt la fel de convins că dacă mă prezint în faţa unui angajator, îi demonstrez că deţin toate cunoştinţele necesare (evident, teoretic), îi demonstrez că sunt cinstit şi că vreau să muncesc şi să rămân aşa şi mai ales cu o atitudine de siguranţă de sine... pariez că-l voi pune un pic pe gânduri în momentul alegerii între mine şi un ''experimentat''. Pentru că o altă vorbă din popor: ''uns cu toate alifiile'' sună a ameninţare pentru multă lume.

Asta e părerea mea şi după 12 octombrie (atunci dau proba practică la atestatul de marfă), voi acţiona aşa cu cred eu pt. a-mi găsi un loc de muncă. Rămâne de văzut dacă am avut dreptate sau nu, în funcţie de cât de repede îmi găsesc. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Intre cuvantul experienta si modul de a folosi un anumit fel de card de alimentare nu vad nici o legatura.Din pacate am avut colegi care au murit in accidende cu foarte putin inainte de a se pensiona si incontestabil nu pot sa spun ca nu aveau experienta,dar am colegi care au condus foarte prost toata viata si m-am convins personal,dar probabil au avut noroc si in fiecare situatie l au evitat altii si au iesit la pensie fara evenimente.Experienta nu se cumpara,se acumuleaza in timp,daca stii sa asculti si sa analizezi ceea ce i-ti spune un alt sofer si nu conteaza varsta dar sa stii sa alegi numai ceea ce este bun din ceea ce i-ti spune,asta deja depinde de capacitatea ta de a selecta ce te intereseaza si crezi tu ca te va ajuta in meserie.Nu cred ca exista un model sau un sablon in a definii experienta

serios?? nu vezi nici o legatura??? ce spui sa ajungi la pompa sa nu sti cum functioneaza sistemul si sa tragi camionul in parcare sa astepti pana dimineata sa te jute cineva sa alimentezi??? nu cumva se numeste cunoastere,adica experienta?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Mai Horatiule, hai lasa ca nu traim in plop, adica sa nu sti cum merge o pompa de alimentare sau ce incerci sa explici tu? Acuma asa vorbesti de zici ca tu te-ai nascut sofer pe gabarit!

Cat pentru Cornel, asa sunt si eu Cornele, exact ca tine. Toti cer ani de experienta dar de unde sa ii cumpar pe aia, sunt de cumparat oare ca daca da ma duc sa iau si eu vreo 5. Daca nu ma ia nimeni unde sa ii fac, la mama in fundul gradini cu roaba! Eu tot traesc cu speranta ca o sa fie si un intreprinzator cu picioarele pe pamanat si stie ce e ala "inceputul". Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

da ce sa zic ....cu experienta asta pacat ca uni din colegi au doar citeva luni de meserie (ajutor de sofer titular ) si se se cred experimentati oricum bernard(seful de coloana de la hart )te face titular cind are el chef sau cit de bine dai cu capu-l(sau gura)am vazut soferi care erau titulari si nu stia sa bage o adresa pe gps sau stia doar 2 cuvinte in engleza dar ce sa mai zic cu parcatul tirului...dar erau titulari (profesionisti cu experienta)alti aveau si anu pe 600 euro eu am fost la ei si nu ma interesat asa mult sa rabd cam tot pe acolo (condusul in mod haotic pt a face km si bani ii ia titularul )sau experienta .....salariul a fost factorul decisiv care ma determinat sa plec de la hart ce faci cu 250-300 de euro cind mai ai familie si copii acasa ....asa ca chiar daca nu aveti experienta incercarea moarte nare....iar pt cei care aleg hart ginditi-va ca munciti de 2 ori ...odata pt titular si a 2 oara pt firma  iar voi ramineti cu experienta invata-ta si cu salariu de max 1500 ron si atentie la amenzi sunt foarte mari pe comunitate si firma nu plateste si daca incepi cu stingu(citeva sute de euro sau mii amenda)chiar ajungi un profesionist cu experienta(in munca pe gratis )o seara placuta si drumuri bune colegi de la hart (stiu ei care)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Mai Horatiule, hai lasa ca nu traim in plop, adica sa nu sti cum merge o pompa de alimentare sau ce incerci sa explici tu? Acuma asa vorbesti de zici ca tu te-ai nascut sofer pe gabarit!

Cat pentru Cornel, asa sunt si eu Cornele, exact ca tine. Toti cer ani de experienta dar de unde sa ii cumpar pe aia, sunt de cumparat oare ca daca da ma duc sa iau si eu vreo 5. Daca nu ma ia nimeni unde sa ii fac, la mama in fundul gradini cu roaba! Eu tot traesc cu speranta ca o sa fie si un intreprinzator cu picioarele pe pamanat si stie ce e ala "inceputul". Numai bine!

nici nu incerc sa explic,si nici sofer de gabarit nu m-am nascut,doar ca sunt unele lucruri ,,neinsemnate'' care tin de experienta,pe care le-am trait,am invatat si doar incerc sa dau o definitie a experientei din punctul meu de vedere,probabil ca tu nu ai avut de a face cu ,,experimentati'' mai incepatori ca incepatorii...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

da ce sa zic ....cu experienta asta pacat ca uni din colegi au doar citeva luni de meserie (ajutor de sofer titular ) si se se cred experimentati oricum bernard(seful de coloana de la hart )te face titular cind are el chef sau cit de bine dai cu capu-l(sau gura)am vazut soferi care erau titulari si nu stia sa bage o adresa pe gps sau stia doar 2 cuvinte in engleza dar ce sa mai zic cu parcatul tirului...dar erau titulari (profesionisti cu experienta)alti aveau si anu pe 600 euro eu am fost la ei si nu ma interesat asa mult sa rabd cam tot pe acolo (condusul in mod haotic pt a face km si bani ii ia titularul )sau experienta .....salariul a fost factorul decisiv care ma determinat sa plec de la hart ce faci cu 250-300 de euro cind mai ai familie si copii acasa ....asa ca chiar daca nu aveti experienta incercarea moarte nare....iar pt cei care aleg hart ginditi-va ca munciti de 2 ori ...odata pt titular si a 2 oara pt firma  iar voi ramineti cu experienta invata-ta si cu salariu de max 1500 ron si atentie la amenzi sunt foarte mari pe comunitate si firma nu plateste si daca incepi cu stingu(citeva sute de euro sau mii amenda)chiar ajungi un profesionist cu experienta(in munca pe gratis )o seara placuta si drumuri bune colegi de la hart (stiu ei care)

likka sa sti ca am ramas uimit ca nu ai mai venit la lucru,poate ii explici si tu colegului ,,regii soselelor'' cum sta treaba.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu trebuie sa explic nimanui cam cum sta treaba pe la hartl ca oricum nu ma crede nimeni...iti urez drumuri bune si sanatate la maxim colegu horatiu si nu am mai ajuns la ei ca ....sti tu cum sta treaba cu uni titulari ...succes colegu horatiu si ne mai intilnim noi prin europa (la un suc sau o bere rece)....ciao

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

serios?? nu vezi nici o legatura??? ce spui sa ajungi la pompa sa nu sti cum functioneaza sistemul si sa tragi camionul in parcare sa astepti pana dimineata sa te jute cineva sa alimentezi??? nu cumva se numeste cunoastere,adica experienta?

Poate putina intuitie ar fi de ajutor sau crezi ca ca daca se schimba sistemul de alimentare cu cardul in unul cu stick,de exemplu, statiile de alimentare din europa se vor umple de necunoscatori care asteapta sosire sefului sa-i arate cum se lucreaza cu stickul!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

experienta cuvantul care ma dispera si pe mine , cred ca insemna  sa cunostii  bine toate drumurile sa cunosti  europa  si  sa faci o  ruta  un traseu fara harta si gsp , inafara de cele mentionate de colegi , parerea mea acum ma rog....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Un patron cere experienta stiti dece??

1)Ca un sofer experimentat efectueaza cursele mai rapid si cu cat mai putine contraventi.

2)La un sofer experimentat rscul de a avaria masina este mai scazut.

3)Experienta nu tine  numai de condus tine de faptul ca  de exemplu daca mergi intr-o tara straina trebuie sa stii sa comunici cu stivuitoristi...contabili...etc.

4)Un patron se asteapta sa te descurci in caz de vreo avarie sau vreo problema.

Asta se asteapta in mare un patron...Sincer si eu voi fii incepator dar daka imi cere expierienta nam ce sa fak incep  de jos si incet incet progresez.Asta ee realitatea :(.Admir faptul ka multe firme au scoala de ,,pregatire" a soferiilor profesionisti...dar prin acest fapt tot patronul va iesii in castig pentru ca iti ia din banii  pe care iai castigat ca sa-ti platesti ,,Scolarizarea" si plus iti da un amarat de salar cu care deabea traiesti si esti obligat sa-i lucrezi timp de 2-3 ani la ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Cred ca "experienta" nu inseamna cate ore de condus, sau cati km ai .... am vazut multi soferi de tir asa zisi experimentati cu milioane km in spate care au omorat oameni... 

Cred ca exista experienta de nota 1, 2 , 3 samd.... niciodata nu o sa ajungem la experienta de nota 10....

Experienta inseamna sa anticipezi.. sa stii ce va face cel din fata ta, cel din spate, cel din sens opus, copilul de pe marginea drumului, carutasul pe care il depasesti, sa stii sa depasesti, sa stii ce se poate intampla daca explodeaza un cauciuc, sa stii sa iti asezi marfa, sa stii ce sa faci cand incarci sau cand descarci, sa cunosti legile, despre condus sau dat cu spatele in rampa nu mai zic (e experienta de nota 1 sau 2)... sa iti cunosti limitele, si multe altele....

E o parere pur personala, cred ca multi care ies la pensie, ies cu o experienta de 7-8...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.