Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Mersul cu spatele


Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

      Si la noi,in Canada, sunt vagoane cu 3,4,5 axe,unele se ridica,altele nu,unele sunt viroare,altele nu!Nu uitati ca semiremorcile din imagine sunt 53'(mai lungi ca in Europa)si tractoarele sunt long-nose-uri(mai lungi decat cab-overele,si cu mai mult unghi mort in fata,wheel-base mai mare,adica distanta dintre puntea fata si prima axa spate si cu 2 axe pe spate).In primul filmulet nu i-a iesit mnevra din prima pentru ca nu-si lasase destula degajare in fata,a bracat prea larg prima data(este de inteles,se mai intampla,ii era frica sa nu atainga cu partea dreapta sau sa nu intre in jack-knife).Dar dupa aceea s-a repozitionat foarte bine si a intrat in gaura ca un baiat mare (bine,a avut si noroc ca era cu un Volvo,astea bracheaza mai bine,cu un Pete classic sau Western star de exemplu mai facea vreo 2-3 manevre).In al doilea filmulet,o gaura usoara,singura problema ca si-a facut manevra blind-side(pe contra mana).Aceeasi manevra ar fi putut fi facuta din prima de pe partea soferului sau daca ar fi avut un camion de oras(day-cab fara sleeper,sau macar un blind-side helper,o oglinda de unghi mort).Dar s-a descurcat pana la urma!Ultimul filmulet baiatul s-a descurcat bine,ajutat si de faptul ca avea un camion de oras,e drept o vechitura de freightliner FLD,nu printre cele mai manevrabile in spatii stramte dar cu mai buna vizibilitate in spate decat un camion de highway!Unde mai pui ca poti si sa-l rupi mai hotarat,nu exista riscul sa proptesti cabina in remorca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • 1 year later...
  • Administrators

uite vin si eu cu cateva filmulete:

Cofanie pod rampę

Volvo FH12 420 reversing on road cofanie na drodze

asta mi se pare ,, cea mai misto ,,

Umiejętność manewrowania

si mai sunt , cautati pe coloana din dreaptta , la videourile relationate

si acum despre cum nu se face  ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

te uiti degeaba la filmuletze , nu inveti mare lucru... cand te urci ai in cap atat : trag stanga se duce dreapta, sau invers....cand te apuci de treaba vezi ca ai tras si imediat nu se schimba directia te speri... prin practica inveti nu din filme , sa curga apa pe frunte si asa iti intra in cap...  ..ce teorie , ce filmulete, cand esti acolo , trebuie sa simti masina , sa prinzi miscare , sa lasi toata teoria deoparte, ca mai rau te zapaceste ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

sa lasi toata teoria deoparte, ca mai rau te zapaceste ....

Pai teoria e simpla. Ai spus-o si tu: "trag stanga se duce dreapta, sau invers..." Asta la semiremorci, ca la remorci e mai simplu: tragi stanga, se duce la stanga. Tot la teorie as adauga: fara graba si cu calm. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sincer mie mi se opreste mintea-n loc cand vad unele manevre de genu "Volvo rosu"  :o.Tot respectu pentru acei soferi si toti cei care sunt soferi adevarati si nu doar simplii conducatori de autovehicule.Jos palaria  8)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

steffy ma bucur ca esti asa de,, optimist ,,  poate ca nici examen nu ar trebuii sa dam ca,, stim,, sa conducem  dupa cateva ore de practica !!!!! aici cei cu experienta ar trebuii sa ne zica mici trucuri , legate de unghiuri ,, miscari si  manevre in spatii inguste , asa ai ,,teoria in cap ,, si ideii de cum ar trebuii sa faci !!! acum intreb : cum faci practic o treaba daca teoretic nu stii cum se face ????  cineva iti spune , iti zice , ai vazut ,  tragi pe pielea ta , asa inveti ...dar daca  nu ai teoria ........vai de practica .....parerea mea !!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Sincer mie mi se opreste mintea-n loc cand vad unele manevre de genu "Volvo rosu".Tot respectu pentru acei soferi si toti cei care sunt soferi adevarati si nu doar simplii conducatori de autovehicule.Jos palaria

Manevra e relativ simpla. Teoria zice doua lucruri in acest caz, lucruri pe care soferul din film le respecta :

1. in spatii inguste trebuie sa fii cat mai aproape de latura in care intri (cu spatele), deoarece ai nevoie de spatiu pe cealalta latura pt a manevra tractorul.

2. incepi virajul dupa trecerea ultimei axei spate. 

In mod cert, teoria si practica sunt inseparabile. O buna practica avand la baza o buna teorie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

aratati-mi si mie carti cu mersul in spate..... axle ai zis "incepi virajul dupa trecerea ultimei axei spate " , asa am facut si eu acum 2 zile , si vreo 20 de minute mi-a luat pana am intrat in rampa, intrun loc extrem de stramt , trebuia la a 2 axa sa incep virajul  ,si sa continui pe stanga , doar sa indrept roata in  fata si in spate stanga ..... am transpirat cu teoria 20 de minute , m-am dat jos de mi-au sarit capacele  , ploua afara si pe mine ploua mai rau .....  nu ma contrazic cu nimeni , sunt incepator, invat pe pielea mea.... dar uneori vad multi creduli care cred ca daca vad un filmulet gata stiu sa bage cu spatele...  asa ca din greseli inveti si pe pielea ta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Nu cred ca exista carti pt teoria cu pricina. Desi ar fi bine venit un manual care sa trateze linii generale de instructaj pt cele mai intalnite si dificile situatii.

Eu ma refeream la teoria dobandita in practica si transmisa altora, astfel incat atunci cand altii incep o manevra sa stie sa se orienteze.

Ai dreptate. Am uitat sa precizez ceva. Daca locul e mai strimt de 6 metri (sau putin peste doua latimi de masina), sansele ca sa-ti iasa din prima scad dramatic si reperul cu ultima axa (prima din spate) pica. Normal ca trebuie sa te duci mai mult in diagonala ca sa bagi cat mai mult semiremorca in curte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

mai aveam in fata cabinei inca maxim 4 metri , asa calculeaza italieni astia , totu la milimetru ..... erau bune niste carti , e bine sa ai pe cineva sa iti explice  un pic ,  te ajuta mult un sfat de la un priceput , dar " live " ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut rog pe cineva care poate si are si timp ..platesc ...doar sa ma invete cateva manevre si parcarea cu spatele daca poate in vreun depozit sau poligon..schimbarea vitezelor sau despre unghiul mort.....si pot pleca si in cursa pe tara si  fara sa deranjez sau sa conduc doar sa vad gabaritul masini ,,unghiuri si tot ce mai e de invatat...nu cer mai mult ....mult respect celor care vor sa ajute si nu pot ....drumuri bune COLEGII

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.