Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

nesimtiti in trafic


lascu

Postări Recomandate

  • Members

azi circulam in directi Ploiesti -Gaesti in spatele unui coleg cu un camion de AG [i-mi pare rau ca nu i-am notat numarul]si dupa ce pe acesta ruta erau zeci de copii care adunau pet-urile de pe marginea drumului,culmea nesimtirii acest asa zis coleg deschide geamul si arunca in mijlocul soselei o cutie de energizant.L-am strigat prin statie dar nu a raspuns si ca sa arate cat de nesimtiti sunt pe geamul din dreapta a fost aruncata o punga cu gunoi ,dupa ce l-am depasit am vazut ca in dreapta avea un coleg la fel de nesimtit ca si cel ce era la volan.Asa ca nu stiu ce ne mai mira ca nu am fost primiti in spatiul Schengen deoarece eu consider ca inca nu suntem pregatiti pentru asa ceva si chiar merg mai departe si cred ca si in UE  nu prea avem ce cauta.Dar oamenii cu bun simt din Romania nu sunt vinovati ca sunt contemporani cu acesti asa zisi bizoni[bizonii sunt animale superbe],si cred ca ar fi bine daca ar fi numiti altfel deoarece e prea mult pentru ei sa fie numiti bizoni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sa va spun eu de ce...pentru ca asa suntem invatati. Daca mergea in Germania nu cred ca facea asa ceva pentru ca nu il tinea buzunaru` dar fiind in Romania si stiind ca nu se intampla nimic,nici sa il intrebe cineva de ce a facut acest lucru l-a durut la banana de toata lumea,pentru ca asa e mai 'smecher'...Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul. Pacat de tara noastra,multi si-ar dori sa aiba ce avem noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

sa va povestesc o intimplare de anu trecut.

coada vesnica la barierele de pe centura aradului.in fata mea un turism cu numere straine(I,F sau E nu mai stiu sigur),pe geamul din stinga spate cade un pachet gol de tigari.cobor,ridic pachetul si ii bat in geam la sofer sa-i spun ca le-a cazut ceva.omu blocheaza masina(am 130kg si-s chel).ii explic ca le-o cazut pachetul gol pe geam si ei se uitau mirat la mine ca la un nebun.erau autohtoni chiar daca masina era inmatriculata afara.:)

din pacate marea majoritate in momentul in care intra in tara uita sa-si mai depoziteze gunoaiele intr-o punga pina la o parcare sau peco cu tomberon.la noi bunul simt si spiritul civic tine de buzunar,cum trecem granita ne aducem aminte ca orice prostie  costa €€€

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sa va povestesc si eu ceva...urat tare de tot.

Urcam rampa de la intrare in Galati, in Micro21, cum vii dinspre Braila. Din dreapta, taindu-mi fata, iese de la Real un BMW alb, decapotabil, frumos...cu o bruneta in dreapta...in stanga un baiat tras la fata, finutz....mancau amandoi pizza... Cum urcam dealul in spatele lor...inainte sa ajungem in varf, arunca din masina in sus cutia de pizza...cutie ce mi-a venit pe parbriz. Eu fiind calm in astfel de situatii care iti pun la incercare nervii, m-am uitat in oglinda lui...se uita fix la mine, sa vada ce reactie am...si radea...ca un boschetar first class. N-aveam cum sa ma duc dupa ei, el cu BMW seria 3 decapotabil, eu cu duba incarcata. Din acel moment...timp de 2 zile nu s-a putut vorbi cu mine, n-am fost om, m-am gandit continuu...cum se poate intampla asa ceva, cat de rabla poti sa fii sa arunci cutia cu resturi de pizza deasupra...sa o ia vantu si sa o proiecteze in spate, pe parbrizul unuia... In acele momente nu-mi doream decat un singur lucru: sa fiu politist la rutiera...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Se intampla acum un an si nu aveam statie pe vremea aia... Desi, eu consider ca era mai util un "clancson" d-ala de vapor...sa ii tin putin ochii afara din orbite cand il actionez... :) :) :)

Desi, stim cu totii ca, prin chestii de genul "blocat in sah", claxoane, injuraturi...nu faci decat sa-l inraiesti pe tzaran. Si nu se rezolva nimic. E greu sa schimbi un tzaran. Ajungi sa te dai de-a durulea in cap...si nu reusesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sa va spun si eu o intamplare:acum vreo doua luni o cunostinta  care traieste in Italia de cativa ani a venit acasa in concediu.Si imi tot povesteste cateva zile cat e de frumos pe acolo...,ce civilizata e lumea...,cat e de curat,etc etc.Si plecam la mare mai multi prieteni cateva zile cu familiile,cu purcel,cu catel.Ajungem in Constanta undeva la un semafor,el in fata eu in masina din spatele lui.Asteptand sa se faca verde vad zburand prin geamul lui deschis un pachet gol de tigari,pun mana pe telefon il sun si il intreb daca asa face si in Italia,raspunsul lui a fost halucinant:''Nu fac asa ceva acolo ca e foarte posibil sa te vada cine trebuie si sunt amenzile foarte mari''.CONCLUZIA:pentru unii educatia trebuie facuta cu forta sau cu scoaterea banilor din buzunar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sa va spun si eu o intamplare:acum vreo doua luni o cunostinta  care traieste in Italia de cativa ani a venit acasa in concediu.Si imi tot povesteste cateva zile cat e de frumos pe acolo...,ce civilizata e lumea...,cat e de curat,etc etc.Si plecam la mare mai multi prieteni cateva zile cu familiile,cu purcel,cu catel.Ajungem in Constanta undeva la un semafor,el in fata eu in masina din spatele lui.Asteptand sa se faca verde vad zburand prin geamul lui deschis un pachet gol de tigari,pun mana pe telefon il sun si il intreb daca asa face si in Italia,raspunsul lui a fost halucinant:''Nu fac asa ceva acolo ca e foarte posibil sa te vada cine trebuie si sunt amenzile foarte mari''.CONCLUZIA:pentru unii educatia trebuie facuta cu forta sau cu scoaterea banilor din buzunar.

Asta da! Doamne fereste, el facea doar de dragul banilor, nu ca asa ar fi fost el educat sau ar fi fost el cu bun simt! Traim in ROMANIA si asta ne ocupa tot timpul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Dragi colegi dar sper ca a-ti retinut faptul ca in acea zi a fost o zi de curatenie erau pe tot traseul baieti si fete de scoala care adunau pet-urile de pe marginea drumului ,eu am vazut seara la tv cand am ajuns acasa,deci cu atat mai mult cand vedeai acei copii care si-au sacrificat ziua lor libera  sa adune gunoaie ,trebuia sa aibe acel dram de bun simt.Dar si acum i-mi pare rau ca nu am notat numarul remorcii sa-l postez aici poate vreun coleg l-ar fi cunoscut.Va urez la toti colegii drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Asta da! Doamne fereste, el facea doar de dragul banilor, nu ca asa ar fi fost el educat sau ar fi fost el cu bun simt! Traim in ROMANIA si asta ne ocupa tot timpul!

Am citit si am vrut sa intervin, spunandu'ti ca taranii, sunt tarani indiferent pe unde se duc, si fiind de destul de mult timp prin italia, vreau sa'ti spun ca tipul asta de oameni, se comporta la fel peste tot. Chiar si in italia .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Am citit si am vrut sa intervin, spunandu'ti ca taranii, sunt tarani indiferent pe unde se duc, si fiind de destul de mult timp prin italia, vreau sa'ti spun ca tipul asta de oameni, se comporta la fel peste tot. Chiar si in italia .

sa stii ca sunt tarani MULT mai educati decat MULTI dintre oraseni, deci asta depinde doar de educatia si mentalitatea omului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

sa fim sinceri cu realitatea ca la noi in tara si  nu numai sunt soferi care eu cred ca doar au batut la usa scolii de soferi si atat,am vazut multi inconstienti pe sosele,trebuie evitati ca nu ai ce sa le faci,drumuri bune la toti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Members

colegi...indiferent ca circuli ..intern s-au extern..daca esti obisnuit sa arunci din masina" resturile" pe drum e nesimtire...intr-o punga poti aduna resturile pana la prima oprire.....s-au asa fac colegi...care circula doar pe tara ??!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
azi circulam in directi Ploiesti -Gaesti in spatele unui coleg cu un camion de AG [i-mi pare rau ca nu i-am notat numarul]si dupa ce pe acesta ruta erau zeci de copii care adunau pet-urile de pe marginea drumului,culmea nesimtirii acest asa zis coleg deschide geamul si arunca in mijlocul soselei o cutie de energizant.L-am strigat prin statie dar nu a raspuns si ca sa arate cat de nesimtiti sunt pe geamul din dreapta a fost aruncata o punga cu gunoi ,dupa ce l-am depasit am vazut ca in dreapta avea un coleg la fel de nesimtit ca si cel ce era la volan.Asa ca nu stiu ce ne mai mira ca nu am fost primiti in spatiul Schengen deoarece eu consider ca inca nu suntem pregatiti pentru asa ceva si chiar merg mai departe si cred ca si in UE  nu prea avem ce cauta.Dar oamenii cu bun simt din Romania nu sunt vinovati ca sunt contemporani cu acesti asa zisi bizoni[bizonii sunt animale superbe],si cred ca ar fi bine daca ar fi numiti altfel deoarece e prea mult pentru ei sa fie numiti bizoni.

asa este,nu suntem civilizati inca. ne mai trebuie 1000 de ani noua ca romani X(X(X(:-[

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.