Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

SOFERI INCEPATORI


Postări Recomandate

  • Members

pt colegii care incep acum meseria asta: daca credeti ca nu puteti sa faceti treaba asta nu va apucati.

Am intalnit chiar azi caz: Am sunat sa ma angajez la o firma. Ma intreaba cati ani am . I-am raspuns 21 si ca fac tir de la 19 ani (comunitate) . Zice hai pana la firma sa mai vorbim ca mai luase pe unu de 22 de ani incepator.

Am mers la firma discutam . Suna telefonu patronului, era colegu ala de 22 ani era in elvetia si plangea ca el nu mai stie ce sa faca...... Si zice patronu asa o sa faci si tu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pt colegii care incep acum meseria asta: daca credeti ca nu puteti sa faceti treaba asta nu va apucati.

Am intalnit chiar azi caz: Am sunat sa ma angajez la o firma. Ma intreaba cati ani am . I-am raspuns 21 si ca fac tir de la 19 ani (comunitate) . Zice hai pana la firma sa mai vorbim ca mai luase pe unu de 22 de ani incepator.

Am mers la firma discutam . Suna telefonu patronului, era colegu ala de 22 ani era in elvetia si plangea ca el nu mai stie ce sa faca...... Si zice patronu asa o sa faci si tu?

asa si daca respectivul patron stia ca este incepator...nu putea  sa-i explice baiatului si sa-l scoata din incurcatura??????....hmm mi se pare o aberatie ce spui...si nu cred ca se plangea,cred doar ca nu stia ce sa faca in situatia in care se afla si cerea un sprijin sa nu cumva sa o dea in bara..sincer..bravo lui.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Salut Andrei sunt un coleg de la alta firma...am fost si eu ca si tine ...am ajutat prieteni...i-am bagat la firma unde lucrez...dar dupa 2 luni au plecat...am luat incepatori cu mine ca tot asa am zis sa ajut si ultimul baiat pe care l-am avut ca ajutor - dat de firma s-a apucat de furat din TESCO  din Cehia niste masinute-- destul de multe la iesire din magazin am cumparat o sticla de suc si am platit cu cardul eu nu stiam ce a facut el  --- si la iesire m-au arestat a venit politia le-am explicat ca eu nu am furat nimic, pana la urma am platit 150 e ce furase si am scapat amandoi ca sa zic asa.....deci grija mare pe cine iei cu tine....eu acum nu mai vreau sa aud de incepatori...pana uit...ce am patit....drumuri bune si grija mare...eu nu am crezut vreodata ca un baiat care zice ca vrea ajutor sa fure de prin magazinile Europei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegii care va tot plangeti ca sunteti incepatori,cel mai bine e sa pleci in echipaj cu cineva experimentat.DAR...eu am doar 5 luni lucrate comunitate,si pot sa va spun ca nu este atat de greu.in prima cursa am plecat la 3noaptea si vreo 15-20km am stat cu lumina aprinsa in cabina ca sa ma uit pe schimbator pe unde sunt vitezele.....eu zic sa nu va fie frica,ideea e sa reusesti in primul rand sa tii masina pe strada,sa nu faci vreun accident,etc..e nevoie de un gps bun cu harta camioane pt cei care doresc munca pe comunitate,insa eu va recomand din proprie experienta sa aveti si o harta la voi,doar pt simpla orientare...mai gasesti un sector de autopstrada unde se lucreaza si te deviaza.....harta nu strica din punctul meu de vedere.la mine pb cea mai mare a fost mersul cu spatele,mai ales ca la unele firme abia reuseau colegi cu experienta sa intre in rampa,din cauza spatiului foarte mic.dar nu va speriati nici de asta,te rogi de primul sofer pe care-l vezi sa te piloteze,nu o sa te refuze nimeni..si asta e ,incet-incet merge treaba si ..ce sa mai zic....curaj,daca alegeti meseria asta,si pt orice intrebati colegii,indiferent ca's romani,etc,daca stii o limba str,oricare o sa-ti dea ceva sfaturi ...mult noroc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare la toti colegii ,

Am fost primul care l-am sunat pe @andreiro si m-a lamurit cu ce am de facut , am sunat la nr de tel precizat , nr la care raspunde seful(Sorin Aron) si dupa ceva intrebari m-a pasat la sefa de personal(Carmen) care mi-a explicat ce acte am nevoie si cand sa ma prezint la Oradea.

Am ajuns intro vineri dimineata dupa ce am mers cu trenul intreaga noapte si in jurul orei 14:00 aveam deja contractul de munca facut ...se face doar ptr 2 luni , motivul fiind ca daca dupa 2 luni nu ne convine sau nu le convine ceva sa ne putem lua ramas bun in conditii amiabile  ;D

Cand am semnat contractul , fiind incepator , mi s-a explicat ca voi ramane 2 saptamani pe curte ptr a invata cuplari/decuplari/parcari dupa care voi fi sofer 2 timp de 1 luna si voi fi platit cu 4% , ok mi-am spus , am timp berechet sa ma acomodez cu TIR-ul ... din pacate nu a fost asa , in aceiasi zii mai pe seara mi s-a spus ca plec sofer 2 in Italia. Nu m-a deranjat ptr ca abia asteptam sa ies la drum lung , intre timp am invatat cum sta treaba cand vine vb de cuplari/decuplari ...mai putin sa parchez.

Sambata pana sa plec m-am dat cu un cap tractor volvo FH prin curte ca sa ma pot invata cu vitezele si ptr ca la unguri nu se circula de sambata seara dupa ora 23:00 aveam 6 ore sa iesim din ungaria si pana duminica dimineata la ora 8:00 trebuia sa ajungem unde descarcam in italia , asta ptr ca si la italieni sunt restrictii duminica. Nu a fost absolut nicio problema , am mers in program de 2 si ne-am incadrat in timp.

Ne-am inors din cursa pe la 10:00 AM si la 11:00 ma intreaba "seful" daca m-am acomodat , am zis ca sunt ok si abia astept sa plec din nou , mare greseala ...am plecat dupa 2 ore , dar in ungaria(la 160km) si singur , doar pe nationale , cu un iveco ce mergea putin mai bine fata de un tractor ce ara in camp , asta dupa ce am avut 2 programe de condus pe timp de noapte. Acolo nu conteaza cand vii din cursa , daca seful spune ca trebuie sa pleci asa o sa faci , in caz contrar esti impotriva lui ... fara GPS si fara nicio idee unde ma duc , am tinut indicatoarele si dupa 3 ore am ajuns la destinatie , dupa alte 7 ore de asteptat la incarcat  am plecat acasa unde am ajuns dupa orele 24:00 , eram rupt de somn , aveam peste 36h de cand nu dormisem , dar eram bucuros ptr ca m-am descurcat.

Am apucat sa dorm 8h dupa care am aflat ca plec in alta cursa sofer 2 ...tot pe Italia si cu acelasi titular , totul ok mai putin cand ne-am intors si am stat langa Budapesta 2 zile , e cam nasol cand stai pe afara degeaba , ptr ca se cheltuie banii si risti sa ramai fara mancare si tigari. A trecut si asta , am ajuns cu bine intro luni dimineata la 9:00 si pe zii aflu ca plec iar sofer 2 , dar cu alta masina si cu un alt titular ...pana mea , deja ma simteam ca un sclav , doar faptul ca imi place meseria m-a facut sa nu renunt ... am facut cun. cu noul coleg si pe seara am plecat , dupa ce ne-am intors imi da un cap tractor din parcare ( al unui coleg ce era liber) si ma trimite la Salonta , e aproape imi spun eu ...ajung repede si ma intorc repede ... prostii , am stat peste 8h pana am fost incarcat si am ajuns in garaj dupa ora 22:00 ...evident ca si de aceasta data eram rupt de somn.

Dimineata acelasi "sef" imi spune sa iau in primire o masina , care va ramane a mea , sa agat o semiremorca incarcata si sa plec la Timisoara sa descarc dupa care sa incarc din alta locatie ...aici mi s-au aprins beculetele si am zis NU , ori plec afara ( ptr ca se da avans de cursa 150euro) ori plec acasa ... dar ce domnu , cursele interne cine sa le faca ? cine vreti ... eu nu mai fac intern , e simplu ...ptr salariu de baza gaseam sa lucrez in Bucuresti pe intern si dormeam acasa nu in masina. Evident ca nu am avut castig de cauza , motiv ptr care acum ma aflu acasa  ;D

Ce am observat cat am lucrat la galassini :

- masinile sunt intro stare deplorabila , sunt din 2001/2002 , fara revizii la timp , beculetele din bord se aprind mai rau ca instalatia de Craciun ...doar Scania sunt o idee mai noi , dar nu am servit sa vad cum merg.

- semiremorcile sunt la fel , dar multe din ele nu au acte , se da spaga la vama cand iesi din tara si pe unde esti controlat la acte

- cauciucurile ...hmm , 80% din ele sunt bune ptr drift-uri

Ptr cei incepatori care vor sa fie familiarizati cu TIR-ul cred ca e o poarta ok , de facut cariera nici nu incape discutia , nu am cunscut sofer acolo care sa nu aibe de luat bani ...si nu ma refer la 10-15mil ...am vazut si cu 130mil , era temator ca daca pleaca pierde orice sansa de a recupera suma respectiva.

Toti cei care locuiesc in Oradea sau imprejurimi cand vin din cursa se duc acasa , indiferent daca sunt titulari sau sofer 2 ...cei care sunt din provincie( cazul meu) si dorm in masina nu prea au parte de odihna ...foi de concediu cat incape si din nou la treaba.

Colegii sunt ok , unde nu cun si intrebi esti ajutat , asta mi-a placut ...fata de ce am auzit la alte firme.

Consider aceste 3 saptamani o experienta utila din care am invatat multe si nu o pierdere de timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

lol tu ai plecat eu am citit ce ai scris tuh no nu stiu  ce sa zic eu azi am ajuns acasa am plecat atuncia in ungaria dupa cereale(grau) si nu am mai ajuns de loc .1 luna aproape dar sincer imi pare rau ca ai plecat mai vorbim pe telefon cand citesti faci un bip ca nu gasesc  numaru tau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • 4 weeks later...
  • Members

nu stiu daca angajeaza la galassini, dar stiu sigur ca angajeaza incepatori la hartl (mai tot timpul)

vezi ca e si aici un topic cu tot felul de informatii.

eu urmaresc de mult firma asta, ca vreau si eu sa ma angajez la ei si sunt curios cum e...

din cat imi dau seama, e super bine pentru incepatori, ca in primele luni te pune cu un alt sofer cu experienta de la care chiar ai ce invata... deci e super bine, zic eu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
  • Administrators
Luati exemplul lui andreiro soferilor cu experienta...cati dintre voi sunteti in stare sa faceti un astfel de gest.
ha ha ,ce usor e sa critici , lasa ca ajungi tu profesionist dupa mai vorbim , ai sa vezi cate responsabilitati sunt , asa sa vorbim ca nu avem ce face e usor....dar inutil. cat despre acest subiect .... a iesit balci mare !! :D :D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

conflictu asta cu generatiile o sa fie intre experimentati si inecpatori dupa ce se vad pe pedalele lor cand vad pe unu incepator iautel ma pe asta cat sta la rampa ! subiecte din astea no sa se ajunga niciodata la vreo intelegere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

salut andrei.An primul rand tin sa te felicit pentru initiativa pe care ai luato pentru ai ajuta si pe cei fara experienta.eu sunt din braila si am deja o varsta "avansata", am 39 de ani detin permis cat B din 1997 iar an 2010 m-am gandit ca e momentul sa fac si soferie mai serioasa , astfel am obtinut si cat CE si atestate marfa si ADR.DE atunci ma tot chinui sa gasesc un post de sofer pe tir .m-am tot lovit de raspunsul nu angajam fara experienta.prin 2011 am achizitionat un MAN de7,5 tdar nu prea a mers treaba si l-am vandut an 2013 ianuarie.Doresc sa te antreb daca ma poti ajuta cu ceva pentru a gasi ceva de munca.NU stiu ce varsta ai tu dar chiar daca esti mai tanar nu ami este rusine sa cer un ajutor ,unsfat. Astept un tel. la nr.0755842958 sau un mesaj si sun eu.Drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Members

Salut numele meu este T.A - lucrez la galassini mam gandit sa deschid acest topic pt soferi fara experienta care cauta loc de munca.1 galassini caut soferi incepatori.2 care vrea si doreste sa faca cat de cat experienta eu pot sal iau dar cerintele mele sunt: sa fie preten cu apa,si sa vrea sa invete ceva,sa nu comenteze daca vreau sa-l invat ceva.bani mancare sa aiba la el nam treaba cu ce isi ia sau aduce atata timp cat vrea sal ajut eu sunt din caras severin .CONTACTATI-MA PRIN PM- (mesaj privat).va doresc drumuri bune doamne ajuta si cinve doreste sal ajut sau sa vrea sa se angajeze la galassini eu il astept ori pt firma ori sa merga cu mine. salut

salut.apreciez mult initiativa ta si pozitivitatea pe care a emanat-o atitudinea ta.te rog sa imi lasi numarul tau de mobil,as dori sa tinem legatura.multumesc!

blackdriver

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.