Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Despre autorizare HIAB


Phraeudian

Postări Recomandate

  • Members

Buna ziua.

Am cateva intrebari:

1. Aveti idee daca se poate obtine autorizatie HIAB fara a avea autorizatie ISCIR pentru macaragiu ? Daca da, aveti idee unde/cand/cum/cat costa?

2. Autorizatia ISCIR pentru macaragiu  este valabila pentru a putea opera o macara HIAB ?

3. Autorizatia HIAB este recunoscuta international ?

Va intreb deoarece am nevoie de autorizatie HIAB pentru un camion cu macara HIAB, dar nu gasesc unde sa fac aceste cursuri pentru autorizare, gasesc numai ISCIR macaragiu...iar ISCIR macaragiu dureaza 6 luni...si n-am timp. Mentionez ca sunt din Galati.

Astept raspunsurile Dvs.

Va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Lucrez si eu pe un camion cu macara(HIAB) si nu a fost nevoie neaparat de autorizatie ISCIR dar  mi sa facut la firma un carnet de legator de sarcina si macaragiu dupa ce am facut inca un test psiho pe care sa specifice acel lucru.Am fost oprit si controlat de autoritatii si nu au zis nimica.Carnetul trebuie sa fie stampilat de firma la care lucrezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Vizitator Anonymous

Conform PT R 1-2010

macarale, de tipul:

1) macarale deplasabile pe cai fara sine de rulare cum ar fi automacarale, macarale pe pneuri, macarale pe senile, macarale montate pe vagon de cale ferata, macarale montate pe vehicule destinate transportului de materiale si altele asemenea;

2) macarale deplasabile pe cai cu sine de rulare cum ar fi poduri rulante, macarale portal, electropalane deplasabile pe grinda fixa si altele asemenea;

3) macarale cu brat si/sau platforma rotitoare la punct fix sau deplasabile pe cai cu sine de rulare cum ar fi macarale turn, macarale pivotante, macarale portic si altele asemenea;

4) macarale de constructie speciala cum ar fi macarale pe cablu, macarale foarfece si altele asemenea;

B) stivuitoare autopropulsate si translatoare stivuitoare;

c) platforme autoridicatoare nedeplasabile/deplasabile pentru persoane si/sau materiale;

d) platforme ridicatoare pentru persoane cu dizabilitati;

e) elevatoare pentru vehicule.

PT R1-2010 - Masini de Ridicat

Macaraua HIAB, face parte din prima categorie. Trebuie autorizatie ISCIR

Personalul de deservire autorizat pentru macarale, indiferent de pozitia postului de

comanda se denumeste în continuare “macaragiu”

Se trezeste vreun "destept" din asta fara autorizatie si fara pregatire, sa descarce sarcina in apropierea firelor de inlta tensiune, iar daca nu cunoaste regulamenul mai sus mentionat, se prajeste  ;D si-l plange familia degeaba (un exemplu tragic)

Dragilor lucrati cu autorizatie ISCIR care se vizeaza anual de personalul RSVTI

Galati zici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.