Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Cutie automata sau Cutie manuala?Care o preferati?


Vizitator Anonymous

Votati ce cutie de viteze prefereti automata sau manuala?  

294 membri au votat

  1. 1. Votati ce cutie de viteze prefereti automata sau manuala?

    • Semiautomata
      41
    • Manuala
      125
    • Automata
      131


Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Members

ei,cutia automata e buna pt cei lenesi.eu prefer cea manuala pt ca te ajuta mai mult in diferite situati.....iarna,pe timp de ploaie,in locuri cu grad de urcare sau coborare mare..etc.si simnt camionul mai bine cind schimb viitezele.asta chiar daca in ultimi 5 ani am avut parte doar de camioane cu cutie automata >:( >:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Am condus pe un MAN TGA 1848 XXL cu automata si sincer nu mi-a placut deloc pt faptul ca in momentul cand era incarcata si vruiam sa plec de pe loc comutam din N (neutru) in D (Drive) si camionul pleca lin dar cum acceleram (foarte, foarte putin) pleca smucind, pleca in salturi parca se rupea motorul de pe sasiu iar daca incercam sa iau piciorul de pe acceleratie mai rau facea era ca si cand punei o frana de motor exact in momentul in care vrei sademarezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Bebecar, la tine e problema din cilindru.Amigos ai dreptate, eu lucru pe Volvo automat, cine stie sa foloseasca o cutie automata stie sa faca balans, stie sa plece lin, merge pe cheia, tot ce vrei tu.Eu unul prefer automata pentru ca sunt familializat cu ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • Members

Eu conduc acum automata, VOLVO FH. Merge super

Cine zicea mai sus ca esti mai odihnit, chiar esti. Picioarele si mainile le ai odihnite daca ai si pilot automat.

Parerea mea e ca cei cu manuale le e frica de evolutie si ca nu se vor descurca. Cum sa preferi sa muncesti inutil, cand poti face altceva in acel timp.

Daca esti gol pleaca cu a 6-a si schimba mai greu, dar ai posibilitatea semiautomata. Cand ajungi la 1400-1500rpm, dai + si se schimba ... sau mergi pe manual. Nu e adevarat ca nu face balans. Intai mergeti cu o astfel de masina si incercati si apoi scrieti ... nu presupuneti.

Daca esti cu 24T pleci cu a 3-a si se schimba usor, nebruscat. VOLVO are dublu ambreiaj uscat. Daca ramai fara aer ... faci aer sa plece.

In Germania pe pantele de pe la Kassel, faci orice DAF, Mercedes, MAN ... aveam punti de mercedes incarcate, 23T si urcam de zbura. De ce? pentru ca am condus si manuala. Mergi automat, dar conduci manual. doar nu esti nebun sa mergi intr-a 12-a la panta ... dai si tu - (minus) si schimbi a 10-a si urci de zbori ... si asta cu numai 460 cai.

Pe Romania la fel. Urci, cobori, iei curbe, isi ia singura viteza. Tu te uiti la drum, la gropi, la contrasens, la sant si de ce nu la gagicile de pe margine.

Iar aia ca doar soferii merg pe manual ... mai coborati din Rabe si mergeti cu masini ultima generatie. Comparati masini din ziua de azi, nu de pe timpul lui Ford.

Eu votez automat ... si binenteles ca asta va fi viitorul.

PS: secretul lui VOLVO de va depaseste pe pante e ca are dublu ambreiaj, iar timpii intre viteze sunt mai mici. Manualul, apesi ambreiajul, schimbi, si iar si iar ... conteaza cateva sutimi de secunda la o panta de 2km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

hai noroc frate lumberman-e! daca citeai titlul pana la capat, ai fi observat ca se incheie asa:"care o preferati?". asa ca de data asta o sa te rog sa ne spui ce preferi tu, si sa ne lasi pe ceilalti de pe "rabe" sa avem dreptul la propria preferinta. ai dreptate ca esti mai odihnit daca ai cutie automata, iar daca altcineva conduce camionul esti si mai odihnit! insa sunt tare curios ce doamne iarta-ma pot face altceva in timpul ala pe care eu il pierd cand schimb vitezele atunci cand conduc un camion cu cutie manuala??? au scos aia de la Volvo ceva camion nou si nu mai trebuie sa stai la volan??? ca vreau si eu unul de ala!!! din ala avea si vestitul "tarzan"? parerea mea e ca cel mai bine e mai intai sa te judeci pe tine si apoi sa ii judeci pe altii. si la fel de frumos ar fi sa respecti si preferintele altora, nu de alta, dar nu cred ca ti-ar placea sa imi fac o parere proasta despre tine doar pentru simplul fapt ca de exemplu...tu bei palinca fiarta numai o data si nu de doua ori(si asta e o dovada de progres din punctul meu de vedere!) asa cum se bea in zona de unde sunt eu. sunt curios insa ce vei face daca vei fi nevoit sa treci de pe super cutia ta automata inapoi pe o "raba" manuala. atunci sa te vad cum ii "dai" tu din a 12-a un -(minus) pana in a 10-a. mutumesc insa pentru pontul cu ambreiajul uscat. am montat si eu la "raba" mea o aeroterma care sufla pe cutie si deja altfel merge la deal.

P.S. si Renault-ul meu e tot cu cutie automata, insa nu e asa evoluat, ca inca ma obiga sa stau la volan in timp ce conduc. asta nu inseamna ca nu respect preferintele altora.

Dumnezo` ne imburde in rai!(cand o sa ne vina vremea...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Inca mai e factorul uman la bord ca e eutomata sau manula.

Mie mi se parea aiurea schimbatorul manual de vitezela Volvo. Din 3 in 3 si cu jumatati.

In ultima vreme am lucrat cu schimbatoare i-shift, sunt foarte faine.

Are aceeasi gama de trepte de viteza dar le schimba softul pentru un consum cat mai mic, Ajune in treapta 12 in cateva minute chiar si incarcat la maxim pe autostrada.

Eu mi-am permis sa o folosesc pe mod manual la abordarea rampelor,la coborari si pe nationale.

Raspunde impecabil.

Deci la Volvo sunt de acord cu o nota de -10 pentru schimbatorul automat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • 1 year later...
  • Members

imi place intrebarea,dar sant sigur ca nu este pentru soferi,simpatici tipii care au spus ca ii doare mana(desi eu cred altceua).Injuratima cat vreti,cutie manuala

Salut! eu ramin la cutie manuala!!! Cu riscul sa par antipatic!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 5 weeks later...
  • Members

-semi-automata e odihnitoare,dar pe parcurs prezinta probleme,nu pare asa rezistena (dura) precum pare

-automata e ok cand lucrezi local,distributie sau pe autocar/autobus local ca si mecanica n-am desfacut pana acum automata sau semi,dar sigur e multa bataie de cap si multa electronica.

- manuala simti ca conduci,parca iti vine cheful de munca,o adevarata placere iar manevrele le faci cu mult mai bun simt si mai usor,ajuta la consum,mai usor de intretinut,mai usor de reparat,etc

Cam asta e opinia mea,prefer cea manuala. (de preferat cea cu bataie in 8 trepte pentru autocar si manuala de pe volvo fh12 ).

Editat de cico_3504
ortografie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Prefer semi-automata. Școala de șoferi am făcut-o pe un Actros 1840 cu semi-automată. În schimb când am fost la inițiere am lucrat pe un Man (SV37MAN) cu manuală. Mai târziu aveam să cunosc cutia automată pe un Iveco Cursor și un Mercedes Vito. Mișto tare cu automata, dar pe mașină mică, pe camion te face moale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

manuala, V8, 2 axe motrice. ma duc oriunde si pe orice vreme. da-mi o automata si imi fac 200 de cruci pana sa ma sui in ea si sa merg pana la magazinul din colt. eu conduc camionul, nu el pe mine. cu o manuala aduc camionul acasa.cu automata ... te imprietenesti cu toate camioanele de remorcare. "Eu raman ce-am fost. Un clasic"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sunt tare curios daca dintre fanii cutiilor automate a mers cineva pe Route des Lacs, in Franta. As fi si mai curios daca mai are aceeasi parere dupa aceea.

Se pare ca nu iei in considerare ca se pot folosi in modul "manual", mod in care schimba mult mai rapid decat soferul. Fiecare se simte mai sigur si confortabil de regula cu tehnologia cu care este familiarizat. Toate cele bune.

Note 3 sent by Tapatalk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.