Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

LEGAL SAU ILEGAL??


adriano22

Postări Recomandate

  • Administrators

exmplu!

Conduc 7 ore cu pauza aferenta dupa 4.30h,,ajung la garaj ,scot cartela din aparat,camionul este luat de un alt coleg care conduce 30 min,seful ma pune sa fac alt serviciu de 1-2 ore!, MAI POT INTRODUCE CARTELA IN TAHOGRAF??

pe acelasi camion legal nu mai poti conduce, deoarece tu ai inchis un program de munca cand  ai scos cardul din tahograf . introducand iar cardul in acealasi tahograf incalci legea (nu ai voie sa scoti cardul sau diagrama din tahograf in timpul programului de munca) !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Administrators

alooo...daca scoti cardu inseamna ca nu te mai poti sui pe alta masina de ex? aveam pretentii la tine,aici cred ca ai dat cu stangu-n dreptu...but nobody is perfect...

daca ai fi citit reg. C.E. 561 /2006 cum trebuie si nu pe sarite ai fi remarcat ca acolo nu scrie ca nu ai voie sa te urci pe un alt camion si sa conduci pana termini programul !

colegul a intrebat daca mai poate sa introduca cardul in acelasi tahograf din care  a fost scos  !!!

cred ca acum ai inteles despre ce este vorba .

de condus se poate conduce cate camioane vrei fara probleme, atata timp cat respecti programul de condus !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Administrators

alooo...daca scoti cardu inseamna ca nu te mai poti sui pe alta masina de ex? aveam pretentii la tine,aici cred ca ai dat cu stangu-n dreptu...but nobody is perfect...

eu aveam pretentii de la tine , citez dintr-un mesaj primit de la VIRGIL TIMIS :

19. nerespectarea prevederilor art. 15 alin. (2) teza intai din Regulamentul Consiliului (CEE) nr. 3.821/85, privind scoaterea neautorizata a diagramei tahografice din tahograf sau a cartelei tahografice din tahograful digital inaintea terminarii zilei de lucru sau utilizarea lor pentru o perioada mai lunga decat cea prevazut

asa ca incearca sa o lasi mai moale data viitoare  !

(sper ca nu te superi pe mine pentru asta )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pai daca mai ai 2 ore de condus poti linistit sa conduci acele 2 ore pentru ca tahograful te intreaba ce ai facut alea 2 ore cat ai avut scos cardul si tu cum l-ai scos de pe pauza dai la tahograf pauza alea 2 ore ce  ai avut cardul scos,la fel si cu diagrama daca te muti pe alt camion nu incalci nici o lege

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

normal ca e ilegal dar noaptea pe italia in special se conduce numai in doi el cu  mag ,el cu alt card.............prieteni stiu de ce .........ca asa ia invatat pe italieni.............cine sefu eu nu pot .eu fac 1200 km pe zi,merg numai pe nationale si mecanica tot eu o fac si sant multumit ca-mi sa-ti 1000 de euro pe luna ca la noi in moldova tot satu la un loc nu ia atat..................cine se supara asta e poate da voturi negative daca nu stie de unde ai spun eu  .............ceace am scris este real

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

logic ar fi sa poti, numai sa te incadrezi in orele de lucru. numai ca dragii nostri inspectori ARR.... cauta orice motiv ca sa le dai. asa ca...

chiar daca ai scos cardu, se vede ca a mers altcineva cu masina ta si tu ai pauza pe card.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.