Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

PANA LA URMA "ALTE ACTIVITATI"(CIOCANELE) SE ADUNA LA CELE 4H30?


adriano22

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • Administrators

pana la urma ,urmati va rog topicul si raspunde-ti concret daca e cineva sigur de un raspuns corect ,fara fluturasi si diagrame.negru pe alb.asta daca e cineva capabil sa o faca!!!!!

REG 561 :

Articolul 7

După o perioadă de patru ore  şi jumătate de CONDUS , conducătorul trebuie  să facă o pauză neîntreruptă de cel puţin patruzeci  şi cinci de minute, exceptând cazul în care  îşi începe o perioadă de repaus.

Această pauză poate fi înlocuită cu o pauză de cel puţin cincisprezece minute urmată de o

pauză de cel puţin treizeci de minute, pauze intercalate pe parcursul perioadei de conducere

astfel încât să respecte dispoziţiile primului paragraf.

CA O PARANTEZA LA CE ZICE MAI SUS :  Articolul 4 litera (q) „perioadă de  şofat”: durata de  şofat cumulată între momentul în care conducătorul se aşază la volan după o perioadă de repaus sau o pauză şi momentul în care începe o perioadă de repaus sau o pauză. Perioada de şofat poate fi continuă sau fragmentată

REG 3821 /85 :

Articolul 15 aliniatul 3

Conducătorii auto trebuie:

— să se asigure de faptul că perioada de timp înregistrată în foaie

respectă perioada de timp oficială din statul de înmatriculare a vehi­

culului;

să opereze mecanismele de schimbare pentru a permite ca urmă­

toarele perioade de timp să fie înregistrate  separat și distinct:

(a) cu semnul:  volan timpul de conducere;

(B) se înțelege prin „altă muncă” orice altă activitate în afară de cea

de conducere, definită la articolul 3 litera (a) din Directiva

2002/15/CE a Parlamentului European și a Consiliului din

11 martie 2002 privind organizarea timpului de lucru al

persoanelor care efectuează activități mobile de transport

rutier (1), precum și orice activitate desfășurată pentru același

sau un alt angajator din sectorul transporturilor sau din afara

acestui sector; aceste activități se înregistrează cu semnul

ciocanele ;

© „disponibilitatea”, definită la articolul 3 litera (B) din Directiva

2002/15/CE, se înregistrează cu semnul : patrat taiat pe diagonala

(d) cu semnul: pat pauzele de muncă și perioadele de odihnă zilnice

din cate vad si stiu din proprie experienta aceste ''ciocanele''nu se aduna pt ca efectiv nu se conduce dar daca cineva a intalnit astfel de events,rog sa explice de ce si din care regulament.

toate activitatile se aduna la  perioada de serviciu , alea( maxim )  13 /15 ore la dispozitie sa muncesti , se aduna activitate plus activitate , in ordine cronologica , dar sa nu uitam ca fiecare activitate  in sine se socoteste  tot la aceasi grupa de activitate !!!

si ceva practic ,

19112011048.jpg

19112011049.jpg

19112011050.jpg

19112011052.jpg

la fel si pe diagrama

19112011041.jpg

VEZI DE CE SUNT BUNE SI ,, FLUTURASELE ,, SAU DIAGRAMELE ?? >:( >:(

,oare dupa 2 ore la incarcat ca sunt situatii, mai poti conduce 4,5ore?

exemplu  ora 08.30 + 2.00 h condus + 2 h alte munci +  ( maxim ) 2.30 condus = ora 14.30 la care ai , 6.30 h de serviciu utilizate din care 4.30h  conduse si 2 h alte munci !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

lucrez pe camion cu tahograf digital! trebuie sa scot in fiecare zi foaie din tahograf si sa o tin la mine sau e de ajuns sa am cardul la mine cand lucrez pe masina cu diagrama ?... 

  -  si mai am a2a intrebare<  bag cardul in tahograf dupa 5 zile , pana atunci am lucreat pe masina cu diagrama , mai trebuie la inceputul programului sa mai dau ceva la tahograf?? ex inceput de zi  ???

  Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

lucrez pe camion cu tahograf digital! trebuie sa scot in fiecare zi foaie din tahograf si sa o tin la mine sau e de ajuns sa am cardul la mine cand lucrez pe masina cu diagrama ?... 

  -  si mai am a2a intrebare  ???

  Multumesc !

de ce nu citesti tu regulamentele in vigoare ???

si ai sa vezi ca scrie acolo exact raspunsul la intrebare ta !

http://transportuleuropean.wordpress.com/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Ciocanelele nu se adauga la orele de conducere....se aduna insa la orele de conducere absolut toate pauzele sub 16min(de ex faci 5 pauze de 3 min,1min,8 min etc)cand tu scoti tichet sa vezi cat ai condus in ziua respectiva,tie iti va face totalul exact cat ai cindus,dar nu iti aduna si pauzele alea mici si multe care le-ai facut si timp in care tahograful a "cazut"pe pat...dar cand garcea iti va descarca catela ta tahograf in laptop-ul lui,la el va aduna toate pauzelecare le-ai facut si asa va aparea ca ai ore de conducere suplimentare....Ex:tu intr-o zi ai condus efectiv 8.30h dar ai facut 6 pauze (toate sub 16 min),la control lui ai va aparea 8.30 +pauzele alea multe si mici,la el alea para ca si ore de conducere,am luat 4300 de euro pt asa ceva si nu stiam de ce pina cand mi-a explicat gendarmerie cum sta treaba.Bafta si ai multa grija,lasa taho pe ciocane can d ai chef doar sa bei o cafea mica sau sa faci un piupi ic care nu se intinde pe 16 nmin ci mai putin si asa nu ai nici o problema.Ciocanele se adauga doar la alea 90h in 2 saptamani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
  • Moderators

mmmmmm....... ciocanele astea,observ ca nu se stie iar lucruri elementare si atunci cind colegii mai noi sunt trimisi la regulament sau se posteaza printari nu se intelege.Hai sa incerc eu o explicatie mai simplista si pe intelesul tuturor,faceti diferenta intre timpi de condus si timpii de munca.Timpii de condus[adica poza cu volanul] sunt orele conduse efectiv si aici stim cu totii cite ore putem conduce zilnic,etc.Timpii de munca sunt timpii de condus[volanul] adunati cu timpii de alte activitati[adica ciocanelele]Ciocanelele alea indica ca tu faci o activitate,de ex deschizi usile,asisti incarcare,facio reparatie,pana ,etc.Daca stai la o sueta,cafea atunci pui patratul[POA],mai pe intelesul nostru ca tu esti prezent si disponibil.Acest patrat nu se socoteste nici la timp de condus nici la timpi de munca,se aduna doar la perioada zilnica maxima in care tu poti munci,care e logic de 15 ore.Pina acum inca nu am avut tahograf care sa imi sara singur pe pat asa ca..e bine data viitoare sa folositi patratul cind vreti sa beti o cafea,sau daca vreti sa faceti o pauza facetio de 17 minute,nu 16 deoarece tu vezi 16 minute dar e posibil ca taho sa vada 15,deci mai bine urci 1 minut.Sper ca acum s-a inteles ceva mai bine,in caz contrar recititi folosirea tahografului si cum se aplica cele 3 semne,bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

la perioada zilnica de lucru nu se adauga si nu se scade nimic este de la ora x max 15 ore,,,,,,,,,,nu conteaza cat ai lucrat ,cat ai stat,,,,,este max 15 ore

........acum vin si eu cu o intrebare ,,,,,,,,,,De cate ori ai voie max la 15 ore intr-o perioada de 6 zile?

,,,,,,,,,nu au voie sa raspunda cei care sant cu experienta vasta dovedita ex gongy,mario etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Pentru colegul bulgar daca cele 8 minute de ciocane au fost dupa cele 15 ore de lucru e normal ca l-a amendat dar daca cele 8 min se afla in timpul celor 15 ore de lucru nu e normal. Depinde unde sunt cele 8 minute.  te rog sa folosesti culoarea standard !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Si ce daca e la 15 minute pauza ca se incadreaza in legalitate, ca doar nu o sa treaca de la 16 minute la 14 minute, de la 16 min nu poate sa treaca numai la 17 min, nu-i asa Cico_3504 ?

>:( >:(

Colegul cico a spus destul de clar ca mai bine mai stai 1 min,2 in plus peste 15 min. ca sa fii sigur ca tahograful a inregistrat cel putin 15 min pauza.de exemplu daca te grabesti si pleci dupa 14min si 59 secunde taho inregistreaza numai 14min pauza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

dudasliv iti raspund cu intirziere deoarece nu am avut acces la net,sper sa nu te superi pentru asta,deci eu am spus ca ESTE posibil ca tu facind pauza de 15 sau 30 minute si plecind cu acel timp tahograful tau sa fie decalat cu citeva secunde si te vei trezi ca tu in loc de 15 minute la sfirsitul programului vei avea o pauza de 14 minute,atunci eu cred ca este mai bine sa depasesti cu 1,2 minute si nu mai ai probleme,sper ca acum ai inteles mai corect explicatia mea,reciteste si cele spuse ca sa intelegi,tu procedeaza cum crezi de cuviinta dar e mult mai bine sa fii in siguranta cu timpii decit sa ai probleme :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.