Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

PANA LA URMA "ALTE ACTIVITATI"(CIOCANELE) SE ADUNA LA CELE 4H30?


adriano22

Postări Recomandate

  • Moderators

Sigur ca eu voi ''butona'' dupa cum vreau si dupa cum spune legea..tu insa nu mai da sfaturi eronate,

Ca sa imi dovedesti ca gresesc eu arata-mi unde in regulament ''alte activitati'' este considerat timp de conducere..adica ''volan''....adica daca conduci 2 ore si stai pe ciocanele 30 minute sa iti apara ca timp de condus 2,30..dupa cum spui ''matale''..ceea ce este gresit total.

Colegii noi care vor citi vor lua de bun raspunsul tau..ori asa ceva nu se poate pentru ca e gresit..conducerea e conducere,alte activitati sunt alte activitati... :-B

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Kem .....eu traiesc cu ideea ca tu nu prea ai treaba cu tahograful , dar in schimb nici cu legislatia . Pe de alta parte , raspunde si tu la alte topicuri cum ar fi :  ,,bagajul soferului de TIR"  ,sau ,, Cum i-si petrec turcii timpul in vama" , nu de alta , dar cei ce vor sa afle informatii corecte , de vor lua de bun ce tu zici , vor risca amenzi la greu, ori ai da patronii afara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Da, din considerentul ca am vazut titulari care nu stiu tahograful am detaliat buton cu buton, lucru enervant dealtfel caci le fac mecanic si sa stai sa explici fiecare buton te zapaceste. Stiu ca este simplu dar sunt destui curiosi de aceea exemplul detaliat ( enervant )....scuze inca odata !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Vai vai vai.... Numai soferi si juristi legislativi.

O sa incerc sa dau exemplu practic poate asa se pricepe odata.

Ca o paranteza, sfarsitul de program se poate da seara dupa ce ai terminat lucrul, acest obicei te scuteste ca dimineata cand incepi lucrul sa mai introduci sfarsit de program si deci poti da doar inceput de program. Personal folosesc prima varianta fiindca seara sunt obosit si.mi este mai usor sa apas tasta 1 ca sa trec pe pat tahograful

Vad ca ai dat-o la întors cu volanul si ciocanul ... Trecem mai departe

Alineatul 15 punctul 5a ( nu 5 .a ) din regulamentul 3821/ 85 ( in perioada tranzitorie cu trimitere la 165/2014 ) zice ca un conducător sa introducă simbolul tarii la începutul si sfarsitul perioadei de serviciu / munca , adica dimineata când încep munca ( dupa o perioada de repaus , introduc simbol , muncesc , când termin munca introduc simbol si efectuez repausul . Deci faci corect dar ,, sti, si promovezi gresit , adica dupa tine simbolul se introduce in acelasi moment , termini repausul dai ,, sfarsit ,, si cum imediat incepi dai ,, început ,,

Ca sa închei , comentariul cum ca aici sunt numai soferi si legisti , da .... Sunt !! Ce te asteptai sa fie ? Bucătari ? ... Fi bucuros , ai de la cine invata , soferie si legislatie ,, pe pâine ,, din câmpul muncii de la profesionisti , aici nu promovam povestile de parcare sau ce încerci tu ,, babeste ,, sa faci , pe viitor când te bagi in discutii legislative de rog sa te prezinti cu lectia invatata .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Tu poti sa simti atins cat vrei dar vad ca sunt singurul care explica pe intelesul celor care nu au vazut inca un tahograf. Eu zic sa te faci jurist, vad ca te enerveaza explicatiile soferesti, docentule...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Eu zic sa nu fi nesimtit !!

Dupa , sa pui mana sa inveti , si dupa sa vii sa dai lectii la soferii care nu au vazut inca un tahohraf. Daca capacitatile mentale iti sunt reduse si nu poti intelege o lege , o aplicare corect , procedeul legal nu cred ca toti sunt la fel si daca esti scarbit de discutii pro legal sau corecte sa te abti . Nu veni aici in propria ,, casa , sa-mi dai lectii de ,, bunatate ,, si vezi doamne cat vrei tu sa ajuti ... Apropo ce sa ajuti ? Doua raspunsuri si alea de tot rasul ... Daca pe ceilanti cu ,, ciocanitul ,,si volanul i-ai intors ca la buzau , eu iti dau peste nasuc cu legea si am dat articol / regulament unde sa inveti . Sa nu imi zici ca ti-am ranitt mandria de manuitor de volan , pentru ca sofer profesionist nu esti cu lipsurile astea teoretice si te-am avertizat ca aici discutam din propria experienta , punere in practica si lege , nu parcare si ,, furat ,, la atestat .


Neintroducerea corecta a simbolului e exact ca si cum nu ar fi , 15 milioane , 7.5 la termen redus ..... Si dumneata vorbesti din basmele soferesti din parcare ...

Apropo ai atestat ... Măcar asa de rusine , nu da impresie proasta pe aici ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Tu ai o problema cu "povestile din parcare" sau cu oamenii care nu pricep textul legislativ?. Se penalizeaza daca introduci franta si tu esti in italia, dar nu a luat nimeni amenda, in nici o tara, ca a introdus sfarsit si inceput dupa, sa nu zic vacanta ca iara te enervezi, dar pauza ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Iara scuze ? Ca tu nu sti ca tu nu faci .... Uite un exemplu mai jos !!

Daca încă nu ai inteles idea si rolul forumului , atât timp cat suntem aici , promovam litera legii si corecta aplicare a acesteia , pentru ca sfaturile date sa ajute pe cei interesati , nu sa ia amenzi pe seama noastră ca noi am facut noi am dres si nu am fost amendati . Asa ca uita de povestile si ,, literatura ,, de parcare ....

post-990-0-45719800-1423438119_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Postezi lucruri me relevante, prima era un simplu control, a doua nu s-a introdus simbolul de tara si nu asta era subiectul ci cand se poate introduce tara. Doi, controalele made in romania le-am tot auzit si stim cum sunt, toate pe spaga si nesimtire. Cat despre rolul forumului corect, litera de lege e lege dar te rog sa nu fi asa aprins, membrii nu sunt toti juristi si incepatori, unii mai sunt si soferi si se exprima cu "pauza" altii cu " vacanta"... discutii domnule administrator, nu tribunal ca se pare ca acolo tinzi sa se ajunga. Asa ce te rog sa nu te mai aprinzi si sa te linistesti ca nu te-a suparat nimeni, nu mai lua totul asa personal ca nu schimbi societatea. Daca vrei, desigur...

O seara placuta-ti doresc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Lucruri nerelevante , ha ha ha ... Varsta e corecta la profil ?

Nu esti in masura sa pui conditii , si nici nu am de gând sa te rog sa respecti o regula morala a forumului si decât o data avertizez ..

Daca nu intelegi un proces verbal de constatare e problema ta , ai legea , ai procedeul corect ai drept exemplu doua sanctiuni bazate pe lege si in loc sa iti ceri scuze si sa accepti ca nu sti te dai ,, rotund ,, . Te asigur ca nu e vorba de abuz sau ce visezi , se cheamă sindromul manitorului de volan care nu lasa sa se inteleaga ca legea e lege .

Revenind la definitii si termeni , si in dorinta de a face un lucru pozitiv si de calitate , depasim momentul de ,, colt de discutii ,, am devenit un punct de referinta si ajutor pentru masa profesionala pe care o reprezentam , cu respect , suntem profesionisti si hai sa o aratam , in comportament , discutii , termeni si sfaturi .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Da, deoarece subiectul si aici ma repet era cand bagi finalul de program si inceput de program. Tu postezi amenzi pentru faptul ca nu s-a introdus deloc ! Acuma intelegi ? Asa ca lasa orgoliul de administrator si intelege ca ai gresit !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Subiectul aici este altu , tu ai ales sa bati câmpii , am spus mai sus , a introduce aiurea simbolul e ca si cum nu ar fi deloc , pentru ca nu il pui când trebuie , si daca il pui cum sfatuiesti ( nu cum din lene practici corect ) se sanctioneaza .... Intelege ca doar o practica e corecta , restul sunt povesti de parcare cu manuitori de volan

Si te citez mai sus ai zis ca nu consideri ca daca nu sa introdus corect nu sa sanctionat , ti-am dat doua exemple pe lângă articolul in cauza si continuii sa bati câmpii , te-am rugat sa ai respect fata de grup fata de membrii si fata de idea pro legal .... Nu vrei ...nu.ii nimic .... 15 zile la colt !! Ca sa vezi ca aici facem o treaba serioasa , nu ne jucam .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 years later...
  • Members
La 29.10.2011 la 18:38, VT880 a spus:

NU !Nu se aduna la condus .

Logic ca dupa 4.15 te anunta ca mai ai 15 min de condus, timpul petrecut pentru  munca, " ciocanele " , pe intelesul tuturor nu se aduna cu timpul de condus.

Se aduna , si anune in limita a 6 ore de munca , dupa care trebuie luate minim 30 de minute pauza. Exemplu : 3:55 ore condus si 2:05 ore ciocanele = 6 ore de munca efectiva . Daca am stat la incarcare 2:05 ore pe ciocanele nu mai putem conduce 4:30 !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

cred ca ai preluat din zbor ideea si nu ai fost atent la tema...titlu..cum vrei sa ii spui...Deci NU,nu se aduna ciocanelele la cele 4,30 ore de conducere..Se aduna la timpii de munca,ceea ce e altceva..si acolo intradevar ai o limita de maxim 6 ore fara repaus  etc..etc..Noi discutam exact de timpul de conducere,cele 4,30 ore

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.