Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

bagaju soferului de tir


Postări Recomandate

  • Members

DE LUAT: tricouri(8-10 sunt de ajuns), pantaloni scurti, pantaloni lungi si 1 pulover mai gros(vomp-ul e langa faimoasa statiune montana innsbruck si acolo intotdeauna e frig), sosete chiloti pentru o saptamana (intre timp oricum le poti spala pe cele murdare fie la dus fie la masina), produse de igiena necesare dusului+ barbieritului si, neaparat, slapi de dus, servetele umede macar 4 pachete, medicamente (antibiotic,algocalmin, nurofen sau orice impotriva durerii de cap, masea, un laxativ, ceva impotriva diareei, supozitoare sau unguent cu diclofenac/indometacin impotriva durerilor de coloana din cauza pozitiei), lenjerie de pat, INACARCATOR AUTO PENTRU MOBIL-E.

pentru bucatarie  butelie de voiaj(ai putea nimeri cu un titular care are, dar nu se stie niciodata, al meu nu are si eu nu am luat-o din motivul de mai sus, acum sufar), 1-2 castroane(de preferat de plastic ca sa nu se sparga si de marimi diferite), lingura, furculita, cutit (ai grija sa nu aiba lama mai mare de 8-10 centrimetri pentreu ca daca te prinde politia le considera arme albe si iei amenda 100 euro), cafea, zahar, ulei, otet,sare, piper, supe la plic, conserve pentru cateva zile pana ajungi la primul magazin..

soferik30+cadydyu: OBLIGATORIU cardurile se fac la UNICREDIT TIRIAC la orice filiala din tara, cu precizarea ca se fac CONFORM CONVENTIEI CU HARTL TRANS Timisoara(au ei o intelegere conform careia cardurile facute pentru hartl trans au niste facilitati/gratuitati in comparaie cu cardurile normale).Intr-adevar cardurile nu prea le puteti lua inainte de plecarea in cursa(se elibereaza intr-o saptamana si voi aflati marti/miercuri inainte de plecarea in cursa ca trebuie sa le faceti voi si nu le face firma), dar puteti lasa imputernicire unei persoane (sotie, frate etc) sa le ridice de la banca si sa le trimita la hartl tim(de aici se ocupa ei sa le trimita la garaj in austria)...salariile se baga pe card in fiecare 10 ale lunii....inca ceva: se elibereaza un singur card cu 2 conturi(de lei si de euro), dar puteti face o cerere suplimentara pentru eliberarea a 2 carduri, unul pentru lei, unul pentru euro (eu i-am lasat sotiei cardul de lei si am luat cu mine doar cardul de euro)....comisionul de administrare a conturilor in conventia cu hartl e de 40/60 ROn pe an platibili la depunerea cererii sau cu retragere automata la primul salariu (depinde cum optati)

da, pe masini exista frigidere si clima cuptor de gatit/incalzit nu(uita-te la ce e vscris mai sus si vezi ca recomand luarea unei butelii de voiaj pentru gatit, incalzit, cafea, ceai etc)

viata in 2 pe cabina.....depinde de colegul pe care il primesti, poate fi foarte buna sa va intelegeti de minune, poate fi asa si asa sau poate fi groaznica.....depinde de titular, cat de coleg intelege sa fie...in rest patul de sus e mai ingust putin decat cel de jos, dar te descurci....

multa bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 7 months later...
Vizitator Anonymous

http://images7.okr.ro/serve/auctions.v7 ... 00_300.jpg

eu asa ceva am. e foarte avantajos pentru ca are roti ca si un troller normal dar se pliaza si se face mica.

vad ca sa zis aici de 4 pachete de servetele umede...pentru ce dracu atatea? sa inventat dusul si apa calda...poti face dus oricand oriunde: in peco, la client, in autohof, te poti spala si la bidon decat sa te ungi cu servetele.

cutit de 8-10 centimetrii...mit, nu are nimeni treaba cu tine daca ai cutit de 15 cm lama atata timp cat e in acelasi loc cu restul bucatariei si nu e infipt la usa din stanga in orificiile de aer.

dar daca plecati ca mine cu avionu si aveati voie doar la un bagaj de cala pana in 32 de kile si unul de mana pana in 10 kile...si butelie n-ai voie sa iai in avion...atunci ce mai faceati? ce mai luati cu voi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
          Lucruri necesare, depinde si cat ai da gand sa stai pe ext, lista ar fi pt aprox 3 luni(asta ca sa le cumperi mai ieftin de acasa):

    Perna 1 buc

    Patura 1 buc

    Cearsaf  200 X 70 cm 2buc

    Genti sport 2, rucsac 1

        Haine(culori inchise sa le poti spala toate la un loc)

    Chilotei 5 buc

    Ciorapi 5 perechi

    Tricouri 4 buc(vara)

    Pantaloni scurti 2 buc(vara)

    Pantaloni 2 buc

    Geaca 1 buc

    Flanea 1 buc

    Bocanci 1 buc(bombeu metalic)

    nu iti trebuie pre multe haine(1 ca sa nu iti rupi mainile,2 nu prea te murdaresti daca esti atent, si un tricou soseta sau chiloti poti sa le speli la dus, masina de spalat o prinzi cam rar, doar sa ai noroc)

        Igiena

    Trusa igiena 1 buc ,in care sa pui toate necesare cand te duci la dus

    Sapun cu sapuniera 2 buc

    Sampon 1 buc

    Periuta de dinti cu capac protectie 1 buc

    Pasta de dinti 1 buc

    BIC-uri 1 set

    Antiperspirant 1 buc

    Spray sau parfum 1 buc

    Prosop 1 buc

        Lucruri utile

    Hartie igienica 1 buc

    Dero automat punga mica 1 buc

    Foarfec

    Ata si ac

    Unghiera

    Ata de rufe 4 m

    Manusi de lucru 1 pereche

    Incarcator telefon pt. masina 1buc

    Lanterna 1buc

    Capsator foi 1buc

    Agenda 1buc

    Pix 2buc

    Invertor auto 300w

    Laptop, cd windows, stick bluetooth, modem internet

    Harta Europei, cartile de la ADR si transport marfa

    Surubelnita cu cap drept, in cruce si stea pt schimbat becurile de la tripla, e bine sa o ai

        Medicamente

    Parasinus

    Plasturi

    Diareee, Furazolidon

    Centura spate

    Infectii

    Algocalmin, ketorol.

        Bucatarie

    Cutit briceag(sa il tii la alimente, se dau amenzi)

    Furculita 1 buc

    Lingura 1 buc

    Polonic 1buc

    Oala cu capac 2.5 litri 1 buc

    Tigaia pt prajeli adanca 1,5 -2 litri 1 buc

    Paleta lemn pt mestecat 1 buc

    Condimente

    Butelie voiaj(incarcata)

    Sa iti verifici cardurile sa nu fie defecte,cartele sim telefon(am patit cu cartela de orange, au o perioada de functionare, asta daca mergi pe roaming), mai bine le schimbi inainte in tara ca e nasol daca se strica acolo.

    si la gara, drum bun si bafta.

@ gabighetz1 cu tot respectul ! \:D/ :ympeace:

multumesc mult pt sfaturi ! voi lua in considerare..sunt incepator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

fata de ce a zis gabighetz1 la haine as dubla cantitatea, eu personal imi iau 10-12 tricouri de munca, minim 5 de plimbare, 4 perechi de pantaloni scurti si 3 ferturi de munca, 2 perechi de plimbare, 10 perechi de chiloti, 5 perechi de sosete, 2 hanorace si 2 perechi de pantaloni de trening, o pereche de blugi, caciula/fes, prosop minim 2, de obicei 3, asta in conditiile in care in fiecare weeckend sunt la garaj si am masina de spalat, eu nu pot sa lucrez curat, ma vacesc tot si transpir mult asa ca cel putin 1 tricou pe zii il dau gata. eu imi iau si o cartela de schimb, in caz ca mai patesc iarasi sa se prajeasca simul. pahar sau cana, tocator(fund de lemn se zice la mine), hartia igienica am inlocuit-o cu servetele de hartie la rola, dar asta le cumperi de aici nu are rost sa le cari de acasa, niste servetele umede, slapi pentru la dus, un stick de minim 4GB, prezervative, un flacon de tuica sau palinca...ce ai tu pe acasa(asta ca sa ne cinstesti ca ai plecat cu tot ce-ti trebuie ;la tine).

citind topicul asta mi-a venit ideea de a deschide altul...uite aici unde sunt masini de spalat : viewtopic.php?f=84&t=11652

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

de obicei majoritatea dau bocanci, dar am fost la carrion si ei dau o perehe la cabina, adica la 2 persoane... :)) amuzant , nu? eu ma certam cu colegu...eu iau pe stangu ca tura trecuta l-ai luat tu...si mergeam fiecare cu un bocanc la descarcat...

PS : sper ca stiti de gluma

PPS: gluma nu a fost ca JCARRION da o pereche de bocanci la 2 soferi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
de obicei majoritatea dau bocanci, dar am fost la carrion si ei dau o perehe la cabina, adica la 2 persoane... :)) amuzant , nu? eu ma certam cu colegu...eu iau pe stangu ca tura trecuta l-ai luat tu...si mergeam fiecare cu un bocanc la descarcat...

PS : sper ca stiti de gluma

PPS: gluma nu a fost ca JCARRION da o pereche de bocanci la 2 soferi

pe bune??? :)))) cam suna a banc :D

ce te faci daca tu porti 40 si colegul de cabina 46? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
  • Members

da , si eu o sa plec cu avionul luni la Barcelona , m-am angajat la Trota , si nu am voie decat 30KG la cala si un bagaj de mana , poate cineva sa bage atatea lucruri in asa putine kg , sunt incepator .....problema e ca unde le poti baga atatea ...doi soferi....in cabina aia de tir , dar nu ma contrazic , oi vedea eu acolo cum va fi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
da , si eu o sa plec cu avionul luni la Barcelona , m-am angajat la Trota , si nu am voie decat 30KG la cala si un bagaj de mana , poate cineva sa bage atatea lucruri in asa putine kg , sunt incepator .....problema e ca unde le poti baga atatea ...doi soferi....in cabina aia de tir , dar nu ma contrazic , oi vedea eu acolo cum va fi :)

wow, ce tare, felicitari!

cum ai gasit jobul asta?

aici pe site sau prin cunostinte? sau pe net?

si eu as cam vrea sa schimb locul de munca... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 2 months later...
  • Members

Nu am iesit niciodata din tara, deci nu stiu cum e realitatea din Vest decat din ce am vazut la tv/net/forumuri. Banuiesc ca fiind civilizatie poti gasi diverse locuri de unde ca sofer de tir sa iti poti cumpara: apa, mancare, o baterie, o conserva etc. Intrebarea mea(chiar daca poate parea penibila) e daca ai timp si traseul iti permite sa ajungi la aceste magazine/statii peco. Si cu spalatul/barbieritul/mersul la toaleta cum e? de cate ori ai posibilitatea sa te speli si cat de accesibile sunt acele locuri? Ca daca ma uit la noi singurul loc unde te poti spala e la pensiune. Am vazut un basarabean se spala la o ciusmea si isi lua apa cu el intr-un bidon de 30L.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Moderators

Observ ca pina acum nu a reusit sa iti raspunda vreun coleg,voi face eu o incercare..sunt statii sau parcari  unde gasesti dus ca sa te speli,uneori cu bani alteori gratis, cu spalat,barbierit gasesti tot in statiile sau parcarile mari...cu toaleta...chiar daca exista ...esteuropenii sunt invatati ''la roata''.Practica insa arata ca nu intotdeauna ai timp sa te opresti intr-o parcare civilizata si atunci intervine omul..fiecare cum a prins sau cum a fost invatat,unii se gospodaresc altii nu..de aceea unii put si altii sunt ok,tot de aceea ai vazut acel coleg ca isi lua apa la el in bidon,pentru spalat,pentru gatit si spalat vasele,etc..Asa ca de spalat te poti spala de cite ori vrei si ai posibilitatea..depinde de om..cu mincarea te voi lasa sa te gindesti singur..cum e mai bine sa iei o sticla de apa [sa zicem] cu 3 lei din peco sau cu 1 leu din magazin..?  Atunci inseamna ca este bine sa te aprovizionezi cu de toate cind ai posibilitatea,retine ca tu cu tirul nu gasesti magazine mari de fiecare data unde te parchezi,unii mai decupleaza captractorul si dau o fuga la un magazin daca sunt intr--o zona oraseneasca sa zicem..La fel,fiecare dupa cum poate si dupa cum a fost invatat,in timp se invata principalele puncte unde ai posibilitati bune de parcat,facut cumparaturi,etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.