Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Metode impotriva somnului la volan noaptea!


Postări Recomandate

  • Members

eu crapam semintze. iti sare somnu. binenteles nu mancam continuu. cand ma prindea somnu doar! 2-3 minute si apoi iar pauza. poti sa incerci. am incercat asta pt ca nu beau cafea nici energizant! sper sa iti foloseasca! drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu exista asa ceva, daca iti este somn ,inseamna ca esti obosit ,singura metoda sigura este odihna.Sa nu  te lasi pacalit daca esti obosit de o cafea sau un energizant, iti pierzi concentarea si timpul de reactia asa ca ai mare grija. Uite iti dau un exemplu: mai avea 15 kilometri pana la destinatie si m-am oprit pentru ca ma simteam obosit, asa ca  am dormit o ora si apoi mi-am continuat drumul in siguranta. Drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ce sfat sa iti dau tie ... eu beau cafea ascult muzica.dar eu plec tot timpu duminica noapte dupa ora 3 adica luni dimineata si pana la ora 3 ca e utc 12 ma odihnesc dar daca trbuie sa conduci neaparat noaptea manaci seminte sa le desfaci tuh o cafea un energizant daca iti permiti.. . eu cat o data ma pun cu coatele in volan si ma proptesc in el si asa conduc... si muzica de petrecere,, ca sa nu ma plictiseasca.. sau sa ma ia somnu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegule eu iti dau un sfat , evita energizantele si nu fa o obisnuinta in a bea cafea , daca bei odata la 2 3 zile atunci isi va face efectu , daca o bei in fiece zi la fiece ora atujnci o vei bea ca pe apa...o cafea la 2 3 zile practic cand esti distrus dar asta sa stii ca nu inlocuieste odihna din tim[ul zilei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

observatie: cel mai bine e sa conduci ziua eu cand trebuie sa imi fac programu si trebuie sa plec noapte merg 4.30. somn nu conteaza cat este ora de la oradea sa ajung la budapesta dupa somnik si incept dimineata programu pentru ca descarcarile sunt ziua... cel mai bine si nu iti comenteaza dispeceru...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sa nu fie foarte cald in masina.Caldura trage la somn,temperatura in cabina sa fie undeva nici frig nici cald,placuta

Deschizi un pic geamul sa intre un pic de aer rece

Opresti cand poti, te speli pe fata cu apa rece,faci cateva exercitii fizice ,dormi 15 min,face cat un somn de 2 ore

Asculti muzica de petrecere ceva saltaret,sa zic asa...nu blues sau ambientala,trage la somn.Poti deasemenea sa iti testezi talentele vocale,orice repertoriu la  alegeri,iese caterinca,te tine treaz deci merita incercat

Daca esti dispus poti lua pe cineva cu tine in masina,e riscant dar tu decizi,purtati o conversatie te tine treaz,ii faci si lui un bine ca il lasi in drumul tau undeva

Drum Bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Mai ales ca transporti persoane trebuie sa te odihnesti, asa este, cafeaua si energizantele,  nu sunt bune,mai ales ca energizantele dau si dependenta de alcool, cel mai bine este sa le eviti cat poti mai mult, dar nu sunteti doi pe dubita sa faceti cu randul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Multumesc tuturor pentru sfaturi,precizez ca sunt nevoit sa conduc toata noaptea,si nu pot opri decat foarte putin(10-15 minute),deoarece car persoane afara...!Am auzit ca ar functiona ardeiul iute , a folosit cineva asa ceva?

doar sa il bagi undeva, atunci sigur nu mai dormi nici pe scaun nu-ti mai vine sa stai  ;D ;D ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegu nu stiu ce sa-ti zic ca ai vazut si tu ce de metode sunt,pt unii functioneaza pt unii nu.eu am mers acu 4 ani in italia,ancona,eram 7 persoane intr-un vw sharan,iar soferu ca sa nu adoarma a ascultat toata noaptea manele la maxim,care nu ii placea,de ne-a inebunit pana acolo.a zis ca asculta muzica,care nu-i place si nu adoarme.oricum somnul e cel mai bun,drumuri bune sa ai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

somnu tata, cel mai bun....ai vazut ce se intampla la oboseala.....esti obosit, ai tras in parcare, programezi alarma la telefon, lasi geamu intre deschis, nici nu te mai dai jos de la volan, cu capu pe volan, si sa vezi  intr-o ora ce fresh esti. am vazut un coleg pe borsec cu cisterna, era noapte, taia curbele cu 30 la ora, drumu liber, cand ii dadea cu 60 cand o lasa cu 30....zic eu in mintea mea, obosit tare nenea, pana cand era sa il stearga pe unu cu microbuzu, noroc ca a pus frana microbuzu si a tras dreapta...i-am dat prin statie la colegu cu cisterna sa traga in parcare sa se odihneasca un pic. Grija mare cu oboseala, mai ales ca acuma a dat si frigu si acu se da drumu la caldura la un nivel mai mare.....te ia somnu una doua...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Faza cu ardeiul iute merge doar daca il introduci in orificiul corespunzator dar pot aparea reactii adverse de genul "Tarzan la volan" (il stim cu totii :P ).

Ideea cu bancurile chiar este buna,am practicat-o si eu mai demult dar intre timp am inceput sa ma uit pe drum,sa ma uit peste diagrame sau sa ascult statia si rad mult mult mai bine decat daca as auzi un banc  ;D ;D ;D

Ideea principala e ca atunci cand simti ca nu mai poti,noapte sau zi,sa te culci sa iti revii ca nu primesti bonus pentru conducere de x ore peste program sau orice altceva.Viata e cel mai important bun pe care il transporti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

sunt multi care nu inteleg el face transport de persoane cu microbuz poate  9+1 si ca sa ajungi mai mergi si noaptea ca nu poti sa ti clienti in microbuz si tu sa dormi ca fac galagie... eu stiu cum e lucru cu omu ca am facut coletarie si transport de persoane.. iei pe cineva mai tanar in fata si stai la povesti asculti muzica seminte mai scoti mana pe geam.. sau mergi cu geamu deschis.. nu faci racoare ca comenteaza babele... si inainte sa pleci te odihnesti bine .... drumuri bune sa ai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.