Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Card digital Tahograf


lucian75

Postări Recomandate

  • Members

Dat fiind ca am pierdut actele,permis,card tahograf,card atestate am cautat sa ma documentez ce zice legea in acesta situatie,cat timp pot lucra fara card avand in vedere ca iti vine dupa 1 luna.

1. conf. art. 13 alin 1 ordinul 116 din 30 ian 2006 in termen de 7 zile se declara pierderea-furtul-distrugerea-

  deteriorarea cardului tahografic.

  in cazul ca nu se respecta termenul se percepe taxa ptr eliberarea unei noi cartele (important,revin)

  http://www.arr.ro/files/tahograf-digital/legislatie/ordin116.pdf

2.http://www.arr.ro/files/tahograf-digital/legislatie/561.pdf art 15 pag 19

3.Conducătorul auto poate continua să conducă autovehiculul fără cartelă timp de maximum de 15

  zile calendaristice, sau o perioadă mai lungă, dacă este necesar, pentru a permite întoarcerea           

  vehiculului la firmă, cu condiŃia de a putea justifica imposibilitatea de prezentare sau utilizare a

  cartelei de conducător auto în timpul acestei perioade.

  Deci poti conduce 15 zile...sau mai mult insa conditionat daca esti plecat cu masina.

de ce 15 zile m-am intrebat...si raspunsu vine din acelasi ordin 116 ART. 6

Autoritatea Rutiera Romana - A.R.R. va elibera cartela de conducător

auto în termen de maximum 15 zile de la data solicitării, prin agenţia

teritorială indicată de solicitant în cererea sa, în situaţia în care acesta

îndeplineşte condiţiile prevăzute de legislaţia în vigoare, sau va comunica

în scris refuzul motivat al eliberării, după caz.

deci sunt obligati prin lege sa le elibereze in 15 zile..ca nu se respecta...

insa in cazul pierderii,furtului,distrugerii aici vine bomba.. art 13

Autoritatea Rutiera Romana - A.R.R. va elibera noua cartela

conducatorului auto, în termen de maximum 5 zile de la data solicitării,

prin agenţia teritorială indicată de solicitant în cererea sa, în situaţia

în care acesta îndeplineşte condiţiile prevăzute de legislaţia în vigoare,

sau va comunica în scris refuzul motivat al înlocuirii, după caz.

deci daca ne opreste si ne ameninta ca ne da amenda...ne meritam soarta..eu personal stiu ce trebuie sa fac

ma duc sa depun actele ptr noul card si le specific ca termenul legal este de 5 zile lucratoare,nu ma intereseaza ca nu au oameni suficienti etc..

in caz ca nu respecta termenul legal actionarea in instanta de urgenta..numai asa putem schimba ceva...

si inca ceva,taxa ptr card este de 239 ron,ptr schimbare e gratuit insa daca nu te duci cu 15 zile inainte platesti

taxa..

la pierdut taxa este 212 ron,aia habar nu au,mi-au zis sa platesc taxa normala..daca nu declari in 7 zile platesti taxa intreaga

la englezi taxa este de 38 lire,ptr pierdut furat este 19 la jumate..numai la noi te jecmaneste si nu le da nici macar la timp.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Dupa cum vedeti se poate...asa cum noi trebuie sa respectam legea la sange asa trebuie sa o faca si ARR cand e vorba de eliberarea cartelelor tahograf sau a atestatelor profesionale.

Dat fiind acest lucru cred ca e o datorie morala a fiecarui membru al acestui forum sa trimeata o petitie catre ARR in care sa-si spuna oful mai pe romaneste.

http://www.arr.ro/doc_1_contact_pg_0.htm#formComanda

ptr ce au creat acest formular de petitie daca noi ne plangem insa nu spunem ce ne doare?

cine vreti sa o faca in locul vostru?

as vrea cel putin cateva zeci de petitii daca nu sute..sa aud de acest lucru vuind intre soferi..

Subiect petitie:  eliberearea cartelelor tahograf si a atestatelor profesionale

Continut        : Avand in vedere faptul ca in momentul de fata se asteapta in jur de 30 zile ptr eliberarea   

                        cartelei tahograf si a atestatelor profesionale va solicit respectarea si de catre ARR a termenului

                        legal privind eliberarea documentelor mentionate mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pretene nu stiu ce ai facut tu de ai facut atata circ eu am fost astazi la arr data 17.11.2011 si am depus actele pentru card tahograf si atestat marfa si am dat declaratie ca leam pierdut.Si secretara de acolo mia spus ca in termen de 15 zile si sar putea sa vina si mai repede eu sunt din Caras Severin nu stiu ce ai facut tu de ai facu circ,si miam depus actele ca un simplu sofer fara pile sau etc.. bafta la toti si drumuri bune fara cuie sa ramana bani de....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Members

Buna ziua,

Sunt proaspat posesor de categoria C astept sa ma programez si la categoria CE si as dori sa stiu daca pot aplica pentru card taho in urmatoarea situatie:am permis de Marea Britanie si pana nu dau examenul la CE nu-mi elibereaza permis nou de Romania.In aceasta situatie am categoria C dar fara permis.Pot aplica la ARR pentru card taho?

Va multumesc pentru ajutor/sfaturi anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salutare colegu

daca permisul care il ai este obtinut in Anglia, nu poti sa aplici pentru card in Romania. daca l-ai obtinut la noi in Romania poti sa aplici pentru card, dar din nefericire pentru tine trebuie sa schimbi din nou cardul taho in momentul in care vei primi permisul nou cu categoriile CE si asta deoarece pe fiecare card taho este trecuta si seria permisului de conducere pe care il detii. si schimbarea cardului taho este obligatorie de cate oti schimbi permisul,  chiar daca nu ai obtinut categorii in plus, deoarece se schimba seria permisului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salutare colegu. nu trebuie sa mai faci nici un curs suplimentar. trebuie numai sa mergi sa iti depui actele pentru un nou card la arr. copie dupa buletin si permis, poza nu stiu exact cati bani trebuie depusi in contul arr. ar fi bine sa mergi sa iti depui actele acuma inainte de sarbatori, pentru ca nu stiu de cand intra aia de la arr in vacanta si oricum dureaza vreo 3 saptamani pana il fac pe ala nou. sa nu ai surpriza ca nu mai poti depune actele pana prin ianuarie si sa fii nevoit sa stai pe tusa dupa aia pana il termina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.