Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Bun gasit!


M a n u e l

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Members

Multumesc!

Am luat si traseul la CE!! 8) Ar mai fi proba practica la atestate poimaine. Am ceva emotii fiindca dau pe un Actros cu semiautomata si n-am mers niciodata cu asa ceva. In plus, e mai mare decat Iveco Eurocargo cu care sunt obisnuit. Instructorul n-are timp sa faca ore cu mine si am de ales sa dau examenul fara antrenament, sau sa-l aman pentru cine stie cand...

Ceva tips and tricks pentru semiautomata asta? Cica are 16 viteze insa habar n-am cum se folosesc. E nevoie sa schimb si jumatatile?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegule,probabil o fi gol la practica,daca da da-i doar inainte sau inapoi de nuca(schimbator)si isi ia singur viteza necesara,daca nu,are 8 viteze pe mic opt pe mare,si sub nuca(schimbator) ai jumatatile,deobicei cand pleci de pe loc intra direct in 2 pe mare singura.Ce e mai important sa nu uiti ,cand schimbi vitezele tine ambreajul mai mult calcat pina auzi in bord POC(e un difuzor),cand a facut poc s-a schimbat viteza,daca te grabesti si iei piciorul mai repede are un carait de zici ca a intrat cioara in cutie:))))))))).In rest se conduce usor.BAFTA!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegule asculta-ma bine,pe partea dreapta a scaunului ai schimbatorul,care consta dintr-o cotiera si la capatul cotierei ai o nuca,care are 2 butoane pe lateral,cand vrei sa bagi in viteza calci ambreajul ,apesi cu degetul butonul din stg al nucai,si impingi in fata si intra in viteza .Ca sa o scoti din viteza trebuie sa apesi pe butonul din dreapta si sa calci ambreajul.Dupa ce ai plecat de pe loc ca sa schimbi la o viteza mai mare e su ficient sa calci ambreajul si sa imbingi de nuca in fata ,fara sa mai apesi butonul lateral.Deci impingand nuca in fata dai intr-o viteza mai mare,iar impingand nuca in spate dai in viteza mai mica.Pentru marsalier faci la fel ca la plecatul de pe loc dar ca impingi de nuca in spate.Sper ca am fost clar .daca nu ai inteles poti s ma suni 0748069496. BAFTA!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

bravo m@nuel,daca ai luat permisu acum la atestat nu o sa mai fie asa greu ai sa vezi,mai ai putin si daca scoala ai facut-o cu iveco eurocargo acum la traseu la cpi iti v-a arata putin la inceput cineva ma gandesc daca ii spui ca nu ai mai fost,lasa ca nu o sa fie greu,capu sus si mult succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Gata, am terminat! Cu ceva emotii, a fost prima data cand am urcat pe asa ceva. Mi-a explicat doua minute cum sa lucrez cu schimbatorul si i-am dat drumul. Evident ca nu m-am putut concentra pe altceva decat pe schimbatul vitezelor, am scapat-o la 60 printr-un sat, dar pana la urma a fost bine.  :)

De-acum incepe calvarul asteptarii atestatelor si a cardului si gasirea unui job.

Multumesc inca odata tuturor pentru sustinere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.