Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Cat de ok este acest GPS ?


Red-Dog

Postări Recomandate

  • Members

                Procesorul de  600 MHz este un lucru bun ,in schimb rezolutia 480x272 este slaba . Display 4,7 incs  era bun de 5''la camion  .  Receptor mesaje trafic pt blocaje circulatie  asta e bine .  Eu unul am ales sa cumpar un gps wayteq ieftin 350 lei pe care am instalat igo primo si navigon care au si profil camion plus un card de 4gb si m-a ajuns la 500 lei l-am testat in comunitate si pot spune ca sant multumit . De folosit am folosit  mai mult igo primo pe gps meu  la concurenta cu garminul colegului si tomtomul firmei (care nu aveau profil de camioane ) s-a dovedit mai bun .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

                Procesorul de  600 MHz este un lucru bun ,in schimb rezolutia 480x272 este slaba . Display 4,7 incs  era bun de 5''la camion  .  Receptor mesaje trafic pt blocaje circulatie  asta e bine .  Eu unul am ales sa cumpar un gps wayteq ieftin 350 lei pe care am instalat igo primo si navigon care au si profil camion plus un card de 4gb si m-a ajuns la 500 lei l-am testat in comunitate si pot spune ca sant multumit . De folosit am folosit  mai mult igo primo pe gps meu  la concurenta cu garminul colegului si tomtomul firmei (care nu aveau profil de camioane ) s-a dovedit mai bun .

Da , si eu ma uitam dupa un wayteq in prima faza , sunt complexe si relativ ieftine , insa multi se plang de ecran ...totusi acest Navon imi face serios cu ochiul , ar fi suma maxima pe care sunt dispus sa o dau pe un GPS

http://store.falcon.ro/produse/170-navigatie-gps/983-sistem-de-navigatie-gps-navon-n670-fe-5-igo-primo.html

pe okazii am vazut ceva TOMTOM-uri gen via120/125 , 1005 cu trafic in timp real , in max 150euro ...stiu ca ptr Ro sunt varza , afara cum se descurca ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

sal colegu unde mergem noi au tom tom pe masini am inteles nu are rost sa arunci bani si daca totusi vrei eu am un wayteq 960 bt cu igo primo si profil camioane si am inteles ca e super ok http://www.wayteq.ro/ro/products/navigatie-gps/wayteq-x960bt cu softu te pot ajuta eu si ceva vesti de la dl viorel?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

                        Red si eu am vrut navon initial dar am reusit cu bani mai putini 200 lei sa am un gps cu 2 softuri instalate (igo primo si navigon care au si profil de camioane ) si daca vrei o comparatie intre ele uite : Wayteq  procesor 500 MHz + amplificator 250 MHz DSP , canale 64 ,    rezolutia 800x480 pixeli  iar Navon  procesor 500 MHz ,  rezolutia 480x272 pixeli , receptor  40 canale . 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Lasati prostiile cu rezolutii mari,bluetooth,modulatoare fm,tv Prietc.

Pentru moment 480x272 e cea mai buna solutie.Ca si soft se poate instala aproape orice pe un aparat cu WinCE.

Preferintele mele pt soft:

1.Garmin\

2.Igo 08

3.Tomtom

4.Navigon

5.Primo

6.Sygic

Primele 2 fara profile da camion le prefer celorlalte 4.

Restul sunt de umplutura.

Ca si aparat as cumpara un Navigon caci din asta nu am avut niciodata  ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

@_vollvo_01 , ok , sa inteleg ca navon e depasit ... ocolim produsul :)

@guvis de ce tomtom pe locul 3 ? multi lauda aparatul cand vine vb de navigare prin occident , lucru rau e ca la ultimele serii nu poti face update de soft fara sa platesti :)

navigon ?!  pai cred ca asta intruneste multe din conditii ...mai putin pretul :)

http://www.pcgarage.ro/navigatoare/navigon/70-premium-plus-harta-completa-europa/

Personal am avut un tomtom via110 cumparat din METRO italia , l-am folosit ocazional si doar acolo , cel care l-a cumparat de la mine mi-a spus ca aparatul e foarte ok , dar va trebui sa plateasca ptr update de soft daca vrea ultima harta ptr ca nu poate sa-l smechereasca. Mi-a placut constructia solida , modul de prindere in parbriz si viteza de reactie cand trebuia sa-mi recalculeze o ruta ... pretul de tomtom :(

Nu ma intereseaza un GPS  la care sa ascult muzica , sa vad filme si/sau fotografii ... doar un GPS rezistent ca si constructie  pe care sa pot instala cel mai bun soft ...IGO Primo din ce spun altii mai invatati decat mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

L-am pus pe 3 pt ca e dificil de folosit in mers si ca sa dai un browse map si pan pentru urmarirea rutei e un adevarat chin.viteza de calculat ruta caci pana cauta IQ si traficul pot sa beau o cafea,

Ruteaza bine,mai gafeaza cateodata,mai ocoleste cate un pic etc.Nu exista GPS perfect.

Inca se mai gasesc diin seria GO chiar si noi.

I

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pana la urma ce ti-ai luat?

Nimic , inca studiez ofertele din piata :) ... oricum am prins Sambata si Duminica , am timp sa ma decid.

Fiecare lauda ce are , asta si dupa ce am citit mai multe thread-uri despre GPS-uri , deci imi vine destul de greu sa aleg un anume aparat ...cred ca in final am sa aleg tot un tomtom , dar  din seria GO , am vazut noi (GO910/930) pe okazii cu preturi de max 160euro. Ca alternativa sunt Mio si Navigon , desi multi spun ca un Garmin este cu mult peste ...pe un alt forum am citit despre Becker , ca este cel mai si cel mai ... dar mi se pare destul de scump. Oricum , sunt constient ca niciun GPS nu este perfect , daca as fi avut laptop cred ca optam ptr un receptor foarte bun si harti cu update la zi , probabil asa voi face cand o sa dau de bani ...pana atunci caut alternativa :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

da foarte bun laptopul ecran mare, update harti la prima parcare cu internet, in pauza filme pe alese, poti sa-l folosesti si ca TV.problema este ca nu prea te mai lasa cu el deschis pe bord in timpul mersului.

Da , am auzit pe unii colegi ca se plang de asta ...probabil un laptop cu diagonala de  15 inch si peste , iese in evidenta usor ... eu ma gandesc la un device cu diagonala de 10 inch la care sa-i inlocuiesc HDD-ul clasic ( mecanic , zgomotos , mare consumator de curent , foarte lent) cu un SSD , ar insemna ca in jurul a 2000ron as avea un device foarte rapid + navigator de nadejde ...nu cred ca este necesar sa privesti in permanenta un GPS ptr a te duce la destinatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cauta bine pe okazii.Eu mi-am luat Go750 in cutie sigilata cu 150E.Harta de camioane am rezolvat-o in cateva ore.Asta e varianta optima pentru camioane la un pret mai mult decat decent.

Despre laptop...am si eu si nici nu mi-am batut capul cu navigatia pe el desi am destule programe instalate pe el.Marea problema e ca e dificil de utilizat in timpul mersului si se poate ajunge la accidente.

Ca si moft cochetez cu ideea de tableta cu dispay de 10",astept urmatorul val care va aduce pe piata produse mature.Pe android exista deja cateva softuri pentru navigatie le mai folosesc de test pe telefon,poate vor scoate ceva si greii de la Tomtom si Garmin.Oricum nu o voi cumpara stict pentru navigatie.Oricum va face acelasi lucru ca si cel de 3,5" doar ca va afisa niste linii mai groase pe display ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...
  • Members

Am avut eu Mio la fostu loc de munca era al patronului, un GPS scump de 1400 lei si mi-au bagat si harti ptr camioane. E bun ca GPS, numai ca ala de il aveam eu, trebuia sa-l tin numai in priza, nu avea baterie. Ca GPS recomand, e bun, te duce exact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ca si aparate Mio sunt f bine construite dar hartile lasa de dorit (sunt vechi) si nu f complete.

Iti recomand sa iti iei un Mio cu TMC preferabil cu slot de card si display de 5" apoi sa ii pui o deblocare si ori Primo ori Sygic Fleet.

Eu am o mica colectie de aparate

- Wayteq X950 - rez. 480x272

- Wayteq X960 - rez. 800x480

- Mio S 680 - rez. 480x272 (este aparatul de baza)

- Tableta Samsung Galaxy Tab 2 7" - rez. 1024x600

- si ultima achizitie miercuri mi-am luat un PilotOn GoTruck de la Cristi - 7" - rez. 800x480 (nu aveam nici unul de 7"). Am ramas placut surprins de performante pana acum pt un aparat de 7" pana in 100 de euro.

Pe toate am 3 softuri instalate : Primo 2.0, Sygic Fleet si iGO8

De folosit in mod constant zi de zi este Mio

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

http://www.oktal.ro/navigatie+gps/wayteq-xtab-50+gps+cortex+a8+android+23-o74770.html    are tot ce ai nevoie si performanta si luminozitate si design si destept si android si poti instala harti tir si programe android si ecran mare si bun si  IEFTIN :D  deci....asta merita tot la ora actuala

sau fratele mai mic a lu Wayteq xtab  este cu 3D    modelul WayteQ x990 mai ieftin cu 50 ron parca.....

SiRF Prima, Dual Core ARM11 600 MHz CPU

OpenGL ES 3D support

5" touch screen TFT LCD, 4 GB ROM, 128MB RAM

microSD / microSDHC slot

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Din toata gama de la Wayteq cele mai slabe sunt Tableta pe android si X990.

Tableta are mari probleme cu pastrarea semnalului GPS.

X990 din cauza Open GL se misca execrabil daca pui un Primo 2.0 full pe eL.

Nu fac afirmatii gratuite...le-am testat si nu numai eu am ajuns la concluziile astea.

Cel mai bun Wayteq este X950 pe rezolutia de 480x272!

Ca si tableta pe android va recomand fara nici o retinere Tab-ul de la SaMsung are RAM de 1 GB si ruleaza orice pe ea fara lag-uri si are si 3G.

Iar ca si aparat GPS va propun spre studiu ultima mea achizitie:

http://www.okazii.ro/aparate-gps/navigatie-gps-noua-tir-camion-hd-7-model-piloton-gotruck-2012-soft-tir-harti-full-eu-2012-garantie-toate-accesoriile-hd-4-gb-128-mb-ram-500-mhz-a118577448

sau aici fara harti:

http://gps.piloton.ro/product/sistem-de-navigatie-piloton-x11b/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...
  • Members

@ TruckMaster

Am si eu modelul acela, L-ai folosit (ultima achizitie) si nu te`a bagat pe nici un 3,5 ?

Daca ai restrictii de greutate pe vre`un drum din traseul tau, si tu esti pe profil de camion, completat cu mma 40t, iti da traseu pe ruta ocolitoare? sau te trezesti cu indicatorul in fata si o iei pe reconfigurare? Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.