Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

1600 ron acasa sau TIR??


Postări Recomandate

  • Members

Cu scuzele si rugamintile de rigoare,

ma numesc cristian am 29 ani permis din 2004 BE+CE, lucrez 8 ore/zi de luni-vineri.uneori delegatii 5 zile cam la 3 luni fara plata extra.INtrebarea este daca merita sa raman in tara pe 1600 ron/luna sau sa plec pe comunitate pe minim 1500 la inceput apoi 1800 E asta in conditiile in care am un credit ipotecar de 1050ron/luna???

cu stima , orice raspund este binevenit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Prietene daca ai posibilitatea sa pleci sa faci un ban dar nu pentru 1 luna merita dar ca bani nu te astepta cum ai spus tu la 1500-1800 ca rar gasesti banii astia iar in multe locuri mai ales daca nu ai lucrat pe comunitate este greu, mai folosesti si prietenul tau magn.,azi pe card maine pe diagrama...etc.Asa ca daca crezi ca poti face fata eu iti doresc succes si drumuri bune nu este de speriat cum spun destui  dar daca crezi ca iti ajunge la locul actual de munca incearca dar, sa nu te gandesti ca acolo umbla cainii cu covrigii in coada.Mare atentie ca afara nu te iarta nimeni si tot ce gresesti platesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu cred ca se merita sa pleci pentru 1500-1800, daca ai pe cineva de incredere care este deja la firma la care vrei sa pleci, fiindca trebuie sa stii sigur daca vei primi acei bani si daca firma este serioasa si da banu la timp, fii atent la pasul pe care il faci, important este sa cunosti si o limba straina, de magnet poate nu ai nevoie, poate se lucreaza la program, iar daca vei pleca sa nu o faci doar pentru o luna, exact cum spunea si colegu Mihai, fiindca nu are sens, doar ai nevoie de banuti! Iti urez succes, ai sa observi o mare diferenta intre banutii pe care i-ai primit pana acum si ce vei castiga pe comunitate. Insa un lucru sa nu uiti niciodata, de unde pleci acum! Curaj!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut.am fost  in aceeasi situatie ca a ta,identica.imi puneam mereu intrebari ce sa fac cum sa fac.in 2010 in ianuarie am avut primul copil.ceva trebuia sa fac asa ca am decis sa plec.Un vecin din bloc a lucrat 2 ani la Kurtbeier si mia dat numarul de telefon,am sunat am sustinut un interviu prin telefon in romana si in engleza ( eu nu am mai condus tirul pana in momentul respectiv doar camioane de 7,5t si 12 t .atat,am spus la telefon ca nu am mai condus tir dar imi voi da toata silinta sa invat ca sunt un om corect si cinstit si ca vreau doar sa muncesc.atat.serios ,mam suit in maisna  mam imprumutat 300 euro si in 2 zile am ajuns in Danemarca cu actele dupa mine si cu mult curaj si nestiind ce o sa ma astepte.Vecinul meu ma pus in tema in mare despre ce este vorba legat de ce inseamna sa fii sofer de tir,sa traiesti in cabina,sa te descurci cu spalatul rufelor,cu dusurile,sa iti faci singur de mancare etc descarcari incarcari acte,sa completezi cmr-uri,foi de imbarcare pe vapor,lucruri pe care eu nu le stiam ,nu mam confruntat niciodata cu ele.am mers doar cu gandul ca trebuie sa fac ceva,sa muncesc,motivatia mea,si este,ca aparuse un copil in viata mea,si probabil am plecat un pic inconstient,puteam sa ma respinga sa numa accepte etc cine stie ce se putea intampla.

Dar am ajuns ,dupa 4 zile am primit masina,prima cursa am carat biscuiti si aveam emotii de nu iti imaginezi,prima data cand am tras la rampa,ce mai totul era nou pentru mine.Si uite asa am invatat incet totul ,ca oricine am avut probleme pe drum,adrese gresite,intarziere,expolzii pe trailer,in port la containere cu acte de colo colo,si mam descurcat.Nimeni nu sa plans de mine,am primit salariul la timp,miam vazut de treaba mea si am muncit CORECT. Asa stau lucrurile.Eu te sfatuiesc sa te duci si sa incerci ,nu ai nimic de pierdut,poti reveni oricand sa gasesti un post de sofer pe 1600ron sau mai putin dar gasesti,darte poti duce pe drumul acesta,SOFER DE TIR.Este frumos si greu in acelasi timp.Nu vreau sa te sperii,gandestete sa iti faci singur de mancare,sa iti speli,sa faci dus la sticla de 5 l in spate in trailer pe timp de iarna,sa decopertezi pe frig,ploaie viscol,sa conduci atatea ore si multe altele,dar e si frumos,calatoresti,intalnesti o gramada de oameni si colegi de breasla,in parcari asculti povesti de pe drum,situatii noi si diverse si multe altele.

Deci ideea este sa incerci pentru inceput la kurtbeier,gasesti informatii despre ei unde sa suni aici pe forum.

CURAJ ,O SA REUSESTI.......Drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Prietene melyku, sunt aproape in aceeasi situatie ca si tine.In schimb eu sunt hotarat sa plec ,sa fac ceva pentru familia mea.Sunt plecat de la parinti de la 14 ani(cu scoala,nu sunt fugit de acasa) prin internate si pe drumuri.Stiu ce inseamna sa iti speli hainele si sa mananc din brisca si multe altele;cine a stat in internate stie la ce ma refer.Nu am condus in viata mea masina mai mare de 3.5t, dar din dorinta de a-i face viitorul mai usor fiicei mele de 2 ani am o incredere nemarginita in mine ca voi reusi;si sper sa o si fac.Vorbesc engleza fluent ,mai stiu ceva in franceza ,

sper sa imi pot gasi si eu ceva,nu pe 1500 sau 1800 ,pe 800,pe 1000 pe oricat decat sa mai stau la patronii astia jegosi (taranii se vor simtii si ma vor injura,dar asta e)din Romania care sunt in orice domeniu de activitate.Bineinteles , suntem in Romania si astept sa imi iasa cardul;oare in toate tarile dureaza atat?Prietene cu Kurtbeier ne poti lasa un numar de telefon sau o adresa de mail la care sa trimitem un cv.Mersi mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

va sunt recunoscator pt efortul de ami raspunde,respectivul post este la cineva care si-a mai cumparat anul acesta de curand 3 DAF full capete doar, pe langa inca 10 care le are,este verisor primar cu un actual coleg,actioneaza in zona belgia,germania,italia asociat.M-a chemat in urma cu 2 saptamani dar din pacate nu am toate atestatele.

Sper sa pot tine legatura cu oricare dintre voi colegi caci am toata increderea ca mai exista destui oameni cu caracter si coloana vertebrala,oameni cinstiti cu demnitate.mult respect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salutare colegu,nu stiu daca ai lucrat pe tir in tara sau nu,daca da parea mea este sa pleci,unul eu as pleca daca as fi in locul tau,mai ales ca si eu am baiat de 4 ani care a suferit o operatie in primavara,ma rog,si sunt dispus si eu sa plec daca as avea o ocazie ca a ta pt ca si eu sunt in datorii ca oricare alt roman,pai daca ai asa credit ipotecar de mare ce-ti mai ramane sa pui pe masa la copil.du-te colegu mai ales ca ai fost si chemat,iti doresc mult noroc si bafta mare,drumuri bune sa ai...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegu daca ai fost chemat si mai este si cunostinta fugi nu mai sta ca timpul trece si mai tarziu e mai greu.Lasa restul ca vine si se rezolva pe parcurs ca nimeni nu s-a nascut invatat.Sper pe viitor ca tu sa nu fii printre cei care se numesc" romani" acasa iar in afara nici macar nu te baga in seama daca aude ca esti roman. Asa ca sa ramai Roman oriunde.Bafta si drumuri bune. Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegule bagajul si la drum...o sa te obisnuiesti repede cu drumurile de afara. Trebuie sa ai tu o viziune in spatiu a drumului,sa sti sa te orientezi,dupa ce te-ai obisnuit cu drumurile europene vei merge ca si la tine acasa.Desigur ca fiecare dintre noi am avut emotii la inceput si ne-a fost frica de ce ne va astepta dar toate trec.Bafta si dute cat mai repede,in Romania mori de foame.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

parerea mea este sa te duci dar mare atentie unde mergi nu te culca pe urechie ca pe tir faci bani multi.Nu lasa pasarea din mana pe cioara de pe gard daca ai ceva sigur 100% ca primesti acei bani dute dar daca nu mai bine cauta ceva serios sa nu mai mari probleme de cat ai acuma.eu iti urez sucess si sa ai noroc in ceea ce vrei sa faci si fi tare drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Du-te frate , nu mai sta.

Tot respectul pt. Mihaitza care a descris foarte bine viata asta, a soferilor de tir. Eu personal nu am aceasta meserie dar mi-ar fii placut foarte mult sa o profesez( am toate categoriile+atestate transport marfa si agabaritic+cart tahograf) dar nu am avut curajul (inca) sa las in urma tot cea ce am invatat 15 ani si sa ma urc pe camion, dar nu stie niciodata. Respect tuturor si drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut.am fost  in aceeasi situatie ca a ta,identica.imi puneam mereu intrebari ce sa fac cum sa fac.in 2010 in ianuarie am avut primul copil.ceva trebuia sa fac asa ca am decis sa plec.Un vecin din bloc a lucrat 2 ani la Kurtbeier si mia dat numarul de telefon,am sunat am sustinut un interviu prin telefon in romana si in engleza ( eu nu am mai condus tirul pana in momentul respectiv doar camioane de 7,5t si 12 t .atat,am spus la telefon ca nu am mai condus tir dar imi voi da toata silinta sa invat ca sunt un om corect si cinstit si ca vreau doar sa muncesc.atat.serios ,mam suit in maisna  mam imprumutat 300 euro si in 2 zile am ajuns in Danemarca cu actele dupa mine si cu mult curaj si nestiind ce o sa ma astepte.Vecinul meu ma pus in tema in mare despre ce este vorba legat de ce inseamna sa fii sofer de tir,sa traiesti in cabina,sa te descurci cu spalatul rufelor,cu dusurile,sa iti faci singur de mancare etc descarcari incarcari acte,sa completezi cmr-uri,foi de imbarcare pe vapor,lucruri pe care eu nu le stiam ,nu mam confruntat niciodata cu ele.am mers doar cu gandul ca trebuie sa fac ceva,sa muncesc,motivatia mea,si este,ca aparuse un copil in viata mea,si probabil am plecat un pic inconstient,puteam sa ma respinga sa numa accepte etc cine stie ce se putea intampla.

Dar am ajuns ,dupa 4 zile am primit masina,prima cursa am carat biscuiti si aveam emotii de nu iti imaginezi,prima data cand am tras la rampa,ce mai totul era nou pentru mine.Si uite asa am invatat incet totul ,ca oricine am avut probleme pe drum,adrese gresite,intarziere,expolzii pe trailer,in port la containere cu acte de colo colo,si mam descurcat.Nimeni nu sa plans de mine,am primit salariul la timp,miam vazut de treaba mea si am muncit CORECT. Asa stau lucrurile.Eu te sfatuiesc sa te duci si sa incerci ,nu ai nimic de pierdut,poti reveni oricand sa gasesti un post de sofer pe 1600ron sau mai putin dar gasesti,darte poti duce pe drumul acesta,SOFER DE TIR.Este frumos si greu in acelasi timp.Nu vreau sa te sperii,gandestete sa iti faci singur de mancare,sa iti speli,sa faci dus la sticla de 5 l in spate in trailer pe timp de iarna,sa decopertezi pe frig,ploaie viscol,sa conduci atatea ore si multe altele,dar e si frumos,calatoresti,intalnesti o gramada de oameni si colegi de breasla,in parcari asculti povesti de pe drum,situatii noi si diverse si multe altele.

Deci ideea este sa incerci pentru inceput la kurtbeier,gasesti informatii despre ei unde sa suni aici pe forum.

CURAJ ,O SA REUSESTI.......Drumuri bune

Foarte frumos ce ai descris ;D Voi incerca sieu. Ai facut o sinteza frumoasa :-\

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.