Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

curiozitate - nu incercati asa ceva acasa !!


qazz

Postări Recomandate

  • Members

am si eu o seminelamurire.....daca lucrez cu diagrama si fac naveta intre 2 orase la distanta de 80 km dupa ce ajung la sfarsitul perioadei de lucru si arunc diagrama si bag alta ca si cum abia am inceput programul e vreo problema?  ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

atunci plec mai dimineata, merg 4,30 o arunc si incep alta care o termin normal.....plecare pe la 5.00, o schimb la 9.30 si merg normal la program, am acoperire si pt diagrama de dimineata ca e pauza redusa si in caz ca nu ma opreste e ok totul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

servus! Eu sunt de parere ca la un control  nu-i chiar simplu . Ce -i spui tu controlului daca te opreste pe autostrada ca ai inceput programul pe banda 2 acum 15 minute , iar camionul de la incarcare pana acolo unde te-a oprit sa teleportat? Intre km de la plecarea in cursa si Km la care ai introdus noua saiba , cum ai justifici? Sa nu-i subestimam pe controlori caci daca vor , i-ti pot demonstra ca ai facut o foaie naspa, si nu faci altceva decat sa-i intarati! Drumuri bune si sa auzim numai de bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

Sint curios,cum poti sa gindesti asemenea aberatie,si sa spui ca esti profesionist ?

Sau crezi ca esti primul care a inventat apa fiarta si diagrama termosensibila ?

Ai avut vreodata un control asa cum trebuie, unde iti sint verificate diagramele pe computer ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

Gazz, nu se pune pb ia fii incepator sau nu , tu vrei sa eludezi legea !

Asta trebuie sa intelegi,ceea ce ai intrebat este ilegal ,si in acelasi timp imoral, te pacalesti singur ,iar cel care castiga este doar "seful" tau .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

am si eu o seminelamurire.....daca lucrez cu diagrama si fac naveta intre 2 orase la distanta de 80 km dupa ce ajung la sfarsitul perioadei de lucru si arunc diagrama si bag alta ca si cum abia am inceput programul e vreo problema?  ;D

??? ??? ??? domnul sofer  esti detinator de atestat de transport marfa ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pe unii ii mananca in fund ca pe maimuta....umblati cu treburi dinastea si dupa aia spuneti ca sta arr-ul numai pe capu vostru...mai ales ca din decembrie cica se fac echipele mixte cu un inspector de la arr unu de la rar unu de la cantar......va mai face si un control in cabina...Ieri parca a fost ziua controalelor, mcv-rar-cantar la savinesti, la costisa arr cantar, bogdan voda arr si cantar, nicolae balcescu arr cantar....asta numai pe raza bacaului si piatra neamt...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

era doar o situatie virtuala si o simpla intrebare, eu nu am de ce sa risc pt ca deocamdata imi merge bine incadrat in litera legii, dar mergand pe drum iti vin idei si trebuie sa te lamuresti intr-un fel. multumesc tuturor

sper spre binele tau, ca acum te-ai lamurit !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

nu cred ca nu s-a gandit nimeni cum sa mai poata `ocoli` regulamentul, ca daca ar fi dupa moralitate si toti ar fi corecti nici nu ar mai trebui regulament si ne-am odihni cu totii cand ne simtim obositi

colegule lucrez cu diagrame din  iunie 1981, si m-am tot gandit cum cum pot sa pacalesc dracovenia asta de tahograf.

pot sa-ti confirm ca nu exista nici o modalitate de a face asta.

singurul lucru pe care l-am aflat este ca trebuie sa lucrez LEGAL daca vreau ca banii sa-mi ramana in buzunar !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegule lucrez cu diagrame din  iunie 1981, si m-am tot gandit cum cum pot sa pacalesc dracovenia asta de tahograf.

pot sa-ti confirm ca nu exista nici o modalitate de a face asta.

singurul lucru pe care l-am aflat este ca trebuie sa lucrez LEGAL daca vreau ca banii sa-mi ramana in buzunar !

    Si nici atac de cord sa nu faci cand vezi militia , arr-ul si cantarul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut.Ptr gongy o modalitate de a pacali tahograful si implicit pe tine este de a confectiona diagrame cu compasul dar la verificare pe computer se vad imediat ca sint naspa La verificare vizuala si rapida poti pacali controlul.Am facut lucrul asta cind era obligatorie pauza masini si faceam linie de Spania in areea de Catallan(ultimul popas in Franta spre Spania) pina ne-a prins ARR romin care era in control in Jonquerra

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut.Ptr gongy o modalitate de a pacali tahograful si implicit pe tine este de a confectiona diagrame cu compasul dar la verificare pe computer se vad imediat ca sint naspa La verificare vizuala si rapida poti pacali controlul.Am facut lucrul asta cind era obligatorie pauza masini si faceam linie de Spania in areea de Catallan(ultimul popas in Franta spre Spania) pina ne-a prins ARR romin care era in control in Jonquerra

  Cu compasul nu poti simula decat stationare 0- 24 ore , si se vede si cu ochiul liber!!! mersul nu ai cum sa-l simulezi!!! Crede-ma pe cuvantul meu de pionier!!! Terminati cu prostiile astea . Baietii aia abilitati sa ne controleze stiu mai bine ca noi ,,hotii" meseria asta! Saibele se citesc pe diascop , nu pe alte minuni electronice!!! Eu pentru un compas mi-am furat 1500 de euroi si aveam si dispozitiv de centrat saiba , cu toate astea m-au ghicit  dupa linia 3.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

colegule baga-ti mintile in pantaloni! in primul rand, la foaie de concediu iti trebuie 9 ore de pauza pe diagrama inainte sa incepi programul. asta a picat. cu diagramele pe geam, nu mai poti minti pe nimeni ca ti le-a papat catelu, sau ca ti le-a luat sorin ovidiu vantu cand ai deschis geamul. o sa dai peste niste baieti naspa care o sa te premieze ca faci avere la firma. si seful tau n-o sa-ti plateasca amenda, de asta sa fii sigur! asa ca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.