Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

internet cu modem sau wirless


b93lfk

Postări Recomandate

  • Members

ultima oferta d pe piata:modem de la WIND:dai 59 de euro pe stick si ai trei luni gratuit internet nelimitat in italia,dupa alea trei luni e 20 d euro pe luna tot nelimitat.sactiveaza in 24 d ore,se ia cu pasaportu de la grand affi.

Suna mai bine decat jaful de Tre care mere ca melcul si costa 15 euro pe 100 ore de trafic nelimitat pe luna dupa care te ia la 98 centi pe ora...

Plus 1 ora de facut hartii cand ti-l cumperi... DPDV internet wireless Italia e una din cele mai naspa tari.

Am luat Tre ca aveam Tre de Suedia si Austria deja... Ala de Suedia(merge si pe Danemarca) e cel mai bun - 30 euro pe luna trafic nelimitat. Cel de Austria e cel mai scump... 40 euro pe luna cu economie...fara filme sau camera web pe Skipe ca imediat se duc banii din cont, se plateste la trafic.

Cum ramane cu amplificatorul de wi-fi?

Nu stie nimeni nimk de el?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut,eu din ce am umblat prin parcarile europei putin numai chiar cand ma intor in ro,cam prin majoritatea am vazut ca sant cu wireles gratuit,dar exista un program cu care spargii parolele,zilele astea zicea un prieten ca mil pune si mie pe un cd,dupa va zic cum se numeste,caci nu cred ca exista parcare prin europa fara sa aibe conexiune la internet iar cu programul acela spargem parola,laptopul dvs trebuie sa aibe hard wireles,dar dak nu exista antene in spania costa una medii si destul de buna intre 25 si 30 de euro am sa revin cu numele programului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

laptopul dvs trebuie sa aibe hard wireles

1)nu exista asa ceva...

2)hardul nu are nici o legatura cu wireless...placa de retea are

3)programul de care zici se numeste wifi way final...am auzit de el dar inca nu l-am incercat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nuu hard,mam exprimat gresit,sunt care le au puse din fabrica adaptadoarele,da sunt si de cumparat,programul se numeste wifi way ii foarte greu de lucrat pe el asta daca reusestii sa il instalezii "ii ca un tip de sistem operativ" 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pentru a avea net wifi oriunde va trebuie un AP cu router incorporat, are o bataie de cel putin 15 Km in camp deschis, il folosesti in mod bridge, in oras gaseste intre 80-150 de retele WIFI din care 25-30 is gratuite :) adica fara cheie. Antena asta o gasiti la un pret de 210-250 RON

http://www.tp-link.com/en/products/details/?categoryid=216&model=TL-WA5210G#spec

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pe italia pentru ei interesati exista o oferta de la TIM , platesti la inceput 60 de euro in care sunt incluse sticku si cartela si cate 10 GB pe luna fara limita de timp , la trecerea celor 3 luni se plateste cate 24 de euro lunar . in comparatie cu wind e mult mai tare ca ai semnal peste tot , windu e cam de ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • Members

Pentru a avea net wifi oriunde va trebuie un AP cu router incorporat, are o bataie de cel putin 15 Km in camp deschis, il folosesti in mod bridge, in oras gaseste intre 80-150 de retele WIFI din care 25-30 is gratuite :) adica fara cheie. Antena asta o gasiti la un pret de 210-250 RON

http://www.tp-link.com/en/products/details/?categoryid=216&model=TL-WA5210G#spec

http://www.tp-link.ro/products/details/?model=TL-WA5210G

http://www.emag.ro/access-point-tp-link-tl-wa5210g/pd/E36R2BBBM/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

Eu as vrea sa cumpar un stick "Huawei" folosit si decodat. Daca ies cu el in afara tarii, pot sa pun orice cartela in el? Trebuie doar instalat driverul de pe stick si va functiona?

daca e decodat, ar trebui sa functioneze...

dar oricum gasesti si wireless gratis la multe restaurante sau cafe uri... si cred ca si la benzinarii... cel putin prin germania si austria, unde am fost eu mai des  :-\

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 4 months later...
  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
  • Members
Eu folosesc 3tre in SE si DK,  sint foarte multumit de el, m-a costa 199 kr stik-ul si lunar il incarc cu 299 kr, viteza 2-3 Mb/s

Buna Soso_daddy , si eu am ajuns in Suedia si am auzit ca e ok cu netul asta.intrebarea mea e : de unde il cumperi ? si cum il incarci si unde ?

Multumesc,drumuri bune,fara lanturi :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Vedeți ce am scris eu AICI.

P.S. Că am uitat să menționez și acolo... amândouă le încarci cu cartele (din țara de unde ai cumpărat modemul, la orice peco), sau cu cardul, pe net. Ăla de la 3 îți dă voie să faci reîncărcarea online chiar și fără credit (dealtfel singurul site disponibil când nu ai credit este site-ul lor).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eddy_k daca vrei sa incarci in suedia incerca la peco,in special statoil,shell sau pe la coop sau alte marketuri de facut cump pt reteaua 3 net pt 1 luna este 299kr mai poti lua pt o sapt sau o zi dar sa le specifici ca vrei pt internet nu pt telefon si activarea o faci la ei pe site.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Members

Modem(stick) SH din tara, deblocat la un centru de deblocat telefoane si apoi instalat driver-ul Mobile Partner pe laptop(gratis pe net).----asta este varianta ieftina de a scuti 50-60 euro pe un stick de la ei.

In Austria la magazinele "drei"(adica "3" pe romaneste) cumparati :

SuperFlat unlimitiert & ungedrosselt 15€/luna(e si de 24€/luna cu traffic mai mare)(http://www.drei.at/webshop/prepareSelec ... nId=C72633)

(cartela prepay (traffic nelimitat) care merge in ITALIA, UK, IRLANDA, SUEDIA, DANEMARCA fara costuri suplimentare.

Adrese magazine "drei":

3Store Kupferschmiedgasse 2,1010 Wien...etc. in mai toate orasele mai mari.

Lista o gasiti aici:

http://www.drei.at/portal/de/privat/ser ... Shops.html

Setari internet modem:

Pentru modemurile Huawei,se deschide softul Mobile Partner,mergi la Tools-->Options-->Profile Management-->selectezi apoi New Profile,la nume pui numele retelei(ex.Drei),apoi se completeaza la APN(cautati pe net APN pt reteua de la care aveti SIM de date, ex: "data.drei.at" (eu am din Suedia si e "data.tre.se") si user si password(unde e necesar).Se da Save-->ok.Apoi in tabul Connection o sa apara noua conexiune creata,click pe Connect,si gata esti conectat la Internet.

Pt GERMANIA incercati la ALDI:

The German supermarket chain ALDI offers internet access with a USB stick for 14.99 Euro a month (flatrate) or 1.99 Euro for a day (flatrate).

You need a USB stick (they sell it for 59.99 Euro) and need to buy an ALDI talk SIM card which is available at the cashiers desk in these supermarkets for 12.99 Euro incl. 10.00 Euro credit. If you come to Germany frequently for a few days I would buy a bunch of these cards, use them and dispose them after they are empty. Each card gives you 5 days of access for 12.99 Euro which is unbeatable

Pentru cei care au butelii de voiaj le pot incarca aici:

http://www.mylpg.eu/stations/

clic pe tara si apoi zoom pe zona unde va aflati.

Masini de spalat gasiti aici:(poate nu este intodeauna precisa, insa la mine in danemarca a functionat)

https://maps.google.com/maps?f=q&hl=en& ... =UTF8&z=14

dati zoom out si apoi zoom in unde va intereseaza.

Sanatate si drumuri bune!!! :ymcowboy::ymcowboy::ymcowboy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.