Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

trebuie scoasa cartela din tahograf..??


adriano22

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 56
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Administrators

trebuie scoasa cartela din tahograf..??,,la sfarsitul zilei de munca chiar daca esti in cursa si te opresti pt pauza de 9-11 ore??  am observat ca daca ramane in tahograf a doua zii imi conteaza si orele conduse cu o zii inainte !!

ca sa nu zica careva ca zic prostii  ;) ;), citeste singur art 15 din 3821 / 85 ...o sa ai multe de invatat . lectura placuta !!

PS : ESTI DETINATOR DE ATESTAT PROFESIONAL DE TRANSPORT MARFA ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Administrators

am pus aceasta intrebare cu un scop anume,pr ca pe tahograful meu stonerige,in al doilea ecran, la punctul D,iti arata timpul de conducere cumulat in ziua curenta!  iar dupa o pauza de minim 9 ore imi acumuleaza si timpul din ziua precedenta,!

Captur.jpg

asa cum a zis si Calin, acest tip de tahograf la pauza zilnica redusa (9 ore) cumuleaza si timpul condus in programul precedent.

ai remarcat ca daca pauza zilnica este de minim 11 ore nu mai face greseli la adunare  ;D

referitor daca sa scoti sau nu cardul din tahograf, in lege zice doar ca nu ai voie sa-l scoti din tahograf in timpul programului de munca Atat !

majoritatea soferilor  francezi,  spanioli,olandezi nemti dupa terminarea programului de munca scot cardul sau diagrama din tahograf.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pai vezi ca poti depasi foarte usor timpul de conducere ex. incepi programul la ora 1 dimineata conduci 4,5 ore faci pauza sa zicem 1 ora mai conduci 4.5 ore si apoi intri in pauza 11 ore deci se face ora 11,faci pauza 11 ore se face ora 22 ok?incepi alt program si pana la ora 24 mai poti conduce 2 ore  ok?

dar surpriza ai depasit programul de conducere cu 1 ora[ 9+2=11] pentru ca tu ai voie sa conduci maxim 10 ore pe zi pentru ca programul zilnic se considera de la ora 0 la 24,dar atentie programul saptamanal nu se considera de la luni de la ora 00 pana duminica la ora 24 ci se considera de cand incepi programul dupa pauza saptamanala de 24 sau 45 de ore,ex. daca incepi programul duminica de la ora 16 sa zicem de atunci se considera inceput programulsi duminica este prima zi de munca si intra la calcul pe saptamana viitoare ,deci duminica ,luni,marti ,miercuri ,joi,vineri este ultima zi de program pentru ca daca conduci si sambata a-i pus-o ca faci 7 perioade de conducere si numai vreo 3.000 de lei e amenda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

trebuie scoasa cartela din tahograf..??,,la sfarsitul zilei de munca chiar daca esti in cursa si te opresti pt pauza de 9-11 ore??  am observat ca daca ramane in tahograf a doua zii imi conteaza si orele conduse cu o zii inainte !!

lasa cardul in tahograf , faci o activitate care trebuie inregistrata !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu fac ceva de genul:plec la 8 dimineta,fac pauza 45 min, ajung pe la 16 cu vreo 7 ore de condus efectiv,  apoi fac pauza de 9 ore pana pe la 1 dimineata!  mie mi se pare ok programul!

tine cont si de ora UTC. care este cu 2 sau 3h in urma fata de ora normala(in functie de ora de vara sau iarna).deci daca tu pleci la ora 8 pe bon iti apare ca pleci la ora 5 dim. de aici diferenta de ore, dupa pauza de 9h dupa tahograf tu pleci in aceeasi zi la ora 23 si cind scoti bon iti calculeaza toate orele pe ziua respectiva de la ora 00 pina la ora 24.nu este nici o problema cardul trebuie lasat in aparat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Salutare maestre,am vazut multi francezi,spanioli,portughezi,nemnti ca fac pauzele cu cardul sau diagrama scoasa....teoretiv ar trebui sa nu fie bai pt ca el marcheaza ora cand a fost scos,km care ai aveai in bord +ora si km care ai ai in bord cand reintroduci cardul,daram auzit ca reyndorseg (politia maghiara)nu sint f happy sa vada asa ceva si iti vor umple ceva cavitati cu fff multa carne,deci ramane la aprecierea ta cum faci pauza.Delo delo bafto delo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare maestre,am vazut multi francezi,spanioli,portughezi,nemnti ca fac pauzele cu cardul sau diagrama scoasa....teoretiv ar trebui sa nu fie bai pt ca el marcheaza ora cand a fost scos,km care ai aveai in bord +ora si km care ai ai in bord cand reintroduci cardul,daram auzit ca reyndorseg (politia maghiara)nu sint f happy sa vada asa ceva si iti vor umple ceva cavitati cu fff multa carne,deci ramane la aprecierea ta cum faci pauza.Delo delo bafto delo

:D nu e vorba de umplut cavitati ci doar de umplut buzunarul lor si crede-ma sunt foarte fericiti cand intalnesc asemenea situatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Vizitator Anonymous

am esperimentat,si cu cardul scos-dupa pauza de 9 ore tot imi cumuleaza si timpul condus in programul precedent!doar dupa o pauza de 11 ore se reseteaza!-ceea ce nu mi se pare normal!

pentru ca, cand lucrezi singur  perioada zilnica de odihna e de 11 ore nu de 9 ore ca si in echipaj si chiar daca o faci de 9 ore trebuie sa mai ai pe acolo pe undeva o mica pauza de 3 ore altfel AMENDA !!!! :)))) de aia nu se reseteaza tahograful la 9 ore de odihna . Vezi ca poti scoate cardul cand ajungi acasa dar maxim 12 ore. Dupa 12 ore iti trebuie si o adeverinta de concediu atasata si nu uita de PAUZA MANUALA cand introduci cardul , pe austria is amenzile mari pentru asta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pentru ca, cand lucrezi singur  perioada zilnica de odihna e de 11 ore nu de 9 ore ca si in echipaj si chiar daca o faci de 9 ore trebuie sa mai ai pe acolo pe undeva o mica pauza de 3 ore altfel AMENDA !!!!

Trei perioade de repaus saptamanale pot fi de 9 ore , fara  o mica pauza de 3 ore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegule orele de conducere zilnica se reseteaza dupa ora 0 UTC care iarna este cu 2 ore in urma,iar vara cu 3 indiferent de cate ore de pauza faci.

Daca intr-o zi conduci numai 7 ore si faci pauza poti sa pleci cu doua ore mai devreme de UTC(7+2=9 ore in ziua respectiva)

Pentru scoaterea cardului din aparat mie mi-a cerut ungurashu` foi de concediu pt toate intreruperile indiferent cate ore a fost scos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegii re feritor la "de ce scot nemti , francezi si altii diagrama sau cardu cand fac pauza" aceeasi intrebare am avuto si eu pana in momentul care am fost oprit in franta la o casa de plata de catre politie si totul a fost ok nic o problema pentru ca mergeam la 3 ore cu pauza de o ora intre si mi-am permis sa pun intrebarea respectiva "de ce uni scot cardu sau diagrama di aparat si nu ii amendeaza " raspunsul a fost scurt si la obiect "daca intri si faci un dus si cineva iti fura masina si face un accident la iesire din parcare pe autostrada cine este vinovat ? sau cu ce justifici ca nu tu ai condus in momentul respectiv ?" de aici trageti si voi concluziile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Parerea mea e sa lasati UTC ul in pace. Nu va mai faceti probleme de ce face el. A ajuns ca o isterie timpul universal. Conteaza sa fie setat ceasul tachografului pe fusul orar al tarii in care e inmatriculat, UTC-ul va vedea asta. In 561/2006 nu pomeneste de "saptamana de lucru UTC". Asa ca ma repet dati-i pace. ocupati-va sinapsa cu alte atributii.

Daca aveti programele corecte fie pe card fie pe diagrama nu aveti de ce sa va faceti probleme. Cititi instructiunile tachografului digital. Nu degeaba cineva le-a pus pe aici.

UTC-ul s-a pus pe tachograf doar pentru standardizare si etalonare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Parerea mea e sa lasati UTC ul in pace. Nu va mai faceti probleme de ce face el. A ajuns ca o isterie timpul universal. Conteaza sa fie setat ceasul tachografului pe fusul orar al tarii in care e inmatriculat, UTC-ul va vedea asta. In 561/2006 nu pomeneste de "saptamana de lucru UTC". Asa ca ma repet dati-i pace. ocupati-va sinapsa cu alte atributii.

Daca aveti programele corecte fie pe card fie pe diagrama nu aveti de ce sa va faceti probleme. Cititi instructiunile tachografului digital. Nu degeaba cineva le-a pus pe aici.

UTC-ul s-a pus pe tachograf doar pentru standardizare si etalonare.

Colegule dar ce te faci daca ai cumulat in 2 saptamani 89 de ore si 15 minute sa zicem si pleci din pauza saptamanala luni la ora 1?

Tahograful o sa inregistreze contraventia chiar daca ai pauza de peste 45 de ore.

Am zis special contraventie pt ca la fel a zis si cel de la ARR cand m-au amendat pt depasirea celor 90 de ore.

Saptamana de lucru conform regulamentului incepe luni la ora 0 si se termina duminica la ora 24 dar la orice control se ia in considerare ora UTC.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.