Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Calcul lunar pentru servicii precum acces dus, acces toaleta, masa calda etc.


ALS

Postări Recomandate

  • Members

Propun sa adunam impreuna toate cheltuielile pe care le poate avea un sofer intr-o luna de munca in traficul european.  Spre exemplu eu cred ca un sofer trebuie:

1. sa faca un dus cel putin o data la 2 zile;

2. sa serveasca cel putin o masa calda pe zi, restul putand fi mancare rece;

3. sa aibe acces la o toaleta cel putin 1 data pe zi;

4. sa apeleze la serviciile de spalatorie cel putin 1 data pe saptamana;

5. etc

6. etc.

7. etc.

....................

V-as ruga sa veniti cu informatii care se complete preteze la ceea ce am scris mai sus. De exemplu:

1. Presupanand ca accesul este in medie 2 euro/ acces, rezulta un cost de 30 de euro pe luna;

2.  ......................................

3. 1 euro/ acces, 30 euro pe luna;

.................................................

    Cred ca acest topic va fi folositor atat incepatorilor cat si celor cu experienta, deoarece si cei cu experienta pot afla multe informatii noi care sa le faca drumurile mai usoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

La punctul 3 e cam 50 Centi nu 1 euro.

Voi modifica in functie de acest rapuns.

1. sa faca un dus cel putin o data la 2 zile;

2. sa serveasca cel putin o masa calda pe zi, restul putand fi mancare rece;

3. sa aibe acces la o toaleta cel putin 1 data pe zi;

4. sa apeleze la serviciile de spalatorie cel putin 1 data pe saptamana;

5. etc

6. etc.

7. etc.

....................

V-as ruga sa veniti cu informatii care se complete preteze la ceea ce am scris mai sus. De exemplu:

1. Presupanand ca accesul este in medie 2 euro/ acces, rezulta un cost de 30 de euro pe luna;

2.  ......................................

3. 0.5 euro/ acces, 15 euro pe luna;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

1.dus -3 euro

2.telefon min. 50

1. sa faca un dus cel putin o data la 2 zile;

2. sa serveasca cel putin o masa calda pe zi, restul putand fi mancare rece;

3. sa aibe acces la o toaleta cel putin 1 data pe zi;

4. sa apeleze la serviciile de spalatorie cel putin 1 data pe saptamana;

5. telefon;

6. etc.

7. etc.

....................

V-as ruga sa veniti cu informatii care se complete preteze la ceea ce am scris mai sus. De exemplu:

1. Presupanand ca accesul este in medie 3 euro/ acces, rezulta un cost de 45 de euro pe luna;

2.  ......................................

3. 0.5 euro/ acces, 15 euro pe luna;

4. .....................

5. a. 50 euro

    b. cine are Skype pe tableta, laptop, smartphone se poate folosi de accesul gratuit la WiFi din parcari, restaurante etc. si poate efectua apeluri gratuite in Skype-Skype sau cu 22 de euro/ luna primesti 400 minute catre retelele fixe din Romania

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

la punctul 3 mai gasesti cu 70 de centi dar cu un tichet returnabil de 50 de centi care il poti folosi in benzinarie ;)

la punctul 4 in germania si belgia e de obicei 4 euro masina de spalat , si un 1 euro 18 minute la uscatorie ... in medie 5 euro , spalat +uscat  , ( am gasit si masina de spalat 2.50 euro si uscatu tot 2,50  deci de aceea zic 5 euro ) uneori si dero inclus , fara balsamuri  , la care mai adaugi 80 de centi  chiar 1 euro pt o canutza de balsam ( cel mai convenabil e sa ai dero si balsam tu ca iti iei mai ieftin si miroase si mai bine )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

la punctul 3 mai gasesti cu 70 de centi dar cu un tichet returnabil de 50 de centi care il poti folosi in benzinarie ;)

la punctul 4 in germania si belgia e de obicei 4 euro masina de spalat , si un 1 euro 18 minute la uscatorie ... in medie 5 euro , spalat +uscat  , ( am gasit si masina de spalat 2.50 euro si uscatu tot 2,50  deci de aceea zic 5 euro ) uneori si dero inclus , fara balsamuri  , la care mai adaugi 80 de centi  chiar 1 euro pt o canutza de balsam ( cel mai convenabil e sa ai dero si balsam tu ca iti iei mai ieftin si miroase si mai bine )

1. sa faca un dus cel putin o data la 2 zile;

2. sa serveasca cel putin o masa calda pe zi, restul putand fi mancare rece;

3. sa aibe acces la o toaleta cel putin 1 data pe zi;

4. sa apeleze la serviciile de spalatorie cel putin 1 data pe saptamana;

5. telefon;

6. etc.

7. etc.

....................

V-as ruga sa veniti cu informatii care se complete preteze la ceea ce am scris mai sus. De exemplu:

1. Presupanand ca accesul este in medie 3 euro/ acces, rezulta un cost de 45 de euro pe luna;

2.  ......................................

3. 0.5 euro/ acces, 15 euro pe luna;

4. 5 euro/ saptamana, 20 euro pe luna

5. a. 50 euro

    b. cine are Skype pe tableta, laptop, smartphone se poate folosi de accesul gratuit la WiFi din parcari, restaurante etc. si poate efectua apeluri gratuite in Skype-Skype sau cu 22 de euro/ luna primesti 400 minute catre retelele fixe din Romania

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Members

Eu zic asa colegule : dusurile sunt cam 3 euro,asa ca zicem un 50 de euro pe luna,ca nu totdeauna faci zilnic,punem unul la 2 zile.Telefon daca stai pe afara e bine sa-ti iei Vodafone,au un roaming care costa 0,75 euro pentru zece minute si e indivizibil,daca sa zicem vorbesti acasa 10 minute tot a doua zi de 16 ori pe luna te mai costa 12 euro.Mancare,e cu cantec,daca esti un bucatar decant,nu cred sa strici mai mult de 100-120 de euro pe luna,si mananci,ca la pauze e timp de gatit.Daca vrei la carciuma,depinde.Si pe spalatorie sa mai strici inca 20 plus zece un detergent bun.Deci eu zic ca un om cumpatat se poate descurca onorabil si nu rabda lipsuri decat foarte mici,cu un maxim de 250 de euro pe luna in cazul cand ar sta toata luna in afara tarii.Am zis 250 asa,dar cine e cumpatat cred ca merge sub 200.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • Members

Propun sa adunam impreuna toate cheltuielile pe care le poate avea un sofer intr-o luna de munca in traficul european.  Spre exemplu eu cred ca un sofer trebuie:

1. sa faca un dus cel putin o data la 2 zile;

2. sa serveasca cel putin o masa calda pe zi, restul putand fi mancare rece;

3. sa aibe acces la o toaleta cel putin 1 data pe zi;

4. sa apeleze la serviciile de spalatorie cel putin 1 data pe saptamana;

5. etc

6. etc.

7. etc.

....................

V-as ruga sa veniti cu informatii care se complete preteze la ceea ce am scris mai sus. De exemplu:

1. Presupanand ca accesul este in medie 2 euro/ acces, rezulta un cost de 30 de euro pe luna;

2.  ......................................

3. 1 euro/ acces, 30 euro pe luna;

.................................................

    Cred ca acest topic va fi folositor atat incepatorilor cat si celor cu experienta, deoarece si cei cu experienta pot afla multe informatii noi care sa le faca drumurile mai usoare.

  pct1.  Poti sa faci dus zilnic chiar si de 5 ori daca te afli la descarcat su incarcat , sau la peco . Depinde de statul in care te afli si chiar de statia de benzina . Aici ma refer la pret . In Belgia spre exemplu poti face dus moca pe la Total, iar in Austria cu 4 euro!

  pct2.  O masa calda doar daca ....o incalzesti singur pe aragazul tau ! Daca vrei papa bun la carciuma .......tre sa ai salariu dolofan !!!  (ia-ti gandul)

  pct3.  Aproximativ cam ca la pct .1 . Adica depinde de locatie . De obicei  50 centi !

pct4.  Spalatorie cca. 5-10 euro / saptamana . Depinde de cantitatea de haine

  Daca mai ai si naravuri , ma refer la fumat , sprit, internet , duduite  ai nevoie cam de 400 - 500 / luna 8)

  O nimica toata 8) 8)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • Members

colegu cand lucrezi pe comunitate trebuie sa-ti organizezi foarte bine pauzele in asa fel sa ai acces la toate serviciile de care tu ai nevoie.de exemplu autohofurile din germania.ai dus ai masina de spalat ai toaleta gasesti supermarketuri pentru cumparaturi.Ca sa faci ceva economie foloseste statiile peco din austria unde ai indicatoare de LANZAIT sau ROSENBERGER aici iti faci abonament pe baza actelor camionului si folosesti dusul gratis.Ca abonat ai ceva reduceri la restaurant care nu este deloc rau.O ciorbita la cabina se poate face asta depinde de tine cat esti de fudul. EU prefer ciorbita la cabina care o fac cu colegii din parcare.In austria si mai nou in franta parcarile pentru  camioane (nu statii peco ) sau montat dusuri cu 1 euro.

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

are dreptate dan daca stii sa te organizezi iesi mai ieftin ,dar daca fumezi 2 pachete pe zi la fiecare pauza dai cu bericioaica ,de mancat mananci la carciuma cheltuii destul ,eu cunosc persoane care aproape daca se aleg cu 500    600 de euro  dar sunt tineri au intre 20 si 24 de ani  care muncesc cred eu de dragul de a conduce un tir nu sa puna un ban deoparte ,astias prietenii mei  nici eu nus veteran sunt incepator poate mai incepator ca ei ca doar am luat permisu si nu am experienta deloc dar spre deosebire de ei nu fumez nu beau iar de mancare stiu sa gatesc si mie imi place soferia imi place de la varsta de 6 ani cand ma tinea tata in poala si conduceam masina ca nu ajungeam la pedale si cred eu ca meseria se trage din familie pentru ca si tata este sofer profesionist si bunicu a fost la fel oricum apreciez persoanele care le place meseria asta pentru ca nui o meserie usoara dar nici nu tragi in plug parerea mea ca daca esti chibzuit nu cheltui mai mult de 250 stiu asta ca am fost cu tata si atat cheltuie el cu totul

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Depinde si de conditiile care ti le ofera firma pentru care prestezi. sunt firme care iti asigura conditii decente de a-ti practica meseria asta. Cheltuiala oricum e in jur de 300e.Asta daca nu fumezi,bericica mai de vara si duduite ioc.

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...
  • Members

Numai ca nu toti avem telefoane fixe acasa! Si acum Orange face abonamet oferta cu minute nelimitate catre Romania in roaming, din UE, 400 de minute catre UE, tot in roaming, si 2, 4 Gb de internet pe luna la doar 11 Euro.Am facut eu abonamentul

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.