Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

sindicat


oldtrucker

Postări Recomandate

  • Members

Colegilor suntem mai rau ca PENSIONARII astia ies saracii in strada noi nu stam si ne plangem de la unul la altul.

Eu as da 10 e lunar sa aiba cineva care sa ne reprezinte in caz deo problema stiu unde sa merg asa ma plang lui colegu in parcare si cam atat

Haide-ti sa facem ceva sa ne fie bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

Catre toti soferii interesati in a ne asigura o viata mai buna si un salariu decent si mai ales primit la timp, fara inventii de genul 'ai depasit consumul'. Am luat legatura cu un jurist si m-am gandit ca este timpul ca si noi soferii sa avem un sindicat care sa ne apere drepturile. De aceea va invit pe toti cei care considera ca se mai poate face ceva si in tara asta, sa ma contactati pentru ca este nevoie sa fim cat mai multi pentru infiintarea sindicatului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

De ce crezi asa ceva? Inca mai am sperante, mai ales ca astazi cand eram la descarcat pe la uzina Dacia, un coleg se plangea tocmai de lipsa unui sindicat. El lucreaza 24 cu 24 pe circuitele de la Dacia si era destul de obosit si de tracasat de ritmul de lucru. Se pare ca nu numai banii sunt importanti, mai avem si familii, mai avem nevoie si de odihna....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Trebuie sa recunosc ca nu am fost foarte ars de sindicate, am avut prea putin timp sa le cotizez...Sincer, aceasta idee ma paste de vreo 6 luni de cand incerc sa-mi primesc niste drepturi salariale... In ultima instanta juristul cu care am discutat mi-a spus ca nu vom avea castig de cauza (aici vb despre noi, soferii) daca nu ne vom organiza intr-o structura puternica, capabila sa lupte de la inceput cu angajatorul - pana la urma nu conteaza ce fel de problema ai cu patronul, trebuie sa ai ajutor din partea cuiva si sa te ajute sa-ti recapeti drepturile. Ca si sofer nu am multa vechime, dar muncesc din 1987 si sunt satul de batjocura celor care conduc aceste firme...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu ader la ideea unui sindicat si sunt sigur ca sunt foarte multi care vor...V-a fi ceva de lucru,v-a fi greu dar daca stam si doar ne plangem dar nu incercam sa facem nimic v-a fi din ce in ce mai rau...Patronatul din domeniu tocmai pe asta se bazeaza,ca nu avem o structura sindicala care sa se lupte pentru drepturile noastre.Dar bineinteles trebuie sa discutam foarte in detalui tot ce tine de statut si structura de organizare.Un lucru la care tin expres,o conditie sine quo non : Neacceptare nici uneia aliate politice cu absolut nici un partid!Si ar mai fi si altele...Dar oricum eu consider foarte necesar o organizatie sindicala a soferilor profesionisti!

Sanatate si drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

ma bag si eu................de cand astept sa se ia o astfel de initiativa..............numai ca eu lucrez la transport persoane.......si momentan sunt in spania pe relatia madrid-lisabona.deci vreau sa ma alatur unui astfel de poiect sa nu mai fim sclavii patronilor care profita de faptul ca ne lipseste chiar o astfel de organizatie si ne considera negrii pe plantatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

buna tuturor este o idee foarte buna atita timp cit este apolitica si apara intresele soferilor ma bucur ca sa gindit cineva sa infinteze un sindicat avetii sprijinul meu total colegii , aveti datele mele de contact pentru a continua demersu un salut si drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.