Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

sindicat


oldtrucker

Postări Recomandate

  • Moderators

ar fi un lucru util,dar trebuie lucrat si la mentalitatea noastra,adica daca vom avea 1000 membri[sa zicem ]si se spune stop pai ar trebui sa fie stop,numai ca nu va fi.Totusi e ceva care merita efortul ,asa ca daca este ,oldtrucker ,voi fi si eu pe aici,o sa fie ceva ani de munca dar e ok.Despre idei totul e simplu,respectarea programului,atit de noi cit si de angajatori,restul vine de la sine.O sa incerc sa vad daca pot face rost de statutul uniunii de pe uk,poate ne ajuta sa invatam cite ceva,nu promit dar sper,ne auzim oricum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut De acord cu initiativa unui sindicat si fara sa fac reclama cuiva uitati-va la dl Mayer de la Cluj  a fondat APTE si a ajutat o gramada de colegi care au avut probleme cu autoritatile ungare (abuzuri flagrante) si acest domn a sarit in ajutorul soferilor indiferent de ora de zi si fara nici un leu totul din spirit de solidaritate .Precizez ca sint din Galati nu il cunosc personal pe dl Mayer dar finul meu a beneficiat de ajutorul acestui domn fara nici o retinere.Deci se poate

      Doresc sa pun si eu .. umarul !

Daca exista un astfel de personaj , ca cel despre care este vorba mai sus (Mayer din Cluj)  , care are de ceva vreme o activitate de sprijin real si concret al breslei soferilor , cred ca ar fi potrivit sa construim  , viitorul sindicat in  jurul unor astfel de persoane care demonstreaza prin fapte ca au preocupari reale in a imbunatati "soarta" soferilor . Toata admiratia si sprijinul meu pentru cei de pe acest forum care au avut initiativa si se straduiesc sa dezvolte acest subiect!

SA AVETI UN AN GROZAV !

  Drumuri bune tuturor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

      Am aflat ca cel despre care vorbeam in postarea anterioara este Mayer Siegfried, secretar APTE 2002, deci

reprezinta de fapt transportatorii ....( patronatul transportatorilor),un om de isprava dealtfel. Va trebui sa ne bazam totusi mai mult pe noi .

Drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ar fi un lucru util,dar trebuie lucrat si la mentalitatea noastra,adica daca vom avea 1000 membri[sa zicem ]si se spune stop pai ar trebui sa fie stop,numai ca nu va fi.Totusi e ceva care merita efortul ,asa ca daca este ,oldtrucker ,voi fi si eu pe aici,o sa fie ceva ani de munca dar e ok.Despre idei totul e simplu,respectarea programului,atit de noi cit si de angajatori,restul vine de la sine.O sa incerc sa vad daca pot face rost de statutul uniunii de pe uk,poate ne ajuta sa invatam cite ceva,nu promit dar sper,ne auzim oricum

    Excelenta ideea ! In acel statut vom gasi majoritatea informatiilor necesare pentru infiintarea sindicatului nostru.

  Pentru moment am putea incepe prin a cauta un nume ( titlu ) pentru organizatia pe care dorim sa o infiintam, sa

stabilim cateva criterii prin care viitorii membri vor putea adera la acest sindicat, si eventual sa ne gasim un lider.

Drumuri bune tuturor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu cred ca este devreme sa trecem de la un forum la sindicat

Din fata calculatoarelor santem uniti dar trebuie sa dovedim ca santem uniti si in realitate, cei care lucreaza in firme cu mai multi soferi stiu ce greu este sa uneasca un colectiv.

Noi santem imprastiati prin toata Europa, multi sant soferi in devenire pasionati de camioane.

Sindicatul nu inseamna doar plata unei cotizatii si atat.

Propun pentru inceput infiintarea unei asociatii profesionale care sa atraga cat mai multi membri si apoi un sindicat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

  Servus colegii!  Revin prin a multumi toturor ce a-ti raspuns, insa raman cu gustul amar al multor raspunsuri lasate din nepostare! Ma asteptam la mai multi colegi ce si-ar dori o forma ce sa apere drepturile unei bresle. Ma asteptam ca dupa cate se intampla sa vad mai multi nemultumiti ce-si doresc normalitatea . Vorbim despre lideri de sindicat ce se vor pricopsi? Vorbim de ce poate face un sindicat adevarat ? Corect ! Sa nu mai vorbim!

  Normal ar fi sa impartasim din mentalitatea si civilizatia celor din tarile de elita , insa la noi la romani traditia ne dicteaza altfel.

Noi ne vindem intre noi. Dintre noi totdeauna se vor naste tradatori. La noi spaga va fi morala mereu.  Pe noi nu ne intereseaza de cei din jur.  Daca suntem scuipati , lasam de la noi.  Noi suntem adevarate cartite cand trebuie sa obtinem ceva.  Noi asteptam americanii de peste 60 de ani , sa faca  ceva pentru noi. ......

    M-am convins ! I-mi retrag impresia cu scuzele de rigoare . Pentru mine semnalul este clar . Mai bine vai pielea mea decat vai pielea altora!

    Prea putini cei ce vor ! Ma retrag de la astfel de discutii si nu voi mai impartasi astfel de idei.

    Nu vreau sa jignesc  pe nimeni si nici pica nu port cuiva!  Am avut un vis , insa m-am trezit !

      Drumuri bune , sa auzim numai de bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

  Servus colegii!  Revin prin a multumi toturor ce a-ti raspuns, insa raman cu gustul amar al multor raspunsuri lasate din nepostare! Ma asteptam la mai multi colegi ce si-ar dori o forma ce sa apere drepturile unei bresle. Ma asteptam ca dupa cate se intampla sa vad mai multi nemultumiti ce-si doresc normalitatea . Vorbim despre lideri de sindicat ce se vor pricopsi? Vorbim de ce poate face un sindicat adevarat ? Corect ! Sa nu mai vorbim!

  Normal ar fi sa impartasim din mentalitatea si civilizatia celor din tarile de elita , insa la noi la romani traditia ne dicteaza altfel.

Noi ne vindem intre noi. Dintre noi totdeauna se vor naste tradatori. La noi spaga va fi morala mereu.  Pe noi nu ne intereseaza de cei din jur.  Daca suntem scuipati , lasam de la noi.  Noi suntem adevarate cartite cand trebuie sa obtinem ceva.  Noi asteptam americanii de peste 60 de ani , sa faca  ceva pentru noi. ......

    M-am convins ! I-mi retrag impresia cu scuzele de rigoare . Pentru mine semnalul este clar . Mai bine vai pielea mea decat vai pielea altora!

    Prea putini cei ce vor ! Ma retrag de la astfel de discutii si nu voi mai impartasi astfel de idei.

    Nu vreau sa jignesc  pe nimeni si nici pica nu port cuiva!  Am avut un vis , insa m-am trezit !

      Drumuri bune , sa auzim numai de bine !

      Cred ca putem incepe prin intermediul acestui forum formind in prima faza un grup de soferi care vor sa ia atitudine fata de diversele probleme cu care se confrunta oricare dintre colegii nostrii, ajutind pe cel ce se afla in impas si cere ajutorul colegilor pe acest forum, chiar si cu sfaturi si informatii date cu buna credinta si responsabilitate cum o fac deja o parte din membrii inscrisi pe acest forum. Ar putea fi un inceput , chiar daca nu se va crea vre-un sindicat sau vre-o mare organizatie extraordinara , vom putea sa schimbam mentalitati, sa ajutam la emanciparea celor invatati sa... "poarte jugul" reducind numarul celor ce accepta orice conditii pentru a putea asigura mijloacele de existenta pentru familiile lor. Sunt sigur ca nu vom schimba "lumea", dar vom avea satisfactia ca am oferit o mina de ajutor celor ce au avut nevoie de ea si ca in acest fel poate am schimbat in bine deznodamintul unei "PROBLEME" pe care unul singur nu ar fi rezolvat-o.Suntem imprastiati peste tot , si de aceea suntem o forta, suntem multi si de aceea suntem o forta, daca vom fi si uniti , cred ca viata noastra ar deveni treptat mai buna !!! NU SUNT CEL MAI BUN DINTRE NOI ! DAR INCERC SA DEVIN !!

Stima si drumuri line tuturor !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Si eu sunt pentru...adica DA sunt de acord!Am facut parte pana in 1996 din Sindicatul Soferilor din Romania!Tata a fost lider de organizatie la fabrica de lapte...Cat de cat stiu cu ce se mananca.Cotizatie?Pai fara asta nu se poate!Un sindicat nu numai ca nu este puternic fara un buget solid dar nici nu poate exista!!!Detaliile le putem discuta...dar mi-as dori ca un lucru sa fie specificat in Statut:FARA ALIANTE POLITICE!!!Ptr ca asa s-a distrus vechiul sindicat al soferilor,adica asa l-a distrus creatorul si initiatorul Miron Mitrea si acolitii sai!Spun iar DA ptr un Sindicat care sa-i reprezinte pe toti soferii afiliati...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.