Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Cursa Chisinau-Turcia sfaturi,pareri,pericole?


mik23n2

Postări Recomandate

  • Members

salutare colegi !de curand am primit o oferta din partea unei firme care imi propune sa efectuez curse Chisinau (republica MD)-Turcia...pt. ca niciodata nu am fost in Turcia ce imi puteti spune despre:

1)pericole ( hoti,capcane,drumuri proste,restrictii, probl. in vama,acte)

2) cat ar fi salariul corect pt un astfel de post?

3)alte detalii din experienta dvs. pareri, idei etc

4) KM cu aproximatie Chisinau Turcia

Cu respect,

                  Octavian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut. Nu stiu daca mai este de actualitate intrebarea, daca da incerc sa te ajut.

1-iti trebuie viza de sofer pentru a intra in Turcia cu camionul. De obicei viza este pe 6 luni sau 2 ani. Nu incerca sa intri in Turcia la volanul camionului cu viza din vama ,turist ,pentru ca acolo iti va ramane masina. 2- km de la bucuresti la Istambul 650. De la Bucuresti la Chisinau cam 500 pe vama Sculeni sau 460 pe vama Cahul.

3-pericole nu mai sunt mai ales pe Turcia care si-au construit un sistem de autostrazi egal Germaniei inclusiv parcari pazite. Singurul lucru rau este ca daca nu ai un declarant vamal bun te uita DUMNEZEU in vama interioara. Pentru Turcia trebuie carnet tir. Se mai da spaga la bulgari cam 5euro. In Turcia vama de intrare din Bulgaria este Lesovo-Hamzabeyli , si Capitan Andreevo-Kapicule. De preferat pe Hamzabeyli.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

A si inca ceva foarte important , este interzis sa intri in Turcia cu mai mult de 250lt de motorina in rezervor. Se face control in vama prin cubarea rezervorului. Se merge la confiscarea surplusului sau platesti diferenta.

Corect.Asta voiam sa zic si eu mai sus dar stiam ca prima data era 400l iar pe urma au ridicat stacheta la 600l.

Oricum la ei motorina e la un pret cu 60-70% mai scumpa ca la noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sa'l corectez putin pe Adrian si sa te lamuresc si pe tine...

Iti trebuie viza de TR care se da pe un an daca ai mai avut ,sau 6 luni daca e prima.

Eu ca sofer primesc de la Buc. la Istanbul 250 E.

KM de la Buc. la Istanbul  :754 atat imi ies mie.

Haos in trafic,ochii beliti in coltul din dreapta pt. ca au obiceiul sa se bage pe acolo si nu ii vezi...pleci gramada cu el de la semafor.

Drumuri de nota 8.

Autorizatie terta daca vii cu marfa din MD ( asta ti'o da firma).

Card pt.autoband care ti'l iei de la intrarea pe autoband (Edirne),e gratis,dar trebuie incarcat astfel incat sa iti ajunga banii.

Ai restrictie pt. camioane in Istanbul intre orele 06-10 si 16-22.

Atentie la viteza ca sunt foarte severi...78 km/h drum national si maxim 90 autoband.

Sa nu consumi alcool ca pe acolo ramai.

Ai voie cu 500 L de motorina,rar se mai fac controale si atunci vine cu un bat ,il baga in rezorvor apoi in pune pe langa el pe afara sa vada cam cata e.

La iesire din TR,pt ca ai incarcat marfa de la ei pt. export iti vor da din vama 549 L motorina la un pret de ~1.90 lire (aprox. 0.85 E) in conditiile in care in benzinarie e ~4 lire ( nu esti obligat sa alimentezi toata cantitatea,bagi cat ai nevoie dar nu mai mult de 549 L)

Pericole nu sunt in TR,nu se fura.

In BG trebuie rabdare pt drumurile care le au,iarna decat sa circuli noaptea mai bine te bagi la parcare,sa ai pregatite bancnote de cate 5 E pt. sacalii care o sa te opreasca,in vama la fel (1 E la politai, 5 E vames), cu BAG nu o sa ai probleme mari decat la Ruse unde ori esti in regula ori platesti 1.500-1900 E, in rest se rezolva cu 5 E.O sa intalnesti BAG pe Bulgaria la Ruse,Veliko Tarnovo, Sliven,Yambol si mai rar la Lessovo controleaza direct din coada.

Vigneta pe BG costa 7 E,cantarul nu se plateste.

La intrare in RO nu trebuie decat sa dai pasaportul,spui de unde vii si ce marfa ai, iti iei rovinieta sii ii dai talpa :)

Cand te hotarasti sa pleci sa imi trimiti un PM,poate sunt acasa si ne intalnim undeva,mergi cu mine, iti arat cum e treaba.EU fac numai curse RO-TR circa 3 pe luna.

Drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salutare colegi !de curand am primit o oferta din partea unei firme care imi propune sa efectuez curse Chisinau (republica MD)-Turcia...pt. ca niciodata nu am fost in Turcia ce imi puteti spune despre:

1)pericole ( hotzi,capcane,drumuri proste,restrictii, probl. in vama,acte)

2) cat ar fi salariul corect pt un astfel de post?

3)alte detalii din experienta dvs. pareri, idei etc

4) KM cu aproximatie Chisinau Turcia

Cu respect,

                  Octavian

Pericole : polei , zapada , hoti (da nu mai multi  capeste tot) , militie

Salariu :  la intelegere ( cere cat mai mult)

Detalii  : sa ai tigari la tine ( da nu la box)

Km      : intre 0 si 25000

Intrebare : Ai mai lucrat pe TIR ? ( ma refer si la faptul daca ai operat in regim TIR)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Apropo de tigari,ca a adus colegul vorba.La iesire din Turcia-intrare Bulgaria teoretic ai voie sa intri doar cu 2 pachete de tigari,practic cu 5 euro poti intra cu mai multe.

Cand intri in Turcia poti cumpara din shop un singur carton de tigari,cand iesi poti lua 9 si cotizezi la bulgar ca sa inchida ochii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Members

Sunt sofer de TIR si problema este ca in cateva zile vreo3-4 zile trebuie sa plec in TR.Deci trebuie sa ma duc la ambasada Tr in Ro si sa mi-o i-au sau de ex pot sa conduc pana la granita cu TR si acolo sa conduca celalalt coleg?Adica sa nu merg pe TR doar sa stau in cabina ca simplu pasager?Nu se leaga de mine in conditiile astea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Cred ca nu esti sofer de TIR daca ai asemenea intrebari.

Nu te simti jignit dar TIR= Conventie T.I.R. si o gasesti pe undeva pe aici.

Mai mult de atat viza nu-i trebuie camionului, el si marfa transportata au viza lor, ci persoanei care conduce sau insoteste conducatorul auto.

Daca nu gasesti conventia da-mi un PM si iti trimit o copie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ca sa obtii viza  ai nevoie de ceva acte de la firma unde esti angajat + sa suporti costul vizei p/u ca nu e gratuita

Ce acte iti trebuie p/u obtinerea vizei nu-ti pot spune exact p/u ca la firma  noastra era o fata care se ocupa cu vizele. Stiu exact ca NU e obligatorie prezenta soferului la ambasada. Dureaza de la citeva zile pina la citeva saptamini, in dependenta de cum se straduie persoana care iti pregateste dosarul.

Daca sunteti 2 soferi si unul are viza de serviciu, ajungind la intrare in TR pe la Hamzabeyli sau Kapikule,  tu poti trece pe jos pe la autoturisme si apoi urci inapoi in camion... INSA ATENTIE: aceasta practica functiona anul trecut p/u cei care-si luau sotiile in cursa.  NU STIU DACA MAI FUNCTIONEAZA ACUM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.