Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Problema statie


CrisVV

Postări Recomandate

  • Members

Colegii vreau sa va cer o parere...am o statie cumparata din Arad, de cateva luni...i'am imprumutat'o unui prieten si cand am luat'o de la el, am montat'o pe camion, se aprinde, doar ca nu se aude nimic, doar un suierat, foarte incet...Eu m'am gandit ca sunt arsi finalii, asa e? Se mai merita sa o repar? E un "no name", dar am luat'o de noua, cu 350 ron, inclus antena.Daca stiti cumva vreo solutie, astept un raspuns.multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

e posibil sa fie pe finalul audio dar,deasemenea, posibil sa fie pe modulator (squelch), in cazul al doilea trebuie cineva care se pricepe temeinic pe reparatii radio.Deasemenea, am avut un caz din asta si era chiar din difuzor, fa o proba cu unul suplimentar.

Varianta cu difuzorul am incercat'o,nu merge...sincer nu stiu daca se mai merita sa o repar, daca o sa coste mult, mai bine iau una la pret de criza  :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

ar fi bine s-a spui ce probleme,...nu auzi nici o statie nu te aude nimeni...sau doar in apropiere....

verifica legaturile de alimentare,cablul de antena.

pune antena la alt coleg pe statie...pune statia pe alta antena...

e de lucru .....spor

toate cele bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Antena are un suport de aluminiu in forma de L si este prinsa pe cabina de suportul de la paravant,dar suprainaltarea cabinei este din fibra.Ma gandesc ca asta ar fi una din cauze...La cablul de alimentare a statiei mai are o intrerupere cand le atingi(nu in mers,sau cand vb).Recent am venit de la Cluj si am avut mare nevoie de ea sa caut o adresa...Pur si simplu era moarta,de auzit mai auzeam cate ceva...si asa trebuia sa tin sa bazaie sa pot auzi ceva!Dar cand sa emit,nu ma auzea nici macar unul,oricat de aproape era...chiar nici de langa mine!Nici nu stiu ce sa.i mai fac..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

deci nu prea are masa....

ai citit un pic manualul...are citeva butoane si reglaje....stiintifice....ANL de exemplu

trebuie s-a fie toate legaturile bune,nu e loc de intors

si cel mai simplu s-a vezi....intr-o parcare poti pune antena unui coleg ...daca are firul de antena la liber...eventual poti pune o antena cu talpa direct pe cabina,...paravintul de plastic nu influenteaza...

sau pune statia pe alta masina,grija la polaritate ...

spor

Toate cele bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

coane,ai pe mondoplast .ro,manualul de la statie,

dupa cum am citit eu,daca e apasat anl-ul trebuie s-a se aprinda...deci ai o prima problema.

fa procedura din manual...sau varianta cea mai buna....chiar daca ma repet...

pune statia si antena pe alta antena si statie....si pe urma sapi mai departe...parerea mea

daca nu raspunde la toata procedura din manual.....

daca cauti pe google si ai un aparat miculut,swr-metru,te descurci s-a o calibrezi,singur, cit de cit

spor,

Toate cele bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ramin la parerea mea ca ai o problema stiintifica....

daca nu ajungi pe la vreun atelier,home made,s-a ii dea un diagnostic,incearca varianta cu alta masina si/sau statie..

sau daca are cineva un swr-metru ,poti masura daca ai semnal de iesire si randamentul....

poti afla de la alti colegi,in parcare daca nu iti merge statia,unde se afla un meserias,...

la Alba este in TEIUS,pe traseul AIUD - Alba Iulia,

stiu ca ar fi pe drumul de camioane in Arad si/sau Timisoara,

o s-a incerc s-a aflu detalii despre Teius,....

spune daca ajungi prin zona,....

care e totusi distanta la care auzi sau esti auzit?

Toate cele bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

am facut niste sapaturi,...si am gasit un coleg de breasla....

daca ai drum prin Sebes Alba,...chiar vis a vis de Kronospan,marea fabrica da pal din Sebes,o recunosti dupa fum...chiar la iesirea din Sebes catre Alba,in fosta coloana Voltrans este o firma Sabeco, care se ocupa cu tahografe,webasto si statii radio...are echipamentele necesare ...

Spor, Drumuri Bune,

Toate cele bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Scuze de intarziere,tot plecat am tot fost zilele trecute si nu am avut timp...Cum ai zis si tu,tre sa o iau de la zero sa verific...am sa.mi cumpar un reflectometru(instrument de masurat reflectanta antenei)si caut sa pun antena unde imi da cel mai bine pe aparat!Trebuie sa invat si singur,multi dintre semeseriasii in domeniul asta,nu prea spun multe...cel putin poate nu am am gasit eu unul bun..M.am documentat un pic sper sa o rezolv cand o sa am timp!!

  Salutari si LA MULTI ANI!

  Sa aveti un an cu bucurii,succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.