Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

program saptamanal redus


lucian75

Postări Recomandate

  • Members

Pai ce explicatie doresti?Ele trebuie sa aibe o continuare imaginile.

Pauza sapt normala e de 45 ore dar o poti scurta la 24 ore cel mult in conditiile in care intr-una din urmatoarele 3 pauze sapt de 45 de ore adaugi si restul orelor pe care le-ai scurtat data trecuta. 45-24=21 Deci o pauza sapt o sa fie de 45+21=66 ore daca ai efectuat o pauza redusa de 24 ore.Sigur nu am formulat pe intelesul tuturor dar cititi si voi 561-le ca acolo scrie mai precis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

eu nu vad pozele sau ce ai postat !! !!

dar daca eu nu am putut face pauza de 45 de ore si am facut doar 40 de ore?tot 24 este considerata sau trebuie sa recuperez doar cele 5 ore pana la 45?am cateva doc cu programul de condus dar chestia asta nu am gasito.

salut miricel , pauza saptamanala  normala este de minim 45 h , pauza saptamanala redusa este de mai putin de 45 h dar nu mai putin de 24 h , daca faci 40 acestea se socotesc ca 40 h , ( pauza saptamanala de 40 h )  si la care esti obligat sa recuperezi doar 5 h , pe care le poti face odata cu o pàuza zilnica ( 11 +5 sau 9 + 5) sau la o pauza saptamala normala(45 +5 ) pana la sfarsitul celei de a 3 saptamani din calcul , dar atentie mare daca ai o pauza redusa urmatoarea nu mai poate fii redusa , normala de mimin 45 da , daca nu poti recupera in acel moment !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

sal se recupereaza doar orele ce nu le-ai facut deci daca ai facut pauza de 40 de ore ai de recuperat 5 ore care pot fi recuperate si peste saptamana legate la o pauza de 11 ore deci daca ai facut pauza de 16 ore le-ai recuperat imediat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

sal se recupereaza doar orele ce nu le-ai facut deci daca ai facut pauza de 40 de ore ai de recuperat 5 ore care pot fi recuperate si peste saptamana legate la o pauza de 11 ore deci daca ai facut pauza de 16 ore le-ai recuperat imediat

la o pauza redusa de 9h nu se poate recupera se socoteste 11+xh.

>:( >:( >:(

reg 561 art8 aliniatul 7 :  Orice perioadă de repaus luată în compensaţie pentru reducerea unei perioade de

repaus săptămânal trebuie alipită unei alte perioade de repaus de cel puţin nouă ore

si ca sa vedeti ca nu vorbesc prostii :  ??? ???http://www.traficmedia.ro/legislatie/561.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

  Salut pe toata lumea!

Dupa o pauza de 6 zile am plecat in cursa duminica dimineata in doi soferi, miercuri am facut pauza de 24 ore in Italia, sambata am facut pauza 24 ore in Romania, miercuri iar am facut pauza 24 ore in Italia si sambata 24 ore in romania. Cursa regulata transport marfa. Mers cca 14 ore pe zi in echipaj.

Intrebarea mea este: la acest program mai este nevoie de pauza de 45 ore?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Reputatie: +103/-0

Re: program saptamanal redus

« Răspuns #6 : Noiembrie 19, 2011, 17:21:04 »

Citat

ok asta am inteles acum  si va multumesc tare mult si as vrea sa mai stiu de cate ori pot prelungi programul zilnic de condus de la 13 ore la 15 ore?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

ok asta am inteles acum  si va multumesc tare mult si as vrea sa mai stiu de cate ori pot prelungi programul zilnic de condus de la 13 ore la 15 ore?

Programul de condus zilnic poate fii de 9 sau 10 ore , tu vorbesti despre programul de munca ....13-15 ore , sint doua lucruri diferite,dar care impreuna reprezinta ziua ta de munca !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

mam referit la programul de munca dintr-o zi care poate fi de 13 sau 15 ore din care 9ore maxim 10 ore de condus in ziua respectiva!eu nu stiu de cate ori pot sa prelungesc programul de munca intr-o sapt?unii spun ca sa poti prelungi programul de la 13 la 15 ore treb sa ai 3 ore de pauza neintrerupte in ziua respectiva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

mam referit la programul de munca dintr-o zi care poate fi de 13 sau 15 ore din care 9ore maxim 10 ore de condus in ziua respectiva!eu nu stiu de cate ori pot sa prelungesc programul de munca intr-o sapt?unii spun ca sa poti prelungi programul de la 13 la 15 ore treb sa ai 3 ore de pauza neintrerupte in ziua respectiva!

de ce trebuie sa crezi ce zic unii  mey , uite aici o mana de ajutor ca sa fii foarte sigur de ce ai de facut :

http://transportuleuropean.wordpress.com/

:D :D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

  Salut pe toata lumea!

Dupa o pauza de 6 zile am plecat in cursa duminica dimineata in doi soferi, miercuri am facut pauza de 24 ore in Italia, sambata am facut pauza 24 ore in Romania, miercuri iar am facut pauza 24 ore in Italia si sambata 24 ore in romania. Cursa regulata transport marfa. Mers cca 14 ore pe zi in echipaj.

Intrebarea mea este: la acest program mai este nevoie de pauza de 45 ore?

detaliaza un pic mai mult te rog !!!! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

A extinde programul de lucru la 15 ore inseamna ca iti raman doar 9 ore de odihna.Intrebare intrebatoare: ce scrie in reg 561/2006 referitor la timpul de odihna zilnica redusa?de cate ori poate fi redus timpul de odihna zilnica intr-o saptamana?Ghicesti? :P:D

15 h serviciu cu 3 h de pauza continua  in aceasta perioada `+ 9 h = pauza = pauza zilnica normala

15 h serviciu fara 3 h de pauza in aceasta perioada + 9h pauza = pauza zilnica redusa !!!

deci ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Dupa o pauza de 6 zile, am plecat intr-o cursa in doi (echipaj).

In prima zi (duminica) am mers de la ora 9 pana la ora 23.

A doua zi (luni) am mers de la ora 8 pana la ora 24.

A treia zi (marti) am mers de la ora 14 la ora 16.

A patra zi (miercuri) am mers de la ora 18 la ora 22.

A cincea zi (joi) am mers de la ora 7 pana la ora 22.

A sasea zi (vineri) am mers de la ora 7 pana la ora 17, cand am incheiat cursa.

Duminica la ora 9 am plecat in urmatoarea cursa care a fost cam la fel.

Urmatoarea duminica am plecat in a treia cursa.

Intrebarea este daca la acest program este nevoie de pauza de 45 ore consecutive.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

trebuie neaparat o pauza  de 45 de ore si una de minim 24 de ore  apoi sa nu uiti sa recuperezi pana in a treia saptamana orele cara nu le-ai facut de pauza , de exemplu daca faci 30 de ore de pauza se considera pauza  redusa si ai de recuperat 15 ore ,daca faci pauza de 40 de ore ai de recuperat 5 ore ,atentie daca incepi programul duminica se ia in calcul pe saptamana urmatoare deci  D,L,M,M,J,Vineri ai 6 zile de program ca urmare sambata nu conduci ca daca conduci faci 7 zile de programsi nu e bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Ti-am zis mihai ca poti cere ,,dezlegare ,,de la arr si le promiti ca nu muncesti mai mult de 3-4 perioade de 24 h si imediat pauza de 24 h si nu are rost sa mai faci pauza de 45h , pentru ce , daca nu folosesti maximul saptamanii de munca , stii tu , alea cel mult 6 perioade de 24 h !!munca putina, pauza mica , se fac km , patronul bani, soferul experienta ,statul bani din taxe si impozite , si toata lumea multumita ¡¡ Drumuri bune va ureaza Banditu '!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

in primul rand, pauza de 24 pe care o faci in timpul saptamanii nu se ia in considerare ca 24. de ce: pentru a fi luata in considerare ca 24, trebuie sa fie precedata de o pauza de 9 ore!!! acea pauza te ajuta doar la orele de lucru saptamanale (90 de ore de condus in 2 saptamani).

in legatura cu programul de 15 ore, merge si fara alea 3 din timpul programului, ca oricum faci 11 ore de pauza dupa, doar ca nu te mai incadrezi in 24. deci daca ar fi sa te lasi la mana celor de la ARR...:)) e naspa, cred

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

  Salut pe toata lumea!

Dupa o pauza de 6 zile am plecat in cursa duminica dimineata in doi soferi, miercuri am facut pauza de 24 ore in Italia, sambata am facut pauza 24 ore in Romania, miercuri iar am facut pauza 24 ore in Italia si sambata 24 ore in romania. Cursa regulata transport marfa. Mers cca 14 ore pe zi in echipaj.

Intrebarea mea este: la acest program mai este nevoie de pauza de 45 ore?

colegul se refera la mers in echipaj.pauza de 45 trebuie luata cel mai tirziu dupa 12 perioade de conducere cu conditia sa nu depasiti cele 90h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...
  • Members

eu nu vad pozele sau ce ai postat !! !!

salut miricel , pauza saptamanala  normala este de minim 45 h , pauza saptamanala redusa este de mai putin de 45 h dar nu mai putin de 24 h , daca faci 40 acestea se socotesc ca 40 h , ( pauza saptamanala de 40 h )  si la care esti obligat sa recuperezi doar 5 h , pe care le poti face odata cu o pàuza zilnica ( 11 +5 sau 9 + 5) sau la o pauza saptamala normala(45 +5 ) pana la sfarsitul celei de a 3 saptamani din calcul , dar atentie mare daca ai o pauza redusa urmatoarea nu mai poate fii redusa , normala de mimin 45 da , daca nu poti recupera in acel moment !!!

daca ai o pauza saptamanala redusa urmatoarea nu trebuie neaparat sa fie normala(minim 45 de ore) , in cazul in care sunt in aceeasi saptamana!!!

legea prevede ca in doua saptamani consecutive sa ai cel putin o pauza saptamanala normala , nu interzice sa faci 2 pauze consecutive reduse!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.