Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Sava Logistic


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

  • Moderators

@adiretegan

Eu cred ca ar trebui sa judecati putin la rece. Poate niste gheata pe creier acolo unde il tineti.

Codul muncii din Romania si din Spania sunt cam la fel.

Daca tu sfatuesti pe cineva sa mearga pe banii lui la o filiala romaneasca in Spania cred ca iti trebuie multa gheata pe muschiul gandirii.

Pe langa asta a zis angajatorul clar ca nu plateste perioada de proba. ????

Care parte a bunului simt sau a codului muncii iti dicteaza sa dai asemenea sfaturi sau sa fii de acord cu aceste cereri?

Nici cel care se "rastignea pentru copii lui" nu cred ca e de acord cu asta

Hai sa revenim la viata.

Nu merge nimeni de nebun la munca in strainatate. Cu atat mai putin legat cateva luni bune de un camion.

Atata timp cat ne cerem singuri slavi vom avea ceea ce cerem.

Putina demnintate nu cred ca strica nimanui, poate doar egoistilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am vorbit azi cu un coleg care lucreaza la ei de un an jumate si mi-a zis urmatoarele: s-a angajat ca incepator(primele 2 luni a primit doar cate 50 de euro pe saptamana,bani de mancare),se merge singur,au camioane doar euro 3 si unul euro 5,nu se merge cu magnetul(chipurile),se castiga 8 ct la km,nu trebuie card taho,trebuie adr....el spunea ca nu a castigat sub 1500 de euro si a avut o luna cand a luat 2400(nu vad cum pt ca ar insemna 30000km)....se sta 6 luni pe comunitate cu 3 sapt acasa....in spania este un ap unde ajungi o data la o saptamana-doua si poti sa faci baie,mancare,speli haine etc...

cam atat am discutat... acum eu cu asta am putut sa va ajut... judecati voi mai departe :P >:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

vezi ca daca te bate gandu nu te doare;dar daca te bate soarta ??????????????????

Am discutat cu domnul sef din spania si la inceput parea convingator,dar dupa cateva intrebari indiscrete

cum e cu programu,pauze mai ales cea mare? (nu faci nici macar pauza de 9H)

salarizare?

parc auto,probleme mecanice?

i sa cam ridicat tensiunea!!!!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

buna seara colegu daca nu e prea tirziu si iti mai e de folos iti propun sa eviti aceasta firma daca esti incepator cind te angajeaza nu te plateste 2 luni si iti iei banii doar dupa trei luni asta daca dupa cele doua luni se hotarasc sa te plateasca si camioanele pe care le au 6 la numar sint adevarate epave iar la km iti ofera doar 6 centi si te obliga sa nu platesti peajele pe franta si italia sub pretextu ca iti ofera si tie din banii de peaje ne platite

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

eu am lucrat 3 luni la iei. 2 luni de proba in care am primit 50 euro pe saptamana pt mancare,care ulterior tii trage din salar, iar in a 3-luna trebuia sa fiu platit cu 0,06 euro centi pe km. dar cand a facut domnul sergiu (patronul, un fost sofer plin de figuri) calculele pt salariu nu am mai avut de luat nici un ban. asa k am hotarat sa plec la SERTRANS(plateste incepatorii, in echipaj 1200 euro pe luna). Sava logistic tine 5 soferi mai vechi iar pe restu nu ii plateste. anul trecut ,ziceau baietii mai vechi, a schimbat peste 40 de soferi. isi bate joc de oameni. are 5 capuri de tractor iveco stralis, euro 3, vai de ele, si 7 remorci cu prelata. cazarea e infecta, cele mai proaste conditii, si opreste 100 euro pe luna chirie. pauzele nu se fac, te alearga cu foi de vacanta. iar cand nu au curse te pun la alte munci ca sa nu stai degeaba. BATAIE DE JOC!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Am vorbit azi cu un coleg care lucreaza la ei de un an jumate si mi-a zis urmatoarele: s-a angajat ca incepator(primele 2 luni a primit doar cate 50 de euro pe saptamana,bani de mancare),se merge singur,au camioane doar euro 3 si unul euro 5,nu se merge cu magnetul(chipurile),se castiga 8 ct la km,nu trebuie card taho,trebuie adr....el spunea ca nu a castigat sub 1500 de euro si a avut o luna cand a luat 2400(nu vad cum pt ca ar insemna 30000km)....se sta 6 luni pe comunitate cu 3 sapt acasa....in spania este un ap unde ajungi o data la o saptamana-doua si poti sa faci baie,mancare,speli haine etc...

cam atat am discutat... acum eu cu asta am putut sa va ajut... judecati voi mai departe :P >:(

Acel coleg a mintit, k asa sunt romanii nostri, laudarosi. sunt baieti care au luat doar 600 euro pe luna, si in echipaj mai mult de 20.000 km nu faci. patronul e un roman care vrea sa se inbogateasca peste noapte si la orice greseala facuta iti ia bani din salar. pentru o oglinda sparta opreste 180 euro. iar ea costa pana in 50 euro. E revoltator. >:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu tot nu inteleg de ce mai intreaba lumea despre o astfel de firma....adica ti se spune in fata de la alti colegi ca 2 luni iti da doar bani de mancare ca au niste gioarse de masini, ca au un apartament infect ca se mai foloseste si 'maimuta',si ca la data de salar mai tre sa vii cu bani, SI TOTUSI....SI TOTUSI, mai vezi pe cate unul: "ce se mai stie despre firma asta colegii??" Pai pe dracu ce sa se mai stie......crezi ca va fi mai bine vreodata??? Ne mai intrebam de ce a ajuns soferia aici....cand exista dinastia care pleaca prin europa numa sa spuna ca ei au umblat mult si gratis. Si apoi vin si se plang pe aici ca ce hoti sunt aia, pai atunci la ce mai pleci?? Firme de genul asta ar trebui bagate la IGNORE, ocolite, si refuzate pana isi baga patronii mintile in cap. Dar atat timp cat au cu cine......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Members

in ciuda tuturor spuse aici, mam dus in Barcelona la aceasta firma pt ca nimeni nu ma angaja fara experienta. am zis ca cel putin invat ceva,dar nu a fost asa. soferii cu experienta de la aceasta firma nu te lasa sa faci manevre de dat cu spatele sau tras in rampa, doar pe autopista ai voie sa conduci. am stat o luna si 2 saptamani in care am muncit degeaba si nu am invatat mai nimic. la astia nici duminica nu esti liber, muncesti la garaj. cazarea jalnica, munca multa, bani deloc, asta inseamna sava logistic. si peste toate astea te mai pune sa semnezi si o multime de hartii prin care tot patronal te poate da in judecata daca faci vreo greseala si strici ceva sau pleci fara un preaviz de 20 de zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • Members

De ce sa evitati aceasta firma?pentru ca rambo_2 spune adevarul chiar daca nu s-a exprimat cum trebuie. oricare ar fi oferta ce va promite cand sunteti acasa in ro e una si cand ajungi la barcelona e suuper grav,aici iti ofera altceva, munca cat cuprinde bani deloc. Crede ca daca ai apucat sa ajungi in sp iti va fi greu sa te mai intorci acasa in ro,si poate stai sa muncesti asa in continuare cu muulte foi de vacanta si amenzile ti le platesti iar in final tragi linie si la total ies 0 lei beneficiu pentru tine ca sofer.Ultima noutate e ca unul din soferi a muncit fara sa faca pauze si a adormit la volan,producanduse accident cu camionul undeva pe la strasbourg franta. In final va doresc toate cele bune mult succes atat la incepatori cat si celorlalti si nu uitati- atentie ce decizie luati! :-bd :-bd :-bd

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...
  • Members

ERIKA PETRE povestea ta adevarata la SAVA o stiu unii din noi. Abtinete de a mai comenta. nu e raiul acolo dar e mai rau in alta parte. Si acum vorbind de incepatori : ati vazut unul din ei "in action" ? Eu da si nu imi mai doresc unul langa mine in echipaj!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

De ce sa evitam aceasta firma,. Am lucrat la ei 3 săptămâni timp in care am văzut cum se procedeză in aceasta ,,firma" se vine din cursa de ex Germania se predau cmr si diagramele, iti fac foi de vacanta si te trimit din nou in cursa, bineinteles cu alte foi de vacanta la tine pentru întoarcere. Nu se face deloc pauze, mergi non stop. Asa se conduce la sava in echipaj iar bani primesti după 3 luni, doua luni muncesti moca iar a 3 sa platesti datoriile din primele luni. Asta gasesti la sava logistic o firma distrugatoare de oameni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Members

am primit eu raspuns de la ei:

Din cite am inteles din cv-ul alaturat ,un aveti experienta ca sofer pe comunitate.

Experienta nu este neaparat necesara.In acest caz veti avea o perioada de proba care depinde exclusiv de dvs.

Depinde de rapiditatea cu care invatati,spiritul de echipa si acomodarea cu munca insasi.In momentul in care ne dovediti ca vati integrat,

ca ati reusit sa dobinditi cunostiinte minime in domeniu,veti intra pe salar.

Acea perioada poate dura 4-5-6 saptamini (aprx) timp in care nu veti avea salar.

Concediul in cadrul firmei noastre este de 30 de zile pe an care poate fii impartit in cel mult 2 transe,deci veti vizita romania cel mai devreme la 6 luni.

Dupa perioada de proba despre care v-am vorbit mai devreme veti intra pe salar.

Se plateste 0,06€/km la fiecare sofer pe toti km ,adica daca camionul parcurge 20000km

intro luna atunci dvs veti primii 1200e salar.

Veti avea contract de munca pe romania si vi se vor platii asigurarile sociale si somaj in Romania.

In Barcelona veti avea o chirie pe care dea lungul perioadei de proba nu o veti platii.

Abea dupa ce intrati pe salar veti platii o chirie lunara de 120€.

Pentru mai multe detalii,nu ezitati sa ne contactati,

intelegi ce vrei ...

din tot ce ai prezentat aici poti trage concluzia ca timp de 4-5 luni nu iei nici un ban,credeti-ma lume draga nu e bine pierdeti vremea pe la sava logistic fara bani,va scoate si datori,mergeti pe foi de vacanta la greu,nu platiti taxa de drum pe fr it si spania,treceti prin bariere,amenzile le platiti voi,va trage orice cent,munciti la garaj ,are niste harciuri de camioane,lucrati in echipaj,nu aveti cine va invata,nu veti sti nimic dupa 4 luni.eu ma judec cu ei de 2 ani,o sa postez hotararea judecatoreasca si definitiva so vada toata lumea ce gunoaie sunt.nu luati nici un sfant pe salar pe romania niciodata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ERIKA PETRE povestea ta adevarata la SAVA o stiu unii din noi. Abtinete de a mai comenta. nu e raiul acolo dar e mai rau in alta parte. Si acum vorbind de incepatori : ati vazut unul din ei "in action" ? Eu da si nu imi mai doresc unul langa mine in echipaj!

nu am de ce ma abtine,nu mie frica de nimeni,asta e realitatea,macar de bine de rau hartl iei un banut acolo sa ai de mancare dar nu muncesti gratis 4 luni. e problema voastra dragi colegi,eu bine ca am scapat de acolo si slava domnului cum se spune orice sut in fund e un pas inainte.acum sunt super bine,ceea ce va doresc si voua dragi colegi (mai ales celor fara experienta caci aceea sunt victimile sava logistic)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu stiu ce sa zic de firma asta colegii,dar de vreo 2 luni tot isi posteaza anunturile de angajare pe toate site-urile...mie asta imi cam da de banuit,ca sa nu mai zicem ca platesc destul de putin la pretentiile care le au!!!

isi posteaza anunturile de cel putin 2 ani pentru  ca profita de incepatori,nu plateste 3-4 luni,aveti contract fals in ro,si soferii cand vad ca nu au de luat bani pleaca si asa tot timpul are nevoie de soferi mai ales incepatori. intr-o vara au venit sa lucre 40 de soferi si avea 5 camioane.se schimba soferii tot timpul

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut

sava logistic :cum plateste?

                    sunt seriosi la bani?

                    ce masini au?

se merita sa ma duc la ei pt incelut?

0.06 centi pe km,primele 3 luni muncesti gratis pentru ei,apoi depinde daca lovesti camionul amenzi sau altele se retin din salar,lucri cu camioane iveco stralis niste harciuri,poate au un mil de km si nu se merita sa meri la ei

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

stie cineva ceva despre savalogistic cluj?

supeer rau...nu aveti ce cauta acolo,mergeti unde munciti si luati macar banii necesari sa mancati atata timp cat sunteti la inceput si apoi va cresc pretentiile.nu sunteti sclavi pe batatura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Va rog sa scanati actele si sa le trimiteti pe email.

San e spuneti de cind sinteti disponibil ,si cind credeti ca ati putea

ajunge in Spania ,unde este punctul de lucru al firmei .

si trebuie sa mai si ajungi in spania....

da da pe banii tai....ha ha ha!o firma care se respecta ofera transport la sofer,acum la firma care lucrez imi plateste biletul de avion.asta e respect din partea firmei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

lucrez de aproximativ 2 ani la Sava Logistic,alaturi de alti colegi foarte multumiti de aceasta firma. salarul se da la timp intotdeauna si nu scade sub 2000 euro si in unele luni ajunge si la 3000. angajeaza si incepatori in conditii foarte bune, NU cum zic altii mai sus 2 luni fara bani. Cea ce ti se promite la angajare ti se da cu siguranta. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.