Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

pot sau nu pot 15h??


imperrio88

Postări Recomandate

  • Members

Am stat de vb cu un inspector A.R.R despre urmatoarea prb....sa zicem ca incep sa misc roata la ora 08.00 ...trag la descarcat...apoi stau si astept pina la 10.30,cand imi da incarcare in alta parte...pe scurt ca sa nu va zapacesc  toata ziua ma tot fatai prin Bucuresti si nicaieri nu am o pauza de 3 ore  astfel incat sa pot merge la 15 ore....la ora 20.00 ar trebui sa ma opresc,asa spun e regulamentul.......ce fac?.....domnul inspector o balbaia...nu stia ce sa zica..a incercat sa ma maeteasca de cap cu timpii de lucru..etc.....am pus prb altfel.....sa spunem ca se fac cele 12 ore ale prg la 50 km de casa...ce fac ma opresc ca prostul pe marginea drumului si astept dimineata?...pur si simplu a recunoscut ca nu stie ce sa zica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Administrators

of off , 8 plus 13 h perioada de serviciu egal 21 , ora la care trebuie sa opresti, iar daca vrei sa profiti de o perioada de servici prelungita de 15 h (maxim) si implicit o pauza redusa , la ora 23 te opresti¡ nu e obligatorie nici-o pauza de minim 3 h( continue ) pentru a efectua cele 15 h de serviciu cele 3 ore fac diferenta intre considerarea pauzei zilnica redusa sau normala !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Asa stiu si eu - cele 3 ore de pauza de odihna vor delimita timpii de lucru pe zile - cu cele 3 ore se incepe programul, iar daca depasesti cele 9 ore - prelungeste la 10 dar dupa ce faci pauza de odihna de min. 15 minut. Asa ajungi si acasa.

Poate gresesc, dar eu asa stiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Este foarte simplu. De anul trecut programul a fost prelungit la 15h fara obligatia de a sta 3h pauza. Deci daca ai inceput la ora 8 esti obligat la ora 23 sa  tragi in parcare pentru minim 9h pauza. Nu poti deschide 2 programe de lucru in aceiasi zi, deci tu spui ca ai stat 9h, dar pauza este in aceiasi zi si la sfarsitul saptamani apari cu 7 programe de munca ceea ce este interzis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Este foarte simplu. De anul trecut programul a fost prelungit la 15h fara obligatia de a sta 3h pauza. Deci daca ai inceput la ora 8 esti obligat la ora 23 sa  tragi in parcare pentru minim 9h pauza. Nu poti deschide 2 programe de lucru in aceiasi zi, deci tu spui ca ai stat 9h, dar pauza este in aceiasi zi si la sfarsitul saptamani apari cu 7 programe de munca ceea ce este interzis.

  Parerea mea ca poti deschide 2 programe in aceeasi zi , cu conditia sa ai pauza minim 9 ore intre sfarsit si noul program! :-j

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

normal ca poti deschide 2 programe in aceeasi zi ,dar sa nu depasesti 10 ore de conducere cum am scris de la  ora 00 la 24 pentru ca nu e bine ,am explicat mai sus ,ce e asa greu de inteles?

tichet_1_2.jpg

cred ca totusi este  usor  de inteles  :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

problema aia cu 10 ore de condus in 24 de ore nu se mai pune la card. ex: am drum intins, merg 9 ore cu 1 ora pauza la 4h30. cand am facut 9 ore de condus, ma bag la parcare. 9 ore de pauza, si iar dam batai. daca plec de la 8 dim in prima zi, ma opresc la ora 18. si plec iar la 3 dim. pana la ora 8 in ziua urmatoare, mai conduc inca 4h30. deci am sarit de 10ore de condus in 24. dar tahograful o vede zi normala de lucru, pt ca asa si este. numai trebuie sa am grija sa nu sar de 6 programe pe saptamana. :) pfiu ce mult am scris :)

eu acum lucrez pe disc. ca sa scap de problema asta, scot diagrama seara cand ma bag la odihna si dimineata pun alta noua. simplu si fara griji. pe comunitate, nu in tara :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • Members

Salut,am condus 1h dupa care am facut pauza de 2h . pe urma am condus alte 2h20m urmata de o pauza de 1h30m si am continuat alte 2h05m de condus dupa care am facut 30m de pauza.deci as mai avea 4h30m (program de 10),intrebarea mea este daca pot sa continui sa conduc restul de 4h30,avand in vedere ca daca conduc aceste 4h30m depasesc cele 13ore de lucru....oare se poate prelungii la 15ore fara a avea 3ore de pauza continua ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut,am condus 1h dupa care am facut pauza de 2h . pe urma am condus alte 2h20m urmata de o pauza de 1h30m si am continuat alte 2h05m de condus dupa care am facut 30m de pauza.deci as mai avea 4h30m (program de 10),intrebarea mea este daca pot sa continui sa conduc restul de 4h30,avand in vedere ca daca conduc aceste 4h30m depasesc cele 13ore de lucru....oare se poate prelungii la 15ore fara a avea 3ore de pauza continua ?

tre sa ai 3 ore consecutive stationare
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

colegule , poti face linistit 15 h de program  , treaba cu alea 3 h e alta , se iau in calcul doar la calcularea pauzei zilnice ,  si socotirea ei ca pauza zilnica redusa sau normala !!

daca esti interesat de mai multe info , o sa detaliez !!

ps : cum gasesc subiectul in care se discuta pe aceasta tema , o sa unesc subiectele !! ;) ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.