Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

pot sau nu pot 15h??


imperrio88

Postări Recomandate

  • Members

Colegul dan constantin, sper sa nu te superi, as vrea sa te corectez. Daca faci o perioada de odihna saptamanala redusa, de exemplu 30 ore, celelalte 15 ore ramase pana la 45 trebuie luate pana la sfarsitul celei de-a treia saptamani consecutive, dar se iau in bloc(nu fragmentat cum ai spus tu) prin alipirea la o perioada de odihna zilnica de minim 9 ore sau la o perioada de odihna saptamanala. Cred ca nu gresesc, cel putin asa stiu eu ca zice Reg, 561 al CE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 150
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members
de ce spuneti ca pentru 15 ore de lucru trebuie avuta o pauza de 3 ore consecutive?

Saptamanal poti face trei zile cu timp de lucru 15 ore si pauza de 9 ore (minima).Daca pentru fiecare din celelalte trei zile poti sa faci cate o pauza de trei ore in cele 15 ore de lucru corespunzatoare fiecarei zile pauza nu mai este considerata de 9 ore ci de 11.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
de ce spuneti ca pentru 15 ore de lucru trebuie avuta o pauza de 3 ore consecutive?

Saptamanal poti face trei zile cu timp de lucru 15 ore si pauza de 9 ore (minima).Daca pentru fiecare din celelalte trei zile poti sa faci cate o pauza de trei ore in cele 15 ore de lucru corespunzatoare fiecarei zile pauza nu mai este considerata de 9 ore ci de 11.

Am luat cele 3 ore pauza si tot contraventie mi-a dat..... Exemplu:L:05,12-18,42 cu 3 ore pauza..M:05,06-18,45 cu 3 ore pauza...Mi:05,05-18,47 fara 3 ore pauza...J:05,10-19,06 fara 3 ore pauza...V:05,13-15,52...Rezultatul a fost contraventie "Limita de pauze reduse pe saptamana depasita (EU-561-2-8-4)Nr.4..Norma 3". Unde am gresit? Daca ma poate lamuri cineva .Multumesc :

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Spune ce pauze zilnice ai avut ,detaliaza si tu.

la pauze intre curse m-am incadrat

5,12-07,30 condus cu pauza 1 ora..08,30-10,30 condus cu pauza 40 min...11,10-13,25 condus cu pauza 3 ore..16,30-18,42condus dupa care somn pana la 05,06 si de la cap cu aproximatie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

deoarece pauza de 40 de minute a fost mai mica de 45 el a luat ca fiind doar de 15 si tu trebuia sa mai iei apoi o pauza de 30 ca sa faci 45 -ul. Dar tu ai luat pauza de 3 ore si el ti-a pus-o ca fiind de de 30 de minute ca sa-ti completeze 45 de minute.Apoi ai ramas cu trei ore pe care tu crezi ca le-ai luat in aer ca nu mai apar ca pauza de 3 ore ca sunt minus 30 minute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
totul '' zic eu " este da la pauza de o ora de la inceput .Daca o luai de sub 45 era bine cum gandisei tu programul.

ms pt lamuriri dar as avea o intrebare :daca depasesc 13 ore program ex:05,30 pana la 18,35 si iau pauza 11 ore o considera normala sau redusa (11 sau 9 ore)? multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Am luat cele 3 ore pauza si tot contraventie mi-a dat..... Exemplu:L:05,12-18,42 cu 3 ore pauza..M:05,06-18,45 cu 3 ore pauza...Mi:05,05-18,47 fara 3 ore pauza...J:05,10-19,06 fara 3 ore pauza...V:05,13-15,52...Rezultatul a fost contraventie "Limita de pauze reduse pe saptamana depasita (EU-561-2-8-4)Nr.4..Norma 3". Unde am gresit? Daca ma poate lamuri cineva .Multumesc :

te rog pune aici atat constatarea facuta de agent cat si saptamana in cauza

as avea o intrebare :daca depasesc 13 ore program ex:05,30 pana la 18,35 si iau pauza 11 ore o considera normala sau redusa (11 sau 9 ore)? multumesc.

reg 561 ce - art 4 aliniatul g cele 2 definitii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Aveti-va ca fratii nu ca aia vitregi .Apropo of topic am stat alaltaieri pe centura cu o diagrama in brate 45 de minute fara sa ma ia nimeni .Pina la urma m-a luat un baiat cu un cap tractor defect .Stima lui rusine la aialalti.P.S Unii intorceau capul cind ii intrebam daca ma pot lua. Asa ca ajuti daca vrei fara intrebari. Fara ironie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Aveti-va ca fratii nu ca aia vitregi .Apropo of topic am stat alaltaieri pe centura cu o diagrama in brate 45 de minute fara sa ma ia nimeni .Pina la urma m-a luat un baiat cu un cap tractor defect .Stima lui rusine la aialalti.P.S Unii intorceau capul cind ii intrebam daca ma pot lua. Asa ca ajuti daca vrei fara intrebari. Fara ironie

multumesc hanebu pt ajutor,cat despre fratii vitregi asta e neamul nostru de romani :aroganti cand e altul mai slab ca el intr-un domeniu si lipsa de sensibilitate cand e vorba de a ajuta pe cineva la greu,de aceea suntem vazuti ca niste paria care se vand pe nimic in lumea asta fara scrupule.sanatate si drum bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Intreb si eu asa de curios, cat permite Codul Muncii sa lucreze un angajat intr-o zi?

10, 12, 15 sau 18 ore?

Este posibil ca doi strungari sa fie legati unul de altul cu un cablu de 2 -3 m lungime si sa inceapa programul la 7 dimineata,

sa lucreze unul 4:30 in timp ce celalalt sa stea asezat intr-un scaun, legat cu centura, iar la 4:30 sa schimbe intre ei locul si

tot asa pana se insumeaza 21 de ore de munca, dupa care pot dormi amandoi langa strung un maxim de 9 ore (daca intre

timp nu le baga marfa sau daca nu trebuie sa livreze, si apoi sa reia ciclul ?

Dar doi agenti de circulatie? Este posibil sa fie legati unul de altul si in timp ce unul si-ar face turnul (dirijand circulatia

intr-o intersectie) de 4:30 h, cel legat de el sa stea pe un scaun, cu centura pusa, sa faca apoi rocada si tot asa pana

insumeaza cele 21 de ore, dupa care sa doarma linistiti in masina iar dupa 9 ore sa reia ciclul?

Si sa se considere ca timpul cat stau pe scaune, nu este timp de lucru ci de orice altceva in afara de "munca" ?

Codul Muncii (sub a carui jurisdictie semneaza contractul individual de munca angajatul din transporturi) nu este acelasi

pentru tot ce are "contract de munca", indiferent domeniul de activitate ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare,

Am rugamintea sa ma ajutati cu un raspuns la detalierea programului de mai jos (daca este corect sau nu);

1) (condus 9h)

20:00 - 00:30 condus

00:30 - 01:15 pauza

01:15 - 03:00 alte activitati

03:00 - 07:30 condus

07:30 - 20:00 repaus zilnic normal

-ma incadrez in program de lucru de 13 h

este legal acest program de trei ori pe parcursul a 6 perioade de 24h in program de lucru de 15 h?

2) (condus 10h)

20:00 - 00:30 condus

00:30 - 01:15 pauza

01:15 - 04:00 alte activitati

04:00 - 08:30 condus

08:30 - 09:15 pauza

09:15 - 10:15 condus

10:15 - 20:00 repaus zilnic redus

-ma incadrez in program de lucru de 15 h

este legal acest program de doua ori pe parcursul a 6 perioade de 24h in program de lucru de 13 h?

este legal acest program de doua ori pe parcursul a 6 perioade de 24h in program de lucru de 15 h?

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ambele programe sunt bune si cel de 13 si cel de 15 si le poti face de 3 ori pe saptamana pe fiecare.Dar fie vorba intre noi sunt cam ipotetice . Pune si tu la plecare in cursa un 3 min ciocanele (alte activitati) pentru verificare autocamion ,si daca nu esti pe card cam greu cu pauzele fix la 45 ca apar probleme la citirea diagramelor plus ca rare sunt cazurile cand poti opri exact dupa 4,5 ore de conducere,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Ambele programe sunt bune si cel de 13 si cel de 15 si le poti face de 3 ori pe saptamana pe fiecare.Dar fie vorba intre noi sunt cam ipotetice . Pune si tu la plecare in cursa un 3 min ciocanele (alte activitati) pentru verificare autocamion ,si daca nu esti pe card cam greu cu pauzele fix la 45 ca apar probleme la citirea diagramelor plus ca rare sunt cazurile cand poti opri exact dupa 4,5 ore de conducere,

multumesc frumos,

au fost exemple, sigur nu plec la ora 20 direct condus sau fix 45 min pauza, am dat valori fixe pentru a fi mai concludent

multumesc inca o data

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

A lucra program de 15 ore implica pauza redusa de 9 ore ,dar..... 561/2006 precizeaza ca pauza redusa poate fi de minimum 9 ore dar mai putin decat 11 ore . Tot 561/2006 spune ca pauza de odihna zilnica poate fi luata fragmentat in 3 ore consecutive si cele 9 ore considerate ca pauza redusa , de unde 3+9 = 11 ore. Programul de munca zilnica se desfasoara pe durata a 13 ore chiar si cand se face program de 10 ore de condus , de exemplu 4 ore 30 min condus ; pauza 45 minute ; 3 ore si 30 minute ; 45 minute pauza ; 2 ore condus , in care se totalizeaza 10 ore de condus + 1 ora si 30 minute pauza = 11 ore si 30 minute , iar pana la 13 ore alti timpi , adica inca 1 ora si 30 minute . Acest program se poate prelungi cu alti timpi pana la un cerc de 15 ore ,in care se cuprind ( posibil) si 3 ore de pauza luate in bloc ce se alatura la pauza de odihna zilnica redusa de 9 ore . Art 4litera g aliniat 2; Art 8 aliniat 2 din 561/ 2006 . Deci este clar urmatoarele : poti conduce 10 ore de 2 ori / saptamana , poti face pauza redusa de 3 ori / saptamana , poti majora programul de munca la 15 ore/ zi de 3 ori pe saptamana . In programul de 15 ore se iau si 3 ore ,,legate" de pauza , ce intregesc cele 11 ore normale ,atasate pauzei reduse de 9 ore .

Pe de alta parte totalul orelor ce pot fi lucrate pe decursul unei luni calendaristice poate totaliza 208 ore de munca, restul.....fiind considerate over time. ( media 26 zile/ luna x 8 ore = 208 ore). Codul muncii , spune ca programul normal de munca este de 8 ore /zi sau 40 ore / saptamana .......

Zic si eu asa...cum inteleg eu .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
A lucra program de 15 ore implica pauza redusa de 9 ore ,dar..... 561/2006 precizeaza ca pauza redusa poate fi de minimum 9 ore dar mai putin decat 11 ore . Tot 561/2006 spune ca pauza de odihna zilnica poate fi luata fragmentat in 3 ore consecutive si cele 9 ore considerate ca pauza redusa....

Salut,

....''dar'', m-ai bulversat, ce sa inteleg, daca intind programul de lucru la 15 h indiferent de programul de condus (9 sau 10 h) presupune pauza redusa de 9 h, asta inseamna sa o fac fragmentata, adica in cele 15 h trebuie sa am o fractie de 3h pauza iar diferenta de 9 h luata pana la finalul celor 24h?

sau; pot prelungi programul de lucru pana la 15 h (de trei ori pe saptamana) fara sa i-au in calcul fractia de 3 h?

(ex; 10 h condus, 5 h alte activitati si 9 h pauza redusa)

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Pe scurt. Daca pe parcursul celor 15 ore (urmata de pauza de 9 ore) ai si o perioada de odihna de 3 ore se considera pauza zilnica normala. Deci teoretic poti face aceasta manevra in fiecare zi de munca.

NU! Pauza redusa se poate face numai de 3 ori / saptamana , implicit ,15 ore poti lucra atunci cand faci pauze reduse .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
A lucra program de 15 ore implica pauza redusa de 9 ore ,dar..... 561/2006 precizeaza ca pauza redusa poate fi de minimum 9 ore dar mai putin decat 11 ore . Tot 561/2006 spune ca pauza de odihna zilnica poate fi luata fragmentat in 3 ore consecutive si cele 9 ore considerate ca pauza redusa....

Salut,

....''dar'', m-ai bulversat, ce sa inteleg, daca intind programul de lucru la 15 h indiferent de programul de condus (9 sau 10 h) presupune pauza redusa de 9 h, asta inseamna sa o fac fragmentata, adica in cele 15 h trebuie sa am o fractie de 3h pauza iar diferenta de 9 h luata pana la finalul celor 24h?

sau; pot prelungi programul de lucru pana la 15 h (de trei ori pe saptamana) fara sa i-au in calcul fractia de 3 h?

(ex; 10 h condus, 5 h alte activitati si 9 h pauza redusa)

Multumesc.

561/2006 art .4 litera g zice ca : — ,,perioada de repaus zilnic" - orice perioada de repaus de cel putin 11 ore. De asemenea , aceasta perioada de repaus zilnic normala poate fi luata in doua transe , din care prima trebuie sa fie de cel putin trei ore , iar a doua de cel putin noua ore . , Iar art 8 paragraful 4 zice : ,,un conducator auto nu poate efectua mai mult de trei perioade de repaus reduse intre doua perioade de repaus saptamanal. De aici reies : 1. pauza redusa se poate lua de maximum 3 ori / saptamana {in intelesul 561/2006} , in aceasta situatie se poate extinde timpul in care poti desfasura activitatea la 15 ore , insa pentru a fi considerata o pauza normala { pauza redusa} in timpul celor 15 ore trebuie sa mai faci 3 ore consecutive de pauza . Exemplul tau ,,10 condus, 5 alte activitati si 9 pauza " nu ia in calcul si ,,pauzele mici " . 561/ 2006 zice : art 7- dupa patru ore si jumatate conducatorul trebuie sa faca o pauza de 45 minute , pe care o poate insa fragmenta , luind o pauza de minimum 15 minute , si urmata de o pauza de cel putin 30 minute . De aici reiese ca daca vrei sa conduci 10 ore trebuie sa faci si cel putin doua pauze de cate 45 minute , alte activitati {in acea zi de lucru} {teoretic}putand fi de numai 30 minute . In arcul de 15 ore se vor include si pauza de 3 ore ce va completa pauza redusa de minimum 9 ore .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Multumesc tuturor pentru raspunsuri,

Din mesajele dvs reiese ca pot si nu pot lucra 15 h fara sa includ fractia de 3 h, deci am doua raspunsuri.

Ex; (voi exemplifica cu valori fixe, pauzele de 45' se inteleg ca se iau dupa fiecare 4:30 h condus)

1;

10:00 h condus

2 x 45' pauza

3:00 h repaus

30' alte activitati

9:00 h repaus

= 24 h

2;

10:00 h condus

2 x 45' pauza

3:30' alte activitati

9:00 h repaus

= 24 h

Am dat doua exemple cu program de 10 h condus, daca merg pe 9 h condus, majorez alte activitati si reduc o pauza de 45'.

Care din exemplele mele sunt legale?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.