Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Firme si mod de plata/ echipaj, sofer incepator - sofer cu experienta


Liliana

Postări Recomandate

  • Members

Care este realitatea, se plateste diferentiat, corect. Dar cine percepe diferenta, colegul cu experienta sau firma?

Firma, pentru ca iti acorda incredere si ai masina pe care sa lucrezi si asa invata, sau colegul pentru isi sacrifica nervi si timp, munca suplimentara la inceput, plus riscul propriei vieti sau a locului de munca?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Care este realitatea, se plateste diferentiat, corect. Dar cine percepe diferenta, colegul cu experienta sau firma?

Firma, pentru ca iti acorda incredere si ai masina pe care sa lucrezi si asa invata, sau colegul pentru isi sacrifica nervi si timp, munca suplimentara la inceput, plus riscul propriei vieti sau a locului de munca?

  Servus! Diferenta o simte si ,si! Insa la capitolul plata si cel cu o singura ora de experienta , ce face aceeasi munca cu experimentatul, trebuie platit la fel!! Asa este corect . Despre cel ce instruieste un incepator e normal sa i se plateasca ceva in plus , insa si novicele trebuie sa plece de la salariul, si subliniez, salariul egal cu cel experimentet! Partea proaste e ca nu se respecte legea. Atata timp cat exista alte subterfugii ce pot  favoriza patronul de a ocoli legea , si soferii ce accepta acest lucru , nimic nu va schimba situatia!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am pus aceasta intrebare, pt ca am descris o situatie in care ma aflu, intr-o alta tematica.

Colegul care ma accepta si spune ca vrea sa ma ajute, sustine ca el nu primeste nici un ban in plus, desi la o alta firma la care a lucrat pana de curand, angajatorul mi-a spus ca: intelegerea este intre colegi si este normal sa se primeasca o perioada salariul diferentiat/ raportat la munca si pericolul la care se expune experimentatul.

Alt angajator mi-a spus doar atat, o suma incepatorul, o alta experimentatul, fara a explica cine primeste/retine diferenta.

In aceasta situatie, imi pare ca, o data colegul isi primeste bani mai multi si chiar daca nu este legal, este corect in aceasta situatie, dar pe de alta parte ce sunt eu? Platesc, muncesc cot la cot / sau doresc asta / si ma si foloseste, doar pt ca esti titular.

Am sau nu dreptate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am pus aceasta intrebare, pt ca am descris o situatie in care ma aflu, intr-o alta tematica.

Colegul care ma accepta si spune ca vrea sa ma ajute, sustine ca el nu primeste nici un ban in plus, desi la o alta firma la care a lucrat pana de curand, angajatorul mi-a spus ca: intelegerea este intre colegi si este normal sa se primeasca o perioada salariul diferentiat/ raportat la munca si pericolul la care se expune experimentatul.

Alt angajator mi-a spus doar atat, o suma incepatorul, o alta experimentatul, fara a explica cine primeste/retine diferenta.

In aceasta situatie, imi pare ca, o data colegul isi primeste bani mai multi si chiar daca nu este legal, este corect in aceasta situatie, dar pe de alta parte ce sunt eu? Platesc, muncesc cot la cot / sau doresc asta / si ma si foloseste, doar pt ca esti titular.

Am sau nu dreptate?

  servus ! Pai tu stii mai bine . Nu? Tu ce ai vorbit cu patronul? Cum ai negociat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

A fost o discutie fireasca in care colegul m-a prezentat, a spus ca m-a accepta ca sofer si este de acord sa lucram impreuna. De altfel, daca iti amintesti, asta a fost solicitarea unui anunt din ziar. Caut femeie, coleg de tir.

Angajatorul a spus, ok, sunteti constienta de factorul de risc si ca trebuie incredere / viata ambilor este in mana celui care conduce.

Apoi a completat, in cazul acesta sper ca nu va deranjeaza, de obicei asa se procedeaza, 3 luni - o suma, urmatoarele 3 - cu un euro in plus, dupa - salariu egal.

Atata tot.

Asta nu ma deranjeaza, este o sansa ce imi este acordata, ma ingrijoreaza in schimb situatia cu partenerul de echipa, pt ca este evident ce urmeaza dupa. Iar eu nu vreau nici conflicte, nici stres suplimentar, nici alte strigaturi, din care evident eu - fara experienta, nu am cum sa dovedesc nimic favorabil mie.

Sunt barbati care daca nu reusesc, apoi se razbuna, uita cu totul/ sau nu mai conteaza pt ei, latura umana, ca femeilor din propria lor familie, daca li s-ar face asa ceva, dumnealor ar privi cu alti ochi situatia si uita ca un barbat este barbat cu adevarat, atunci cand, asa cum ai spus, stie si poate sa cucereasca, nu sa fortuiasca.

Am intalnit situatii, fel de fel.

Trist este ca, niciodata acestia nu recunosc adevarul, cauta sa minta si sa se acopere aruncand asupra femeii acuze de cu totul alta natura, de obicei legate de calitatea umana si apoi de cea a muncii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut. Din opinia mea si nu numai automat cel cu experienta castiga mai mult. Si sa-ti explic: incepator, talpa 90h nu conteaza curba sau altceva. Despre balansul camionului si a marfii inca crezi ca sunt povesti. Ajungi in diferite intersectii chiar de autostrazi sau nu numai, urmeaza intrebarea ;si acum ce facein ce parte o luam? Intri din tara in tara si iar urmeaza intrebarea:cu ce platim , cum platim. Clienti intrebarea: cum incarcam, unde se fac actele etc,etc. Oricata indemnare ai avea cand titularul stie ca nu ai experienta nu cred ca va dormi decat iepureste. Asa ca oricati km ai face , oricata prelata ai trage cot la cot cu el nu este munca de la egal la egal. Tie iti lipseste stresul care acel om il ia pana cand ajunge din nou in garaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ok. Asa am gandit si eu, iar asta imi pare perfect corect. Nu mai pun faptul ca, pe international am extrem de multe lucruri noi de invatat, in toate domeniile.

Am intrebat pt ca, soferul cu experienta, soferul ce stie, m-a prezentat la firma, dar sustine ca el nu va primi nimic suplimentar si eu macar de bun simt sa fiu, sa-i multumesc prin pozitia ghiocelului, pt. ca suntem oameni, ma place,  ma are la suflet, iar eu nu pretuiesc ajutorul si omenia lui sincera.

Pai ori vrei bani, ori ma consideri de fapt o pipita neplatita?

Tu care crezi ca este adevarul? Eu zic ca este ceea ce simt si spui si tu ca este firesc sa fie.

Iar daca se doreste mai mult, pai macar sa fie barbat si sa cucereasca cinstit, nu asa  folosindu=se de pretexte si fals ajutor, cand o femeie are nevoie, cum au si alte persoane barbati pt o angajare, dar nu cred ca trebuie sa plateasca si in natura pe langa ce primeste suplimentar veteranul ca retributie.

Ce zici, am sau nu dreptate? :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

La intrebarea asta nu stiu ce sa raspund. Oricum mi se pare fff dubios sa ai colega de cabina. Gandestete ca uneori stai mai mult in cabina cu , colegu decat cu sotia acasa. Parerea mea este sa o iei incet, treptat sa acumulezi experienta ca de munca se gaseste slava Domnului. Mai ales daca stii si o limba straina, atestete adr. Iti doresc multa bafta incontinuare si pentru alte intrebari ne gasesti pe forum. Sau daca nu te deranjeaza iti pot da si nr tel. Numai in interes de serviciu bineinteles.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

Salut. Din opinia mea si nu numai automat cel cu experienta castiga mai mult. Si sa-ti explic: incepator, talpa 90h nu conteaza curba sau altceva. Despre balansul camionului si a marfii inca crezi ca sunt povesti. Ajungi in diferite intersectii chiar de autostrazi sau nu numai, urmeaza intrebarea ;si acum ce facein ce parte o luam? Intri din tara in tara si iar urmeaza intrebarea:cu ce platim , cum platim. Clienti intrebarea: cum incarcam, unde se fac actele etc,etc. Oricata indemnare ai avea cand titularul stie ca nu ai experienta nu cred ca va dormi decat iepureste. Asa ca oricati km ai face , oricata prelata ai trage cot la cot cu el nu este munca de la egal la egal. Tie iti lipseste stresul care acel om il ia pana cand ajunge din nou in garaj.

Ce stres,care stres ?

Da titularul ala doarme tot timpul ,sau te duce din telecomanda ?

Daca are suflet si minte destula, te ajuta si te formeaza profesional ,daca nu o sa te tina la colt tot drumul .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

LILIANA ti-am spus ca am angajat 2 noi colegi si am facut cu fiecare cate o cursa de D credema ca patronu mia spus ca sa ai dau cat vreau eu ca eu sant ala batran l-am refuzat am zis 5 centi la fiecare desi eu am condus aproape 9 ore si ei 4,30 minute asa ca sant gunoaie si gunoaie si pe alocuri si oameni nu ma refer la mine stati linistiti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Virgil, unde sa-ti rapund aici sau la cealalta intrebare?

Doar atat te rog, imi doresc sa inchid subiectul, pt ca este depasit.

Am gasit un coleg care a cautat sa profite. In primul rand de naivitatea, sau mai bine zis de nestiinta mea in acest domeniu.

De aici au aparut cele doua intrebari... subiecte, aici la barfe... adica, intrebarea prezenta aici: Firme si mod de plata/ echipaj, sofer incepator - sofer cu experienta, si cealalta - imi permite-ti o discutie corecta cu dvs. domnilor...

Istoria: Un anunt in ziar - postat de un sofer, care suna: Caut colega, sofer de Tir.

Am sunat, m-a vazut, i-am placut si de aici mai departe... povestea relatata deja, pe care am dezbatut-o si este deja istorie.

Refuzat pt o altfel de relatie dupa angajare, adica si una intima,  au inceput nervii si minciunile lui... citeste te rog, subiectul l-am prezentat deja - nu ma mai repet.

Si e suficient cat am raspuns pe aceasta tema.

Citeste ce am prezentat la inceput, aici si la celalalt subiect si vei intelege. Sunt sigura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Mie mi se pare o idiotenie sa faci diferenta la bani pentru doi soferi care conduc acelas camion in echipaj atita timp cit soferul din dreapta nu  poate raspunde pentru ce face cel de la volan.In principiu munca si banii  ar trebui impartiti in mod egal.Totul depinde de mentalitatea soferilor.In fapt totul decurge altfel,pentru ca unii sunt mai profesionisti decit altii.Eu va intreb altceva!Daca la volan se afla incepatorul si acesta produce un accident,in fata legii cine raspunde atita timp cit camionul nu este prevazut cu comenzi duble iar titularul nu are atestat de instructor?Ciudateniile vietii si mentalitatilor firmelor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.