Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Sunt femeie si colega noua, imi permiteti o discutie cinstita cu dumneavoastra?


Liliana

Postări Recomandate

  • Members

Va fi o discutie legata de anumite situatii de care am parte, in mod neplacut.

Imi doresc sa stiu  care este parerea dumneavoastra ca oameni, barbati si colegi. Poate judec eu gresit si asa este drept sa fie lucrurile. Deci imi premiteti, dragii mei colegi, sa vorbesc deschis cu dumneavoastra?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 71
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • EX Staff

Cu placere Liliana, cred ca in 2011 am scapat de prejudecati si falsa moralitate, femeia este egala in drepturi cu barbatul, deci poate face aceasi munca ,implicit si cea de sofer !

Deci ,drumuri bune si fara probleme  !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ok... Multumesc pt bunavointa si intelegere! :)

Situatia este in felul urmator, am cautat sa obtin carnetul si celelalte necesare din motive pe care le-am explicat destul de detailat ca raspuns la un subiect.

Stiu ca mentalitatea unor colegi este NO WOMEN in acest domeniu si tocmai de aceea am facut-o.

Deci: la putin timp dupa ce am hotarat ca asta doresc sa fac si aveam deja luata categoria C, am intalnit intr-un ziar un anunt ce suna cam asa: caut colega sofer TIR.

Bun, am raspuns, m-am intalnit cu persoana, am placut si am discutat despre aceasta posibilitate.

Acum, nu caut sa ma laud, Doamne fereste, ce voi spune nu este o lauda ci un fapt care pe mine ma doare si imi aduce zic eu prejudicii.

Dumnealui m-a placut si ca orice barbat adevarat, a inceput sa-mi faca curte. Ok, inteleg face parte din natura noastra si asa este cumva firesc barbatul sa curteze femeia. Insa la nici o saptamana, m-am pomenit cu o propunere prin care se invita sa stea la mine cu chirie, pe motiv ca ma descurc greu in situatia actuala si doreste sa ma ajute intr-un mod cinstit.

Acum, poate sunt eu de moda veche, sau poate viata m-a invatat sa casc bine ochii, dar orice lucru facut in graba si cand interesul nu este acelasi de ambele parti, nu duce la nimic bun.

Nu am avut cum sa accept asa ceva, pana la coada era un necunoscut si chiar parea fortata nota. Nemultumit de raspuns am fost sunata seara si cumva certata ca, nu-mi cunosc interesul, nimeni nu ma va accepta pt. ca femeile nu sunt prea bine vazute, ca el e om cu adevarat si imi intinde ambele maini, iar eu nu profit de situatie.

A doua zi, cand se putea sta omeneste de vorba, am sunat eu si l-am rugat sa ne vedem ca sa vorbim, sa inteleg si eu la ce anunt am raspuns, de matrimoniale? M-a invitat la masa, dar m-a rugat sa trec sa-l iau de unde se afla, respectiv la parintii sai. Bun, am intarziat putin pt ca a trebuit sa fac rost de la o prietena de bani, sa merg sa alimentez si apoi sa ma pot deplasa linistita in localitatea unde se gaseau parintii. Cand am ajuns nu era, a venit dupa o perioada de o ora cu aproximatie, iar cand a ajuns, era mai turmentat, extrem de iritat si m-a socat comportamentul de dupa. A inceput sa traga de o antena, de statie TIR ce o avea pe masina sa, conducandu-l la masa intr-o locatie alaturata, m-am uitat cum incerca sa umileasca fata care servea la masa, apoi eu eram cu un Yorki, un pui de catel extrem de dragalas, care cu un comportament de copil cat am condus, a incercat sa i se urce in brate si acesta l-a imbrancit nervos ca nu ii place (are nici 2 kg si e un ghem de blanita matasoasa), etc.

Iar la final m-a rugat sa conduc si a doua zi, si pt toate drumurile facute mi-a aruncat un milion (100 lei), spunandu-mi ca prefera sa-mi dea mai mult dar sa stea la mine, fara ca asta sa implice ceva.

Acum, stiu ca sunteti barbati, poate judec eu gresit situatia, oare dumnealui are dreptate, ca femeie, cat timp vrei sa muncesti,  ca incepator si apoi, cot la cot cu colegul, obligatoriu trebuie sa existe si intimitatea, poate ea nu este dorita de ambele parti si nu asa fortuit. Sincer m-as vedea ca o curvistina neplatita. Cred ca orice lucru se face de comun acord, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Chiar va rog sa-mi raspundeti cinstit, fara menajamente pct. dvs. de vedere.

Acesta este motivul pt care nu se accepta usor colege sofer.

Este greu pt dumneavoastra, fara intimitate cu respectiva?

Initial m-am bazat pe un fost coleg politist, de un an sofer cu experienta, pe care l-am ajutat cand a fost in situatia mea, zic eu la greu, iar cand mi-a venit randul sa cer ajutor, s-a prefacut ca ploua, iar asta dupa ce initial a implantat ideea, ca am face fata impreuna la munca pe echipaj, iar asfel vorbiti l-am imprumutat cu bani. Acum s-a retras, m-a incurcat urat, pana in ultima clipa, vorbiti si tot ajutor am dat, iar de bani, nu spune nimic. Probabil ar nega, doar e mai usor sa minti ca sa te acoperi, decat sa recunosti, un fapt ce stiii ca nu este omenesc ci urat si amagitor. Si ambii ne  sunt colegi, iar eu poate sunt deplasata, ori prea naiva, sau pur si simplu ma intreb unde mai exista omenie si cuvant respectat? Asta e normalitatea?

Doar ne folosim de ceilalti fie prin amagire, fie prin fortuire ori de cate ori este posibil?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

             

                Salut!!

    Sincer  in CINSTEA aceste i meserii de SOFER  :-*.. imi cer SCUZE eu >:( in numele acestui "coleg" >:( ... ca  denigreaza imaginea noastra de  SOFERI !!  >:(

    Sunt o gramada de asemenea "specimenii"  ...cand in fata unei femei ..nu si pot stapani .. INSTINCTUL ANIMALIC!!!  ;D  : padure fara uscatura ... nu EXISTA!!!  ;)     

    Iar ca SFAT  : nu te lasa ... urmeaza ti drumul cu fruntea sus .. este o meserie foarte foarte  frumoasa ..care la randul ei ...poate fi facut a si de o femeie (un atu in plus) ... exact la fel.. ca si un barbat ..poate chiar mai bine  ;) 

    DRUMURI BUNE!!!  :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

    Servus ! Ce are meseria cu marlania? Sincer sa fiu , eu unul nu as putea amesteca meseria cu instinctul primar . Daca as fi in situatia de a lucra in echipaj , desi acest lucru nu se va intampla , si  coechipier sa fie o doamna , domnisoara , chiar as trata-o ca pe un coleg barbat ! Vrea meserie , sa faca meserie !Fara menajamente ! In alta ordine de idei , ne fiind misogin , relatia de munca nu as amesteca-o cu sentimente ! Din principiu , niciodata la servici, sau langa casa! Cat despre ajutorarea colegei , as cauta ( atata timp cat lucram impreuna) , sa o ,,dresez" cat mai bine din punct de vedere profesional , incat sa ies eu bine. Si nu numai eu! Din momentul in care accepti serviciul , apai fa servici! Nu ,,gagicareala"!  Daca intr-un viitor s-ar lega o idila  intre cei doi, (nu-i cazul meu), e bine ca totul sa se petreaca din sentimente adevarate , nu din motive vulgare , fortate, prin ingradire si afisarea fortei de orice natura. Mie unul mi-a placut in viata sa vina singura la mine, nu sa o agat la japca! Probabil , fiind de moda veche, mi-e greu sa inteleg ,,masculi" (puternici ??),libidinosi , ce se bazeaza pe imposibilitatea femeiei de a se apara!!Pe dificultatea vietii mizere ce altfel o indura !Sa nu uit ! Cand esti libidinos , multe femei ,posibil sa te accepte in pat , dar nu cred sa fie una sa te iubeasca!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Multumesc pentru raspunsuri.

Inseamna ca nu sunt eu prea deplasata si nici nu am aere de femeie care se victimizeaza.

La orice loc de munca am fost, am lucrat uneori dublu, preferand sa fiu accoperita in cazul unei pretentii ale superiorului si stiind asa ca nu ma poate da afara. Dar in meseria aceasta, nu am cum dovedi la o adica ca, am lucrat bine, am muncit aproape in mod egal, iar daca se intampla mai mult, asta este urmare a unui fapt firesc, omenesc ce se bazeaza pe altceva, nu pe fortuire.

Poate sa se bazeze pe admiratie fata de un coleg decent si ok omeneste, pe atractia firesca dintre parteneri, pe dorinta ce apare la un monent dat la orice om, inclusiv femeilor, sau chiar sa te simti datoare sa multumesti, aceasta find o forma placuta partenerului.

Cand nu exista atractie, pot interveni alte motivatii care sa genereze apropierea. Dar atunci la ce pretinzi si bani,  te complaci sa primesti salariu diferentiat.

Pe alta parte in meseria de acum, a noastra, exista si situatii care depasesc o femeie. Asta pt ca nu exista forta fizica si pregatirea necesar. La aranjarea unei prelate, orri nu am invatat eu, sau la partea mecanica, unde teoretic am invatat, chiar legislatia impune, dar practic, nu stiu sa fac ceea ce dumneavoastra, cu siguranta cunoasteti.

De aceea imi pare firesc sa existe o diferenta baneasca, raportat la drepturi egale si munca egala, in echipaj mixt.

Multumesc mult pt raspunsuri si sinceritatea lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

buna Liliana,si eu sint incepatoare si femeie,capul sus,nu baga in seama ce zic unii misogini si inculti,raspundele cu aceasi moneda,asta e sti, cum sint unii barbati,incearca.eu iti doresc succes in viata.Sper,ca ti-ai gasit un coleg intelegator,eu am noroc,voi incepe cu sotul meu,care este un om minunat si este al meu,tie poate, iti va fi putin mai greu,dar stiu si am vazut,chiar si pe acest forum,ca sint multi colegi marinimosi si dornici sa ne ajute.Prin calea aceasta doresc sa l-e multumesc tuturor si  ,,JOS PALARIA PENTRU CEA CE FAC,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Buna enike,

Pana acum nu am fost norocoasa sa gasesc coleg, care sa fie in primul rand barbat adevarat.

Unul a ademenit si pana am rezolvat problemele legate de acte, a cerut ajutor, l-am dat in primul rand pt ca era un om la necaz, fara obligatii, dar dupa ce l-a primit - a uitat si a disparut, fara macar sa restituie ce primise cu imprumut, las alt gen de ajutorare, tip transport la nevoie. M-a durut pt ca putea sa nu amageasca, eu oricum ajut, iar cand o fac ma pun in locul celuilalt si inteleg cand e greu si e nevoie de ajutor.

Al doilea intr-o saptamana dupa ce m-a cunoscut, el spune ca s-a indragostit si ma vrea de sotie. Dar cand tii la cineva, nu obligi si nici nu ajuti din interes, cu gandul sa obtii ceva m-ai incolo. Si nici nu te poti indragosti intr-o saptamana. Cel mult sa fii constient de calitatea celuilalt, sa-ti placa si sa gandesti ca este o persoana cu care poti face ceva frumos mai departe, inclusiv o casatorie, care implica nu doar dragoste si intimitate, ci si respect, intelegere si fidelitate.

Iar daca pe oricare dintre ei i-ai intreba, tu sau colegii, cu siguranta unul ar spune "o proasta, nu un om care a ajutat", iar altul "fugi domnule, ce era vre-o icoana, s-au terminat femeile?, nu ca, cauta sa constranga, dupa ce te ajuta asa... omeneste".

Ce va fi pana la urma, Dumnezeu stie, cert este ca... in orice domeniu lucrezi, cand ai spatele unui sot, nu se indraznesc multe. Dar cand esti singura si tii de propria ta decenta, habar nu ai cate mizerii ti se fac. Insa pe oricare dintre barbati daca ii intrebi, isi doresc sa aibe parte de sotii si prietene decente, iar cele care au ales o alta cale sa traiasca, folosindu-se de farmece pt un trai decent si amagind la randul lor, sau vanzandu-se sunt puse la un loc. Curve!!!! Si au dreptate in privinta asta. Asa s-a ajuns la mentalitatea, toate femeile sunt la fel, deci hai sa profitam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Liliana tine cont multi vorbesc putini o fac, asta este deviza ajutorului.Cind te urci intr-o cabina cu un om sa stii ca cel care nu l-ai ajutat te ajuta ,asta o spun din proprie experienta si sint multi barbati la care materia cenusie este mai lichida si mai albicioasa.Asa ca aici si pe tema asta o singura constatareajutorul iti vine de la cine nu-l cunosti si nici nu l-ai ajutat.Continua sa cauti si ai sa gasesti eu sint sigur de asta.Curaj si SUCCES iti doresc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Buna enike,

Pana acum nu am fost norocoasa sa gasesc coleg, care sa fie in primul rand barbat adevarat.

Unul a ademenit si pana am rezolvat problemele legate de acte, a cerut ajutor, l-am dat in primul rand pt ca era un om la necaz, fara obligatii, dar dupa ce l-a primit - a uitat si a disparut, fara macar sa restituie ce primise cu imprumut, las alt gen de ajutorare, tip transport la nevoie. M-a durut pt ca putea sa nu amageasca, eu oricum ajut, iar cand o fac ma pun in locul celuilalt si inteleg cand e greu si e nevoie de ajutor.

Al doilea intr-o saptamana dupa ce m-a cunoscut, el spune ca s-a indragostit si ma vrea de sotie. Dar cand tii la cineva, nu obligi si nici nu ajuti din interes, cu gandul sa obtii ceva m-ai incolo. Si nici nu te poti indragosti intr-o saptamana. Cel mult sa fii constient de calitatea celuilalt, sa-ti placa si sa gandesti ca este o persoana cu care poti face ceva frumos mai departe, inclusiv o casatorie, care implica nu doar dragoste si intimitate, ci si respect, intelegere si fidelitate.

Iar daca pe oricare dintre ei i-ai intreba, tu sau colegii, cu siguranta unul ar spune "o proasta, nu un om care a ajutat", iar altul "fugi domnule, ce era vre-o icoana, s-au terminat femeile?, nu ca, cauta sa constranga, dupa ce te ajuta asa... omeneste".

Ce va fi pana la urma, Dumnezeu stie, cert este ca... in orice domeniu lucrezi, cand ai spatele unui sot, nu se indraznesc multe. Dar cand esti singura si tii de propria ta decenta, habar nu ai cate mizerii ti se fac. Insa pe oricare dintre barbati daca ii intrebi, isi doresc sa aibe parte de sotii si prietene decente, iar cele care au ales o alta cale sa traiasca, folosindu-se de farmece pt un trai decent si amagind la randul lor, sau vanzandu-se sunt puse la un loc. Curve!!!! Si au dreptate in privinta asta. Asa s-a ajuns la mentalitatea, toate femeile sunt la fel, deci hai sa profitam.

Nu toti sunt asa! Adevarat e ca 98% gandesc aiurea , dar sunt oameni si oameni! Cand oferi un ajutor ,ofera un ajutor , nu cauta ca prin ajutorul dat sa-ti satisfaci puroiul din mintea bolnava. Trebuie sa nu te lasi! Cauta sa capeti experienta necesara si mai vorbim! Dupa suferinta vine si vremea surasului, Ti-e greu ,dar daca tot te-ai apucat de drumul printre ,,golanii strazilor", care este plin de surprize, tradari si josnicii , vei iesi la drum drept si lin (dulce zic eu)! Rabdare si tutun! Dar mai cred ca esti putin cam moale ( nu te supara)! Cauta sa fii mai dura ! Cauta sa-ti impui prestanta ! Succes

PS Mai vorbim

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Inteleg perfect ce spui,nu trebuie sa renunti,poate,daca nu eram casatorita si eu pateam la fel,si asa am avut momente de genul acesta,dar le-am facut fata,asta e din pacate lumea dura in care traim.Sa nu iti para rau,ca ai ajutat,stiu,sti un om bun,va veni in viata un moment cind toate acestea iti vor fi rasplatite,sint ferm convinsa.Capul sus,fi tare,stiu,toti avem momente de slabiciune in viata,dar bunul Dumnezeu le rinduieste pe toate.Bine,imi pare rau ca nu te pot ajuta,doar prin vorbe,daca nu eram casatorita te ajutam prin faptul,ca ne formam echipa,dar nu dispera,incearca sa postezi un anunt,cauti coleg si pune tu conditiile,doar coleg.Nu mai e lumea cand femeia era numai la cratita si la pat,sa terminat,dar din pacate mai sint multi care asa cred,si pe mine citi nu au incercat sa ma descurajeze,dar nui-am bagat in seama,bine,important a fost,ca m-a incurajat sotul,bine si el ma atentionat,citez:"mami o sa iti fie greu"dar ce e usor in viata?A faptul,ca sint femei,care nici eu nu l-e as numi femei,findca traiesc,ca niste paraziti,pe banii barbatilor,repet femei stil"pitipoanca"Asta e,daca barbatii accepta.Din pacate sint foarte multi barbati,care,cred,ca toate sintem la fel.Dar,spre bucuria noastra sint si barbati care scot palaria in fata noastra,ti-o garantez.succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Inteleg perfect ce spui,nu trebuie sa renunti,poate,daca nu eram casatorita si eu pateam la fel,si asa am avut momente de genul acesta,dar le-am facut fata,asta e din pacate lumea dura in care traim.Sa nu iti para rau,ca ai ajutat,stiu,sti un om bun,va veni in viata un moment cind toate acestea iti vor fi rasplatite,sint ferm convinsa.Capul sus,fi tare,stiu,toti avem momente de slabiciune in viata,dar bunul Dumnezeu le rinduieste pe toate.Bine,imi pare rau ca nu te pot ajuta,doar prin vorbe,daca nu eram casatorita te ajutam prin faptul,ca ne formam echipa,dar nu dispera,incearca sa postezi un anunt,cauti coleg si pune tu conditiile,doar coleg.Nu mai e lumea cand femeia era numai la cratita si la pat,sa terminat,dar din pacate mai sint multi care asa cred,si pe mine citi nu au incercat sa ma descurajeze,dar nui-am bagat in seama,bine,important a fost,ca m-a incurajat sotul,bine si el ma atentionat,citez:"mami o sa iti fie greu"dar ce e usor in viata?A faptul,ca sint femei,care nici eu nu l-e as numi femei,findca traiesc,ca niste paraziti,pe banii barbatilor,repet femei stil"pitipoanca"Asta e,daca barbatii accepta.Din pacate sint foarte multi barbati,care,cred,ca toate sintem la fel.Dar,spre bucuria noastra sint si barbati care scot palaria in fata noastra,ti-o garantez.succes

Adevarata soferoaica! Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

dl OLD nu sint adevarata soferoaica omul in viata cit traieste invata,dumneavoastra sinteti cel adevarat,aveti experienta multi ani de meserie,mult umor.va doresc sa aveti parte de tot binele din lume atit dv cit si familia dv.Multumesc pentru incurajari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

dl OLD nu sint adevarata soferoaica omul in viata cit traieste invata,dumneavoastra sinteti cel adevarat,aveti experienta multi ani de meserie,mult umor.va doresc sa aveti parte de tot binele din lume atit dv cit si familia dv.Multumesc pentru incurajari

  Apreciez demnitatea si solidarizarea. Respectele mele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Off, ce bine, realitatea vazuta  de ambele parti, e ca o doctorie, atunci cand esti bolnav. Vindeca.

Nu sunt moale, am facut si am avut curaj sa fac lucruri la care nu s-ar fi incumetat barbati. Dar am tinut cont mereu de decenta (a mea si a celorlalti) si mi-am dorit sa nu ajung in alta extrema, cand devenim ridicoli si de rasul celorlalti, pentru ca nu ne vedem lungul nasului sau propriile greseli.

Am tras ceva concuzii si asta pentru ca mi-ati raspuns, ma inclin si va multumesc.

Sper, sa reusesc si sa fiu alaturi de voi.

Si credeti-ma nu ma dau nici sfanta, dar nu sunt nici o ipocrita. Cred ca fiecare lucru are locul sau, nimic nu poate fi bagat in aceeasi oala, iar a judeca usor, oameni, fapte, situatii, poate oricine, pana o pateste, la randul sau.

Uneori si pe bietele "fetite", le inteleg si le respect, pt ca unele poate nu au avut educatie corecta, sau un mediu social normal, altele nu au avut de ales decat supunerea sau modul acesta de a trai, insa tot sunt mai corecte pt ca nu se dau drept altceva si muncesc, doar ele stiu cum si in ce conditii, pt ceea ce castiga.

Imi imbratisez colega si sper sa ne cunoastem, va pup pe voi toti ceialti, simplu pe obraz, pt ca o femeie stie sa aduca si un pic de caldura, doar cu un zambet frumos si o vorba dulce si inteleapta.

Adica, daca ar fi sa-l citez iar pe tata, femeia duce si aduce barbatul acasa.

Sper din suflet sa apuc zilele cand o sa va vad pe fiecare dintre cei cu care am vorbit si... Drumuri bune tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

SALUT.Ptr Eniko si Liliana : fac meseria asta de mult timp si am vazut tot felul de oameni .Cind am vazut prima data o soferita pe un autocar (era si un autocar etajat) mi-am zis ca ma las de soferie.Apoi am avut ocazia la scurt timp sa o cunosc pe aceea femeie O cheama Dana este din Bistrita si pot sa spun ca da clasa multor asa zis meseriasi si ca om este de nota 10 am avut ocazia sa merg cu ea in echipaj .Niciodata sa nu amestecam lucrurile profesional vorbind si cred ca odata ce poti lucra singura ai sa descoperi ca nu toti colegi sint misogini si ca f multi apeciaza ceea ce faceti voi.Va doresc DRUMURI BUNE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Necazul este ca, in zilele noastre nu mai angajeaza nimeni usor un incepator, iar eu ca femeie uite ca ma lovesc din start cu o asemenea situatie. Nu este misogin pt ca nu are ura pe femei, dar se considera normal si un om deosebit, desi constrangerea sau manipularea, intra la alte capitole, ce nu au nimic de a face cu omenia sau barbatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Erata.... "constrangerea si manipularea", ma scuzati, am un Notebook mic in fata si mai ating involuntar alte taste.

Oricum imi cer scuze tuturor pe care i-am deranjat, multumesc din toata inima celor ce m-au incurajat, mi-am format o parere si voi proceda in consecinta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Cu voia dumneavoastra  , stimate doamne si stimati  domni , vreau sa-mi exprim parerea .

Incep  prin a incuraja  colega LILIANA , nu te lasa , lupta , viata e ca un ring .. incasezi , cazi la pamanat , te ridici si  meciul continua , doar cei fara tel in viata raman intinsi la pamant !!!

Legat de faptele relatate aici ,  e de condamant comportamentul marlanesc si de prost gust al ,, colegului ,,  cred ca domnul merge in viata dupa legea junglei in care se crede masculul domninat si unicul scop e cel de supravietuire si reproducere .

In vremurile pe care le traim cred ca demult societatea a depasit faza de cinism , falsa prejudecata si ,, masochism ,, catalogand gresit femeia !! Parerea mea este ca toti oamenii sunt egali din nastere fara a fii conditionati de sex , rasa sau gandire !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Iar, erata.... "manipu-lare si constrangere", asta trebuia sa-mi iasa.

Colegii mei dragi, nu ma voi lasa, sper sa reusesc, sper sa nu pierd tot pana atunci, sper ca involuntar am pus in semn de intrebare voua ca barbati, pur si simplu suntem oameni, ne alegem calea usoara sau grea, dar asemenea lucruri exista, iar cei ce o fac se vad normali, decenti si OAMENI. Cand sunt intrebati sau se confrunta cu adevarul, mint si o intorc tot hoteste, pt ca atunci se rusineaza.

Nu am vrut neaparat sa pun asta pe tapet, dar am vrut sa stiu care este realitatea, este firesc, se practica in meseria asta asa ceva, sau este un caz izolat, practicat hoteste, de cineva cu o foarte buna parere de sine, iar eu sunt in neregula, ciudata, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salutare la toata lumea,in primul rand vreau sa spun jos palaria tuturos soferitelor de camioane sau autobuze,prin meseria lor dovedesc ca si femeile pot practica meseria preferata de barbati,mai vreau sa spun ca si la noi in oras,in tg-mures,la transport local lucreaza o femeie pe autobuz de cativa ani o stiu  si se descurca foarte bine,chiar si la tv a aratat-o.liliana draga,bravo pt ceea ce ai obtinut si capul sus in continoare,nu te lasa intimidata de o persoana care vrea sa-ti traga cu ochiul si sa te manipuleze cum vrea el si mai ales sa fi soferul lui particular,daca ai facut scoala si vrei cu adevarat sa devii sofer de camion nu da inapoi,orice meserie se invata doar daca ai langa tine pe cineva priceput si dispus sa-ti explice nu sa-ti traga cu ochiul pt ca esti femeie.iti doresc numai bine si drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.