Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Sunt femeie si colega noua, imi permiteti o discutie cinstita cu dumneavoastra?


Liliana

Postări Recomandate

  • Members

bravo LILIANA PT CEACE AI FACUT SI EU O BAT PE SOTIA MEA LA CAP SA DEA DE PERMIS............DE VREO 3-4 LUNI INVATA ........NU ESTE CEVA RAU SA FI SOFERITA ITI VA FI GREU CU VOCABULARUL UNOR COLEGI DACA AS FI PROPIETAR AS ANGAJA NUMAI FEMEI ............DE CE SE INTREABA BARBATII................SANT SERIOASE [NU SE UITA DUPA BARBATI DACA VOR OPRESC SI GATA],NU BEAU,SANT HARNICE MA REFER LA CURATENIE,NU SE BAGA IN SEAMA [DE FRICA,]INVEARCA SA MUNCEASCA CAT DE MULT CA SA AJUNGA CA BARBATIISI REFERITOR DACA FACE PANA SAU ALTE PROBLEME DE MECANICA NU CRED CA NIMENI NU OPRESTE SA O AJUTE NU CRED.............LIPSURI FORTA FIZICA MAI SCAZUTA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 71
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

Multumesc pt incurajare.

Poate sotia considera ca este mai utila acasa, alaturi de copii..... Legat de frica.....

Eu nu ma bag in seama, mai ales daca nu stiu. Dar ascult, tac si retin. Poate si alte fete fac asta.

Iar la capitolul sofer profesionist cu experienta, am enorm de mult de invatat.

Limbaj masculin - Prefer sa-i aud pe baieti, in largul lor cand discuta, pt ca atunci stiu ca ma accepta si fac parte din echipa. Nu am dreptul sa impun eu reguli, cel mult ma adaptez sau ma retrag.

Na... iar am vorbit prea mult :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sfatul meu este : "Da-l in ..... pe cretinul ala" :) si mergi mai departe cu capul sus, cat despre "SOFERITE" imi place ca sunt din ce in ce mai multe. Succes in continuare si sa te mai urmeze inca n-spemii de "surori" :D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

sa fim seriosi UN RAU NECESAR  ex cafea ,tigari,energizante,hamburger,alcool si multe altele          astia ce sant ................ de multe ori am constatat ca pot avea o discutie serioasa cu o femeie decat cu un barbat..........eu am fost si sant de acord ca femeia este egala cu barbatu.............sa nu ami spuna mie ca un barbat insurat ca face ce vrea el si nu tine cont de partenera de viata numai in cateva exceptii........este din fundu lumi,asa a fost invatata de parinti [barbatu are voie ia nu] sau nu se descurca in luarea deciziilor 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Domnii mei,

Departe de a ma victimiza, pot spune ca am intalnit mentalitati masculine urate, asta si in propria-mi viata, dar si in societate, la locul de munca, nu mai vobesc ca munca m-a pus adeseori, fata in fata cu oameni de cea mai urata factura.

Dar, am trecut de la oextrema la alta si ceea ce voi spune il contrazice pe colegul Virgil.

Insa pentru a merge mai departe, cer incuviintarea colegilor din Staff, pt ca in mare parte discutia nu va avea nici o legatura cu meseria asta frumoasa, ci exectiv cu valorile umane, credinta si ce anume genereaza comportamentul nefiresc al unora dintre noi, femei si barbati deopotriva.

Deci, domnii mei si dragi colegi, va rog, imi permite-ti astfel de discutii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ai avut o (una !) experienta neplacuta dar ma intreb daca esti constienta de cate asemenea experiente neplacute vei mai avea parte in viitor.

Nu zic ca e corect dar asta-i viata: meseria pe care vrei sa o faci este una care momentan apartine barbatilor. Cred ca cel putin iin Romania, ai avea nevoie ori de un noroc chior sa intri, ori un obraz gros cat cauciucul de la talon ca sa poti inghiti toate magariile care iti vor fi azvarlite in fata.

Ar trebui sa fii realista: asta-i viata, nu-i corecta, nici cinstita, asta e si nu prea ai ce face.

PS. daca pentru o experienta nasoala faci atat caz, ma intreb ce vei face cann vor veni si restul, una dupa alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

foarte bine zis .....aceste lucruri se intampla si se vor antampla mereu am auzit cazuri in care sau jefuit furat intre ei soferi[echipaj],cand sau dat in gat uni pe alti sant foarte multi care mananca c......t,asta e viata daca la fiecare siscana ne vom opri vom pierde mult mie anu asta am avut multe intamplari si le enumar     

1        mi-au furat pormoneu cu acte si bani+telefonu din masina  dormeam cu geamu deschis       

2 am luat teapa 165 euro la milano ma prostit cu un laptop si un telefon si a schimbat mapa mia dat 3 cutii de sare

3 mia spart geamu lateral si mia luat geanta cu haine si o combina muzicala gasita

4 acum vineri am facut pauza la primu peco pe m0 noroc ca a venit un coleg si mi a aratat cum fura uni motorina cu un buz si ma sfatuit sa plec ca ma fac l-am ascultat si am parcat langa autostrada chiar aproape de drum

ce crezi ca am facut am ras si am mers mai departe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Se spune ca barbati sant mai tari ca femeile! eu nu cred  !Pot ei sa tina un copil in burta pentru 9 luni? Pot sa faca mancare,curat,si sa vorbeasca si la telefon in acelasi timp?Pot sa isi arda fruntea, urechea,fata cu placa de intins parul fara sa se planga?Pot sa mearga pe tocuri de 12cm o zi intreaga?Pot sa planga toata seara si ziua sa para ok?Sa stiti, femeile sunt neajutorate doar pana li se usuca unghiile date cu oja

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Se spune ca barbati sant mai tari ca femeile! eu nu cred  !Pot ei sa tina un copil in burta pentru 9 luni? Pot sa faca mancare,curat,si sa vorbeasca si la telefon in acelasi timp?Pot sa isi arda fruntea, urechea,fata cu placa de intins parul fara sa se planga?Pot sa mearga pe tocuri de 12cm o zi intreaga?Pot sa planga toata seara si ziua sa para ok?Sa stiti, femeile sunt neajutorate doar pana li se usuca unghiile date cu oja

:)) buna asta!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

eu in locul tau il pocneam drept intre ochii knd ti-a facut aceea propunere.....Pentru ca a imbrancit catzelushi las fii legat de camion si ias da cu nuiaia peste coaste.....si in momentul in care tia dat acei 100 d lei .... il....scuza-mi expresia....,,scuipam in fata"....eu am vazut colege la Waberer's...si in germania pe Cisterne am vazut....pe autocar... eu am fost  educat de mic sa fiu respectuos cu fetele/femeiile si am citit drepturiile omului....Din partea mea toata stima si tot respectul femeiilor care imbratiseaza aceasta meserie...ee drept ca ma minunez cand vad cate o femeie la volanul unui camion da din cauza ca acest lucru nu se intampla des....Oricum ma bucur de cunostiintza:D.Si Nu te lasa umilita de un magar dinala penal....oricand potzi mai mult :D!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu in locul tau il pocneam drept intre ochii knd ti-a facut aceea propunere.....Pentru ca a imbrancit catzelushi las fii legat de camion si ias da cu nuiaia peste coaste.....si in momentul in care tia dat acei 100 d lei .... il....scuza-mi expresia....,,scuipam in fata"....eu am vazut colege la Waberer's...si in germania pe Cisterne am vazut....pe autocar... eu am fost  educat de mic sa fiu respectuos cu fetele/femeiile si am citit drepturiile omului....Din partea mea toata stima si tot respectul femeiilor care imbratiseaza aceasta meserie...ee drept ca ma minunez cand vad cate o femeie la volanul unui camion da din cauza ca acest lucru nu se intampla des....Oricum ma bucur de cunostiintza:D.Si Nu te lasa umilita de un magar dinala penal....oricand potzi mai mult :D!

  Esti bestial la 17 ani! Se vede ca esti cu capul pe umeri. Numai dupa convorbire imi dau seama ca esti mult peste maturitatea de la 17 ani. Exact asa eram si eu cand aveam 17 ani, nu ca acuma as fi prea batran am 20 dar maturitatea pe care o aveam si eu ca si tine a avut roade bune ca uite acum la 20 de ani mi-am gasit un loc de munca bunicel care altii la 20 de ani nu il au, dar doar cu multa ambitie si bataie de cap. Eu sunt sigur ca si tu o sa reusesti, ia id meu blaga_andrei05, si mai vorbim. Daca nu ai pe cineva sofer care poate sa te ajute cu ale condusului cu cea mai mare placere o sa pot sa te ajut cu cateva curse cu mine. Esti super OK! Aici ar mai trebui sa faca si patronii cate o vizita sa vada ca sunt incepatorii care vor sa faca treaba. Te salut si te astept pe mess!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Doamne fereste! Exact cum a zis un coleg mai sus instinctul animalic nu de barbat! Ce sa mai zici nu mai ai cuvinte, dar fara asemenea exemple viata ar fi prea simpla. Ca femeie am un respect aparte pt dvs, dar mai ales pt curajul de care dati dovada e ceva de invidiat....Multa bafta si sa aveti parte numai de lucruri bune! Sarutmana!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

"PS. daca pentru o experienta nasoala faci atat caz, ma intreb ce vei face cann vor veni si restul, una dupa alta".

Voi discuta despre asta un pic mai tarziu,

Pt inceput multumesc tuturor, mi-ati dovedit ca nu m-am inselat si ca mai exista omenie, bun simt si masura, iar meseria acesta pe care vreau sa o imbratisez, este frumoasa, asa cum am perceput-o si eu de la tatal meu, iar voi colegi si oameni de toata nadejdea.

Acum raspund colegului, din care am citat.

Eu am patit prea multe, nu mai am masura cate s-au adunat, dar de data asta am punctat gestul, pt ca efectiv m-am intrebat care este realitatea, oare asta este practica in acesta meserie si eu am luat-o pe aratura, sau persoana are pareri total gresite despre femei, incadrandu-le pe toate la categoria "platibile".

Si raspunsul este clar, sunt mizerii umane peste tot.

Lui Tamas, am sa-i spun, eu am trecut de la o extrema la alta de ce? Pt. ca in familia in care m-am nascut, am gasit normalitatea si firescul - frumoasa intelegere intre soti, de care vorbea el. Dar in casnicia mea, am avut parte de opusul. Adica exact ce ii pare lui greu de crezut. Am gasit un barbat educat gen, barbat fatal, dar poate la avansuri fata de altele. Nu are pt mine alt merit, doar cel de a fi tatal copilului meu. Si avea atata rautate, incat de multe ori ma intreba ce doresc, ori cum vad lucrurile, pt ca apoi sa faca contrariul, dupa care se bucura, cand ma necajeam. Si multe altele. De ce? Pt ca asa l-a crescut mama sa, era baiatul bun, destept, deosebit, cel caruia trebuia sa ma supun si care daca nu ma batea, doar ma jignea sau trecea peste mine, ori strica lucrurile din casa, sau ma ameninta, etc... era bun. Rai doar cei care dau cate o mama de bataie pe zi, partenerei. SI am stat asa pt copil si pentru parinti, sa nu-i supar, pana mi-a ajuns cutitul la os si am zis gata. Ajunse-se sa-si verse nervii pe fata noastra. Iar asta, nu am mai rabdat. La divort, m-a santajat, cum: Apartamentul comun, era cumparat de tatal meu, iar de-a lungul timpului, pe numele meu, am contractat un imprumut, dorind sa achizitionez pt fata, o garsoniera. De cand s-a aprobat, pana am luat banii, au trecut 2 luni, iar valoarea a crescut de la 25 milioane, la 28 milioane. A picat totul, am ramas cu banii. Si m-a pus raul sa cumpar la rugamintea sotului, casa mamei sale, nationalizata. Ei bine, la divort, a plecat intr-o casa cumparata de mine, dar pe alt nume, cu mobila, frigider, masina de spalat, etc. si mi-a aruncat atat: FA, de la mine nu vezi un leu pt imprumut, daca pretinzi ceva, bag partaj si-ti iau si apartamentul. Dupa, au fost 2 ani, cand am mancat mai mereu covrigi (mai ieftini), sa pot duce o fripura fetei + alte imprumuturi mici, pt a aduna ce lipsea din casa. Pensie alimentara: 100 lei si din 2004 - 250 lei. Adica un sfert, dintr-un sfert din salariul sau, nu cat spune legea.

Asta e doar o mica parte si sincer, nu-mi face placere sa rascolesc amintirile de atunci.

Nu ma plang, doar va povestesc.

La locul de munca, printre colegi si OOOO sefi barbati.... sa te tii frate, de 2 ori m-au pus pe liber.... pt ca  tot asa, nu am acceptat pipaielile libidinoase, dar m-a salvat munca, mult mai ampla si bine documentata, decat a celor cu care lucram.

Mai sunt inca multe altele, insa nu-si au locul.

Aici insa, cum as fi putut dovedi anagajatorului, ca acesta om este un nemernic? El ar fi negat si eu m-as fi ales oricum cu mizerii aruncate de el, la adresa mea.

Iar domnul Alin, a punctat excelent adevarul. :)) Multumesc!!!

Asta despre astfel de gesturi si fapte.

Am trecut prin multe, nu am facut rau nimanui, nu am reclamat pe nimeni, vedeti nici domnului nu i-am dat numele, ca il fac de mandra minune si nu vreau. Parerea o va afla, spusa in fata, de mine .

EU INSA TREBUIA SA STIU, in ce ma bag si cum altfel ? decat intrebandu-va pe voi, dragii mei viitori colegi despre situatie si realitate.

DECI: sa fiu sanatoasa si voi dragii mei, sunt sigura ca vor mai fi si altele, insa stiu si adevarul.

Meseria asta este una frumoasa si nobila, cu oameni deosebiti si curajosi, iar printre ei, ca in orice alta padure, exista si uscaturi.

Uff, am obosit de atatea explicatii.

Va pup si drumuri bune tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Liliana nu dispera !Se spune ca dumnezeu a lasat pe pamint, oameni buni, oameni rai si soferi!Din pacate in rindurile soferilor s-au infiltrat si specimene care nu au habar de respect si omenie.Mare pacat,nu?Atit pot spune.Uneori mi se face mie greata de ce vad la unii dintre asa zis colegi pe care eu ii reneg. >:( P.S Pe marea lor majoritate i-as trimite la pregatire in Suedia.Nu de alta ,dar sa vada cite femei conduc camioane cu 2 remorci .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Daca vrei sa fii respectata ca un coleg,cauta si gaseste de munca in Norvegia.Aici femeile,copiii si animalele sunt baza societatii.Barbatii...mai la urma.Daca ti se intampla aici,ceea ce am citit ca ai scris...nici nu vreau sa ma gandesc ce patea respectivul.Am catvea colege,dar jur ca sunt mai profesioniste ca multi alti colegi barbati.Si nu se uita nimeni la ele ca si cum ar fi ceva neobisnuit sa fie la volan(poate cei veniti de prin partile noastra,insa nici aceia toti!

Ca o paranteza: un coleg polonez i-a facut un compliment unei colege suedeze:ce bine aratati azi domnisoara,cu un zambet din acela libidinos.Urmarea? De abia au putut sefii sa o domoloeasca,sa nu-l actioneze in judecata pe om,pentru hartuire sexuala.Cica,era a 3-a oara intr-o såptamana in care omul se evidentia:))Iar asta e doar un exemplu.Insa nici nu o sa te trateze nimeni preferential doar ca esti femeie.Daca trebuie sa pui lanturi,le pui.Daca trebuie sa tragi prelata..asta e ,barbatii isi beau linistiti cafeaua la cativa metri de tine,fara sa te priveasca amuzati sau superiori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu am cerut diferentiere. Imi asum riscurile, mai mult, imi doresc sa invat, tot ceea ce se poate invata teoretic.

Partea cu abilitatile de conducere, tine anii adunati la volan si de priceperea noastra in a simti masina.

Tot ceva nou, cum trage cand este fara incarcatura, cum este cu incarcatura, tipul acesteia, etc.

Cum pot aborda traseul, curbele functie de cele de mai sus si tot asa.

Doar sa apuc sa am de unde invata si sa am norocul de a intra in paine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu sti cum sant soferi cum apare ceva de sex FEMININ [sA NU ZICA VREUN MODERATOR CA VB PROSTI]hop  si ei........... orcum nu ar trebui sa fim gelosi ca are atatea fan.................i eu nu prea inteleg tot ce scrie.................... ,mie mai imi trebuie si traducere ,dictionare dar poate ma mai cultiv si eu [nu ca grau in pamant]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.