Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Sunt femeie si colega noua, imi permiteti o discutie cinstita cu dumneavoastra?


Liliana

Postări Recomandate

  • Members

Imi cer scuze, scriu de pe un Notebook, un laptop destul de mic.

Uneori ating din greseala si alte taste, iar rezultatul - cuvinte incorect scrise.

Imi pare rau, caut sa fiu mai atenta.

Pt colegul Virgil, am avut un mesaj ca  raspuns la o alta doamna, colega cu dvs. si sper si cu mine, am promis o lamurire la acel mesaj.

!. Am spus ca nimic nu este intamplator. Adica, fiecare lucru nou aparut in viata noastra, nu apare intamplator, ci pt ca ne va influenta viitorul, intr-un mod pe care Dumnezeu il cunoaste.

2. Am mai spus ca nimic nu ramane neplatit sau altfel spus, totul se intoarce. Cand te impartasesti si spovedesti, Dzeu iarta pacatele marturisite. Parintele intreaba, de ex.: Ai pagubit pe cineva? De ce intreaba? Pt ca, pacatul si paguba pe care am facut-o altcuiva, noi o vom plati impatrit.

Adica - in viata oamenii fac multe greseli (pacate)... ei bine - sa spunem, sunt sinucideri, da? Cine raspunde legal, cand se ajunge la asa ceva... Autorul moral, ar fi raspunsul firesc. Dar acest pacat al impingerii cuiva spre sinucidere, nu este platit aici pe pamant de nimeni, Nu exista lege pt asta. Insa in astral, legea divina nu iarta. Acolo sus, la Dumnezeu, nimic nu ramane neplatit. Iar daca pacatul nu este marturisit si ierat, iar autorul moral, cat traieste, nu plateste pt ceea ce a facut... pacatul ramane si este platit de urmasi... copii, nepoti etc.

Cand nu ne merge bine, ne stim curati, fara fapte rele... ne intrebam, de ce Doamne?

Ei bine, pt ca strabunii nostri, nu au tinut de credinta si de invataturile ei... de a nu face rau, de a nu pagubi, de a nu nedreptati pe careva, etc.

Iar faptele bune, se platesc si ele, primim bine inapoi, atunci cand ne arde camasa, sau cand stie Dumnezeu, primim binele inmiit.

De aceea in familiile parintesti sau a bunicilor, se spune mereu, asta nu fac.... e pacat, nu este bine, ma bate Dumnezeu.

El nu ne bate, insa este cel mai drept justitiar, asa incat orice lucru rau, candva se plateste, ori de noi, iar aici sunt bolile (ele sunt pedeapsa de la Dumnezeu, sau plata celor buni pt izbavire), ori de urmasii nostrii - primii fiind copii - care platesc cu nefericire. Ii lasa Dumnezeu sa plateasca, chiar daca ei nu sunt vinovati.

Deci, atentie, cand aduceti altora neajunsuri - va aduceti de fapt voua  povara de necazuri,  pt voi si copii vostri.

Eu nu intelegeam de ce auzeam la parintii mei - nu se face asta, nu e bine. Gen, nu cladi fericirea ta, pe nefericirea altora, sau nu insela, vei pierde impatrit, etc.

Si erau drepti, buni, cinstiti. Stiau cum functioneaza legea divina, sau cum este treaba cu Dumnezeu.

Cam asta am vrut sa spun...

P.S. Sper ca am fost suficient de explicita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 71
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

Liliana,daca imi permiti sa iti spun asa daca nu doamna Liliana eu zic ca degeaba iti plangi de mila aici pe forum pentru ca nu castigi mare lucru. Nu esti singura care a ajutat si apoi ia fost intors spatele,nu esti singura care a fost dezamagita in aceasta viata,nu esti nici prima care isi cauta de lucru si nu isi gaseste! Nu vreau sa fiu rautacios dar daca vrei ceva poti sa il obtii,si daca stai doar pe acest site sperand ca te va angaja cineva te inseli. Cauta non-stop si suna,trimite mail-uri la cate firme gasesti si iti convin conditiile de munca,pana la urma una tot te va suna sau iti va raspunde la mail. Patronii nu isi cauta ei soferii,ei lanseaza un anunt si asteapta sa fie contactati. Incearca sa dai si tu anunturi in ziare nationale,pe site-uri,sau oriunde ai posibilitatea..poate ai noroc. bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Lili, e mai usor...

Nu stau si nu imi plang de mila... am si spus - povestesc, nu ma vait.

Ca a fost un gest sau gand  urat al cuiva, nu e primul... nu va fi ultimul.

Sunt aici sa mai invat, cred ca exista si seriozitate printre colegi, dar si pentru  ca aici, pe acest site... am luat prima legatura verbala cu voi, cei care mancati deja o paine in acest domeniu.

Si am invatat, de ex: In echipaj, plata se face per cabina - da? Eu incepator primesc o suma, experimentatul diferenta, pana la totalul a 2 soferi cu experienta.

Si daca deranjeaza pe cineva ca am pus o magarie pe tapet... imi pare rau, poate ca adevarul doare si displace.

Si un hot prins este suparat. Nu pt ca a facut o infractiune, ci pentru ca a fost prins. Acolo este ciuda.

No, oricum, multumesc de sfaturi, caut colega, caut... si vad ca nu este usor.

In rest, cum este norocul fiecaruia.

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Depinde de firma,nu la toate firmele plata se face pe cabina. De obicei plata pe cabina se face la firmele care platesc la km (majoritatea) dar sunt si firme( mai putine) care platesc fiecare sofer separat chiar daca se circula in echipaj,adica au salariu fix indiferent de Km parcuri intr-o luna. Eu nu ti-am spus acele lucruri cu rea intentie,daca tu asta ai inteles... Bafta iti urez,si sper sa iti gasesti cat mai repede un loc de munca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Stiu si iti multumesc pt buna intentie.

Eu am fost prezentata la o firma unde se plateste la km. Iar sa fi ridicat eu pretentii, nu era cazul.

Dar pt ca am fost si mintita in fata, ca dumnealui profesorul nu este platit pt ca ma accepta, iar eu am vazut cum dadea din pinteni... am vrut sa stiu adevarul.

Te asigur ca acesta este motivul pt care am prezentat situatia.

Iar cand seara dupa ce te prezinta, te suna baut si te ameninta voalat, ca este cabina lui, ca face ce vrea, eu daca nu accept, va aduce noaptea femei (numa cate 2), peste mine, sa ma potoleasca, si sa nu mai vand gogosi, aburindu-l,  normal ca si pe mine m-a cam apucat greata.

Nu m-ai spun altele... ca imi este mie rusine.

Sincer, as dori sa inchid subiectul acesta.

Nu onoreaza pe nimeni, iar domnul profesor daca a vazut ce e este pe aici, sa fie multumit ca prefer sa-l trec in anonimat.

Animalele -  pana si cainii, accepta un refuz, cand cateaua nu sta. Nu o haituieste sau se razbuna.

Insa unii barbati sunt mai rai decat animalele.

Nu m-a deranjat pe mine, eu m-am retras, insa pe unii ce ma vad tendentioasa, probabil pe acestia :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Daca dansul este prezent pe acest site noi te-am ruga sa ii faci public si numele! De ce sa nu il faci? Eu cred ca merita acest lucru..macar atat! Mie imi pare rau daca te-am facut sa te simti prost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Daca dansul este prezent pe acest site noi te-am ruga sa ii faci public si numele! De ce sa nu il faci? Eu cred ca merita acest lucru..macar atat! Mie imi pare rau daca te-am facut sa te simti prost.

Oare merita macar atat efort acest "specimen"? Nu e barbat, nu cred ca se poate numi nici macar sofer, eventual "cioban dupa volan" daca se poate numi. Eu zic sa nu va mai ocupati timpul cu astfel de oameni. Prin faptul ca ati dezbatut aici 4 pagini despre el, il face sa se simta important, si mai presus de starea lamentabila in care se afla de fapt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Shade la cate lucruri 'de bine' s-au spus despre el in aceste 4 pagini nu stiu cat de confortabil poate sa se simta sau cat de important :)) Oricum ii urez si eu tot "de bine",sa ii spun pe romaneste ce gandesc despre el nu pot sa ma blocheaza nenea moderatoru' :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu stiu daca este pe acest site.

E foarte posibil, pt ca il duce capul, vulpe batrana, uns cu toate alifiile.

Iar eu am comentat la un moment dat,  ceea ce se gaseste pe acest forum - de exemplu informatii despre firme, telefoane, etc. Lucruri care imi plac. Iar aici am ajuns cautand anunturi pe internet pt angajare soferi incepatori.

Nu il fac de ras, pt ca mi-e rusine de rusinea lui. In plus, vad ca bea si atunci e violent, altfel nu mi-ar fi spus ca a avut elev de statea cu bota langa el.

Cert este ca lumea e mica, nu vreau sa il vad prin parcari si sa sara la mine, pt ca l-am facut de ras, el un om intre oameni.

Sa stii ca in viata asta a mea, cei care au fost cu gand rau, cand ii vad - sterg peretii cu spatele, nu stiu cum sa spele putina. Si nu pentru ca le-am facut rau, ci pentru ca le-am aratat adevarul, asa incat sa le fie lor rusine si sa ma ocoleasca.

Cei ce sunt de proasta factura, isi fac singuri probleme  in timp, ajung de  se exclud singuri. E o vorba  - fiecare pasare, pe limba ei piere.

Eu - Stiu parerea voastra, mi-e suficient, va multumesc si ma opresc aici.

Cu drag viitoarea voastra colega :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

mai zapacit de tot citesc povestea asta dar nu gasesc nr capitolui si ma incurc sa nu mor prost spune povestea ta scurt si la subiect noi soferi nu avem facultate  in timp ce alti faceau noi capatam experienta si bani ei invatau si cereau bani[de la parinti] noi am muncit si muncim mai departe ei sant somer sau lucra la banda intr-o fabrica ai inebunit saitu cu aceasta poveste daca cineva statea cu paru in cabina la primu lui wc ramanea la ocazie dar totusi poate daca stiu povestea cap coada o sa-mi fac o parere si daca o sa stiu si firma [am cont pe BURSATRANSPORT] TE POT AJUTA IN LEGATURA CU ACEST PERSONAJ

razbunarea arma prostului abia asteptam sa ne razbunam NU COLEGI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Virgil, unde sa-ti rapund aici sau la cealalta intrebare?

Doar atat te rog, imi doresc sa inchid subiectul, pt ca este depasit.

Am gasit un coleg care a cautat sa profite. In primul rand de naivitatea, sau mai bine zis de nestiinta mea in acest domeniu.

De aici au aparut cele doua intrebari... subiecte, aici la barfe... adica, intrebarea prezenta aici: Firme si mod de plata/ echipaj, sofer incepator - sofer cu experienta, si cealalta - imi permite-ti o discutie corecta cu dvs. domnilor...

Istoria: Un anunt in ziar - postat de un sofer, care suna: Caut colega, sofer de Tir.

Am sunat, m-a vazut, i-am placut si de aici mai departe... povestea relatata deja, pe care am dezbatut-o si este deja istorie.

Refuzat pt o altfel de relatie dupa angajare, adica si una intima,  au inceput nervii si minciunile lui... citeste te rog, subiectul l-am prezentat deja - nu ma mai repet.

Si e suficient cat am raspuns pe aceasta tema.

Citeste ce am prezentat la inceput, aici si la celalalt subiect si vei intelege. Sunt sigura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Buna seara Liliana vad ca ai nevoie de ajutor te-as putea ajuta daca vrei nu te cunosc nu as putea sa zic ca am vreun interes atata timp cat nu stiu cine esti dar e bine sa ajuti lumea , dar pe cati am ajutat si au uitat is satul in fine. Adresa mea de email este : pintiuta_2oo8@yahoo.com dai copy paste ca e cu litera o nu cifra 0. Da-mi add pe mess daca vrei si vorbim acolo mai detaliat daca vrei si esti dispusa sa lucrezi in domeniul acesta de sofer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ai vazut ca sant mai multi oameni deja santem 2 si mai sant si alti iar ala daca vroia numai asa ceva trebuia sa cumpere nimic nu e gratis sant pline parcarile te as ruga daca ai putea sami dai si nume si firma acestui  personaj este o jigodie, daca astepta poate venea de la sine..............sti cum am iubit prima data adevarat ..............iam zis la sefa de coloana mergeam des cu ia .................dupa mintea mea te as ..............raspuns cine dracu te retine mia zis ia ........... dar sa profit de cineva pt ca iai facut un favor este un lucru rau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

am citit ceva aseara din ce ai spus erea logic ca asa se intampla incepand cu anuntu din ziar ,TOTU ESTE NORMAL NIMIC NU ESTE ILOGIC in lumea care traim .Am 2 intrebari si in functie de ele o sa incerc sa te ajut 1.lucrez in acest moment  2.ai experienta si daca te simti in stare sa mergi cu aceasta meserie  in fuctie de raspunsurile tale o sa incerc sa te ajut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sfatul si rugamintea mea este sa ne spui numele si firma unde lucreaza acel individ poate cineva din firma lui realizeaza cu ce fel de specimen au de a face.Sau poate chiar unii dintre noi il cunoastem si ne putem permite sa ii aratam obrazul.P.S. Sigur vei reusi sa te angajezi undeva unde sa poti face cinste acestei meserii,pe care eu o numesc boala.Boala care o suport cu placere,pentru ca imi place ceia ce fac.Succes! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Costy, cu omul ce bea, sa nu te pui.

La bautura, nu stii ce-i coace mintea.

Exista riscul sa-mi faca el mie necazuri, pt ca el este cunoscut si eu inca nu.

La asta te-ai gandit?

Dar daca imi ajuta Dumnezeu si ma voi angaja, ma veti vedea si cunoste, iar in timp poate am sa vi-l arat eu, pt ca "face to face", eu am curaj, el nu stiu daca ar avea, cat timp stie bine ca adevarul e de partea mea.

Pana atunci, raman totusi o necunoscuta, poate placuta, poate nu, dar o necunoscuta.

E un subiect depasit, nu-mi face placere sa-l actualizez, pe mine, faptul ca nu am realizat mai repede cu cine am de a face, nu ma onoreaza. Sa fi stiut, m-as fi indepartat cu viteza luminii.

Si mai este un amanunt, mai are un frate, din ce stiu, cu totul opus ca si, caracter si obiceiuri. Ma gandesc si la obrazul lui, are rost sa aduc o umbra de rusine, unui nevinovat?

Deja eu iau totul ca pe un incident personal, am avut de ales, am cumpanit, am hotarat si pentru asta am intrebat si am expus situatia. Sa pot decide si vedea realitatea.

Si crede-ma, tacerea mea, ii impune acestui om - masura in vorbe, altfel urmatorul pas ar fi barfa mincinoasa la adresa mea. E specific celor care sunt cu musca pe caciula. Dau repede cu noroi sa fie primii, in cazul in care cealalta parte implicata are ceva de zis sau de reclamat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu cred ca asta este o birfa.Realitatea o cunoastem si noi marea majoritate a soferilor.Stiu ce le poate pielea unora asa zis colegi,asa ca nu ma mira comportamentul lui ci ma indigneaza.Tocmai de aceia am cerut sa ne spui cine este.Nu de alta,dar in cazul in care m-as intilni cu el sa pot refuza orice discutie cu specimenul respectiv.Bafta si Drumuri bune! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pai, atunci imi cer scuze si ma retrag.

Nu asta mi-am dorit.

Eu va vreau colegi intregi, in deplinatatea facultatilor mentale, functiilor motorii, etc., sa am cu cine glumi intr-o parcare, sau cui sa spun o vorba buna la nevoie.

Chiar ma retrag si va doresc drumuri bune si usoare tuturor.

:))

Iar daca careva imi poate da o mana de ajutor, mi-ar prinde bine. La propriu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.