Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Winis market !


Postări Recomandate

  • Members

Am deschis acest subiect interesat fiind si de cele mai mici detalii ale vietii unui sofer profesionist nou. Aici ma refer la perioade noi de somn, obiceiurile de a manca inainte si dupa a deveni sofer profesionist, chiar si perioada de a merge la ...WC :-\ Cineva mergea dimineata la WC dupa ce a devenit sofer mergea o data la doua zile... M-ar interesa toate detaliile astea mici care se schimba. Dorul de familie pana unde poate duce? Dorul de prieteni? CAnd ajungem apropae de tara noastra acceleram mai tare? Mergem cu viteza? Va multumesc anticipat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 213
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

NU suntem roboti, deci nu suntem la fel.

in ceea ce intrebi tu nu stiu daca este relevant deoarece fiecare sofer are sentimentele lui fata de dorul de familie, prieteni sau de plictiseala la volan. unii care au mers pe extern spuneau ca este greu si ca mai mult este o povara sa pleci, iar altii spuneau ca este frumos si abia asteapta sa plece intr-o noua cursa[cum este si pentru mine].

deci vei afla mai multe cand vei pleca tu. bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Hmm...interesant subiectul! Cum se schimba viata,pana te obisnuiesti greu,greu de tot cu oboseala cu somnul. De mancat mananci cand poti,desigur aceasta nu este o regula,sunt zile cand nu mananci nimic toata ziua pana seara,sau mananci dimineata ceva si seara o supa de hamei,si tragi pe dreapta..:)) Treaba cu WC este mai delicata,mergi de cate ori ai nevoie doar nu o sa faci pe tine :)) Dorul de familie,de prieteni...normal ca ti-e dor de toti dar asta este meseria noastra,noroc ca mai exista YM,telefon si mai vb cu ei. Deci dupa ce incepi aceasta meseria viata se schimba radical. Fie noapte,fie zi esti prezent la datorie! Nu iti face griji,daca incepi aceasta meserie vei avea parte si tu de tot tacamul,de la A la Z.Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

Nu am vrut sa intervin pina acum,asteptam mai multe " impresii de calatorie ",dar pina la urma m-a simt dator sa-i raspund lui Winis.

Sint  si nu sint schimbari....depinde de fiecare persoana in parte ,de modul cum a trait inainte de a desfasura aceasta activitate ,ce fel de apucaturi are ,in fine fiecare reactioneaza intr-un alt fel .

Prima chestie care se resimte este odihna, te obisnuiesti greu sa dormi in patul mic al camionului,dupa care urmeaza regimul alimentar.

Se pot remedia cu succes, daca esti capabil sa iti prepari o mincare calda, cit despre confortul din cabina.....dupa citeva nopti, o sa ti se para patul ala cel mai bun prieten al tau .

Nu sint de acord cu colegul care spune ca trebuie sa mananci cind poti, o buna gestiune a programului iti va permite intotdeauna sa ai un orar cit de cit " regulamentar ", adica la miezul zilei , saibennpausen si bagi la ghiozdan .

Cit despre igiena, aici este clar ca depinde de fiecare .....dus,spalat pe dinti,toaleta ....tabieturile nu se discuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegule VT880,ai inteles gresit. Am spus ca mananci cand apuci,dar aceasta nu este o regula. Nu imi spune ca tie nu ti sa intamplat niciodata sa nu mananci toata ziua nimic pana seara,pentru ca pur si simplu nu ai avut timp de acest lucru,sau stresul pe care l-ai avut in acea zi nu te-a determinat sa te atingi de mancare. Mancarea calda este nelipsita la mine,tot timpul am mancare gatita,pe care desigur o gatesc eu ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

Colegule VT880,ai inteles gresit. Am spus ca mananci cand apuci,dar aceasta nu este o regula. Nu imi spune ca tie nu ti sa intamplat niciodata sa nu mananci toata ziua nimic pana seara,pentru ca pur si simplu nu ai avut timp de acest lucru,sau stresul pe care l-ai avut in acea zi nu te-a determinat sa te atingi de mancare. Mancarea calda este nelipsita la mine,tot timpul am mancare gatita,pe care desigur o gatesc eu ;)

Dragul mosului, eu sint deja " uns cu toate alifiile ", asa ca in orice situatie ,macar un 15 min tot gasesc pentru a -mi pune burta la cale !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Spune-ti-mi voi mie, cati bani (euro) se cheltuie, pe luna, pe mancare, bautura, igiena corporala, s.a.m.d... Am citit undeva ca numai soferii romani si cei turci fac mancarea langa camion ;D E adevarat? E mai ieftin asa decat sa cumperi ceva? Inca ceva... Cum se face caldura in cabina in regiunile unde e frig? Tarile Nordice sa zicem... Consuma motorina?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

Spune-ti-mi voi mie, cati bani (euro) se cheltuie, pe luna, pe mancare, bautura, igiena corporala, s.a.m.d... Am citit undeva ca numai soferii romani si cei turci fac mancarea langa camion ;D E adevarat? E mai ieftin asa decat sa cumperi ceva? Inca ceva... Cum se face caldura in cabina in regiunile unde e frig? Tarile Nordice sa zicem... Consuma motorina?

Nu exista un buget fix, depinde de cit esti dispus sa cheltui pentru tine ...si pielea ta .

Romanii si turci fac mincare linga camion...adevarat,restul fac in cabina ....am vazut destui , dar marea majoritate gatesc la lada semiremorcii!

Caldura in cabina,cu webasto....si in Spania si in Norvegia,dar pentru tarile nordice exista sisteme auxiliare pentru incalzirea motorului,electric de la prizele din parcare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Spune-ti-mi voi mie, cati bani (euro) se cheltuie, pe luna, pe mancare, bautura, igiena corporala, s.a.m.d... Am citit undeva ca numai soferii romani si cei turci fac mancarea langa camion ;D E adevarat? E mai ieftin asa decat sa cumperi ceva? Inca ceva... Cum se face caldura in cabina in regiunile unde e frig? Tarile Nordice sa zicem... Consuma motorina?

  Mancare 30 euro pe luna , bautura 450 e luna, tigari 200 e ,sapalat 1.5 e pe sezon.(daca lucrezi pe comunitate)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Citeste ce spune vt880.Ce spune oldtrucker este un misto facut fara noima.Depinde de tine cum  iti dramuiesti cheltuielile.Cit despre faptul ca nu maninci atunci cind trebuie nu sunt de acord.Programul iti permite sa maninci la timp,sa te speli si chiar sa bei o bere ,doua fara sa ai probleme .Totul depinde de tine!Succes! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Winis normal ca te murdaresti,nu te murdaresti 'pana peste cap' ,dar transpiri,te umpli de praf cand incarci/descarci..etc. Daca te respecti pe tine ca si persoana normal ca te speli,te schimbi in haine curate si tot ce tine de igiena ta personala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu spune nimeni ca nu poti sa iti duci sotia sa iti faca mancare,sa te ajute. Pe extern sunt multe cupluri sot-sotie,nu duc dorul de casa asa mult,incaseaza mai multi bani.Si da,tu trebuie sa iti faci mancare,sa iti speli hainele,sa te intretii singur...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.