Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Winis market !


Postări Recomandate

  • Members

pai sa lucrezi numai la stifturi nu se merita....eu am stat acum pe tara mai mult, auzi ma trimite el pe comunitate pe 200 E si stai 3 saptamani aproape..pai ce am ajuns? am gasit oferta mai buna pe masina mai mica in favoarea Tirului, frate eu nu as lucra de dragu tirului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 213
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

Are dreptate colegu...nu se mai merita sa lucrezi pe tir:1.bani putini,riscuri mari,2.stai plecat cam tot timpu,nedormit nemancat...si pe mn mar bate gandu sa ma cam las si nam decat un an jumate pe tir,a ajuns o mare bataie de joc sa fi sofer pe tir,mai bine stai pe o masina mica seara acasa e mult mai bine,si daca cauti cam tot la bani aia iesi...nus ce o sa se aleaga de meseria asta...drumuri bune la toti soferii si multa sanatate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu cred ca din cauza incepatorilor a ajuns asa situatia. Foarte multa lume vrea sa fie sofer profesionist. Printre care si eu. Purtam o parte din vina. Patronul zice asa: daca nu-ti convine ceva poti pleca, am in locul tau 100, cu bani mai putini. E de regretat situatia in care s-a ajuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

JAGUARU,dupa un an jumate de experienta eu zic ca ar trebui sa gasesti afara pe un minim 1300 , nu vreau sa fiu ironic dar ceva nu -mi miroase bine eu momentan am 3 promisiuni la aproximativ 1600 nu ca as fi mare truckist dar pe unde am fost am incercat sa-mi fac treba cit am putut eu mai bine si am incercat sa ma inteleg foarte bine cu colegii , pentru ca sa stii ca acum intr-o firma angajarile le fac soferii mai vechi si bine vazuti asa ca fiti atenti la ceea ce faceti in activitatea voastra unde mai pui si cazierul rutier toate adunate la un loc conteaza in viitorul vostru , ( plus o limba straina cit de cit ).mult succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ce cuvinte ai folosit fata de el? :P  200 euro...

Ce cuvinte sa folosesc...i-am spus clar ca eu nu plec acolo si daca ma da afara, ca am si alta oferta, sa seduca el pe banii aia sau sa trimita pe altii pe banii astia, i-am facut un calcul cat as sta pe comunitate pe banii aia si cu ce fac in tara, tot cam acolo ies, dar aici raman banii intregi, mai faci si un mic ciubuc daca iese, seara vin acasa, sambata poate nu lucrez depinde...iar duminica clar libera. El a crezut gata ma face, mi-a zis ca "iti dau 200 DE EURO" si i-am raspuns, "pai si ce domne sunt asa multi, de imi spui ca imi dai 200 Euro?" si a mutit...in plus de asta, daca eu fac 3 saptamani pe un rahat de cursa ca nu are el incarcare buna pe-acolo, pai eu pot sa tai frunza pana ajung in tara, sau poate nici de-aia ca acolo nu poti nici frunza sa tai. Eu unul nu mai accept toate rahaturile care ti le baga astia pe gat...i-am zis clar, daca iti convine sa ma tii pe tara si sa-ti fac treaba, bine, daca nu am plecat..si pana la urma dupa Pasti cred ca plec, pai am gasit pe Dacie Papuc frigorific, fac numai constanta si da 15 mil salariu plus 50 lei diurna la zi...pe o singura zi de luni pana sambata te incadrezi cu 2 curse pe zi de Constanta, e de lucru si alergatura, dar nu mai am atatea pe cap...si program de condus..si la asta tot cam 14 mil as lua, dar defapt iau mai putin daca nu mai fac si eu ceva castiguri pe la spate. Si am mai gasit si alte oferte pe TIR, tot pentru extern, salarii de rahat, te duci pe 10 mil sa stai pe cabina si toti banii care ii iei ii ingropi in burta ca tre sa-i bagi mancare si tu niciodata ca om nu mai faci nimic, numai avansezi, muncesti doar sa traiesti pe linia de plutire, da-l incolo de tir ca de dragul tirului numai ajungi sa faci nimic...te trezesti ca ti-a trecut tineretea si ai terminat-o pe cabina pe bani putini, ajungi la 30 de ani si realizezi ca nimic nu ai facut...poate nici femeie nu ai. Eu vreau sa lucrez eficient nu in zadar. Cine vrea sa se umileasca pe 200 euro pentru TIR il invit sa se duca aici, ceilalti colegii ii vad cum se omoara sa se bage la asta pe 200 euro pe franta, germania, italia sau spania, doar de dragul ca el face externul...si cand vin din cursa sunt chiflari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Trist : Totusi eu zic ca daca cineva vrea experienta, nu are ce face altceva in afara de a se umili... Asa e peste tot sau numai la noi in tara?

Si pe la altii e asa, nu, numai la noi in tara, cu putin noroc si pe bani mai putini dar sa ai si ceva conditii nu sa te alerge pe banii astia ca pe unu care lucreaza pe 1500 Euro...deci pentru asa bani, asa si munca. Insa TIR-ul ptr majoritatea a devenit o munca platita prost, si tot din cauza soferilor care accepta sa lucreze pe putini bani, chiar si pe 500 de roni, am ajuns jalnic, meseria asta are multe responsabilitati, numai e ca inainte, doar conduci si te doare la basca...s-a schimbat. Gasesti si la mai bine, dar sa faci 1 an pe undeva si apoi sa o stergi undeva la mai bine. Nu stiu dar nu se renteaza sa muncesti la jigodii pe putini bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

AlexVAL: daca ai experienta,de ce nu te angajezi la containere si iei cam la 5000 roni/luna? mai ales ca esti din constanta.

Colegu' nu sunt din Constanta, sunt din Rm. Valcea, dar am mai avut curse si pe Constanta...m-as angaja, ca experienta am facut cat de cat...dar cum se numeste firma aia sau cu cine tre sa iau legatura, se intra pe relatii sau? cand mai prind cursa pe Constanta ma si duc pe la ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

daca te descurci cu CMR-urile si poti dovedii ca ai experienta, e ok.

crede-ma ca daca vor le dau proba cu camionu, si completare acte, CMR, aviz, foaie parcurs etc....cred ca acum unde lucrez nu am lucrat niciodata cu atatea acte...iti ia cate o ora sa le descurci ale cui sunt, si cate sa completez. Apoi inainte de asta am lucrat la un turc pe turcia, georgia, armenia cu carnet TIR alte hartogarii cu camion al altui turc, remorca de la alta firma turceasca o porcarie ca mi se luase si am plecat. CMR-ul e un document foarte simplu fata de altele. Si cu camionul ma descurc si parcare, si cu programul AETR stiu. Daca astea se cer, le pot dovedi si cu acte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Salut colegi si eu fac comunitate si sunt dezamagit de meseria care o practic din simplu fapt ca nu lucrez pentru mine,sa nu intelegeti gresit am familie adica nevasta si 2 copii eu dorm in cabina si castig o suma frumoasa lunar dar ce folos eu sunt tot in cabina de bani se folosesc alti si timpu trece viata se scurge si eu raman cu cabina,nu fac comunitate de mult de 8 luni dar cred ca voi renunta in urmatoarele 8.Va doresc succes celor ce va doriti dar celor tineri va dau un sfat stati pe langa casa acum e viata frumoasa discoteci,baruri,gagici. va salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Daca te lasi, ce vei face in continuare? Spune tu inca un loc de munca cu asa bani? Nu cred ca este... Sunt unii, ca mine, ca nu merg chiar tineri intr-o asa meserie. Nu conteaza ce "chinuri" voi suporta, familia mea sa fie bine, sa se bucure de banii pe care ii castig. Salutari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

E urat sa stai si pe cabina si sa nu-ti mai vezi nici familia si toata viata sa ti-o petreci prin parcari si cabina.....daca ar fi un tur retur pleci si vi in tara, e mai ok, dar pe comunitate am evitat sa ma duc chiar si daca nu am experienta...detest sa stau numai in cabina...la noi soferia nu se compara nici cu America nici cu Australia, e slab si platit prost in unele cazuri. Te inteleg, dar poti gasi si altceva tot ca sofer, pe bani mai putini un pic, dar esti si langa casa, nevasta si copii. Oricum cine se duce pentru comunitate trebuie sa se gandeasca de 5X pana a pleca, ca daca nu-i va place conditiile, no sa reziste. Si eu unul nu m-am dus ca nu-mi place sa stau plecat si sa petrec timpul numai in parcare si cabina. Prefer curse tur retur sau mai bine pe tara chiar daca e mai putin platit, dar vin acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Alex a raspuns mai repede ca mine,vin acasa lucrez pe bani mai putini dar sunt acasa.

Corect..tu esti un caz fericit daca stai plecat si castigi ceva bani, dar sunt altii care stau plecati si nu stiu pentru ce...ca pana la urma cu nimic nu se aleg si isi termina toata tineretea pe TIR si nu ajungi sa faci nimic. Eu de ex...lucrez pe TIR aici in tara si vin aproape pe fiecare seara acasa. Acum asta patronu e cam bulangiu si am gasit alta oferta pe container valcea - constanta si tot vin acasa, bani cat de cat frumosi...oricum nu te pricopsesti oriunde te-ai duce...dar macar sa stai decent. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu nu cred ca exista multi soferi care sa renunte la meseria asta. E viata lor ;) La noi in tara nu se castiga asa bine. Zic eu... Inca in iarna la noi la firma a venit un tip de la "DUMAGAS" sa incarce buteliile alea mari sau ce-o fi, cu gaz, care incalzeste firma. L-am intrebat cat castiga, fiind curios. A zis ca primeste 2000 ron aici in tara. Mi s-a parut destul de grabit. Eu zic ca baga ca nebunul de banii aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu nu cred ca exista multi soferi care sa renunte la meseria asta. E viata lor ;) La noi in tara nu se castiga asa bine. Zic eu... Inca in iarna la noi la firma a venit un tip de la "DUMAGAS" sa incarce buteliile alea mari sau ce-o fi, cu gaz, care incalzeste firma. L-am intrebat cat castiga, fiind curios. A zis ca primeste 2000 ron aici in tara. Mi s-a parut destul de grabit. Eu zic ca baga ca nebunul de banii aia.

poate i-a fost rusine sa spuna salariul real care se da la Dumagas, pentru ca la Dumagas este bataie de joc, soferii sunt de-a dreptul umiliti. Pai cei care soferia este viata lor, n-au decat sa o faca in fel si fel de conditii, nu-i obliga nimeni sa se lase si invers, nu te obliga nimeni sa fi sofer, faci ce vreei. Eu mi-am pus un punct de vedere, ca nu se merita sa faci soferia asta de TIR pentru bani putini, riscurile prea mari, raspundere prea mare ca sa lucrezi pe un mizilic...daca lucrezi pe un salariu minim pe economie cum se da la noi mai in general si o diurna de mizerie de 180 sau 200 euro dintre care iti mai imputeaza si consum la motorina (cazul cum e Com Divers) pai atunci esti un om terminat, muncesti pe nimic...castiga un manimai calmnt la marfa mai mult ca tine....de ex. e o firma aici in valcea 7 Spice si un sofer de TIR pe tara castiga 30 de milioane salariu, doar cara cu cisternele grau, faina etc...un sofer de duba sau papuc ia intre 15 si 20 de mil salariu, asta firma care se respecta dar si oamenii se tin de treaba si mentionez ca fac numai pe tara curse. pai altii fac international si stau zile intregi pe cabina si nu ajung nici la 20 de milioane salariu pe luna. Eu iau 12 mil pe TIR si fac aici pe tara, insa mi-am gasit alta oferta mai buna tot pe tara, ca pe extern sa ma duc pe bani putini nu se merita. Am fost si pe extern si castigam bani, dar e greu sa gasesti o firma care sa te plateasca bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegutule, si eu sunt tanar si am inceput de vreo 2 ani jumate meseria asta...eram tot asa dornic sa ma apuc TIR, dar acum numai am acelas feeling, si daca mai caut sa fac meseria asta, o fac pe bani seriosi, nu pe nimic...pe bani putini nu ma mai duc ca nu se merita...stau mecanic auto sau vopsitor la service si castig bani si acolo, am fost prost ca am avut oferta buna in service la Dacia si am refuzat...acum stau sofer TIR pe tara, e ok cel putin ajung seara acasa asta e bine si mai iese cate ceva in plus...dar marti astept un raspuns si daca e DA, am plecat pe container. ;) Doamne Ajuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Iti urez mult succes ;) Dar asta e problema incepatorilor, acel "feeling". In fata monitorului e un lucru de vis, de neatins. Trebuie simtit, dupa aia decis daca mi se potriveste sau nu.

Primu an o sa-ti fie drag sa muncesti si pe salariu de mizerie, dar apoi ai vrea si tu una alta, realizezi ca muncesti doar sa-ti asiguri mancarea si no sa-ti mai convina, mai ales cate is acum de facut pe TIR ca nu mai e asa simplu, doar te urci la volan si gata...si ti se ia, mai ales daca decizi sa faci curse de extern, daca iti place stai...dar eu am stat cat am fost platit bine, cand n-am mai fost, nu m-am mai dus. Nu-mi place sa stau plecat, prin parcari cu saptamanile pe bani de nimic si te si plictisesti, iti trece vremea...daca mai intra si in viata ta vreo fata, atunci iti stau gandurile in alta parte, ai vrea sa fi acasa, sau nu-ti mai vine sa pleci, lucruri care se intampla,  le-am simtit pe propria piele si stiu cum e :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.