Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Winis market !


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 213
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

in 2008 cand am luat C-ul si E-ul am facut scoala pe un Man din ala cu bataie,cu remorca.nu am cuplat-o singur niciodata,nu am dat cu spatele decat o singura data,am bagat-o pe o strada laaaaaaargaaaaa s-o intorc.la examen am condus in jur de 3 km,cu remorca deja agatata.fara manevre suplimentare,doar parcare sa coboare politistul.fara spaga,fara atentii,poate doar cate o cafea instructorului.dupa asta n-am avut ocazia sa conduc decat camion fara remorca,de 7 tone mtma.si asta numai 2-3 sute de km.apoi doi ani de zile pe un vario de 5.800 .apoi m-am riscat sa merg la hartl trans,unde fac luna viitoare anul.mersul cu spatele pot zice ca nu mai e un secret de mult,am luat masina in primire dupa 2 luni.normal ca mai sunt situatii unde trebuie sa fii ajutat,ghidat de coleg etc.ce mi s-a parut interesant ,din ce am vazut pe afara sunt Tir-uri pentru scoala de soferi si articulate care servesc aceluiasi scop.si de asemenea soferi batrani,care au avut mari probleme in a baga masini in rampa sau pustani care se joaca efectiv cu treaba asta...totul tine de practica,oricum ar fi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

imposibil sa nu fi vazut pe la vreun supermarket loc`soru ala pe unde se baga marfa in magazin.o poarta mare,de jur imprejur ceva banda de cauciuc,cu sau fara marcaje pe jos,pentru ghidare.inauntru o punte mobila,daca vrei,care face mai usoara descarcarea produselor din camion in magazie.tu ce ai de facut e sa aduci masina acolo aproape,cu spatele,pentru ca puntea respectiva nu se extinde decat in jur de 30 cm.si vreo 10 cm de o parte si de alta.de asta ar fi ideala prezenta marcajelor pe jos,in fata rampei.insa,pana sa ajungi acolo cu spatele,ai de facut manevre.si in functie de ce spatiu ai la dispozitie,manevrele alea dureaza sau nu.ia leaga carucioru de butelii de bicicleta si vezi cum se comporta si semiremorca la mers inapoi....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
;D Caruciorul de butelii la bicicleta... asta era buna in sectia "bancuri si glume"!!! Am inteles sefu' comparatia!!! Ma gandesc ca trebuie sa fie perfect perpendicular pe poarta respectiva.... Iar in astfel de locuri ar trebui sa faca loc suficient pentru manevre.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

;D Caruciorul de butelii la bicicleta... asta era buna in sectia "bancuri si glume"!!! Am inteles sefu' comparatia!!! Ma gandesc ca trebuie sa fie perfect perpendicular pe poarta respectiva.... Iar in astfel de locuri ar trebui sa faca loc suficient pentru manevre.

sa stiti ca este o idee buna cariciorul legat de bicicleta, dar mai sunt jocuri pe calculator care sunt destul de realiste si te poate invata macar principiul si sa prinzi putina dexteritate, oricum nu se compara un joc pe calculator cu experienta de la volan dar poate ajuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Winis pe mine ma sfatuit tata ca la orice manevra trebuie sa iau in calcul spatiul si pozitionarea din timp.Rabdarea este necesara si ca nu este rusine sa cobori si sa te uiti umpica la pozitia camionului.Faptul ca trebuie sa fii dirijat din nou nu este o rusine.Eu cand mergeam cu tata si stateam mai mult la incarcat si descarcat ma duceam si ma uitam cum manevreaza altii,imi placea sa studiez fiecare miscare...ma uitam ca,copilu la desene animate :).Si acuma ma mai pus instructoru sa manevrez cu spatele intro curte,primele incercarii erau sub orice critica si nici acuma nu as fii in stare sa trag la rampa cu o ,,remorca",dar cu rabdare si daca ma Ajuta bunul Dumnezeu am sa ma perfectionez si eu :).Sanatate si numai bine winis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu voi mai astepta un pic dupa ce iau permisul. Am un baietel mic si nu vreau sa-l las. Nu vreau sa creasca fara mine. Fac scoala incet, atestate incet, samd. Poate peste cativa ani. De cand fac scoala asta m-am scarbit de masini mari. Sunt sincer. Mi-a trecut tot cheful :-[

Pai daca de acu ti sa luat de camion nu ai nici o Sansa sa devii sofer de tir...multi asta gresesc vor sa o faca numai pt bani dar nu e chiar Asa oricum bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Sunt doua site-uri foarte folositoare pentru cei ce vor sa invete sau doar sa-si testeze cunostintele. Daca se fac chestionare de pe aceste doua site-uri succesul e garantat la examen.

Primul site e pentru cat. "C", fiind si alte categorii. Se face cont si se poate incepe cu chestionarul. La fel este si legislatie. In chestionare apar raspunsurile corecte.

www.e-drpciv.ro

Al doilea site e pentru cat. "CE". Printre putinele, daca nu singurul care are interfata exact ca la politie. Are 12 intrebari cu 9 raspunsuri corecte/test. Si aici se face un cont, se alege categoria la care vrem teste si se poate incepe. Numele e inselator dar contine chestionare pt "CE".

http://www.chestionarecategoriab.ro/

Mult succes va doresc!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Nu prea as putea zice alta meserie decat asta, pe care as face-o mai cu placere. Ce-ti trebuie mai frumos ca si asta? Condus, nervi, parcari, viraje, gabarit depasit, pe urma BANI. Dupa aia tot de la inceput. In fiecare luna ;D

condus,nervi,parcari.......pe urma....TEAPA,ce poate fii mai frumos? :);D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Buna seara si bine v-am gasit. Ma numesc Andrei sunt din tiganesti teleorman. Citesc pe acest forum de foarte mult timp. si nu de mult timp am inceput scoalade soferi ( cam de 3 luni si jumatate) . pe data de 27 06 2012 am avut traseul pt C ( sala o luasem cu 2 sapt in urma cu 24) Am dat pentru prima data traseul si am si luat dupa vreo 50 de km cat ma plimbat politaiul. ziua urmatoare adica pe 28 am fost si am dat sala pentru E. si am luat , ma programat la o luna. Acum astept cu mare drag sa iau si E si apoi atestatele si cardul. Vreau sa incep viata de sofer de tir ca e foarte frumoasa. Stiu ca mai am mult de munca pana sa ajung dar tot trag sperante:) o seara buna !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Andreiliviu105, viata de sofer a fost frumoasa odata...dar cand esti plecat mult de pe acasa ajungi la a 4 a nevasta (ca mine) si ti cresc copii fara sa ti dai seama, incepi sa te indoiesti de alegerea pe care ai facut o...sa fii sofer

sa ai succes la examen si i ti mai doresc sa intri cat mai repede in "clubul" asta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.