Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Winis market !


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 213
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

Colegul stii cum e vorba sofereasca "rabdare si tutun", nu te descuraja dinainte sa te apuci sa faci ceva.... Parerea mea-lasa lucrurile sa vina de la sine. Cat despre rusine sau tremurat de picioare nu trebuie sa iti faci griji ca doar nu iti da nimeni in cap. Si cei mai cei soferi au fost ca si tine. Succes la examene, bafta la angajare si drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Numai nu ma incadrez la vorba aia " rabdare si tutun" :D Sunt un tip foarte nerabdator, iar de fumat nici vorba ;D Din start o dau in bara. Daca ma duc la o firma si acolo gresesc la inceput, nu se duce vorba la celelalte firme? Adica nu zic ca numele meu ar fi foarte important, numai ca vor zice ca acel individ "x" e un ratat ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sunt foarte optimist. Numai ca sunt ingrozit de esecuri. Nu vreau sa nu reusesc, desi momentan am un loc de munca.

;D Te bate stresu?! daca,da. De ce nu ii faci plangere penala  ::)

Acum hai sa fim seriosi la scoala de soferi nu te invata sa conduci ci doar cum sa ei permisul(asa mi-a zis instructorul meu de la sc de soferi)

Nu tr sa te stresezi de acum intai concentreazate sa ei permisul si atestatele si dupa calm, gandesti problema si iti cauti un loc de munca..sunt destule firme care iau incepatori(nu te gandi ca in primele luni te umpli de bani). si ca incepator nu te pune nimeni sa dai cu spatele,intai te invata si dupa o sa te puna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sa stii ca asta bine a zis respectivul instructor ;) Asta asa e. Cum am citit pe aici, nici vorba de umplut cu bani. Asa s-a sjuns in meseria asta? Pacat... Daca nu voi reusi anul asta la un loc de munca, va veni anul viitor, dupa aia celalalt an si tot asa. Pana curul meu cu celulita ca ocupa loc la volan :-\

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Numai nu ma incadrez la vorba aia " rabdare si tutun" :D Sunt un tip foarte nerabdator, iar de fumat nici vorba ;D

Aia e super ok daca nu fumezi, vei scuti o gramada de bani mai ales pe afara. Daca vrei sa te apuci de aceasta meserie inarmeaza-te cu mult calm si lasa "nerabdarea" la o parte. Noroc drumuri bune
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

sal colegu  si eu is  incepator si am sa caut pe cnv de pe langa mn care are camionu lui si sa ma ia cateva curse cu el sa stiu si eu cand voi fi nevoit sa dau proba la angajare sa stiu sa culez decuplez semiremorca

Daca ai pe cineva esti norocos. Asa voi proceda si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

sala nu e grea daca inveti car de cat si eu am luat-o din prima. traseul e relativ usor daca stii sa conduci...adica examinatorul nu te incurca, nu te pune in dificultate doar te plimba si inca destul de mult in jur de o ora pe mine, pe centura, sensuri si oras sa vada cum stapanesti camionul sa cedezi trecerea unde e cazul si sa nu iei toate crengile de copaci, in rest numai te indruma dupa indicatoare de ex 'mergem spre arad' si tu esti in iosia si de genul asta. aaa si sa nu uit trebuie sa-i enumeri din timp toate restrictiile de tonaj si interzicere a camioanelor chiar daca intri pe interzis ca prin oras in mare parte e interzis camioanelor! acuma depinde si ce examinator prinzi! cand ai orasul si la ce scoala faci?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pai de invatat am fost la ore de legislatie si apoi chestionare la greu la scoala au ei un program foarte bun. Traseul incepe de la sala sporturilor dar mergeti cate 2 si al 2-lea continua de unde termina primul. o intebare mai am la tine...am vazut ca faci pe un camion cu bataie si jumatati, te acomodezi greu cu schimbatul vitezelor? eu fac pe un iveco si are 8 viteze cu bataie, atat, fara jumatati de aia te intreb...ca nu am apucat sa vad cum e treaba cu jumatatile :-\

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu sunt la Autoliv. stiu ca nu te intreaba la examen de jumatati da trebuie sa fii capabil sa controlezi camionul. sincer nu stiu unde o sa lucrez...pana sa ma apuc de permis toti ziceau fa-l ca te iau la mine si acum cand ma intalnesc cu "dansii"...nu le mai trebuie incepatori ca strica camioanele bla bla bla. o sa caut dupa ce iau permisul si fac atestatul...e greu in orice domeniu sa gasesti de lucru  ca incepator. Tu unde o sa lucrezi sau si tu la fel?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu voi mai astepta un pic dupa ce iau permisul. Am un baietel mic si nu vreau sa-l las. Nu vreau sa creasca fara mine. Fac scoala incet, atestate incet, samd. Poate peste cativa ani. De cand fac scoala asta m-am scarbit de masini mari. Sunt sincer. Mi-a trecut tot cheful :-[

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

oricum o sa am ceva ajutor pentru ca prietenul lui sora-mea si varu' lui prietena mea sunt soferi pe tir 8) sper sa ma poata ajuta dupa ce termin scoala....daca nu o sa caut eu ceva pe un camion sau orice doar sa lucrez ca sofer...imi place foarte mult am mai lucrat 2 ani pe duba mercedes sprinter 3.5 tone si mia placut enorm dar acum cu B-ul nu mai gasesti nimik.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.