Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

Urata mentalitate aveti multi dintre voi....multi refuzati sa dati orice informatie legate de ex..firme de parca v-am lua paineq de la gura...si ieri cand am stat de vb cu un sofer la fel s-a ferit de parca ii dadeam cu cv in cap....de aia nu va ajuta Dumnezeu ,sunteti prea egoisti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

1-Cu familie sau fara depinde cum tratezi soferii.Nu spun ca aceia care au lasat masinile prin parcari au facut un lucru onest daca nu au avut un motiv intemeiat,Ex:sarit program,fortat sa puna magnetul,intarzierea/neplata salariilor.

2-De sotia mea si eu sper sa ma bucur singur,multumesc  :P

3-Pentru informarea ta sa stii ca am colegi care primesc de la angajare DIN PRIMA LUNA  alocatia pentru copii.

Stimate "SHOOTER", cunosti vreuna din cele doua firme, TTS sau Dandoy? Cu siguranta, nu! Altfel nu ai mai vorbi din auzite. Te-as intreba doar atat: Cum se face ca in acest moment la Dandoy sunt 84 de soferi (multi din ei avand o vechime de 5 ani) iar la TTS sunt 43 de soferi (multi dintre ei avand peste 1 an-adica de la inceputul activitatii)? Sa fie oare vorba de neplata corespunzatoare si la timp a salariilor, sa fie oare impunerea depasirii programului sau obligativitatea utilizarii magnetului, sau cumva nerespectarea conditiilor contractuale?... Mai gandeste-te!

Si inca ceva: daca cineva iti vinde gogosi, ai grija cu ce sunt umplute!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

buna ziua stimati colegi. firma dandoy plateste un salariu de 380 euro brut (net 320 caci angajarea este pe slovacia) si o diurna de 47,2 euro pe zi. partea proasta este ca se cara foarte mult adr deci i ti trebuie si atestat .se lucreaza minim 6 saptamini cu 2 saptamini vacanta. transportul se face cu avionul la bruxelles platit de firma.pentru firma tts se cistiga in jur de 1700 euro dar programul de lucru este de 3luni cu 2 saptamini vacanta. se da proba de lucru in momentul sosirii la firma deoarece ajung foarte multi profesionisti care vorbesc bine engleza dar le trebuie cel putin o ora sa bage camionul la rampa. la plecare se cere o garantie de 100 euro garantia biletului de avion. in caz ca nu luati proba de lucru pierdeti aceasta garantie, daca luati proba vi se returneaza banii. pentru toate aceste informatii si ce mai doriti puteti suna la adrian la numarul 0726384222.. el se ocupa de selectia de personal si transportul lor la cele 2 firme.....Aceste info le puteati obtine cautind in ofertele din acest forum si fara sa va certati ca babele la coltul strazii...si aveti grija ca pe comunitate nu merge cu ,, las-o ba ca merge asa ",in plus de asta salariile se platesc in general la data anuntata,nu se procedeaza ca la noi(ia azi 200,miine 300 si tot asa)......bafta si sper sa va foloseasca aceste informatii...drumuri !!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sa fie oare vorba de neplata corespunzatoare si la timp a salariilor, sa fie oare impunerea depasirii programului sau obligativitatea utilizarii magnetului, sau cumva nerespectarea conditiilor contractuale?... Mai gandeste-te!

Cel putin la Dandoy a devenit un obicei in ultima vreme de a se intarzia cu banii 2-3zile si chiar 1 saptamana.De romanasii de la birou care ii pun pe soferi sa depaseasca timpul de lucru de 13h sau 15h si cele 9h sau 10h pe motiv ca raspunde firma de ce nu mentioneaza nimeni?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Stimate "SHOOTER", cunosti vreuna din cele doua firme, TTS sau Dandoy? Cu siguranta, nu! Altfel nu ai mai vorbi din auzite. Te-as intreba doar atat: Cum se face ca in acest moment la Dandoy sunt 84 de soferi (multi din ei avand o vechime de 5 ani) iar la TTS sunt 43 de soferi (multi dintre ei avand peste 1 an-adica de la inceputul activitatii)? Sa fie oare vorba de neplata corespunzatoare si la timp a salariilor, sa fie oare impunerea depasirii programului sau obligativitatea utilizarii magnetului, sau cumva nerespectarea conditiilor contractuale?... Mai gandeste-te!

Si inca ceva: daca cineva iti vinde gogosi, ai grija cu ce sunt umplute!

Stimate "AdrianG" banuiesc ca esti persoana de contact pt.angajari la aceste firme.Da cunosc cele doua firme am prieteni care au lucrat/lucreaza acolo.Eu nu am lucrat si nici nu doresc sa lucrez la vreuna din ele dar din ce spun colegii prin parcari si pe acest forum situatia nu este asa roz cum o descrieti.Am lucrat in Olanda cu dispeceri romani si nu cred ca plangerile soferilor sunt vorbe in vant.Lucrez de 2 ani(de cand s-a infiintat firma) cu dispeceri belgieni si totul e ok.Adica timp de lucru/odihna respectat,salariul la timp si respectul cuvenit celor ce isi fac meseria cum trebuie.Cred ca asta e ceea ce conteaza.

Apropo:nu imi plac gogosile indiferent cu ce sunt umplute,mai ales daca sunt made in Romania

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

[stie cineva cat de corecti sunt cu contractele de munca?Se fac?Se respecta?Platesc concediile medicale?

Se respecta 2luni cu 2 saptamani cum promit?

Se dau contractele conform legii, traduse intr-o limba de circulatie internationala?

Sunt seriosi in ce priveste perioada de lucru?

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

aiurea ma colegule.(dory)contractele sint in limba slovaca,daca o stii poti sa traduci sa vezi ce scrie...altfel te uiti ca pisica-n calendar.concediile medicale daca ti-se intimpla ceva afara dai din buzunar,daca esti acasa la fel.si cu plecatul la 2luni numai daca ai loc de vipuri.plus ca a inceput sa opreasca la banuti din orice.daca ai sunculita si tuicuta buna acasa s-ar putea sa pleci la 2luni,altfel.... #:-s

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

dl cristian daca nu ma insel,din ce stiu eu tie ti-se zice la dandoy cristi ingineru',asa-i?si din informatiile mele la dandoy ai venit de pe italia,iar la angajare ai primit masina aproape noua si ai intrat direct in clanul vipurilor(nu in clanul slobozia si nici cel de calarasi)dar la vipuri,pe cind alti baieti,mult mai vechi decit tine si decit altii,lucrau si cred ca inca mai lucreaza pe camioane de peste 8-900.000km sau chiar peste milion.ti-se pare corect?poate nu ai nici o vina,dar dupa parerea mea nu e corect.sante et bonnes routes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare tuturor!Lucru de aproape 3 ani la dan2 si nu mi s-a oprit nici un euro.am incercat sa imi fac treaba in asa fel incit sa nu mi se poata reprosa nimic.De ce numiti hiene persoanele de la birou?de ce stati sa va conduca asanumitele hiene?mergeti fratilor la firme unde sint la birouri,,mielusei,,ca acolo e mai bine.spune-ti si cum loviti oglinzile si remorcile si altele ca doar sunteti soferi cu experienta,nu?Domnule gabidumi dupa cum scrii nu prea vrei sa ai decit DREPTURI la dandoy si vrei sa ajungi VIP precum cei din basme ;INTR-O ZI CIT ALTII IN 10.ce ii poti reprosa lui ,,cristi ingineru` ca stie italiana mai bine ca tine?ca are mai multe clase decit tine?sau invidia ca isi face munca mai bine ca altii?a fost operat,l-ai sunat sa il intrebi,,ce faci?sau deranjeaza ca nu slujeste si nu se inchina ,,clanului slobozia''?spune te rog sa se stie de mizeria din bucatarie.tot ,,hienele'' o fac sau voi cei care ati vrea in loc de,,9 ore pauza si start'' 9 zile pauza si apoi sa urmeze duminica? la finalul de azi o intrebare la care te rog sa iti dai raspuns SINGUR SI SINCER:Crezi ca esti mai bun MORAL SI PROFESIONAL decit cei pe care ii judeci???fii onest si dai cezarului ce ii apartine.multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Salutare tuturor!Lucru de aproape 3 ani la dan2 si nu mi s-a oprit nici un euro.am incercat sa imi fac treaba in asa fel incit sa nu mi se poata reprosa nimic.De ce numiti hiene persoanele de la birou?de ce stati sa va conduca asanumitele hiene?onest multumesc

Tu,ingineru' si restul aplaudacilor luati-va de mana,duceti-va la birou si supuneti-va baietilor de acolo folosind expresii gen "BAROS,SEFULETULE,PATROANE,BAROANE etc etc.Cat despre clanuri...iti iau baietii aia din Slobozia sau Calarasi taxa de protectie?sunt proxeneti cumva?camatari?ca sa spui ca sunt clan?Sincer cred ca sunt doar mai uniti decat voi atata tot iar voi eliminatati inceput cu tot felul de remarci facute din invidie.Mizerie in bucatarie fac sclavii care stau acolo weekend de weekend si cate 2-3 seri in cursul saptamanii(deci tot d-alde voi).As mai avea multe de zis dar deja ti-am dat cam multa atentie.

P.S Vezi ca mai ai putin,termini 9h pauza si tre' sa pleci in cursa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

Salut colegii, eu am lucrat la TTS si pot confirma ca-ti primesti toti banii pentru care ai batut palma din prima zi si pana in ultima, se respecta programul de condus,nu nationale,nu magnet,etc Am vazut ca sunt multi carcotasi care posteaza doar de dragul postarii sau din auzite prin parcari fara sa fie direct implicati,Din motive personale a trebuit sa renunt la ei dar tare mi-as dori sa reusesc sa ma pot intoarce la TTS. Despre Dandoy nu va pot spune decat ca am prieteni care au peste un an vechime si nu au de gand sa plece de la ei.

Greu mai gasesti astazi o firma corecta, de munca este peste tot, nicio o firma nu o sa va plateasca stand degeaba sau tragand mita de coada pe traseu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

salut colegilor,sunt nou in acest forum dar nu si in meserie,"activez"din "90.Am citeva firme la care am tras tare la km.si m-am saturat de hazu' lor,ultima oara m-am prostit si am lucrat la AQUILA [4 luni :ymhug:] si ca un exemplu,dupa o desc.in germania trebuia sa astept 1-2 zile o nenorocita de inc.care sa intimplat sa fie pt.austria[180km.dupa care a urmat wekendu' si o pauza de vreo 60h. :D ].Una peste,alta azi am vorbit in belgia pt.una din firmele dandoy/tts.si astept un raspuns dupa 15 aug.pina atunci stationare.Apropo,pina acum n-am lucrat la salariu fix[asta nu inseamna ca-mi place sa stau prin parcari,ma simt mult mai bine cind ma misc :-h ].Motivu'pt.care ma bag si eu in seama cu aceasta postare:stie un coleg o alta firma ce plateste salar fix?pt.ca m-am lamurit,firmele ce-ti fac plata la km.,ori nu au de munca,ori sunt alte chestii.DRUMURI BUNE va doresc,doamne ajuta.

pentru ca ai pomenit in comentariul tau de dandoy nu sterg acest comentariu,vezi ca intrebarea ta poate muta subiectul spre altceva,asa ca....e bine sa citesti regulamentul,daca apar comentarii care se indeparteaza de subiect le elimin cu cea mai mare placere,bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • Members

mai man430 si eu am lucrat la DANDOY si nu am fost deloc fericit pt ca sunt doi romani care i-si depasesc atributiile de servici ,trebuie sa dai cu pumnul in masa ,pt a avea un servici bun ,trebuie sa zbieri ,sa tipi , sa injuri ,pt a avea o viata buna , acum lucrez cu dispeceri care nu sunt romani si am o viata buna la munca,nu mai tine pe nimeni in brate te rog,este adevarat ca sunt soferi vechi de 3-5 ani dar acei soferi nu pot merge in alta parte pt" varii" motive nu le enumar eu nu-mi sta in caracter sa vorbesc colegii de rau,dar acele hiene trebuie sa primeasca "ce este al Cezarului"salut si drumuri bune la Dandoy

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • Members
mai man430 si eu am lucrat la DANDOY si nu am fost deloc fericit pt ca sunt doi romani care i-si depasesc atributiile de servici ,trebuie sa dai cu pumnul in masa ,pt a avea un servici bun ,trebuie sa zbieri ,sa tipi , sa injuri ,pt a avea o viata buna , acum lucrez cu dispeceri care nu sunt romani si am o viata buna la munca,nu mai tine pe nimeni in brate te rog,este adevarat ca sunt soferi vechi de 3-5 ani dar acei soferi nu pot merge in alta parte pt" varii" motive nu le enumar eu nu-mi sta in caracter sa vorbesc colegii de rau,dar acele hiene trebuie sa primeasca "ce este al Cezarului"salut si drumuri bune la Dandoy

va rog frumos sa ma indruma ti si pe mine, daca se mai fa angajari la ora actuala la firma 'dandoy" , m-ar interesa...daca ma puteti ajuta cu un numar de telefon ceva v-as fi recunoscator .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.