Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Card tahograf fara atestat !


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

Se poate obtine cartela tahograf fara a avea atestatul de marfa .Am inteles ca in Europa nu e nevoie de atestat,nu`ti cere nimeni ! Insa este absolut necesar cardul...deci pot sa`mi fac cardul fara atestat ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Se poate obtine cartela tahograf fara a avea atestatul de marfa .Am inteles ca in Europa nu e nevoie de atestat,nu`ti cere nimeni ! Insa este absolut necesar cardul...deci pot sa`mi fac cardul fara atestat ?

da se poate, insa o sa-ti trebuiasca si atestat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

In Europa poti doar sa iei atestatul si sa faci avioane de hartie cu el,nu te intreaba nimeni de sanatate,am mai auzit ca ra mai intreba de el italienii,dar in rest nu.Am fost controlat de ceva ori in 3 ani de comunitate si unul nu m-a intrebat de atestat de marfa(nu si ADR-ul care este european).Si vecinii unguri se mai baga in seama daca ai atestat,desi nu vad de ce ai f.... grija asta.Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pai cu un search pe site-ul ARR i-ti dai seama imediat dupa actele necesare obtinerii cardului trahograf

din ce vad eu nu este conditionat de nici un fel de atestat.

in majoritatea tarilor europene(exceptii foarte putine ca Italia unde exista QCQ)nu exista atestate este suficient ca detii permis de conducere cat.c+e si se considera ca din moment ce ai obtinut permisul pt.categoriile respective esti suficient de pregatit profesional pentru a-ti exercita profesia.

o alta problema o constituie in Germania,timpii de conducere pentru cei cu transport marfa pana in 3,5 t.

B.A.G-ul cere pentru acestia o hartie cu timpii de conducere facuta de mana din momentul in care ai intrat pe teritoriul Germaniei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.