Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Conducatorii de bascule... putini mai responsabili as vrea.


Zamy

Postări Recomandate

  • Members

  Astazi un coleg mi-a facut o floare in parbriz de vreo 5 cm...circula din contrasens, era o bascula. Au inceput baietii sa lucreze in forta la autostrada Orastie-Sibiu si bag de seama ca fie ca is incarcati sau nu, au prelte ..nu le trag ...cat pe ci so iau rau in mufa ca era pe directia  mea ...am tras o sperietura  , ma mir ca nu lo gaurit ,doar cioburi pe interior. Am mai patit iarna cu bucati de gheatza de pe remorci cum iasa din parcare  dar fara flori :)  .  Este loc pt toata lumea pe drumuriile patriei dar trebuie  putina  RESPONSABILITATE cand te urci la volan... ''(Lasa ca merge si asa)'' !! Drumuri bune!! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Stai sa vezi colegule ca vine iarna adevarata si ies astia cu sararitele. Merg cat pot ei de tare, cat mai pe mijloc sa vin pe retur in gol... Asta iarna la padurea neagra mi-au spart faru pe stanga, la un coleg i-a ciobit parbrizu ca la tine. E jale cu astia. Si era sa uit... Pe A1 tot asta iarna mergeau  cate 3 aproape paraleli cu 30 pe ora de se facea coloane de km...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
  • Members

Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni!In general soferul care conduce o autobasculanta, da dovada de iresponsabilitate,uitind ca mai sunt si alti participanti la trafic si care cred ca sunt stapinii soselelor dar mai ales al canalului 22 folosind statiile montate pe masini pentru a depana amintiri sau numai pentru a acoperi pe ceilalti care cer anumite informatii din trafic.Nu stau sa pun aici toate problemele pe care unii dintre ei le creaza cu rea credinta. >:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Imi aduc aminte de o faza anu trecut pe centura capitalei... Seara, aglomeratie, bineinteles astia cu basculele erau la ora de povesti, zice alt coleg, " colegii cu basculele, lasati si pe altii sa mai ceara o informatie pe 22 ca ne apuca dimineata si ne ies diagramele pe centura asta" . La care unu : " beiii, ma doare in p..a de diagramele voastre si de voi"... no comment

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

dupa cum puteti vedea si eu am avut o perioada bascula si statie destul de puternica pot spun dar intodeauna pe 22 comunicam doar ce era de comunicat si chestia cu prelata am patito si eu cand un coleg de la aceasi firma cu mine a iesit din balastiera si mia facut bucuria mie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Hai sa nu aruncam pisica in curtea vecinului. Nu-mi ziceti ca nu vi sa intamplat cand asteptati la vama sa se gaseasca cate un sofer de tir care sa bage muzica pe 22. Ori ca e sofer de tir ori ca e sofer la livrari pizza pe tico uscaturi is peste tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Members

Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni!In general soferul care conduce o autobasculanta, da dovada de iresponsabilitate,uitind ca mai sunt si alti participanti la trafic si care cred ca sunt stapinii soselelor dar mai ales al canalului 22 folosind statiile montate pe masini pentru a depana amintiri sau numai pentru a acoperi pe ceilalti care cer anumite informatii din trafic.Nu stau sa pun aici toate problemele pe care unii dintre ei le creaza cu rea credinta. >:(

numai generalizati nu e frumos peste tot exista scursuri dupa cum se observa intradevar sunt unii dintre noi foarte iresponsabili aveti dreptate dar nu toti,de multe ori nici eu nu am pus prelata nu vreau sa spun ca sunt prefect dar masina cat se poate de curata(in functie de timp),si pietre dintre roti sau dintre canelurile anvelopelor leam scos.....eu tot pe bascula sunt MAN TGA 35.400, oricum nimeni nu e perfect dar felicitari celui care incearca sa fie in limitele bunului simt va salut si apropo cu canalu 22 eu am cosmote pentru povesti :P;D ;D drumuri bune FARA PIETRE!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
  • Members

salut colegii!!!!!!! si eu am lucrat pe bascula 40t , dar niciodata nu am plecat din balastiera fara a pune prelata , sau a curata bara din spate de nisip, gandindu-ma si la ceilalti participanti la trafic. acum am luat un cimentruck cu tamdem . asta doar il suflu pe deasupra cu pistolul de aer si nimic mai mult :) . drmuri bune la toti colegii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

De cate ori auziti un "hai la noi" sau "hai acasa" sau orice remarca de genu asta sa stiti ca sunt basculangii care se dau de pe 22 din bun simt si din respect pentru ceilalti colegi. Stiti de ce vi se pare ca ei isi depana amintitrile? Pentru ca au statii puternice ca sa afle din timp de arr sau cantar si se aud de departe, si in afara de asta se  cunosc intre ei, fiind o comunitate unita, spre deosebire de prelatari, friguri, cisternari sau alte "specimene". Nu neg faptul ca sunt si secaturi dar nu generalizati.

In legatura cu piatra in parbriz, ei bine, o piatra din cauciucul oricarei remorci poate sarii, sansele sunt mai mari ca sa sara de la o bascula pentru ca se merge si pe langa drumuri asfaltate. Totul tine de norocul celui care primeste piatra in parbriz.

Daca piatra sare de sus si prelata nu este trasa atunci nu are nici o scuza..

Oricum ar fii as vrea sa inchei cu un citat clasic:"shit happends"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

costy67....ai dreptate..canalul 22 este tot al lor..iar daca ii rogi sa te lase sa obti o informatiei,,,te si injura...ei nu lucreaza cu tahograf..??!!Iar remarca..."hai la noi acasa"..o aud destul de des....macar sunt si unii care se simt..!Pietre in geam?!...primim de la toti...bineinteles si gheata de pe vagoanele colegilor...astea sunt drumurile noaste si responsabilitatea colegilor !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 8 months later...
  • 2 months later...
  • Members
Sa nu mai certam pe colegii de bascule....m-am inrolat si eu la bascula:) drumuri bune.!

=)) =)) :)):)) :-j:-j

Tare asta....scz...nu m.am putut abține.....

Numai bine și spor la treabă...

Grijă mare și tu...să nu faci și tu ca și cel pentru care ai deschis subiectul asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.