Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Probleme frana de parcare DAF CF


Alex63fanvw

Postări Recomandate

  • Members

Lucrez pe un cap tractor DAF CF 85 380 din 2001 cu 946.000 km la bord, si am o problema care imi da mare bataie de cap.

Dupa ce deblochez maneta franei de parcare, nu pot pleca de pe loc decat dupa 3-4 secunde cand sunt numai cu tractorul si dupa circa 6-10 secunde daca sunt si cu vagonul cuplat.

Daca tin apasata pedala de frana, din circa 15 in 15 secunde se aude zgomotul produs de o refulare a unei presiuni de aer.

De asemenea, din cand in cand, se incalzeste butucul rotii de pe stanga axa spate, de obicei cand am greutate pe ea.

Multumesc mult!

Doamne ajuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegu eu cred ca ai ceva probleme cu supapele incearca sa schimbi si filtru secator si se gasesc ceva tratamente pentru instalatia de aer gen wabcotil si an primul rand incearca sa rezolvi problemele cu pierderile de aer iti face apa in instalatie condens si remorca dac e pe ferodouri mai greseazo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

si eu am aceasta problema de cand sa racit afara, schimb filtru silicagel [uscator] toamna am intrebat un mecanic si mia zis ca o conducta e semi  opturata si dureaza pana umple camera de franare .....referitor  la service a zis ca dureaza mult trebuie desfacute mai multe circuite care se pot rupe tinand cont de vechimea masini ...........ma deranjaza si pe mine ca aveam obiceiu ca dupa eliberare franei plecam direct acum trebuie sa astept 2-3 secunde

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

frana de mana este alimentata din circuitul 4 al supapei k 6 cai care este montata pe rijlag.iti recomand inlocuirea acestei supape.se poate si repara dar sunt diferente dimensionale la garnituri si se schimba valorile de reglaj presetate de fabrica.

succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.