Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

recuperarea permisului


dumitrumirzea

Postări Recomandate

  • Members

buna ziua,vreau sa relatez un caz,am tranzitat slovakia,fara sa stiu,fara sa-mi dau seama am trecut din polonia in ungaria,pe ruta presov-kosice din slovakia,fara sa platesc taxa de tranzit si nici aparat de taxare (OBU)nu detinea camionul,eu nam stiut,am mers inainte pana la KOSICE cand am fost oprit amendat pe loc cu 113,88euro,alta amenda la pachet de 700euro si permisul pe care mi la oprit garantie dar numi dau seama carei greseala de mia oprit permisul si cand pot sal recuperez daca nam posibilitate sa platesc amenda repede;daca cineva poate sa majute cu sfaturi as putea sa transfer amenda in tara ,numi dau seama amenda am primito eu sau societatea de transport,cui trebue sa ma adresez,cei de facut.va mutumesc.lasatimi o adresa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Tot ceva asemanator am patit si eu dar pe Slovenia, am pierdut un tichet de poarta si nu au vrut sa-mi ia bani (spuneau ca nu au baza legala pe care sa-mi incaseze contravaloarea portii). Au chemat politia (Dars) si mi-au retinut permisul si talonul camionului drept garantie pana la plata amenzii. Amanda era de 150 euro pe loc sau in 8 zile iar dupa 300 euro. Am platit amenda in tara la 15 zile (300 euro amenda +45 euro taxele de trimitere) si m-am pus pe tel., suna la Dars pentru comfirmare si ambasada pentru grabirea procedurilor. Tin sa te anunt ca nici dupa 2 luni actele mele nu ajunsesera la M.A.E. Ma umplusem de nervi nu mai puteam sta acasa si un prieten mi-a dat o idee '' dute si fa-ti alt permis. Am fost la politie si nu a fost nici o problema, am platit taxa de permis si-n 2 ore a fost gata. Mare atentie daca vei face la fel se ai neaparat amenda platita ... au baza de date comuna, succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegule sa faci alt permis trebuie sa declari ceva .....ce ai declarat...ati spun eu pierdut..........asta e infractiune ........nu va jucati e usor sa faci o prostie consecinta e grea

Cei de la politie au spus ca nu e nici o problema ... cand vine cel vechi se anuleaza automat. Acum un an si ceva s-a intamplat ... crezi ca nu ma chemau ei ... sau nu o fi venit nici pana azi  :). Inca o data tin sa precizez ca politistii mi-au garantat ca nu se va intampla nimic cand vine cel vechi, ok?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

o parere.....exista o procedura sa declari permisul pierdut. declaratie pe proprie raspundere,dat la monitorul oficial etc.,cind iti vine permisul o sa se comunice si pentru ce a fost ridicat si atunci celui de la ghiseu arYMKNCY putea sa-i vina o idee  ca ai comis infractiunea de *fals in declaratii*.Pana la urma tu decizi, dar eu nu te sfatuiesc sa procedezi asa.bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegilor eu am achitat amenda de 113,88euro pe loc,dar faptul ca nu aveam aparatul OBU in geam miau tras inca 700euro pe care nu iam avut,si miau retinut permisul,problem este ca nu stiu unde sa platesc amenda la noi in tara, ei miau dat o fila de varsamant la posta lor dar nam posibilitate sa merg acolo.datimi va rog o adresa unde pot plati in contul lor si unde sa ma adresez pentru permis.La politia locala miau spus ca nu stiu ce sami spuna.daca ati mai patit indrumatima,datimi un nr. de telefon pentru informare. va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegul care a spus ca si-a scos un alt permis spune clar ca a vorbit cu politistii si le-a spus exact unde este permisul si ce s-a intamplat. Nu mi se pare ca ar fi ascuns intamplarea si ca a declarat pur si simplu permisul pierdut. Concluzia este ca el si-a scos un nou permis in conditii legale, vina apartinand doar birocratiei care te lasa fara loc de munca din moment ce tu ca om te-ai achitat de indatoriri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ca sa platesti amenda trebuie sa ai un cont in euro la o banca in romania sau sa te duci la ei in tara la banca sau posta.Am patito si eu cu o amenda pe germania.din ro nu poti trimite bani direct in contul lor daca nu ai cont. dute la banca si intreaba ei stiu cel mai bine cum poti plati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut.Eu am luat amenda in Cehia si n-am avut bani sa o platesc pe loc,asa ca mi-au dat un ordin de plata si mi-au zis ca o pot plati si in Romania la Banc Post,ca s-au uita intr-o brosura care o aveau la ei cu toate modalitatile de plata in functie de tara de origine a soferului...Cred ca si Slovacia are acelasi sistem...Atit ca mie nu mi-au retinut permisul...Ce sa zic...Multa BAFTA sa-ti recuperezi permisul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegule,dar politistul nu ti-a lasat nici un numar de tel?,eu cand am patit la fel ca si tine ,mi-a lasat un nr de tel si cand am primit suma de 150 de euro care trebuia achitata ,am sunat si a venit politia si a adus actele ,astfel trebuia sa merg la Bratislava acolo au ei o cancelarie anume,te sfatuiesc sa rogi pe cineva din firma unde lucrezi sa ia legatura cu cancelaria din Bratislava si sa ii roage sa iti aduca permisul,alta varianta sa rogi un politist slovac sa te indrume sau sa iti de-a adresa de la cancelarie.Iti doresc multa bafta

PS :amenda de 1600 de euro ce am primit-o pe langa cei 150 ,nici acuma nu au vazut-o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

pe foaia de varsamint ai un numar de cont,virezi bani in cont de la orice banca din ro,doar ca o sa fie plus taxe bancare(vreo 50 E) si te duci dupa permis.sau daca tot mergi dupa permis platesti la o posta din sk.e naspa treaba.cu permisul schimbat e o varianta.functioneaza.ai nostri nu o sa te cerceteze pt *fals in declaratii*niciodata.e prea mica beleaua ca sa se sesizeze cineva.succes.si la urmatoarea vizita in sk fii in regula cu toate,inclusiv cu amenda platita(nu o sa zica niciodata de permis nimic) crezi ca o sa verifice cineva ce ca nu ai permisul ala vechi? nu sunt chiar asa perfecti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

colegule, eu zic sa nu astepti sa iti vina acasa, sa mergi tu in sk si sa platesti amende si sa iti ridici permisul. la fel a facut si un coleg al meu pe care l-am dus eu personal in it sa isi ia permisul ridicat in urma cu 2 saptamani. daca astepti dupa ei, mori incet. colegu care ziceai de slovenia...las-o mai moale, pe slovenia nu ai cum sa treci de casa de plata nevazut, iar daca ai pierdut tiket-ul, exista camere de filmat, crede-ma, trec si de 2 ori pe saptamana prin slovenia. apropo, daca ai card DARS sau Kartica, cum il stim noi romanii, nu iti elibereaza nimeni tichet de plata...ar trebui sa ia permisele la toti care platesc cu asa ceva??? iar treaba cu eliberarea altui permis....e total aberanta. mergeti fratilor sa va luati permisele, cei care aveti astfel de probleme, nu asteptati sa vi le trimita ei ca asteptati mult si bine, ii doare-n basca pe ei de voi, dar cate unii "e" mai comozi. ganditi-va ca e painea voastra-n joc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Un coleg de al meu a patit la fel asta vara dar a primit o dovada de 15 zile dupa care s-a dus inapoi in Slovacia si si-a recuperat permisul,intre timp firma primise amenda si i-a platit-o,cel mai bine zic sa dai o fuga pana in Slovacia sa platesti acolo amenda si cred ca il vei recupera in aceeasi zi.Uite ca sa iti dau un sfat bun il voi intreba pe coordonatorul meu care e slovac cum a procedat cu colegul meu si maine voi reveni cu un post.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

o parere.....exista o procedura sa declari permisul pierdut. declaratie pe proprie raspundere,dat la monitorul oficial etc.,cind iti vine permisul o sa se comunice si pentru ce a fost ridicat si atunci celui de la ghiseu arYMKNCY putea sa-i vina o idee  ca ai comis infractiunea de *fals in declaratii*.Pana la urma tu decizi, dar eu nu te sfatuiesc sa procedezi asa.bafta

pentru permis pierdut sau furat nu trebuie sa-l mai dai in monitorul oficial. este suficient sa dai declaratia pe propria raspundere( exista declaratii tipizate care se completeaza de mana).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

....nu va jucati cu declaratiile de permis pierdut. Am avut un coleg caruia i-a fost retinut permisul in Italia pentru depasire in pasul Brenner (unde depasirea este interzisa). Si-a facut alt permis declarandu-l pe cel retinut ca fiind pierdut (asta prin iulie 2011), iar acum in ianuarie 2012 i-a fost trimis permisul si bineinteles i s-a intocmit dosar penal. MARE ATENTIE, NU VA JUCATI CU LUCRILE ASTEA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Vizitator Anonymous

bai colegii, am o intrebare, c mi se poate intampla dak la Gotardt la tunel nu am mai intrat in parcarea de regularizare, tin sa spun k dupa ce am trecut ma oprit un politai, mi-a luat nr de la masina, remork si numele la firma kre lucrez, de atunci am mai tranzitat Elvetia si am avut chiar si ccontroale de tot ce tine, dar in trafic inaltime, greutate, cauciucuri si nu in ultimul rand program de lucru, ma verificat in baza d date si mi-au spus k snt in regula. dupa cate am inteles poate sa vina amenda si dupa 2 ani pana acum am 6 luni d la ce am facut la tunel. e posibil sa imi mai vina amenda?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

bai colegii, am o intrebare, c mi se poate intampla dak la Gotardt la tunel nu am mai intrat in parcarea de regularizare, tin sa spun k dupa ce am trecut ma oprit un politai, mi-a luat nr de la masina, remork si numele la firma kre lucrez, de atunci am mai tranzitat Elvetia si am avut chiar si ccontroale de tot ce tine, dar in trafic inaltime, greutate, cauciucuri si nu in ultimul rand program de lucru, ma verificat in baza d date si mi-au spus k snt in regula. dupa cate am inteles poate sa vina amenda si dupa 2 ani pana acum am 6 luni d la ce am facut la tunel. e posibil sa imi mai vina amenda?

te rog sa scrii corect romaneste nu cu k

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.