Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Protestul Soferilor Oandezi impotriva Soferilor din Sud Est-ul Europei


georgica

Postări Recomandate

  • Members

Cei care vor merge pe sosele Olandei au fost avertizati in legatura cu protestul soferilor Olandezi de camion care nu vor circula cu mai mult de 60 de km la ora.Ei vor astfel sa protesteze impotriva angajarii a soferilor din sud estul europei care cer salarii mai mici,in special soferilor polonezi si romanii care din punctul lor de vedere sunt un pericol pentru soselele olandeze deoarece acestia nu sunt bine pregatiti si educati.... >:( >:( >:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

O noua vb la noi romanii ..cand apare un anunt de acest gen : "asa ne trebuie"  :( - "ne meritam soarta"  :(  - "au dreptate"  :(  -  etc etc etc  ... dar .. haide ti sa schimbam ceva  >:(  ..  hai sa fim si noi 8)  .. la fel de uniti ca soferii olandezi  ;) !? 

 

     

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

da va daueu o idee.Zicetile patronilor ca va dati toti demisia si o sa vedeti cum va zice ca ei sunt de acord ca sunt incepatori in romanica care ar lucra si cu 600-800e pe luna si chiar va roaga sa faceti asta.eu zic ca de vina nu suntem noi soferii ci tampitii aia care is sefi pe la firmele straine si vin acolo cu tot felu de idei dar si mai vinovati sunt cei ce conduc tara si nu ne da astora tineri nici o sansa si neavand un ban in buzunar si cu casa de intretinut si poate cu vreun copil ne ducem si pe 600e ca daca atat ne ofera ce sa facem?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Atunci cand in Romania vor fi categorii de salarizare asa cum sunt in alte tari, atunci cand vor fi stimulente pentru firme la angajarea celor ce incep o noua meserie abia atunci poate si romanii vor putea sa pretinda salarii decente. Fara suport legislativ in spate soferul de multe ori nu poate decat sa accepte minimul pe economie. Ca si doctorul, economistul, profesorul si orice alta meserie in Romania la inceput de drum. Acest lucru duce implicit la scaderea salariilor celor cu experienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

observ cu stupoare ca in ultimul timp Olanda si cetatenii ei ne taxeaza de cite ori au ocazia;de la impotrivirea pt a doua oara consecutiv la aderarea la Shengen acum soferii protesteaza pt ca firmele olandeze au decis sa angajeze soferi din estul Europei;oare ce va mai urma?  dar cind e vorba de profitat atunci profita din plin de munca noastra si de piata noastra de desfacere: domnilor colegi haideti sa incercam si noi si familiile noastre sa nu mai cumparam produse de origine olandeza nici chiar cind tranzitam aceasta tara de oameni care iubesc mai mult fundul decit obrazul:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Servus ! Au dreptate ! Si bine fac ! Eu tip pe aici de la inceput . Patronii romani sa-si angajeze olandezi , belgieni, danezi. Poate doar asa vor vedea calea reala la cum trebuie apreciat meseriasul!  Numai ca aia au sindicate adevarate. In plus nu au caracterul romanului. Sunt verticali. Au personalitate si nu accepta bataia de joc!! Bravo lor.

Era sa uit! Atata timp cat nu vom gandi ca ei , nu vom fi ca ei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

intr=o tara plina de  oameni saraci e greu sa gindesti ca un om bogat;

  O tara de saraci ? Da ! A cui e vina?  Si in vest 85% sunt saraci ( pentru nivelul lor) dar a-si apara demnitatea! De aceea saracii lor sunt bogati pentru noi! Nici nu vom fi ca ei . Nu putem! Ei sunt demni ! Noi nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

am spus cele de mai sus pt ca este o dureroasa realitate ;n=am spus=o ca sa intru intr=o discutie contradictorie si nici nu am spus ca ai dreptate;tocmai ca ai dreptate dar ceea ce am spus ramane o realitate pina ne vom schimba mentalitatea cum ai spus tu Oldtrucker;dar pina sa ajungem la schimbarea mentalitatii hai sa fim uniti si noi cum spuneai ca sunt ei ;sper ca nu am lezat pe nimeni;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

Si eu sint de accord cu ei dar toti scapa din vedere faptul ca si noi ne-am dori sa avem aceleasi salarii ca si ei,am lucrat la cateva firme mai mari sau mai mici din belgia si olanda si nicaieri nu mi-sa oferit aceeasi salarizare ca unui sofer autohton ......deci unde este vina noastra ca nu luam aceleasi salarii ca si ei ...mi-sa oferit acelasi salar si l-am refuzat???nu....ca nu avem verticalitate,asta asa e.....si ar fi multe de discutat pe tema asta....problema majora care este in actualitate si pe care cei din F M I si Bruxelles nu au luat-o in calcul cand au demarat distrugerea sistematica a industriei si agriculturii din Europa de Est(cautati pe net documentarul The Money Masters)este ca ei nu au anticipat ce se va intimpla cu oamenii din tarile respective....daca industrie nu am,agricultura nu mai am ce ar trebui sa fac ca sa mananc???ma duc in alta tara sa muncesc sau sa fur(de la caz la caz)asa ca acum e tardiv sa dea vina pe soferii romani si polonezi,slovaci etc......inca odata repet,nu mi-sa oferit un slar de 2800 de euro si eu am zis ca nu,sint prea multi si ca ma gandesc la prosperitatea patronului.....si ca sa inchei mai zic ca romanii au fost si sint nem de c....de la decebal si traian incoace,daca nu ne-au f......altii,ne-am f......noi intre noi si acu ne plangem soarta....ne meritam,sintem unde santem datorita noua,nu este nimeni de vina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Vizitator Anonymous

respect toate parerile colegilor de mai sus dar...este un dar mare, de ce?

ne angajam la firma din NL, castigam 1.900 eur/luna, la 6 sapt ni se plateste bilet de avion dus/intors (inca cateva sute de euro) si dupa aproape 1 an de lucru in NL ne trezim ca soferul nostru apare cu un BMW  dupa care ii mai spune patronului ca nu mai are nevoie de biletul de avion, ca deh..venim cu BMW si uite asa mai pierdem cateva sute de euro ptr ca nu stiu care a vrut sa isi arate muschii  :(

este unul din multele cazuri in care ne dam cu stangul in dreptul si pana nu incercam sa ne schimbam mentalitatea si nu vom fi uniti nu vad cum vom ajunge sa avem beneficiile ce ni se cuvin.

PS. are cineva idee cat dureaza scoala de soferi profesionisti in NL?

drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

proteste in olanda?????......hmm pistol cu apa,orice firma care angajeaza soferi din sud-estul europei merge pe profit clar,si pe langa noi au si soferi de ai lor,nici o firma nu poate angaja numai soferi romani sau polonezi,pentru ca nu cunosc limba,care este destul de complicata, si dupa parerea mea pe patroni cred ca ii doare undeva de protestu lor,ganditiva ce s-ar intampla daca acest protest ar fi in italia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cati dintre noi Romanii,merg pe premiza"Decat sa lucru degeaba mai bine stau degeaba?"Din contra,unul pleaca de la un salar sa zicem 1000 euro,dar degeaba, ca vine altul si mere si pe noua sute sau chiar mai putin.....si de asta cam nu prea are ursu coada la Romanica...restul ar mai fi de spus multe, dar cred ca m-am facut inteles...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

        Schimbarea mentalitatii este un proces lent in general. La romani este mult mai lent pentru ca romanii sunt in general...atotstiutori si accepta cu greu... recomandari! Caracterul "romanului"  este format in Romania, intr-un sistem propriu  de valori ce este  asemanator cu cel al tuturor statelor ce au facut parte din sistemul COMUNIST ! Ca sa nu o dam in politica ...; romanul doreste sa munceasca romaneste si sa fie platit... regeste , mai doreste sa aiba o imagine buna in... lume fara sa depuna vre-un efort in acest sens , romanul sufera de mania .. persecutiei si in general..... il freaca grija mai mult de ce se intampla in ograda vecinului.. ! Sunt mult mai multe "calitatile" romanului dar, fiind eu insumi roman parca as trece ...mai departe. Chiar si sistemul romanesc se va schimba in timp o data cu "integrarea" noastra in marea familie Europeana.Va mai trece destul timp pina atunci  si depinde de noi toti si de fiecare in parte sa iesim mai repede... la lumina. Atita timp cit romanul va... calatori, el va avea oportunitatea sa vada si alte... realitati , sa descopere si alte ..mentalitati si intr-un "final", sa ...evolueze ! Noi (soferii) umblam mult, deci ....hai sa evoluam ...primii !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.