Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Sc Timasato srl Bacau


claudiu tg mures

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 332
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator Anonymous

Multumesc pentru raspuns.ce e ala LMO?toata "afacerea" ar ajunge undeva la 5000 €?mai mult?intreb pentru ca ma intereseaza si pe mine,dar as vrea sa stiu cam la ce suma sa astept.eu am experienta pe tir.

                                                                                                                                                                  Soferik,ar fi foarte mult de explicat!Ca sa-ti faci o idee despre ce e LMO si care sunt conditiile de obtinere,incearca sa intri pe site-ul www.todaystrucking.com.Cauta ultimul numar,din iulie 2012 si du-te la pagina 26!Acolo este un articol exact despre chestia asta,articolul se cheama importing drivers 101 si este un articol pe vreo 4 pagini(de la pagina 26 la pagina 30).Daca dupa ce citesti articolul mai ai nelamuriri,intreaba-ma si am sa incerc sa-ti raspund!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Anunt pe toti colegii din europa ca, am ajuns in canada si toate bune pana acum ,apelati la sc TIMASATO DIN BACAU.SUNT SINGURII DIN ROMANIA CARE TRIMIT SOFERI ROMANI IN CANADA ,WWW.TIMASATO.RO TEL ADM. OANA NEAMTU O744511140,SUCCES LA TOTI SI VENITI AICI AU ASTIA LA LOCURI DE MUNCA PT.SOFERI ..............MULTE TARE,DOAMNE AJUTA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

  Felicitari!Eu ce sa fac,o iau usor,astazi am fost de dimineata la doctor(am fortat un pic cand mi-am atasat marfa zilele trecute si am un tendon bulit),dupa aia mi-am pus 4 cauciucuri noi pe spate,la camion,iar maine ma duc la Bromont,e un parc acvatic,sa ma relaxez!Si poimaine cred ca ne ducem la Venise en Quebec,pe lacul Champlain,sa stam la plaja si sa ne dam cu barca!Iar saptamanile urmatoare am sa fac numai containere ca sa nu mai fortez cu lanturi si chingi si sa se vindece tendonul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Multumesc pentru raspuns,kenworth.nicu,ai tinut o evidenta,cam cat te-a ajuns toata "afacerea"?marti o sa trimit si eu dosarul la ei si a-s vrea sa stiu cam la ce suma sa ma astept.multumesc inca odata pentru raspunsuri.insanatosire grabnica,kenworth.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutari.Colegii care ati ajuns in Canada, o intrebare mai indiscreta - cam la cat ajungeti pe luna cu salariul, net vorbind, ma refer? Ma bate si pe mine gandul la oferta celor de la Timasato si as vrea sa fac niste calcule inainte sa incep demersurile.Multumesc, drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

  Multumesc soferik!Nicu,e foarte greu de spus,depinde de experienta ca sofer,de tipul de transport pe care-l faci,de compania pentru care lucrezi,daca faci local,regional sau long-distance,daca lucrezi ca sofer de companie sau cu camionul tau,etc!Depinde si de provincia unde lucrezi,sunt provincii unde se castiga mai mult dar si costul vietii este mai ridicat!Vorbind la modul general,in Quebec, salariile de sofer incep de pe la 40K/an(cele mai mici,pe local)si pot sa ajunga pe la 80-90K(transport specializat,in nord,etc).Cum spuneam,40K este un salariu de sofer pe local,nu prea mare,un salariu de 17$/H(asta este pe transport general,la transportul specializat pe local se incepe de la 20-21 de$/H si urca)si cu 50H muncite pe saptamana!Adica vreo 10 ore de lucru pe zi de luni pana vineri!Dar majoritatea soferilor fac cca. 60H/saptamana!La 60H pe saptamana,la un salariu mic de 17$/H(cel mai amarat pentru soferii de local)castigi un salariu brut de 1000$/saptamana!Dupa taxe mai ramai cu cca 3000$ canadieni pe luna!Asta ar insemna cam 2000 euro!Dar calculele nu se pot face asa,in Canada viata este ceva mai ieftina decat in Europa de vest,Cu 3000canadieni/luna in Canada traiesti decent,mai bine decat in multe tari din Europa de V cu aceeasi suma!Cum spuneam,asta este un salariu mic,pe local!Pe long-distance se castiga ceva mai mult si platesti si mai putin impozit1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut nicule,ma bucur ca ai ajuns cu bine si ai luat sala la class5 bafta pt oras dar na nu o sa ai nevoie ca doar esti sofer adevarat,nu?eu pe 19 plec acasa pt 2 saptamani ma duc in vacanta cateva zile pe la mare la plaja mai am sa le trimit ceva acte la cei de la timasato sper sa ajung si eu la anu in canada,bafta si sa auzim numai de bine....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

  Multumesc soferik!Nicu,e foarte greu de spus,depinde de experienta ca sofer,de tipul de transport pe care-l faci,de compania pentru care lucrezi,daca faci local,regional sau long-distance,daca lucrezi ca sofer de companie sau cu camionul tau,etc!Depinde si de provincia unde lucrezi,sunt provincii unde se castiga mai mult dar si costul vietii este mai ridicat!Vorbind la modul general,in Quebec, salariile de sofer incep de pe la 40K/an(cele mai mici,pe local)si pot sa ajunga pe la 80-90K(transport specializat,in nord,etc).Cum spuneam,40K este un salariu de sofer pe local,nu prea mare,un salariu de 17$/H(asta este pe transport general,la transportul specializat pe local se incepe de la 20-21 de$/H si urca)si cu 50H muncite pe saptamana!Adica vreo 10 ore de lucru pe zi de luni pana vineri!Dar majoritatea soferilor fac cca. 60H/saptamana!La 60H pe saptamana,la un salariu mic de 17$/H(cel mai amarat pentru soferii de local)castigi un salariu brut de 1000$/saptamana!Dupa taxe mai ramai cu cca 3000$ canadieni pe luna!Asta ar insemna cam 2000 euro!Dar calculele nu se pot face asa,in Canada viata este ceva mai ieftina decat in Europa de vest,Cu 3000canadieni/luna in Canada traiesti decent,mai bine decat in multe tari din Europa de V cu aceeasi suma!Cum spuneam,asta este un salariu mic,pe local!Pe long-distance se castiga ceva mai mult si platesti si mai putin impozit1

Multumesc pentru raspuns, domnule Kenworth.La subiect, de folos, ca intotdeauna.Treaba cu plecatul in Canada era propusa de acum cativa ani, dar am ramas "blocat" in Europa, unde, se pare ca, e tot mai instabila treaba, din pacate.E greu sa iei o hotarare dar si mai greu cand nu o iei si regreti dupa, o spun din proprie experienta ca am pierdut de doua ori niste ocazii, care imi puteau schimba viata radical, asa ca dupa parerea mea, nu va ratati sansele, colegilor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

SALUT KENWORT,maine am examen cl 1 scris la edmunston,am luat cl 5 ,nu a fost greu daca inveti .in rest toate bune la tine?seful are 25 de camioane majoritate FRIGHTLINER destul de noi cam.3,4 ani.am vb. si cu colegii mai vechi si mai toti alearga spre sud in america.acum sunt la woodstock nb.sanatate si poate ne vedem pe drum ,nr meu 10-4, 506= 740-6084 ,sanatate si doamne ajuta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

    Salut Nicu si multa bafta in continuare!Din pacate nu mai am 10-4,l-am anulat,mai am numai telefon normal,daca mai pastram 10-4 era super ca puteam sa vorbim pe gratis,mai ales ca eu acuma o sa am un mic concediu fortat!Nu stiu daca ti-am spus,am niste probleme la bratul drept,am facut radiografiile si a venit verdictul,pe 27 o sa am o mica operatie(astia spun ca e o chirurgie minora)dar va fi urmata de 2 saptamani de repaus obligatoriu!Cam astea ar fi noutatile,e nasol ca nevasta-mea nu poate sa-si ia concediu acuma,abia a avut concediu in primavara,ca am fi putut sa mergem impreuna in vacanta,asa as putea sa ma duc singur undeva 2 saptamani,dar nu ma prea trage ata,asa ca o sa stau pe langa casa,si o sa-i zapacesc pe baieti pe internet! :DGlumesc,sper sa am voie sa ma duc la pescuit,daca da cred ca o sa fiu mai mult pe balta!ramane de vazut,in functie si de cat de dureroasa e operatia,doctorul spunea ca nu e cine stie ce dar o sa vedem!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

  Mario,10-4 este un serviciu pe care il ofera unul dintre furnizorii de telefonie mobila din Canada(Bell),contra cost(mi se pare ca ma costa 25 de$/luna,daca nu ma insel)si care iti permite sa vorbesti nelimitat,oriunde in America de N,cu ceilalti abonati la 10-4 dar in sistem 10-4,adica vorbesti de pe tel celular ca pe un walkie-talkie!Ca pe statia radio,daca vrei,apesi pe buton,comunici ce ai de spus,si astepti ca interlocutorul sa-ti raspunda!Telus,un alt furnizor de telefonie mobila,are acelasi sistem pentru abonatii lui,dar la ei se cheama Mike!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

NICU IFTIMIE, te salut poate o sa ne cunoastem pe acolo, eu am lalait-o cu actele ca intre timp am venit si eu la BLOMQUIST ca ma ardea la buzunar tare acum 10 zile nevasta a trimis dosarul la ambasada ca eu sunt tot pe afara , apropo tot la overdrive expres trebuie sa ma duc se pare ca vom fi colegi daca lucrurile merg bine , mai este un baiat din MURES TOTH SHANY care e tot acolo pe un Peterbilt alb cu nevasta si copil a plecat anul trecut in toamna,iti doresc mult succes si bani cit de multi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut Iftimie,bravo inseamna ca greul a trecut, vroiam sa te intreb daca la examene te-ai dus cu translator sau cum?cam cum decurge examenul ?e sala la calculator?etc,eu inca nu am nici o veste de la ambasada probabil sunt in concedii si ei inca ceva cam de citi bani ai nevoie pentru intretinerea ta acolo pe o perioada sa zicem de 2 luni pina iei examen ele si cam cit costa examenele cu toate cele? iti doresc numai bine,

                                                                                                                                                                                PAVEL

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

  Salut pavel!In Quebec poti sa te duci la examen cu translator!Eu cand am dat examenul nu era pe calculator,dar acuma am inteles ca e pe calculator....oricum,acum cativa ani,cand am dat examenul pentru mentiunea T(tren rutier,in Quebec nu ai voie sa dai examenul de tren rutier decat daca ai permisul profesionist clasa 1 de minim 5 ani de zile)examenul teoretic a fost pe calculator! Examenele in sine nu costa mult(cateva zeci de $).Costa mult daca trebuie sa platesti orele de conducere!Cazarea si masa,pentru 2 luni de zile,depinde de la caz la caz,dar pentru o persoana singura,daca imparti un apartament cu 3 camere sa zicem cu inca 2 sublocatari te-ar costa cam 200-250$/luna camera ta,totul inclus,mancarea cam 300$/luna,internet,depinde de tipul de abonament si de compania furnizoare si transport depinde daca te deplasezi cu autobuzul sau te arunci din prima la masina!Asa,minimul necesar ar fi pe la 600$ canadieni pe luna(400 euro),cam 800E pe 2 luni,dar daca ai mai multi e mult mai bine,cum spuneam banii astia sunt minimul,strictul necesar,nu am inclus tigarile si bautura suma asta!La bautura,o bere de exemplu costa intre 1$si 2$ sticla,la supermagazin,in functie de marca si de cantitatea pe care o cumperi,la bar aceeasi bere costa intre 5 si 10$ in functie de bar,o sticla de vin e pe la 10$,un vin modest,un vin foarte bun poate sa coste si cateva sute sau unele chiar mii de $,tigarile sunt foarte scumpe,intre 5 si 10$ pachetul la magazin,in functie de marca,dar,daca esti dispus sa fumezi tigari mai proaste poti sa cumperi tigari indiene din rezervatiile de indieni,acolo tigarile autohtone costa in jur de 2$ pachetul(se vinde numai la cartus,in jur de 20-24$ cartusul),marlborro,de exemplu,in rezervatie este cca 60$ cartusul(6$ pachetul).Dar,cum spuneam,pentru bugete reduse sunt tigari la 2$ pachetul,si nu sunt chiar rele,eu de exemplu fumez tigari autohtone pentru ca imi plac!Am descoperit o marca de tigari facute in rezervatie care la gust nu sunt rele deloc,se cheama dumont,costa 24$ cartusul de 200 tigari,le cumpar din rezervatia indiana Kahnawa-ke,pentru ca eu fac voiaje zilnic la Sainte Catherine si Kahnawa-ke e chiar pe granita cu Sainte Catherine,si cumpar de cativa ani doar de la Ursul cel Mare(Big Bear),pentru ca are parcare mare,unde intru cu camionul,chiar si in B-tren,si pentru ca sunt client fidel de fiecare data mai imi face cate un mic cadou(ori un pachet de tigari gratis,ori o bricheta,ori un dream catcher facut artizanal,in casa,de catre familia lui,ori,o data,o pereche de mocassini mici,artizanali,care se agata la oglinda retrovizoare la masina mica,alta data o invitatie la pow-wow,o sarbatoare a indienilor mohawk,etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

sa traiesti din nou pavele,am luat toate examenele ,sa ma scuzi ca raspund asa tarziu dar nu am avut foarte mult timp liber,in legatuara cu translatorul din cate stiu eu moda asta a fost si nu prea vor sa mai vi cu translator ,un coleg a cazut pt.ca nu stia engleza foarte bine.a dat la florenceville bristol in schimb a luat la edmundston unde sunt mai toleranti pt. ca acolo se vorbeste si franceza de si este in provincia new brunswick.eu m-am descurcat singur au considerat ca engleza mea este suficient de buna si am luat .sa stii ca am cazut uun examen importan cel pt.clasa 1-c,e din tara  la scris si am fost reprogramat a treia zi unde din nou am scris bine dar am cazut la asa zisul slack adujuster proba practica.am dat a doua zi si am luat,a urmat testul anti drog,adr si testul cu firma unde o sa tragem day and ross.am facut deja 2 drumuri scurte 1900km in doua zile :)

si vineri la fel schimb vagoanele in quebec city si ma intorc la baza din hartland.cat despre preturi este exact cu a spus colegul KENWORT,daca ma intrebi pe mine rar am vazut un om asa corect si de treaba.majoritatea romanilor uita de unde au plecat,felicitari si respect KENWORT,ar fi multe de zis este 100%ce a zis colegul de mai sus.am cumparat si eu tigari indiene,merg sunt cam ca la noi da mai ieftine.sa ai in cont cam 500-1000 euro nu este gluma totul se plateste si daca repeti examenul de cl.1 costa 50.25 cad si adauga si cl.5,oras si taseu cate 28.5 cad si scris cl.1 deci se aduna.daca fumezi ia tabac din europa si alte chestii stiu eu ,1 l palinca un l de vin.respect KENWORT,SANATATE PAVEL SI INVATA ,NU E GLUMA ,nicu iftime din piatra-neamt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ce vioi esti tu mai Iftime pe aici pe net! :))... Da las ca incepi sa bagi tu nitel New York si te mai moi!...

Deci, bagati la cap aia care vreti sa plecati din EU din cauza ca acolo e munca nasoala. Nicu a facut in 2 zile, in 2 curse scurte 1900!!!km... Ce nu stie el e ca alea la Day&Ross sunt curse foarte usoare adica "parfum" (vreau sa zic ca sunt km facuti usor, pe drumuri mai mult pustii si fara nimic complicat... agati o remorca, o dezgati dincolo, agati alta si te intorci...) Da curse din astea nu prea o sa vada multe. (A nu se intelege cumva ca Nicu nu o sa fie capabil sa se descurce si cu ce urmeaza!). Aici se conduce legal 13 ore pe zi... si ilegal nitel mai mult :)... Eu in EU lucram la o firma pe frig si bagam voios 16-18000km pe luna. Aici e un pic mai nasol! :) Acu sa nu intelegeti ca va invat sa nu veniti in Canada! Cei mai vechi (care nu prea mai au timp de postat pe forumuri) sunt unii multumiti si unii nu. Unii raman unii pleaca... Dar oricum va indemn pe toti sa veniti. Mie mi se pare ca merita... Chiar daca dupa un timp pleci inapoi!... E ca un fel de armata... vii "tanar si nelinistit" si pleci sofer... :)

Aveti grija cu tigarile aia de vi le luati de prin rezervatii. Daca va prinde vre-un control cu ele o sa va faca asa o "educatie sexuala" de o sa vreti sa va lasati de fumat :)... In rezervatie aia fac ce vor (ca asa e legea!) da voi cand iesiti din perimetrul rezervatiei aveti voie sa aveti asupra voastra 20 de tigari... restul sunt "contrabanda"... Se aplica exact aceleasi legi ca la tranzitul cu tigari prin vama.

... si nu-l mai stalciti fratilor pe Kenworth... e Kenworth ca si camionu, nu Kenwort...

Cu examenele nu va mai faceti grji, ca le luati! Greul incepe abia dupa aia! Voi acuma nu credeti cand spun asta... ca nimeni nu a crezut! :) da dupa aia s-au convins cu totii! La examene te intreaba de "caca maca" si dupa aia tu te duci pe drumuri si ai de respectat legi si de rezolvat probleme despre care nu te-a invatat nimeni nimic! Si aici NU E CA IN EUROPA! Firma nu te dadaceste de loc. Esti absolut pe cont propriu si raspunzator de tot ce faci. Nu intereseaza pe nimeni de ce nu ai stiut tu de cutare lege sau prevedere si nici nu se simte cineva obligat sa te invete.

Numai bine la toata lumea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

neata omul cu nume de insula din pacific,daca tot am timp liber asa de mult,o sa-ti raspund si tie care dupa cum se vede esti cel mai bun sofer din canada si ai inventat apa calda aici,de fapt ai adus-o in punga din locul de unde vii si ai declarat-o la montreal pe trudeau.da am facut km astia pentru singurul motiv ca am fost in asa zisa practica si nu m-am laudat la nimeni am relatat un fapt.sefu,new york nu ma sperie dupa ce am condus in moscova si prin republici din asia mica asa ca nu cred ca in new york e mai naspa decat in blocajele din europa ,gen napoli, racordul din roma si ...............................Daca am gresit numele kenworth am fost neintentionat,dar pt tine care ai fost prof. de limbi este kinder play cum se. zice la papuasi sau la maori.irak iti spune ceva mai nea maori,de zona de conflict ai auzit?dar de istambul stii ceva?nu mai scrie ineptii si speria oameni desi ai incercat sa te scuzi,frate maori stai cam rau cu modestia ,defapt locuiesti in quebec de ce sa ma mir?nu suntem aici sa ne laudam pentru ca nu suntem sau nu sunt eu mai destept decat tine care poate ai ceva vreme in canada.sper sa nu  ne intalnim never ever pe drum,nu ca nu as vrea dar mandria ta este ca si clasa 1 adr.eu am bagat la cap ceea ce a .zis kenworth. si sincer m-a uns la inima.eu nu am condus mii de km.cu ariciul 16.18 mii pe luna ca tine pentru ca am respectat legea si daca legea in canada zice 13,14h asta e.stiu de ce sunt aici si la ce am venit asa ca frate slow down.            SA AI O VIATA BUNA ,NICU IFTIME

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

A, era sa uit tot pt. tine mai nea maori, legile se invata ca de aia sunt legi nu ca sa le ocolesti,nu s-a nascut nimeni din burta masii sofer de camion sau profesor  daca ai vointa inveti si treci peste hopuri.la examene nu a fost de speriat dar nici ca in romania unde dai bani sa treci, stii sau nu,simplu.Si mai afla un lucru stiu ceva colegi romani care au dat sala cl.1 de 5 ORI.EU AM CAZUT ODATA DAR AM PUS MANA PE CARTE SI AM TRECUT.EXAMENELE LE-AM TRECUT FARA TRANSLATOR CA ALTI COLEGI ,NU BLAMEZ PE NIMENI ,DAR SA STII CA AMBASADA LOR DIN ROMANIA ,CERE ACUM ENGLEZA LA NIVEL BUN DE CONVERSATIE SI NU NUMAI.STI DE INDIENI SI PAKIS CARE AU COBORAT DE PE ELEFANT SI CONDUC CAMIOANE IN CANADA SI NU TREC IN AMERICA PT, CA SUNT DE ALTA CULOARE SI RELIGIE.  DACA AI INVINS CONTINUA, DACA AI PIERDUT CONTINUA ,PIERE DE COUBERTIN

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

    Maori,nu stiu de unde ai scos-o tu ca multi se intorc din Canada,unii seintorc,dar sunt un procent foarte mic,dar marea majoritate cam raman pe aici!New York city,subliniez,NY CITY este mai rock'n roll de facut primele dati,de aceea companiile platesc prima de NY City,dar cu timpul se invata,dar in rest,statul NY se face foarte usor Albany,Syracuse,Buffallo,Henrietta,Pulaski,Mexico(NY),Angola(NY),Plattsburgh,Champlain,toate se fac extrem de usor,mult mai usor decat un downtown Chicago(Illinois),sau,pe vremuri,in urma cu ceva ani,Boston Massachussets,cand era tot orasul un santier,acuma e OK,eu faceam voiaje regulate mai la vale de Boston(un orasel,Fall River daca nu ma insel)si blestemam cand trebuia sa intru in Boston pentru Pick-up dar acuma e OK,sau unele orasele prin Pennsilvannia(gen Mc keesport,daca retin bine numele),deci New York nu e cine stie ce!Bineinteles ca e mai misto sa faci mid-west decat coasta  de est,voiaje mai lejere,trafic mai lejer,alta mentalitate,mai multe truck-stop-uri dar nici New York nu e de speriat!Ideea este ca nu trebuie sa ascultati tot ce spun unii si altii,prima data cand m-am dus pe HWY 11 sau 17iarna,prin nordul lui Ontario eram  putin speriat de ce auzisem de la colegi,dupa ce le-am facut am vazut ca nu-i chiar asa,la fel a fost si cu Stancosii,in BC,pe HWY 1 sau 5,la fel a fost si cu Alaska hwy cand m-am dus la Skagway,la fel a fost si cu hwy 16 cand m-am dus la Prince Ruppert,pe autostrada capului galben,prin parcul national Jasper,la fel a fost si la primul meu voiaj in Labrador,sau in N Quebec-ului(si aici nu vorbesc de voiaje in Abitibi-Temiscamingue ci de voiaje la Fermont sau Radisson sau Chibougamau la Baie James).Cu cat sunt mai grele voiajele,cu atat inveti mai mult!Chestia cu tigarile,de cand imi tot plimb hoitul in America de N(peste 10 ani)doar de 2 ori am fost intrebat la vama daca am tigari,o data intre Michigan si N lui Ontario,la Sault Sainte Marie,si o data la Pembina,intre Dakota de N si Manitoba!De ambele dati am declarat ca da,am un cartus pentru uz propriu,si nu am avut nici o problema!De fiecare data tigarile erau cumparate din REZERVATII,in primul caz dintr-o rezervatie din Wisconsin,de langa Baraboo,mai exact le cumparasem chiar de la cazinoul din rezervatie daca ai facut voiaje prin zona,a 2 a data le cumparasem de la o rezervatie din Minnessota!Cam asta ar fi,nu spun ca e usor,soferia nu e o meserie usoara,dar nu e nici pe departe dracul chiar asa de negru,iar ca bani poti castiga mult mai mult ca in Europa,daca tragi tare,si ai si cu totul alt statut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.