Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Sc Timasato srl Bacau


claudiu tg mures

Postări Recomandate

  • Members

                salut...azi m am inscris p forum...si nu prea le am pe aici...dar ti am gasit un mesaj din iulie, unde recomanzi Timasato....te a intreba, cum pot eu sa mi dovedesc vechimea...caci...din 2000 tot pe extern am fost...dar nu am in cartea de munca nici o zi...am lucrat la diferite firme inregistrate prin cehia, slovacia...etc...si nu pot proba experienta mea...ce sfat i mi poti da?...multumesc...o zi buna...Daniel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 332
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

Daniel ti-am recomandat Timasato pentru-ca stiam de ei de la alte persoane care au plecat cu ajutorul lor(informatii aflate de pe internet), insa nu am idee despre cum merg treburile cu ei. Cele mai bune informatii ti le poate da userul `horea` sau `nicu iftime`. Ei au ajuns aici prin Timasato.

Multa bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Balkanik ....stai acasa fratele meu ...sau cel putin in Europa ....eu sunt aici de aproape o luna ,imi vine sa fug acasa ....nu se compara cu Europa ..pentru ca aici e vorba de Europa si America de Nord ...aici esti european nu roman sau ungur .... ...parerea mea sincera este ca astia sunt mai inapoiati ca si noi din multe puncte de vedere ,atat social cat si tehnologic ....si nivelul de trai incepe sa scada si aici ...asa ca .....eu prefer Europa ,macar sunt acasa ....si nici nu sunt tipul care sa ma pun in patru labe si sa ma las penetrat pe la spate ....aici cam trebuie sa fi capabil sa faci asa ceva ....eu nu sunt si nici nu vreau sa fiu....aici lumea iti zambeste frumos pana iti ia banii ,in Europa e la fel dar parca se mai uita dupa tine pana le iesi din magazin .......inca ceva ....toata viata ta vei fi considerat un imigrant de cei care la randul lor sunt imigranti doar ca ei sunt de 2-3 generatii aici ....ironic ...nu ? si ar mai fi multe de spus dar ma opresc aici ..poate sunt off topic ...sa ma scuze domnul moderator .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Salut, eu ca incepator am vre-o sansa sa ajung in Canada ?

Daca ai cum sa dovedesti ca ai cel putin 2 ani de munca ca sofer pe tir ai sanse pentru ca asta este cerinta minima. Daca nu ai cum sa dovedesti atunci nu ai nici sanse. Din ce am inteles angajatorii de acolo considera ca ar fi ideal sa ai 4 ani de experienta pentru a avea sansele maxime de reusita. Da telefon la ei si o sa-ti trimita pe mail mai apoi toate informatiile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous
Balkanik ....stai acasa fratele meu ...sau cel putin in Europa ....eu sunt aici de aproape o luna ,imi vine sa fug acasa ....nu se compara cu Europa ..pentru ca aici e vorba de Europa si America de Nord ...aici esti european nu roman sau ungur .... ...parerea mea sincera este ca astia sunt mai inapoiati ca si noi din multe puncte de vedere ,atat social cat si tehnologic ....si nivelul de trai incepe sa scada si aici ...asa ca .....eu prefer Europa ,macar sunt acasa ....si nici nu sunt tipul care sa ma pun in patru labe si sa ma las penetrat pe la spate ....aici cam trebuie sa fi capabil sa faci asa ceva ....eu nu sunt si nici nu vreau sa fiu....aici lumea iti zambeste frumos pana iti ia banii ,in Europa e la fel dar parca se mai uita dupa tine pana le iesi din magazin .......inca ceva ....toata viata ta vei fi considerat un imigrant de cei care la randul lor sunt imigranti doar ca ei sunt de 2-3 generatii aici ....ironic ...nu ? si ar mai fi multe de spus dar ma opresc aici ..poate sunt off topic ...sa ma scuze domnul moderator .

Ma inchin in fata ta,colegule! Intr-o luna de zile ai reusit sa vezi "adevarata fata"a Canadei!Ai reusit sa vezi ca peste tot in Canada(pentru ca fara doar si poate,intr-o luna de zile ai apucat sa colinzi toata Canada),toti se uita la tine ca la un emigrant,ai reusit sa-ti dai seama ca tehnologic,suntem mult in urma Europei,din multe puncte de vedere,si ai reusit sa vezi ca toata lumea merge in 4 labe....fara doar si poate,pentru tractiune integrala.....Mai nasol cu fugitul acasa(e mai greu in 4 labe) dar nu inteleg de ce nu iei avionul,daca e asa nasol,si e atat de bine acasa?Chestia cu penetratul pe la spate,banuiesc ca s-a intamplat in Montreal,in zona Beaudry.....nasol,dar acolo este "le village gay"(zona homosexualilor..)Daca te referi la modul figurat,nu vad cine ar fi putut sa ti-o traga,atata timp cat,intr-o luna de zile nu ai cum sa fi trecut nici macar de examenul de conducere,deci nu ai cum sa fi lucrat aici in vreo companie ca sa vezi cam care este sistemul de salarizare,conditiile de munca,cu atat mai putin cat de inapoiati tehnologic sun canadienii....Dar oricum,esti un precoc,intr-o luna ti-ai dat seama ca nivelul de trai incepe sa scada si aici,desi nu ai de unde sa stii care era nivelul de trai inainte sa aterizezi tu .......Mai sunteti multe genii din astea care doriti sa treceti balta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Buna si tie .....

pai daca am gresit ....spune tu unde ? ca vad ca nu prea iti convine ce am scris ...apropo ..ce am scris eu ,este strict parerea mea...asa ca daca tu vrei sa fi inteligent si vrei sa imi deschizi ochisorii mintii mele de "geniu" hai cu argumente ,cu dovezi ....pana una ,alta ,as fi curios sa stiu din ce oras al Romaniei sau din ce alta tara ai "aterizat" tu ,in Canada ?...ca prea o consideri perfecta ...dar cred ca o consideri perfecta fata de Romania....asta se prea poate ..dar nici aici nu e in toate ..

mai jos iti raspund la cele scrise mai sus de tine:

eu zic sa nu ma trimiti acasa ...pentru ca eu vorbeam comparativ cu Europa , lasa Romania, ca aia ea o alta problema .

revenind la oile noastre.... din Canada : locuiesc La 130 de km de Vancouver ,in Harrison Hot Spring, la unchiul meu ,care locuieste aici de ceva ani ...adica 25 mai exact si crede-ma ca am cam fost cu el prin destule locuri ...la doctor,la tribunal(in sala de judecata,nu in parcare),la un interviu pentru un job, am ascultat parerile la mai multi oameni referitor la stilul de viata si la modul cum functioneaza societatea ...si spun pareri ,pentru ca pe baza la ceea ce am vazut si la ceea ce am auzit am incercat sa imi creez si eu o parere personala pe care sa i-o transmit lu' Balkanik...si bineinteles el poate sa o ia in seama sau nu.

In principiu la doctor cand mergi sistemul este cam ca si la noi , este bazat tot pe medic de familie dupa care se trece mai departe spre medicul de specialitate ...cu programari si alte cele de rigoare ...despre dentist nu vorbesc ca acolo este aproape totul privat(daca ajungi aici esti ruinat daca ai ceva mai serios de facut...mai repede sugerez o plimbare pana in Romania ) , sunt anumite firme la care lucrezi care iti dau si asigurare stomatologica...

La tribunal ,un tribunal ce se ocupa cu amenzile de circulatie,a fost extraordinar ...aici dau un punct Canadei ,un judecator extraordinr , punctualitate ,organizare ....acum trebe sa iau inapoi punctul din cauza politistilor si a abuzurilor pe care le fac ...din toate procesele care erau pe rol politistul a castigat doar 2 din 12 ,specific ca judecata se facea intre reprezentatul politiei si cel care a primit amenda ,fara avocati

-Ken - in Romania politistul cand iti spune ca ai depasit limita legala cu x ,el are si o dovada fotografica sau un filmulet ,aici nu l-am vazut pe politist cu vreo dovada palpabila (ca tot vorbeai de technologie),amaratul nostru de politai macar te arde pe bune ....nu pe povesti

ieri am fost pe Coquihalla highway , o autostrada ok ,dar parca la cat de periculoasa(ca tu stii ca este pericloasa ,nu ? ) si la ce trafic este ,ma asteptam sa fie cu linile de demarcatie ale cailor de rulare trasate , sa fie mai semnalizata fata de un drum provincial ,care este mult mai bine intretinut - cele Europene dau clasa drumurilor de aici .

Trecem la altceva : spune-le Ken la baieti astia cat consuma masina ta si cat consuma o masina europeana ?...si de ce nu se aproba importul in Canada al masinilor care consuma putin , pentru ca pana la urma ,la ce distante exista intre orase, ar fi normal sa ai o masina care consuma putin (lasand la o parte pe cei care isi pemit sa aiba masini de lux)...iti spun eu...ca sunt de "o luna" aici ...nu vor consum mic pentru ca altfel statul nu mai castiga bani.....

O alta problema este ca nu prea exista masini cu motoare diesel ...in afara de camioane ...cum explici asta ? nu pentru ca ar avea o viata mai lunga si poate oamenii nu ar mai schimba asa de des masinile ? mmmm ...eu cred ca da.

Ken ,am intalnit o doamna care a stat in puscarie 7 luni si a platit o cautiune de 700k de dolari ....stii de ce ? pentru ca a avut un teren pe care a construit o casa si numa dupa aceea a aflat ca pe acel teren traia un soarece care cica era pe cale de dispritie .....

In aceasta statiune unde stau eu, exista un rau (defapt o mlastina ,iarna este ,vara seaca ),unde cica, traieste ceva embrion nu stiu de care si nu se poate construi langa acel amarat de raulet ca,cica ii strica habitaclu ..... hai serios !!!!?

Vorbeai de salarizare , castigul minim pe ora este de 10 dolari asa ca : o chirie ,minimum 700, tel 100 ,asigurarea la masina este in functie de accidentele cu care esti inregistrat la asigurari (ICBC) punem un minim de 150 de dolari,o masinuta in rate ceva asa la inceput vreo 300 de dolari , taxe la stat cu somaj si pensie se apropie de 40 la suta din ce castigi ca angajat, lucrezi 180 de ore pe luna ,adica 1800 de euro ...daca scazi tot ce ti-am zis eu ramai exact cu ...prea putin ca sa mai mananci ,sa mai fumezi , sa mai bei , sa mai mergi la un film, sa mai iesi cu fitirca... .Mai sus am vorbit de castigul minim impus de stat ,restul este in functie de meseria si norocul fiecaruia .

ca si concluzie : eu nu zic ca ,Canada nu este ok ,doar ca mie nu imi place ce am gasit si prefer Europa desi unchiul imi zice sa raman aici , nu ma simt bine aici , prefer sa ma considere imigrant italienii sau spaniolii decat niste oameni care nu inteleg ca si ei ,la baza , la randul lor sunt imigranti indiferent cate generatii au trecut de cand parintii sau strabunicii lor sunt aici . Societatea nu este atat de libera pe cat credeam , pot sa zic ca oamenii sunt manipulati intr-un mare fel.

Si asa cum mamica mea m-a invatat sa pun raul in fata orcarei situatii ...tot asa am incercat sa inteleg punctele negative ale acestei societati capitaliste ....in care defapt nu mai exista democratie .....si Ken ...repet ...asta este parerea mea.

te salut si va salut pe toti care cititi acest mesaj .Numa bine va doresc

P.S.

18 Martie este data la care ma voi intoarce in Europa ....asa ca ....o sa trec "balta" inapoi ...

si inca un P.S.

nu trai cu vaga impresie ca daca esti aici in Canada le stii pe toate si unul care vine nou ,nu poate sa inteleaga anumite lucruri ...s-ar putea sa le inteleaga mai bine ca tine ...

sa ma scuze moderatorul ...din nou....pentru off topic...dar totusi este vorba de ....Canada ...:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sincer eu cred ca tu ori esti vreun baiat de bani gata la care nu ii place sa munceasca, ori esti doar unu care doreste sa se bage in seama in lipsa de ocupatie. Am observat ca debitezi niste prosti care nu au deloc legatura cu munca si traiul din Canada. In legatura cu faptul ca cineva a incalcat legea si a construit o casa pe un teren fie el si proprietate personala fara autorizatie te informez ca si in Europa se intampla sa fi sanctionat. In legatura cu amenzile la circulatie te informez ca in Romania 90% din cele contestate sunt castigate de contestatari, iar contestarea nu necesita nici avocat nici un cost suplimentar. Chiar si eu am 3 amenzi contestate si am castigat fara sa am avocat. Important este sa le contesti. Apoi aduceai in discutie faptul ca ar exista acolo unde stai un rau o mlastina unde exista un "embrion" care si-a facut " habitaclu" pe acolo. Te informez ca si in Europa exista aceste restrictii, dar tu asa cum vad esti slab informat despre legislatia Europeana. Apropo, pune mana pe DEX sa vezi ca aberezi cand vorbesti de "embrion" cu referire la un eventual animal, molusca, sau ce o mai fi acea fiinta la care te referi tu si de "habitaclu" cu referire la locul unde se stabileste se inmulteste si locuieste o specie de animal, molusca, etc, care de fapt se numeste "habitat". Esti totusi mutat acolo de o luna dupa cum spui chiar tu si nu cred ca ai uitat limba romana asa repede, asa cum o fac cei care pleaca "la noi in Italia" :D care dupa o luna sau doua uita cum se spune la un lucru in romaneste. Apoi ai sustinut ca, castigul lunar este de 1800 de euro. mai sa fie :-o:-q . De cand sunt platiti Canadienii in euro? Dar daca vroiai sa spui ca, castiga 1800 de dolari atunci iti spun ca vorbesti numai tampenii daca te referi la un sofer ca ar castiga doar atata. Deoarece din postarea ta am impresia ca tu te referi la alte meserii prost platite deci locul tau sa postezi nu este aici pe un forum de soferi. Eu cred ca tot ce ai scris aici sunt aberatii auzite de la cineva care nu are nici in clin nici in maneca cu soferia si nu sunt lucruri demne de luat in seama. In concluzie rog moderatorii sa nu mai permita postari aiuritoare care se refera la alte meserii altele decat soferia care mai mult ne incurca pe noi cititorii postarilor, deoarece aici se cauta informatii care au legatura cu soferia nu cu "embrioni" "habitaclu" si alte penibilitati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut ,

"OMU PANA MOARE TOT INVATA ...."

normal ca vorbeam de dolari , si stiu ce inseamna embrion , si da ,despre embrion vorbeam ,nu de animale ....si da ,am gresit cuvantul habitat ....seamana si cu habitaclu ...dar ai dreptate ,nu e totuna ...cat despre banii castigati vorbeam clar despre minimul care se acorda pe ora , este clar ca nu ai citit sau nu ai inteles ce am scris "domnule profesor de limba romana "...si aici este un topic care se refera la Canada....si cred ca domnul moderator ar fi atras atentia ca depasim subiectul soferiei ......si "omule drag" .....pana sa lucrezi ca sofer in Canada mai trebuie sa intelegi si restul ce se intampla in jurul tau ,nu ?.....dar iar vorbeste cineva care inca nu a fost aici sa vada si sa inteleaga ....normal ca sunt legi si in Europa ,ca nu suntem o turma de animale fara stapan,dar parca totusi ......

Si apropo ...daca vroiam sa scriu carti sau sa fiu un critic literar ...ma faceam academician si invatam limba romana pana imi ieseau cuvintele pe urechi ...pana atunci sunt un simplu muncitor si cred ca m-am facut destul de bine inteles....invata tu 4 limbi si dupa aceea o sa vezi ca mai gresesti si tu ....si fara sa vrei....

Ca sofer se castiga destul de bine ,depinde ce faci , unde lucrezi ,daca mergi sa lucrezi doar pe oras 15-17dolari pe ora fara taxe adica ramai cu 11 asta cu camionul companiei .......sau pe autostrada ,daca ai camionul tau,1.35 dolari la km si ramai cu aproape un dolar in mana ...asta am inteles de la un sofer care are camionul lui personal din zona Vancouver ...daca mergi mai la nord e alta poveste cu banii dar si timpul e nasol ...ai numa minusuri in grade,deci ...alege tu .....asta ca sa fiu in tema ..ca vad ca te-ai cam ofticat ...

o zi buna...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Sincer eu cred ca tu ori esti vreun baiat de bani gata la care nu ii place sa munceasca, ori esti doar unu care doreste sa se bage in seama in lipsa de ocupatie. Am observat ca debitezi niste prosti care nu au deloc legatura cu munca si traiul din Canada. In legatura cu faptul ca cineva a incalcat legea si a construit o casa pe un teren fie el si proprietate personala fara autorizatie te informez ca si in Europa se intampla sa fi sanctionat. In legatura cu amenzile la circulatie te informez ca in Romania 90% din cele contestate sunt castigate de contestatari, iar contestarea nu necesita nici avocat nici un cost suplimentar. Chiar si eu am 3 amenzi contestate si am castigat fara sa am avocat. Important este sa le contesti. Apoi aduceai in discutie faptul ca ar exista acolo unde stai un rau o mlastina unde exista un "embrion" care si-a facut " habitaclu" pe acolo. Te informez ca si in Europa exista aceste restrictii, dar tu asa cum vad esti slab informat despre legislatia Europeana. Apropo, pune mana pe DEX sa vezi ca aberezi cand vorbesti de "embrion" cu referire la un eventual animal, molusca, sau ce o mai fi acea fiinta la care te referi tu si de "habitaclu" cu referire la locul unde se stabileste se inmulteste si locuieste o specie de animal, molusca, etc, care de fapt se numeste "habitat". Esti totusi mutat acolo de o luna dupa cum spui chiar tu si nu cred ca ai uitat limba romana asa repede, asa cum o fac cei care pleaca "la noi in Italia" :D care dupa o luna sau doua uita cum se spune la un lucru in romaneste. Apoi ai sustinut ca, castigul lunar este de 1800 de euro. mai sa fie :-o:-q . De cand sunt platiti Canadienii in euro? Dar daca vroiai sa spui ca, castiga 1800 de dolari atunci iti spun ca vorbesti numai tampenii daca te referi la un sofer ca ar castiga doar atata. Deoarece din postarea ta am impresia ca tu te referi la alte meserii prost platite deci locul tau sa postezi nu este aici pe un forum de soferi. Eu cred ca tot ce ai scris aici sunt aberatii auzite de la cineva care nu are nici in clin nici in maneca cu soferia si nu sunt lucruri demne de luat in seama. In concluzie rog moderatorii sa nu mai permita postari aiuritoare care se refera la alte meserii altele decat soferia care mai mult ne incurca pe noi cititorii postarilor, deoarece aici se cauta informatii care au legatura cu soferia nu cu "embrioni" "habitaclu" si alte penibilitati.

Salut ,

"OMU PANA MOARE TOT INVATA ...."

normal ca vorbeam de dolari , si stiu ce inseamna embrion , si da ,despre embrion vorbeam ,nu de animale ....si da ,am gresit cuvantul habitat ....seamana si cu habitaclu ...dar ai dreptate ,nu e totuna ...cat despre banii castigati vorbeam clar despre minimul care se acorda pe ora , este clar ca nu ai citit sau nu ai inteles ce am scris "domnule profesor de limba romana "...si aici este un topic care se refera la Canada....si cred ca domnul moderator ar fi atras atentia ca depasim subiectul soferiei ......si "omule drag" .....pana sa lucrezi ca sofer in Canada mai trebuie sa intelegi si restul ce se intampla in jurul tau ,nu ?.....dar iar vorbeste cineva care inca nu a fost aici sa vada si sa inteleaga ....normal ca sunt legi si in Europa ,ca nu suntem o turma de animale fara stapan,dar parca totusi ......

Si apropo ...daca vroiam sa scriu carti sau sa fiu un critic literar ...ma faceam academician si invatam limba romana pana imi ieseau cuvintele pe urechi ...pana atunci sunt un simplu muncitor si cred ca m-am facut destul de bine inteles....invata tu 4 limbi si dupa aceea o sa vezi ca mai gresesti si tu ....si fara sa vrei....

Ca sofer se castiga destul de bine ,depinde ce faci , unde lucrezi ,daca mergi sa lucrezi doar pe oras 15-17dolari pe ora fara taxe adica ramai cu 11 asta cu camionul companiei .......sau pe autostrada ,daca ai camionul tau,1.35 dolari la km si ramai cu aproape un dolar in mana ...asta am inteles de la un sofer care are camionul lui personal din zona Vancouver ...daca mergi mai la nord e alta poveste cu banii dar si timpul e nasol ...ai numa minusuri in grade,deci ...alege tu .....asta ca sa fiu in tema ..ca vad ca te-ai cam ofticat ...

o zi buna...

Vad ca continui din tampenie in tampenie. Dar cum ai specificat ca ai auzit de la cineva, atunci nu ma mir ca spui tampenii. Asa este telefonul fara fir. Intrun loc tragi o "besina" si pana in alt loc se spune ca "ai facut pe tine". Salariile soferilor pleaca de la un nivel mult mai sus fata de cat ai specificat tu. Ce ai specificat tu poate fi un salar al unui necalificat asa cum esti tu la o luna de zile de cand esti in Canada. Nu are nimic de a face cu soferia tot ce postezi tu. :^o . Dupa ce o sa ai vechime acolo si o sa poti aplica ca sa devii cetatean Canadian o sa conteze parerea ta despre viata in Canada. Pana atunci parerea ta o sa fie asociata doar unui frustrat, care probabil in Romania taia frunza la caini si cheltuia banii lui taticu, iar acolo a fost pus sa imparta ziare sau mai stiu eu ce, ca sa-si castige existenta pana are o calificare pentru un job decent. Ma mir ca nu pretinzi sa ai acolo un job platit ca pentru un manager asta dupa doar o luna de zile. Am vazut destui figuranti si in Europa care in Romania erau rupti in fund iar in Italia, Spania sau Germania facea figuri ca sunt pusi la munca. Deci concluzia este ca postarile tale sunt in totalitate neinteresante si de netinut seama de ele pentru ca contin doar basme si povesti nemuritoare. :-q. Iar remarca ta ca m-as fi ofticat nu are nici o sustinere deoarece nu pot fi ofticat pe cineva care vorbeste doar din povesti. :ymdevil::-j

Avertizat pentru continuarea atacurilor la persoana chiar si dupa o atentionare deja emisa de un moderator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

buna,

oricum este parerea ta .....dar tot ce am zis se bazeaza pe directa implicare a mea sau a oamenilor cu care am stat de vorba.....si eu nu am zis ca e rau in Canada depinde fiecare cum vede binele si ce se asteapta de la "binele"asta...am gasit puncte negative pe care fiecare dintre noi ar trebui sa le inteleaga ...inainte sa ne fie "bine"....pe care am incercat sa le impartasesc si care sunt conforme cu realitatea ...poti sa vii sa zici tu ce vrei .... deocamdata eu am dat niste informatii exacte ,pe care insa ,tu nu le-ai putut contesta decat prin vorbe .....hai cu numere ,nu cu povesti .

Vad ca esti suparat ca ti-am atins "visul Canadian" ,altfel nu imi explic reactia ta ....aaaa si uita-te la diferenta dintre dolarul canadian si dolarul american ..acum o luna si uita-te astazi ....nu observi o oscilatie destul de periculoasa ? oare de ce ? daca tot esti aici ....stii de ce se intampla asta ? ......

ma opresc aici ,nu vreau sa intru in polemica cu tine, doar asa de dorul de a intra...

te salut ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

OK,Sonim,hai sa-ti raspund la intrebari! Am sa raspund punctual,ca am mai scris un mesaj de o pagina si pana sa dau send ma deconectasem.Deci.incepem:in columbia Britanica sunt chiriile cele mai scumpe din canada,egalate doar de chiriile din alberta,dar acolo aceste chirii scumpe se justifica prin salariile mai mari si o singura taxa(cea federala).De exemplu,in Montreal(nu am spus Quebec,Sorel sau Trois rivieres)pentru apartamentul ala pe care platesti 700$ la vancouver ai plati cca 400$!Ma refer la un 1 1/2 sau un one bedroom in Vancouver,mai pe romaneste o garsoniera!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Continuam: asigurarea la masina o platesti tu 150$/luna,din trei motive: 1 la mana traiesti in BC unde asigurarile sunt mai mari,2la mana nu ai experienta canadiana,si 3 la mana nu ai istoric bun si alte asigurari cu compania ta de asigurare! Eu,in Quebec,pentru masina principala platesc 43$/luna,asigurare pe 2 parti sau full casco din Romania,pentru a2a masina platesc 10$/luna,asigurare doar pe o parte(sau raspundere civila).E drept ca nu am puncte de inaptitudine,nu am avut accidente,sunt asigurat de compania asta de peste 10 ani si mai am si alte asigurari cu ei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Continuam: in Canada nu exista masini europene(in afara de Mercedes,BMW,Volkswagen,Audi,Volvo,Saab,Rover,Mini Morris,Fiat,Jaguar,aston Martin,Lamborghini,Masseratti,sau Ferrarri).Deci nu exista nici masini mici in afara de Mini Morris,Volkswagen,Smart,Fiat 500 samd).Unele dintre acestea sunt chiar pe motorina(Smart,Volkswagen,etc).Masini mici si economice mai sunt si unele japoneze(tercel,prius,scion,etc) Exista si masini hibride!Dar,e drept,majoritatea canadienilor prefera masinile ceva mai marisoare(gen SUV sau familiale).Asta poate pentru ca pretul la benzina nu-i asa de mare(in medie cam 1,30$/L)in conditiile in care 1 euro reprezinta 1,6 $ canadieni!una peste alta,chiar si un V6 de 3,4 L cum am eu nu te duce la ruina! Si stai linistit,timp de 8 ani am avut un 4,3L,motor vortec si nu am saracit! De ce imi trebuie o masina asa de mare?Intotdeauna mi-a trebuit o duba sau o familiala,ca sa transport piese,scule,cauciucuri pentru camion!In prezent am o familiala de 7 locuri,vara o folosesc la iesiri cu familia si prietenii,in week-end dar o folosesc la greu ca sa car scule,cauciucuri,etc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Ai spus ca dentistul(ai uitat sa mentionezi ca este singura cheltuiala medicala,in Canada,in rest sistemul medical este gratuit)costa scump! Asa este! Daca nu esti copil(au gratuitate),asistat social(la fel,au gratuitate) sau daca nu ai asigurare privata costa scump! daca ai asigurare privata(cum am eu si cum au foarte multi canadieni) atunci nu costa chiar atat de mult si iti spun cu mana pe inima ca nu merita sa te duci in Romania sa-ti tratezi dintii,daca vreti pot sa intru in detalii cu preturi,cat costa asigurarea,cat plateste din pretul lucrarii,dar nu vreau sa obosesc pe nimeni!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Ai spus ca tigarile sunt scumpe! Foarte adevarat! asta pentru ca guvernul vrea sa descurajeze populatia sa fumeze,pentru ca cheltuielile cu ingrijirile medicale ale fumatorilor(reamintesc ca in Canada asistenta medicala este gratuita)sunt foarte ridicate si costisitoare pentru buget! Si atunci ai 3 variante:1 te lasi de fumat(solutia cea mai sanatoasa)2 cumperi tigari din comert,la care la fiecare pachet platesti doar TAXE de cca 5$,solutie corecta,mi se pare mie,pentru ca din taxele astea guvernul iti va plati eventualele cheltuieli medicale cauzate fumatului si 3 cumperi tigari din rezervatiile de amerindieni unde nu exista taxe si unde un pachet costa intre 2 si 3 $!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Hai sa-mi dau si eu cu parerea cit de cit. Am mai multe idei in cap insa nu reusesc sa le orinduiesc, in fine. In momentul in care am ales sa locuiesc in Canada, am ales Canada cu bune si rele ( ca peste tot de altfel) lasind Europa in spate, am incetat sa fac comparatii, privesc doar inainte, ce a trecut a trecut, am ales sa traiesc ca un canadian daca pot sa zic asa.

Autostrazi, e plina Canada, care mai bune care mai rele, insa ele exista cu adevarat iar semnalizarea e sfinta. Peste tot unde am bintuit prin Canada, strazile sunt marcate, zonele de lucrari sunt super semnalizate atit prin panouri speciale cit si prin marcaje luminoase. Acolo unde se toarna asftalt, se sterg marcajele vechi, se asfalteaza si pina la aplicarea marcajelor noi, liniile de demarcatie sunt formte din....post-it ( ceva de genul asta, hirtiute aplicate pe asfalt).

Masini, sunt de toate felurile si culorile, masini care consuma mult, care consuma putin, diesel benzina, dupa dorinta fiecaruia. Sunt si masini europene: VW, Mercedes, Audi, Fiat, Saab, Volvo, Range/Land Rover, asiatice, japoneze, etc. Vrei masina care consuma putin, nici un fel de problema, ai Vw Jetta, Honda Civic, Toyota Yaris, Smart, la naiba, sunt o gramada. Sonic draga eu un Mercedes Ml diesel si un Chrysler 300. Am masini de care imi pot permite, cistigul meu imi permite sa bag benzina fara sa tin cont de distante. Am venit in Canada sa-mi traiesc viata nu sa am o viata plina de restrictii, am o singura viata, asa buna sau rea vreau sa o traiesc. Apropo, pina si Smarturile sunt diesel. In privinta statului nu-ti fa griji, nu sta el in pretul benzinei, are el alte mijloace sa ne jupoaie de bani....

Legea e lege tata, sa-ti dau un exemplu recent, un senator, da un s e n a t o r al Canadei a fost reclamat la politie de nevasta-sa ca o violonta prin casa. Rezultatul: politie la usa, catuse pe miini si noaptea petrecuta in arest. Crezi ca politistii au facut sluj in fata lui doar ca e senator? Ia durut in fund, legea e lege si pentru mine si pentru un senator.Tu poti lovi pe cineva in cap si apoi te aperi ca nu ai stiut ca e interzis? Necunoasterea legii nu te absolva de vina. In spiritul a ceea ce ai afirmat draga sonic ( tanti cu cei 700 k) poti aduce ceva....`probe` articole din ziare poate? sau sunt simple...povesti, spuse la margine de autoruta....

C-am atit pe moment, mai povestim miine.

O seara buna tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

ai spus ca o femeie a fost amendata ca a construit,pe pamantul ei fara autorizatie! Nu ti se pare corect?Mie da! Eu nu vreau ca,vizavi de mine,cineva sa cumpere terenul si sa construiasca ce-i trece lui prin cap!(cazino,bordel sau uzina de cauciucuri)De asta este foarte bine ca in canada nu poti construi fara autorizatie,in zona rezidentiala nu poti sa construiesti garaj de vehicole grele si nici sa cresti animale!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Am vazut ca intre timp ti-a raspuns si Gaby! Inca o chestie,ai spus ca ai fost la un interviu de angajare! Ma cam indoiesc! Tu nu ai inca nici o luna de cand esti aici,sunt convins ca inca nu ti-au venit nici numarul de asigurare social,cartea de asigurare medicala,rezidenta(dureaza cateva saptamani pana sa le primesti) si iti garantez ca nu ai inca permisul de conducere profesionist(nu aveai timpul fizic necesar ca sa dai examenul) deci este exclus ca ai fost la interviu de angajare ca sofer!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut,Ken

BUN ....inseamna ca in mare parte am dreptate si nu inteleg de ce ,celalalt coleg a sarit ca ars ?..cand am incercat sa explic ca lucrurile nu sunt chiar asa de roz pe cum se crede ,nici in Canada .....de la alte comentarii ,ma abtin ...

..nu am fost sa ma angajez ca sofer ...

numa bine .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Ai mai spus ca aici esti privit ca strain! Come-on,man,daca ai fi stat la tara,in nordul Saskatchewan,pe la Rosetown,sau in Abitibi as mai fi putut sa inteleg,dar spui ca stai in Vancouver,acolo la fiecare pas intalnesti cate un asiatic iar majoritatea sunt emigranti recent!In Quebec,de exemplu anual vin cate 40000 emigranti( cam atatia intra si in BC)Din cei 40000 3 sferturi se instaleaza in Montreal si imprejurimi(deci cca 30000/an) Daca calculam ultimii 30de ani,asta inseamna cca 1 milion de emigranti recent(fara sa calculam si copiii lor care sunt nascuti aici dar fiind a2a generatie de emigranti nu se uita urat la alti emigranti).Asta inseamna un sfert din populatia din regiunea Montreal(4 milioane) asta fara sa calculam si copiii lor! Cu copiii,cca jumatate din populatia din aceasta regiune sunt emigranti!Cam aceeasi proportie se mentine si la Vancouver(repet,nu ma refer la Prince Rupert,Kelowna,Kamloops sau Chillywack).Nu-mi spune ca in Vancouver(unde am fost de cateva ori) ai avut tu timpul,in cateva saptamani ,sa te simti strain si marginalizat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Nu a sarit nimeni ca ars!Ai dreptate in masura in care fiecare vede Canada lui! Canada nu este raiul(ca n-ar mai fi pe pamant) dar este o tara unde se traieste bine,mult mai bine decat in multe alte parti ale lumii si incomparabil mai bine decat in Romania! Si in Canada a fost recesiune(dar n-am simtit-o cum s-a simtit in Europa) si aici este somaj(dar e mic pui fata de ce e in Spania sau Portugalia sau chiar Franta).Nivelul de trai,daca faci un raport venit/cheltuieli este mai ridicat decat in multe tari ale Europei! Clima este grea(nu la Vancouver) dar in restul Canadei este cam ca in nordul Europei! Dar ai multe avantaje,aici chiar nu esti un strain vesnic,majoritatea cunostintelor mele au de mult cetatenia!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.