Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Sc Timasato srl Bacau


claudiu tg mures

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

Cum spuneam,daca tu castigi in Europa 2800E/luna,daca esti sigur ca si maine,si la anul vei castiga aceiasi bani,daca in Canada vrei sa vii doar ca sa castigi mai mult,mult mai mult,nu doar cu cateva sute de $,atunci poate nu merita! Eu nu pot sa dau sfaturi,nu te cunosc,daca nu vrei sa lucrezi in echipaj,nu merita,daca nu-ti place iarna si frigul nu merita,daca nu vrei sa inveti engleza sau/ si franceza,nu merita,daca singura preocupare a ta este sa faci mai multi bani iarasi nu merita!Atata pot sa-ti spun ca 3-4000$canadieni /luna sunt un salariu decent aici! In Canada exista soferi francezi,belgieni,englezi,irlandezi ,italieni,spanioli care au emigrat aici si majoritatea sunt multumiti! Sunt multumiti ca nu au tahograf,ca stiu ca daca isi pierd locul de munca in cateva zile gasesc altul platit la fel,ca stiu ca furturile de motorina sunt foarte rare,la fel ca si agresiunile asupra soferilor de camion prin parcari! Daca nu ma insel,in Toata Canada,de cand am venit eu si pana acum(peste 10 ani) cred ca au fost cca 10 agresiuni(unele soldate cu decese)!In Italia cred ca numarul asta este inregistrat intr-un an!Nu dau sfaturi,nu sunt agentie de plasare,nu sunt recrutor,nu castig si nu pierd absolut nimic daca tu(sau altii) veniti aici sau nu!Eu pot doar sa raspund la unele intrebari(,cu conditia sa cunosc raspunsul).In cazul de fata,in ceea ce priveste Regina,nu am locuit niciodata,am facut multe voiaje la Regina,dar nu am mai fost acolo din 2007deci nu pot sa-ti dau preturile exacte de astazi,februarie 2013! Pot doar sa-ti spun ca am un fost coleg care s-a mutat la Regina in 2009,cu care am tinut legatura,face tren-rutier la SLH,intre Regina-Winnipeg,cateodata face voiaje in Alberta(Calgary,Edmonton,Red Deer,dar rar) si care spune ca personal este mai multumit decat in Quebec! Mai cunosc pe cineva in Yorkton care este multumit,dar locuieste la tara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 332
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

buna ziua ,acum ma documentez si eu despre ce inseamna sa fii sofer profesionist in Canada si cum as putea ajunge acolo,deocamdata nu am asa mare experienta pe camioane de mare tonaj,in prezent lucrez ca sofer de camion in Europa,vorbesc, zic eu destul de bine limba engleza scris si vorbit,nu sunt casatorit,si as incerca sa ajung acolo ca sofer profesionist,am mai citit pe aici mai multe pareri si mi-am facut o idee,intrebarea mea....in Canada se poate ajunge numai prin firme de plasament sau agentii specializate gen firma din Bacau sau se poate si prin alte metode si care ar fi acestea? Sincer intreb ...ca acum lucrez pe camion si sunt plecat de acasa mai mereu si in vacantele de 3 saptamani unele si altele de numai 2 saptamani nu pot sa ma ocup sa imi fac toate actele necesare si mai ales nu am disponibilitatea sa sustin acel examen de limba engleza la ambasada..si altele la care trebuie sa fiu personal ..restul as putea imputernici pe cineva si sa demarez dosarul ....ce sanse de reusita as avea sa ajung acolo? am experienta ca sofer de 7 ani din care doar 2 pe camioane articulate,5 ani am lucrat in Romania pe 3,5 tone ,sper sa nu fiu inteles gresit ca ma feresc de testul de limba engleza la ambasada ,numai daca are ca si data de examinare sa fie flexibila sa accepte ca sa pot merge cand sunt in tara ca sa nu imi pierd locul de munca ,va multumesc anticipat pentru toate raspunsurile si sfaturile voastre,sanatate multa tuturor si numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ptr Ken. Tati 10 agresiuni sunt pe saptamana nu pe luna sau an și ca sa nu spuna lumea ca vb aiurea in ultimii 2 ani am facut doar Italia terminal Verona sau Piacenza și mai rar extern( tocmai ieri a fost facut un coleg in Torino, a ramas doar cu tel din buzunar). Italia este foarte periculoasa si nu numai It si anumite zone din FR ,E,B,D.....Ptr colegul georgik vezi ca datele in care se da IELTS sunt afișate pe site și iti poti aranja din timp liberele ca sa fii la un examen(nu e greu, eu l-am dat).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

http://www.cic.gc.ca/english/department ... -04-11.asp de la 1 ilulie 2012 certificarea IELTS e obligatorie pentru toate aplicatiile pe mesesriile din categoriile C (unde intra si soferii de cursa lunga) si D.

pt testele IELTS aici:http://www.britishcouncil.org/ro/romania-examene.htm?mtklink=romania-exams nu la ambasada:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Aş avea multe întrebări pentru cei care au reuşit să se aşeza în canada.

Dar mă voi rezumă la lucrurile importante

Sunt un tânăr şofer de camion şi doresc să mă aşez undeva pentru că viaţa pe comunitate nu se poate numi viata.

De aceea m-am gândit să emigreze prin timasato.

Întrebarea mea este următoare...

Ce condiţii de lucru sunt acolo?

Se mai stă şi pe acasă? Sau doar pe camion

Pot avea şi timp liber în care să îmi trăiesc şi eu viaţa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pentru toti cei care polemizeaza, ar fi bine sa intelegeti ca, asa cum un coleg bine a spus "FIECARE ARE CANADA LUI!". Cei care aveti un venit bunicel (macar 1500eur/luna) si va doriti o viata mai "dulce", nu veniti in Canada! Canada e "marea aventura"! Daca se munceste mult in Canada?! Aici nu sta nimeni dupa fundul tau si nici tu te alearga nimeni, da' treb sa faci 18.000-20.000km/luna cu un camion limitat la 100km/ora... faceti si singuri socoteala cam cat muncesti!... Aici dupa ce mergi ultimii 200km prin "padurea deasa" ajungi la Longlac (nord Ontario), rupt in gura, pe la 12 noaptea si te culci... Da vine indianu' si cu indianca... adica "first nation", ca asa se cheama pe aici bastinasii aia din cartile lu' Karl May... indianca ziua face "ceva" contra 50 de dolari... da' noaptea sta de paza, in timp ce indianu iti rupe tie sigiliu sa vaza el ce ai in remorca... Cand ajungi cu remorca la destinatie, nici macar nu ajungi sa dai hartiile la birou, ca esti verificat mai intai de sigiliu si un intreg trailer de cartofi congeleti se refuza pe motiv de securitate alimentara... adica vezi doamne, nu conteaza ca nu lipseste nimic din marfa, da daca cumva cineva a respirat contaminat cu vre-o boala peste marfa?!?... Mai acu vre-o trei saptamini in Calgary, pe un ger de -26C si un vant de te lua pe sus, faceam pipi din camion si ma amuzam cum se aduna musuroi pe jos, ca ingheta instantaneu... pe timp din asta motorul merge non stop... si motoarele astora uruie precum tractoarele de se faceau la brasov... apropo, stiati ca pe aici inca nu se exista cutie de viteze sincrona pe camion?... numai din aia asincrona cum era pe vremuri la RABA... si dupa o zi de uruit, urmeaza o noapte de uruit... si tot asa... te apuca fericirea... Si atunci de ce sa stai aici?!?.... Pai, in mod incredibil, unora le place asta... le lipseste furtuna de zapada... le lipsesc indienii (de data asta aia din India!), care pe zapada se apuca bine de volan si conduc crispati cu ochii mari si "lipiti" parca de parbriz... Nu-i injuri decat pana reusesti sa-i depasesti! :)... Unora le lipsesc Moos-ii care iti sar noaptea in fata... si sunt mari, incredibil de mari (mai mari ca un cal!)... daca dai peste unu, ti-a stat camionu' in loc... Si vara dac' te duci prin Laredo e cald de crapi... si motoru merge iarasi non stop ca doar nu vrei sa ti se coaca ouale! :)... si mergi mai mult noaptea ca ziua cam pocnesc cauciucurile... Si daca te prinde uraganu... ala care se vede la televizor in Romania... sa vezi cum stai o noapte intreaga in fund in pat si asculti vantu, intrebandu-te filozofic "oare ce cauti tu acolo?!"... Poate place cuiva asta?!?... Nu, nu place nimanui!... dar in mod ciudat poti ajunge sa-ti lipseasca toate astea!...

Va pun cateva poze facute anu' trecut cand inca eram mirat-entuziasmat de Canada... acuma mi-a trecut... acuma numai imi place si atit!...

IMG_1300.jpg

IMG_1298.jpg

IMG_0048.jpg

IMG_0094.jpg

tropical_storm.jpg

IMG_1286.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

As vrea sa stiu si eu care este diferenta intre emigrare si contract de munca la termen? Daca in timpul contractului iti faci resedinta in canada (inchiriezi o casa) nu poti sa ramai si dupa expirarea contractului? Trebuie sa faci alte formalitati? Daca da ,sant complicate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pt: cstvali - pai nu intelegi? pentru mine astea sunt cele bune!... America este o altfel de lume decat Europa... chiar e altfel!... nu stiu cum, ne e opusa sau inversa... e altfel... aici totul e un pic altfel si se face in alt mod... si condusul si tot... unora le plac anumite lucruri altora nu le plac... Am destui colegi care au preferat sa se intoarca in Europa... Unii poate o sa-ti spuna ca le place siguranta zilei de maine, sistemul medical sau alte alea... Dar aici nimic nu este extraordinar de bun!... decat ca multe lucruri sunt OK... poti trai cu ele fara sa simti ca te sufoci :)... N-o sa-ti vina sa crezi, dar mie imi place sa conduc pe zapada de mor!... M-as muta in Alaska daca as putea!... Si mai sunt si distantele... si diferentele... Imi place senzatia pe care o am plecat prin Texas... departe in sud... ma simt rupt total de "casa"... ma simt cufundat intr-o alta lume... ca atunci cand te uiti la un film... apoi ma intorc si abia astept sa ajung in Canada unde e "acasa"... Nu-ti poate spune nimeni cum ar putea fi Canada pentru tine!... De aceea nici nu prea am scris pe acest forum... fiecare vede ceva, in felul sau... vino si vezi!... Atâta doar pot sa spun, ca cel putin din exemplele concrete pe care le cunosc eu, cei care aveau o viata bunuta in Europa si au venit aici ca sa aiba o viata si mai buna, au fost nemultumiti si au plecat inapoi. Aici se munceste mult si mai ales se munceste responsabil... responsabil intr-un fel care nu exista in Europa... aici ti se pun sarcini in carca si le rezolvi... nu se pune problema sa chiulesti... De aia nici nu sta nimeni sa te impinga de la spate... pleci cand vrei, te opresti cand vrei, doar sa rezulte ceea ce trebuie... daca simti ca ceva nu e in regula, nu iei o cursa si o astepti pe urmatoarea si foarte rar te va intreba cineva "de ce"... toti stiu ca nu ai putut!...

pt Stan: daca vi cu contract de munca (cum sunt eu) ai toate drepturile mai putin credibilitate la banca daca vrei sa-ti iei camion sau drept de vot... in rest totul merge inainte ca si cum ai fi Canadian... asigurari medicale, impozite... dupa vre-un an de "history credit" poti sa-ti iei si casa in rate, ca banca da credit (cel putin in New Brunswick unde sunt eu)... In functie de provincie rezidenta se ia mai greu sau mai usor... De exemplu in Nova Scotia poti aplica de rezidanta imediat ce incepi munca si nu au reguli stricte, totul depinde de buna vointa a unui ofiter de emigrare (care chiar are bunavointa!... daca vede el ca esti OK, mai ca nu trage de tine sa te stabilesti la ei!). In New Brunswick poti aplica de rezidenta dupa minim un an de munca la angajatorul care "te sponsorizeaza" si exista un sistem de punctaj (dar ca sofer angajat in Canada indeplinesti punctajul!). Nu trebuie sa-ti bati capul cu ce se intampla dupa ce iti expira viza din pasaport. Daca esti OK cu angajatorul, iti face alt work permit si continui sa stai si sa lucrezi legal, nu trebuie sa te intorci in Romania daca nu vrei... dar astea sunt chestii minore... de fapt daca te "incadrezi" aici, nu se pune problema sa nu obtii alta viza sau sa nu poti deveni rezident daca chiar vrei... Dupa 3 ani de rezidenta poti cere cetatenia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

As mai face o completare, sper sa nu se supere moderatorii ca fac posturi multiple... Cei mai multi sunteti interesati de bani... aici in "maritime" (asa spun ei celor 3 provincii, Nova scotia, New Brunswick si Prince Eduard) esti platit cu 32-36 ct./mila, in functie de vechime si angajator. Asta inseamna ca dupa taxe ramai in mana cu echivalentul a 12-13.5 eur/100km... deci cam ca in Europa, numai ca aici te lasa sa muncesti mai mult... faci cam 3000-3500 CAD/luna net. O sa vi se spuna ca in alte provincii castigi mai mult, dar atentie! acolo si preturile sunt altele, in asa fel ca nivelul de trai e cam tot ala... e bunicel, iti poti permite casa, masina, etc. ... dar nu-ti poti permite sa stai!... cei mai multi dintre soferii români veniti aici, in primii ani nu au vacante mai deloc... America e tara tuturor posibilitatilor, dar totodata si locul in care iti rupi carca cu munca!... E bine?! E rau?!... E bine ca ai bani!... Nu se pune problema sa nu ai de munca sau bani... Dar e rau ca nu poti sa stai, daca o lasi mai moale dintr-o data nu mai ai bani!... uneori ma gandesc ca nu merita toata munca, ca nu mai am timp sa traiesc, sa ma bucur de bani!... Totul e in asa fel construit ca (ceea ce pare incredibil si nu pot explica unui sofer european) nu se pune problema sa te alerge sefii de la spate... aici sefii stau de paza sa nu "sari calu" prea mult... sa te opresti daca ninge sau drumurile nu mai sunt sigure... si sunt mai "pe faza" decat politia... adica de politie mai scapi, da' de ochiu' lu "big brother" nu... cum faci cate o boroboata, te trezesti a doua zi cu mesaj pe satelit si treb' sa explici cum si de ce... odata nu am raspuns nimic, ca ma luasera nervii si mi-au modificat ei diagramele (care aici sunt pe internet!) in asa fel ca sa se vada ca am sarit din timpii de conducere... noroc ca in perioada aia nu am avut nici un control al DOT-ului (un fel de ARR, BAG)... Aici daca esti un pic mai naravas si ti-ai luat vre-o amenda de viteza, ti se pune camera pe camion... e o camera speciala care detecteaza viteza, incalcarea benzilor de circulatie fara sa semnalizezi... si dreac' stie mai ce, ca imi piuia intruna si i-am astupat difuzoru cu o carpa... da pe de alta parte e si buna, ca filmeaza traficul si dac se intampla vre-un accident fara sa fie vina ta, te-ai scos elegant... Si cam asa-s toate... pe o parte bune, pe alta parte rele... depinde care parte e importanta pentru tine... ce fel de om esti... cat esti de obosit sau in ce stare de spirit te prinde...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
As mai face o completare, sper sa nu se supere moderatorii ca fac posturi multiple... Cei mai multi sunteti interesati de bani... aici in "maritime" (asa spun ei celor 3 provincii, Nova scotia, New Brunswick si Prince Eduard) esti platit cu 32-36 ct./mila, in functie de vechime si angajator. Asta inseamna ca dupa taxe ramai in mana cu echivalentul a 12-13.5 eur/100km... deci cam ca in Europa, numai ca aici te lasa sa muncesti mai mult... faci cam 3000-3500 CAD/luna net. O sa vi se spuna ca in alte provincii castigi mai mult, dar atentie! acolo si preturile sunt altele, in asa fel ca nivelul de trai e cam tot ala... e bunicel, iti poti permite casa, masina, etc. ... dar nu-ti poti permite sa stai!... cei mai multi dintre soferii români veniti aici, in primii ani nu au vacante mai deloc... America e tara tuturor posibilitatilor, dar totodata si locul in care iti rupi carca cu munca!... E bine?! E rau?!... E bine ca ai bani!... Nu se pune problema sa nu ai de munca sau bani... Dar e rau ca nu poti sa stai, daca o lasi mai moale dintr-o data nu mai ai bani!... uneori ma gandesc ca nu merita toata munca, ca nu mai am timp sa traiesc, sa ma bucur de bani!... Totul e in asa fel construit ca (ceea ce pare incredibil si nu pot explica unui sofer european) nu se pune problema sa te alerge sefii de la spate... aici sefii stau de paza sa nu "sari calu" prea mult... sa te opresti daca ninge sau drumurile nu mai sunt sigure... si sunt mai "pe faza" decat politia... adica de politie mai scapi, da' de ochiu' lu "big brother" nu... cum faci cate o boroboata, te trezesti a doua zi cu mesaj pe satelit si treb' sa explici cum si de ce... odata nu am raspuns nimic, ca ma luasera nervii si mi-au modificat ei diagramele (care aici sunt pe internet!) in asa fel ca sa se vada ca am sarit din timpii de conducere... noroc ca in perioada aia nu am avut nici un control al DOT-ului (un fel de ARR, BAG)... Aici daca esti un pic mai naravas si ti-ai luat vre-o amenda de viteza, ti se pune camera pe camion... e o camera speciala care detecteaza viteza, incalcarea benzilor de circulatie fara sa semnalizezi... si dreac' stie mai ce, ca imi piuia intruna si i-am astupat difuzoru cu o carpa... da pe de alta parte e si buna, ca filmeaza traficul si dac se intampla vre-un accident fara sa fie vina ta, te-ai scos elegant... Si cam asa-s toate... pe o parte bune, pe alta parte rele... depinde care parte e importanta pentru tine... ce fel de om esti... cat esti de obosit sau in ce stare de spirit te prinde...

interesante reflectiile tale despre viata in Canada

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Maori,Canada este asa cum ti-o faci tu! Intr-adevar,poti sa faci long-distance(si aici distantele chiar sunt lungi)sau poti sa faci local(Gaby,Savimbi) si cu mine facem local,in fiecare seara acasa,week-end-urile acasa si traim decent!Chestia cu big brother,asta daca esti sofer de companie,daca esti broker cu camionul tau nu-ti pune nimeni nici un big-brother,nici o camera sau mai stiu eu ce alte nebunii!Chestia cu motoarele care merg noaptea,da,e adevarat,iarna,la -50C-60C nici mama webasto-ului nu face fata! Ca sunt galagioase,depinde de motor si de camion,daca ai un Kenworth w900,cu un motor Caterpillar c15 de 625HP si ai straight side pipes(esapamente libere laterale,pe laturile cabinei)normal ca o sa faca zgomot,in rest,un Volvo cu motor de Volvo este tot asa de zgomotos ca un Volvo european,noile Peterbilt 579 sau Kenworth T680 sau T700 cu motoare Paccar sunt foarte bine izolate fonic si sunt la fel de silentioase ca un camion DAF,un Freightliner Cascadia cu motor Mercedes este la fel de silentios ca un mercedes iar noile prostar si lonestar de la international sunt foarte silentioase,acuma,cu motor maxx-force sunt extrem de silentioase dar motoarele sunt pacatoase,nu trag,nu au forta,dar cu motor cummins isx sunt un pic mai galagioase dar motorul are vana,trage supe-bine! Cu transmisiile,exista transmisii automatizate! I shift de la Volvo,auto-shift de la eaton,transmisii meritor,dana spicer si mai nou noile transmisii de la Mack,Mercedes si detroit care sunt in "simbioza" cu motoarele respective!Personal nu imi plac transmisiile automatizate,dar cred ca 50% din camioane sunt echipate cu asa ceva!TTransmisii sincronizate au existat,eu personal am condus 2 camioane in Canada cu transmisii sincronizate,un Volvo din 2000 si un Ford louiseville,dar nu au rezistat pe piata din cauza costului ridicat de intretinere si a faptului ca sunt foarte fragile(in comparatie cu transmisiile nesincronizate).Pe volvo era exact transmisia volvo din Europa,cu 3 gauri pe fiecare palier(in afara de marche-arriere) si cu jumatatile de viteza,pe ford era asa numita transmisie top-Kick!Una peste alta daca stii sa conduci o transmisie nesincronizata(acuma ma refer la 13,15 si 18 viteze,nu la porcarii gen 8LL,10 sau super 10)este o adevarata placere,plus ca transmisiile astea sunt aproape indestructibile!Cam astea ar fi completarile mele la mesajul lui Maori!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Kenworth...! te salut tin sa te felicit! esti cu adevarat un coleg de nota 10 si tu si Nicu Iftime. Am citit intreg forumul de 16 pag. si sincer mi se pare daca se poate spune un "roman" asa cum citeam in liceu. M-a bucur mult ca ai putut sa-l ajuti la Nicu in situatiile mai "dificile" prin care a trecut Ce s-a intamplat cu Nicu, vad ca nu a mai lasat nici un mesaj ce multa vreme. Numai el stie ce simte dupa ce si-a botezat fetita in Iunie 2012 si de atunci nu a mai vazut-o (poate in poze sau la web-cam)in fine. In toate mesajele dai dovada de omenie si cu adevarat vrei binele celor ce vor un sfat prietenesc, cum sa faca sa munceasca in Canada, fie prin emigrare fie prin Timasato sau alte firme. Sunt si eu sofer, nu stiu dak o sa ajung vreodata in aceasta viata sa calc macar pe acel continent, sau cum ziceai tu sau alt coleg (sa trec balta :D). Asa cum spuneai intr-un mesaj, daca vrei sa traiesti bine in Canada trebuie sa te rupi de europa si sa incepi o viata noua acolo, acceptand mentalitatea de acolo, fara sa te mai gandesti inapoi la ceva ce te-ar lega de Romania cu gandul de intoarcere. Poate multi o sa rada dar, sincer pe mine nu m-ar lasa un singur lucru sa m-a despart definitiv de Romania, si anume Biserica. Iar in final vreau sa fac o precizare pentru toti soferii care vor sa-si faca o idee despre locurile de munca in Canada, ar fi bine sa citeasca intreg forumu de 16 pag. cu titlul (Sc Timasato srl Bacau). Kenworth din partea mea ai tot respectul. Doamnea ajuta...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Cu privire la poze,nu le-am descarcat inca!Cu privire la biserica,daca crezi in Dumnezeu,el este cu tine oriunde,si in Patagonia,si in Antarctica! Daca te referi la institutia numita Biserica,biserici ortodoxe gasesti peste tot in marile orase din Canada! In Montreal sunt 3 biserici ortodoxe romane,asta fara sa mentionez bisericile ortodoxe grecesti,rusesti,ucrainiene sau armenesti!In Toronto eu stiu vreo 3 biserici ortodoxe romanesti dar cred ca sunt mai multe,in Vancouver eu stiu de una,pe preotul de la acea biserica l-am cunoscut personal acum cativa ani,cand am facut un voiaj la Vancouver,pe vremea aia preot era parintele Ion Andrisoaia!In orasele din prerie sunt multe biserici ortodoxe,nu neaparat romanesti dar de rusi si ucrainieni,care au emigrat masiv ,la inceputul secolului trecut,in Manitoba,Saskatchewan si Alberta,o gramada de rusi si ucrainieni au muncit in acele provincii la constructia caii ferate pan-canadiene care leaga Atlanticul de Pacific!Pana si in Alaska gasesti o gramada de biserici ortodoxe! E drept,rusesti sau ucrainiene!Trebuie tinut cont ca Alaska a fost teritoriu rusesc,pana au cumparat-o americanii de la tarul Rusiei,chiar si in zilele noastre jumatate din populatia Alaskai sunt credinciosi ortodocsi!Deci, lipsa bisericilor ar trebui sa reprezinte ultima preocupare a celor care vor sa traiasca in Canada!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut toti colegii in special pe nicu cu care am avut ocazia sa schimb pareri fata in fata prin parcari in europa sper ca iti merge mai bine frate si nu ai avut parte de o iarna prea grea,in alta ordine de idei ma bucur sa vad ca topicul deschis de mine in legatura cu firma timasato a ajuns la 17 pagini cu o gramada de informatii mai mult decat folositoare in special din partea lui kenworth,multumim,mie cei de la timasato mi-au dat cu flit ca sa nu zic mai urat dar orice sut in fund e un pas inainte eu cel putin asa am luat experienta care am avut-o cu cei de la timasato,in momentul in care ei nu mi-au mai dat nici un raspuns in legatura cu dosarul meu desi in prealabil ma considerau un candidat mai mult decat bun am luat taurul de coarne si am inceput sa trimit mailuri la toate firmele de transport pe care le-am gasit pe net si care iau in considerare soferi din europa.la sfarsitul lui septembrie am primit si primul raspuns pozitiv de la o firma din alberta si dupa un schimb de mailuri intre subsemnatul si un recruiter de la firma canadiana in care mi s-au cerut o gramada vreau sa zic o gramada de acte(pana si copii dupa diagrame le-am trimis:)orice numai sa iti dovedesti experienta,am primit si raspunsul mult asteptat you are eligible for a position as a long haul truck driver with our company,dupa inca cateva saptamani ,7 sa fiu mai exact, am primit si LMO-ul favorabil din nou asa ca in urmatoarele doua sapt plec acasa si ma apuc de dosar pana in 14 august 2013 trebuie sa ajung in canada asa ca sper sa ne vedem cat mai curand baieti. keep the wheels turning

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Claudiu eu sunt acum in lucru cu Timasato si vb destul de des cu ei, daca poti sa imi spui din ce motiv nu te-au mai bagat in seama ți-aș fi recunoscator. Și cum am mai spus grija cu IELTS ca e obligatoriu și e cerut la ambasada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eugen tocmai asta spuneam ca habar nu am de ce nu mi au mai dat nici un raspuns,la un moment dat oana neamtu mi a spus sa ma pun la punct cu limba franceza pentru ca mai mult ca sigur imi vor gasi un job la o firma intr un oras unde se vorbeste limba franceza acuma eu nefiind vorbitor fluent de franceza am pus o intrebare care suna cam asa:ok nici o problema dar daca jobul e intr-un oras din partea franceza o sa pot sustine examenele in limba engleza?la care doamna sau domnisoara oana mi a raspuns cam asa nu e *partea franceza*(cred eu ca asta a suparat-o,ca nu m-am exprimat corect din punct de vedere politic:)) e un oras unde se vorbeste un dialect derivat din limba franceza si bla bla si asta a fost ultimul mail din partea lor,ma rog eu in final ma bucur ca am scapat de comisionul lor care nu e de neglijat.cu IELTS ul nu imi fac probleme ce avem noi nevoie e simplu modulul universitar e mai complicat asta care ne trebuie noua e usor daca ai habar cat de cat de limba engleza adica daca poti urmarii un film fara subtitrare si intelegi despre ce ii vorba nu cred ca ai probleme cu ielts ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Multumesc Kenworth.o sa lucrez pentru Bison aveam de optat intre Manitoba si Alberta am ales Alberta ca imi place cum suna,glumesc.Stiu doar ca e o companie mare si sper ca acolo sa nu fie acelasi lucru ca si in europa unde in general companiile mari isi cam bat joc de soferi,ceva impresii despre cei de Bison?ce se aude prin targ?pe forumurile canadiene parerile sunt cam impartite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Claudiu și eu am depus in august actele am primit un telefon și dupa m-a sunat la sfarșitul lunii octombrie sa imi spuna de IELTS. Dupa ce l-am dat in ianuarie mi-a cerut iar caziere și copii și dupa asta la o luna mi-au trimis contractul de reprezentare și factura ptr prima plata. In alta ordine de ideii nu vreau sa te sperii sau altceva da vezi ca ILTS se da in limba engleza adevarata așa numitul accent royal care e diferit de engleza americana din filme, nu mult dar totuși diferit. Ptr mine cel mai rau a fost scrisul 4,5 și dupa ascultatul 6. Cand o sa il dai iti urez succes și sa ai noroc la vb de unu cu accent curat nu cum am avut eu de yorkshire. De faza cu accentul francez mi-a spus și mie anul trecut și e accentul breton care se vb in unele zone din Bretagna vestul Franței. Cat despre faptul ca ți-ai gasit singur iți faci formele tu tot respectul și jos palaria. :ymapplause:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.