Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

card tahograf


damoncarter

Postări Recomandate

  • Members

COLEGUL STRUTZ, NU STIU IN CARE SPANIE POTI FACE TU ASTA, CA EU NU CRED ASA CEVA, MASINA E DOTATA CU TACHO DIGITAL, TREBUIE SA-L AI, DACA NU, NU TE URCI

SI PENTRU COLEGUL CARE TRE' SA ADUCA CAMIONUL DIN DEUTSCHLAND, DACA TRE' NEAPARAT SA-L ADUCI TU, SFATUL MEU, "DEFECTEAZA-L PROVIZORIU" PANA ACASA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 126
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

Salutare!Daca poate cineva sa ma ajute.  Peste cateva zile trebuie sa merg in Germania pentru a aduce un camion.Permis de conducere am ,atestat profesional am,nu am card si nici timp suficient sa-mi fac. In cazul care masina respectiva are tahograf digital pot sa o aduc in tara atata timp cat respect timpii si listez zilnic inregistrarea tahografului? Multumesc! :(

Cel mai bun sfat pe care ti-l pot da e sa nu confunzi un forum de pe net cu o institutie, oricare ar fi ea, abilitata sa te lamureasca EXACT in problema pe care o ai. Mai pe romaneste, du-te frumos la ARR si cere lamuriri acolo. Daca o sa aiba aia bunavointa o sa te "lamureasca" exact. Vezi ca pe un forum, parerile sunt impartite, ca doar de aia e forum, nu? Si e pacat sa platesti pt o informatie inexacta. Sa-ti mearga bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

@ LEKO - Omule , am 10 zile de cand am fost la Transportes aici in Spania , si mi-a zis special de acolo.. Nu vreu sa induc pe nimeni in eroare. Am foi care dovedesc asta ! Acolo zice asa : Aplici pt card... legal dureaza 15 zile eliberarea.. daca in decursul asta , vrei sa conduci masina dotata cu taho digital , sa ai asupra ta foaia aia care ti-o da de la Transportes precum ca ai aplicat , si orele de condus si pauzele sa scoti tichet din tahograf si sa-ti faci graficele pe spate. DE RETINUT ! DOAR DACA AI APLICAT POTI CONDUCE , SA AI CU CE DOVEDI CA VA VENI CARDUL! Asta-i tot .

Sanatate si virtute !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

>:( SUNT FORTE SUPARAT CA PE ACEST FORUM NU ESTE NIMENI DIN ARR . PENTRU CEI CARE CIRCULA SUB 100 KM DE BAZA NU AU NEVOIE DECAT DE FOAIA DE PARCURS FARA CARD OK. PENTRU CEI CU CARD SCOTETIVA DIN CAP CA PUTETI FACE CEVA CARDULUI. SUNT PREA INTELIGENTI ELVETIENII CA EI L-AU FACUT. DATELE PE CARD RAMAN 5 ANI PANA IL SCHIMBA ARR-UL DACA NU MA CREDETI VERIFIVATI ASTFEL INTRODUCETI CARDUL IN TAHOGRAF SI PRINTATI DE ACU 4 ANI DE EXEMPLU SI O SA VEDETI OK. PROBLEMA MEA ESTE CA PE DATA DE 6/11/2010 DUPA 6 ORE DE CONDUS BINEINTELES CA CU PAUZA M-AM OPRIT IAR DUPA 1 ORA DE PAT A APARUT LA TAHOGRAF CU LUMINI DE DISCOTECA SECURYTY BRECK IAR CAND AM VERIFICAT CARDUL A APARUT PAUZA TOATA ZIUA DAR APARATUL MASINII ARATA TOT CE AM FACUT INCLUSIV KM. CUM SE POTE ASA CEVA ? ACU SUNT IN SPANIA IAR DACA MA OPRESC PROSTII ASTIA NU MA CRED VOR ZICE CA AM MERS FARA CARD . EU AM NOTATA TOT PE SPATELE HARTIEI DAR SPER SA NU MA OPREASCA . CE BINE ERA DACA NU INREGISTRA SI APARATUL. EU CRED CA PROBLEMA ESTE MIZERIA DE PE CIPUL CARDULUI CA ERA CAM NEGRU DAR NUSTIU CE SA ZIC. PENTRU CEI CARE MERG FARA CARD SA STITI CA NORMAL ESTE LEGAL CU DOVADA CA ASTEPTATI CARDUL DAR ASTA DEPINTE DE OMUL PESTE CARE DATI CA DE ESTE UNUL PROST PAI NU PLECATI PANA NU PLATITI CRED CA VREO 20000 EURO IAR DUPA AIA LUATI SI VA JUDECATI DACA VORBITI LIMBA. SPER SA FIE VREUN EXPERT DE LA ARR CARE SA CITEASCA TOATE NEMULTUMIRILE CA ALTFEL EPOCA BASCULEI NE ASTEAPTA . CER SCUZE PTR. GRAMATICA MEA . ATEPT RASPUNSURI .PA ROMANICA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Vizitator Anonymous

deci, in primul rand, din ce am inteles, ai ceva cu basculagii...nici o problema, ma resemnez, un dusman in plus pentru mine nu e mare lucru. oricum, cred ca ai gresit adresa, nu inteleg ce legatura are forumul asta cu ARR-ul. cauta si tu pe net site-ul ARR-ului, ai acolo rubrica de intrebari, ai numere de telefon, etc. nu cred ca un forum al soferilor profesionisti nu poate functiona fara un angajat al ARR. nu e firma de transport sa nu poata functiona fara sef de coloana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

legat de raspuns te cred. eu cand mi-am asteptat atestatul, am pierdut un loc de munca din cauza ca nu vroia sa ma angajeze fara atestat si mi l-au eliberat abia dupa o luna si jumatate. cand sunam la arr deja ma cunostea functionara de acolo dupa voce, o stresam zilnic cu telefoane. acum cand o sa ma vada saptamana viitoare cand imi depun actele pentru eliberarea adr-ului o sa faca spume :). pana nu am sunat la bucuresti nu mi-au trimis atestatul. cand am vorbit cu un domn de la bucuresti mi-a dat urmatorul raspuns "astazi v-a fost expediat inspre arad"...deci clar...atunci il expedia, dar daca nu sunam poate il primeam in vreo 3 luni. au si aia o pofta de lucru....un singur lucru nu am inteles la ei: de ce nu iti pot da o adeverinta la mana de care sa te poti folosi pana iti vine atestatul "de la centru"???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

diferenta e ca nu te amendeaza nimeni daca nu ai diploma de licenta, si ti se mai elibereaza si adeverinta la cerere, cu atestatul e alta treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator Anonymous

pentru ca traim in romania, unde bugetarii fac ce vor. cand a zis marinaru ca ar trebui redusi, mare dreptate a avut...doar ca si cand se vor reduce, tot aia care muncesc dar nu au spatele pazit vor cadea si vor ramane puturosii care o freaca dintr-o parte in alta...asta e romania, daca sti tu alta romanie, sa-mi spui sa ma duc si eu :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Members

Salutare tuturor! Lucrez in belgia ca sofer, aseara la sfarsitul unei curse am scos din aparat cardul ( avem baza unde dormim pentru ca lucram mai multi soferi pe aceleasi camioane) iar astazi dupaamiaza cand sa plec in cursa surpriza! aparatul respinge cardul tahograf! Nu reusesc sa il fac sa il retina , codul de eroare ce apare este 50. Am incercat sa il curat am incercat de toate. Problema este ca sunt sanse sa imi pierd locul de munca in timp ce astept cele 15 zile lucratoare sa imi elibereze minunatul ARR un alt card tahograf, seful este dispus sa ma astepte sa plec urgent in romania si sa depun pentru un alt card tahograf si sa revin pana la sfarsitul saptamanii. Ce pot face? Care sunt riscurile daca merg fara card ? ( mai exact cat este amenda?) sau exista o solutie legala pentru a merge pana la eliberarea cardului fara card? O alta intrebare ar fi de ce nu imi functioneaza cardul? cu 12 ore in urma a functionat perfect iar acum nu mai functioneaza, nu l-am tinunt langa carduri bancare, laptop, calculator, televizor, sau alte chestii ce l-ar fi putut demagnetiza ( deci einexclud aproape 99% varianta demagnetizarii). Va rog sfatuiti-ma urgent!( stiu ca vine weekendul si multi colegi vor fi prin zona:) ) VA MULTUMESC ANTICIPAT!! DRUMURI BUNE TUTUROR!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

COLEGUL STRUTZ, NU STIU IN CARE SPANIE POTI FACE TU ASTA, CA EU NU CRED ASA CEVA, MASINA E DOTATA CU TACHO DIGITAL, TREBUIE SA-L AI, DACA NU, NU TE URCI

SI PENTRU COLEGUL CARE TRE' SA ADUCA CAMIONUL DIN DEUTSCHLAND, DACA TRE' NEAPARAT SA-L ADUCI TU, SFATUL MEU, "DEFECTEAZA-L PROVIZORIU" PANA ACASA

¿Se puede conducir sin tarjeta?

Sólo se podrá conducir sin tarjeta en caso de pérdida, robo o fallo de la tarjeta. En estos casos, el conductor podrá seguir conduciendo, pero deberá imprimir un informe diario al finalizar su jornada y firmarlo, al igual que se haría con un disco de tacógrafo analógico.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Nu incurca borcanele , poti sa continuii munca doar pe parcursul calatoriei - continuarea cursei , ca si in cazul defectarii tahografului si in niciun caz conducerea voita a unui camion cu tahograf digital fara a avea cardul introdus ! Daca tahograful se poate repara in orice tara (daca se doreste lucru acesta ) cardul este emis doar de catre autoritatea competenta a statului in care esti cetatean sau rezident , si se permite aceasta toleranta de timp ! A se intelege ca e doar o exceptie , in caz de .... .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegii cardul tine minte doar 28 de zile ce ai facut cand vine a 29 zi prima se sterge din card dar ramane in tahograf de asta trebuie descarcat la 28 de zile ,el atat poate inregistra.

serios? :) atunci de ce imi apare in continuare pe card o depasire de program de lucru din septembrie anul trecut?ca doar am scimbat 3-4 masini de atunci : :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • Members

Ajutor colegi!

Salut! Aseara mai aveam 20km de mers pana la garaj si am chemat un coleg cu cardul lui sa il bag ca sa putem ajunge cu marfa in siguranta , am scos cardul meu si cand sa il bag pe al colegului mi-a dat card error apoi am zis sa il bag eu inapoi si tot card error mi-a dat. Asa ca am mers fara card pana la garaj. Ce este de facut?..ce risc, sa mai incerc sa bag cardul?, scot bon, scriu pe spate,.. cum ma acopar?. Multumesc anticipat pentru orice sfat de buna credinta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Scoti bon  scrii exact ce s-a intamplat cu el pe bon si mergi cu masina la un service pentru tachograf.

Daca ati folosit corect tachograful si are el probleme, o sa va dea o nota de constatare ca a avut defectiuni aparatul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.