Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

card tahograf


damoncarter

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 126
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

Salutare!Am si eu niste nelamuriri in legatura cu cardul tahograf si nimeni nici cei de la ARR nu vor sa-mi spuna.Dupa descarcarea cardului,dupa cele 28 zile,mai ramane ceva pe acel card?

Daca folosesti zii de zii, fiind cu stocare digitala, e capabil sa stoceze datele 1 an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu am auzit ca doar germania si franta au dizpozitive pentru citirea cardului si eu sunt in aceasi situatie cu cardul si nu stiu ce sa fac  uni spun ca daca pui magnetu pe el se sterg datele alti spun ca nu mai merge si cred ca o sa-l dau pierdut si eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

chiar daca imi dau cam tarziu cu parerea pe marginea acestui subiect ma scuzati dar nu pot sa nu adaug cateva cuvinte

domnilor ce problema aveti cu perioada de stocare a datelor???

declarati carduri pierdute sau le demagnetizati

nu fiti copii va rog

de la data la care ai stricat programu daca trec28 de zile fapta se prescrie si nu va amendeaza nimeni.cum celor cu diagrame nu le cer mai mult de 28 de zile atat se verifca si pe card.lucrez pe comunitate si pe germania m-a oprit bag si a gasit o gresala cu 32 de zile in urma si nu m-a putut amenda

daca la sub 28 de zile sa zicem 4 zile de la gresala va controleaza cineva cardu si nu va amendeaza nimeni dupa aceea nu va mai poate amenda pt acea fapta

sper sa va fi fost de folos ;)

va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

DAMONCARTER  betoniera ta trebuia ca seful tau sa mearga la ARR sa o inregistreze ,sant niste formulare tip declaratie pe cum nu stiu exact ,ca nu parcurge 60 sau 100 km pe zi

si atunci nu mai ai treaba cu diagrame sau card  celor de la arr le arati adeverinta aceea :o :o :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
Vizitator Anonymous

DAMONCARTER  betoniera ta trebuia ca seful tau sa mearga la ARR sa o inregistreze ,sant niste formulare tip declaratie pe cum nu stiu exact ,ca nu parcurge 60 sau 100 km pe zi

si atunci nu mai ai treaba cu diagrame sau card  celor de la arr le arati adeverinta aceea :o :o :o

Cred că nu e vorba de numărul de kilometri parcurşi pe zi, ci de distanţa până la bază. Dacă nu depăşeşte raza de 100 km. de la bază, nu mai contează tahograful.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Păi, termenul "local" trebuia să fie definit concret în vreun fel. În Reg.561 sunt enumerate mai multe categorii de vehicule, operând în limita a 50 sau 100 km. de bază, care nu necesită respectarea normelor pentru tahograf. Dar în RO., Ordonanţa 37 e mai strictă, nu exceptează toate categoriile menţionate în 561. Şi oricum, betonierele nu par să se încadreze nici în excepţiile din 561, nici în excepţiile din OG 37. Cred că doar la ARR se rezolvă, dar şi acolo s-ar putea să nu-ţi dea nimic scris.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
Vizitator Anonymous

Salutare!Daca poate cineva sa ma ajute.  Peste cateva zile trebuie sa merg in Germania pentru a aduce un camion.Permis de conducere am ,atestat profesional am,nu am card si nici timp suficient sa-mi fac. In cazul care masina respectiva are tahograf digital pot sa o aduc in tara atata timp cat respect timpii si listez zilnic inregistrarea tahografului? Multumesc! :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Salutare!Daca poate cineva sa ma ajute.  Peste cateva zile trebuie sa merg in Germania pentru a aduce un camion.Permis de conducere am ,atestat profesional am,nu am card si nici timp suficient sa-mi fac. In cazul care masina respectiva are tahograf digital pot sa o aduc in tara atata timp cat respect timpii si listez zilnic inregistrarea tahografului? Multumesc! :(

NU poti sa conduci fara card. Atentie, sunt amenzi foarte mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Vorbesti prostii ! Nu pune omul sa faca tampenii ! NU AI VOIE SA CONDUCI AUTOVEHICUL DACA NU DETII CARD TAHOGRAFIC IAR MASINA ESTE DOTATA CU ASEMENEA DISPOZITIV ! Intr-adevar se poate circula "fara card" doar in urmatoarea situatie: Daca in timpul condusului tahograful digital se strica, iti da erori sau pur si simplu nu inregistreaza timpii de conducere sau cei de repaus atunci printezi o hartie corespunzatoare zilei in curs iar pe spatele acesteia ai sa vezi desenat un grafic pe care trebuie sa-l completezi cu pix-ul conform timpilor tai de condus, munca , repaus ( ca la diagramele vechi). Acest sistem se poate utiliza cel mult 7 zile (sper sa nu gresesc) !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare,

Se poate circula cu o masina dotata cu tahograf digital  daca soferul nu detie un card , numai in cazul in care si'a aplicat pt card si poate demonstra asta cu vreo hartie. Legal cardul se emite in 15 zile lucratoare , dar daca in acest timp cardul nu vine , poti conduce cu "tichet" . Adica iti faci pe spatele hartiei din imprimanta tahografului , unde vei gasi o chestie imprimata cu intervalele orare , un grafic , cu cate ore ai condus cat ai facut pauza , si cu un pix creezi acel grafic. NU incercati sa faceti graficul dupa ureche , pt ca daca va opreste si va citeste aparatul si nu bate cu inscriptia de pe tichet e vai de voi.

Drumuri bune !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.