Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

card tahograf


damoncarter

Postări Recomandate

  • Administrators

Ajutor colegi!

Salut! Aseara mai aveam 20km de mers pana la garaj si am chemat un coleg cu cardul lui sa il bag ca sa putem ajunge cu marfa in siguranta , am scos cardul meu si cand sa il bag pe al colegului mi-a dat card error apoi am zis sa il bag eu inapoi si tot card error mi-a dat. Asa ca am mers fara card pana la garaj. Ce este de facut?..ce risc, sa mai incerc sa bag cardul?, scot bon, scriu pe spate,.. cum ma acopar?. Multumesc anticipat pentru orice sfat de buna credinta!

reg.561 :

Articolul 12

Pentru a da posibilitatea vehiculului să ajungă la un loc de oprire corespunzător, conducătorul auto poate deroga de la articolele 6-9 în măsura necesară pentru a se garanta siguranța persoanelor, a vehiculului sau a încărcăturii acestuia, cu condiția de a nu se periclita prin aceasta siguranța rutieră. Conducătorul auto trebuie să indice manual natura și cauza derogării în foaia de înregistrare sau pe un imprimat scos din aparatul de înregistrare sau în registrul său de sarcini,                                                              " până la sosirea la locul de oprire corespunzător." !!!

    asta se intampla cand nu cunosti legea ! ! !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 126
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Administrators

am o vaga idee ca sa introdus cardul invers ( in orice pozitie numai in cea buna nu ) . in caz de defect card sau tahograf ( lectorul lui ) apar coduri de eroare ,  error si un grup de  numere . a aparut ceva ??

mihai ar fi trebuit sa subliniezi ca art 12 din 561 e doar o ,, mana de ajutor ,,  nu trebuie folosit zi de zi si la orice ora . ;) ;) ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

1. Pentru eliberarea cartelei conducătorului auto, solicitantul trebuie să depună

personal la sediul oricarei agenţii A.R.R. un dosar care să cuprindă următoarele

documente: 

a) cererea tip (model anexa nr. 1) va fi completata cu pixul, citet, cu majuscule sau

dupa caz prin bifarea cu „X” a  casutei corespunzatoare. Se admite si completarea prin

dactilografiere. Cererea va fi de format A4 si se completa pe ambele parti ale imprimatului.(vei gasi la sediul ARR)

B) copia actului de identitate (buletin/carte identitate/paşaport  după caz);

c) copia permisului de conducere – valabil pentru cel puţin una din categoriile C, C1,

D şi D1; ( pe aceeasi foaie sa fie si permisul si buletinul)

d) actul prin care se dovedeşte dreptul de muncă în România, in cazul cetăţenilor

străini, alţii decât cetăţenii statelor membre ale Uniunii Europene;

e) copie a documentului/documentelor prin care se dovedeşte că solicitantul străin a

avut reşedinţa curenta in România în ultimele 185 de zile cel puţin;

f) fotografie color actuală a conducătorului auto in format 25 x 32 mm;

g) dovada efectuării plăţii pentru eliberarea cartelei de conducător auto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Buna seara colegilor!!! Am o mica-mare problema cu, cardul meu tahograf... Mergeam in echipaj si cand sa schimbam cartelele tahograf ca sa trec eu la volan, tahograful a inceput sa-mi afiseze un mesaj "card error 50" si nu am mai putut continua programul pentru ca pur si simplu nu mi-a mai acceptat cardul in tahograf.... Va rog sa ma "luminati" si pe mine.. nu pot sa-mi dau seama care ar fi problema...Am sters cardul, cipul, tot...la fel face...din Germania pana acasa am fost pasager...:(. Va multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Buna seara colegilor!!! Am o mica-mare problema cu, cardul meu tahograf... Mergeam in echipaj si cand sa schimbam cartelele tahograf ca sa trec eu la volan, tahograful a inceput sa-mi afiseze un mesaj "card error 50" si nu am mai putut continua programul pentru ca pur si simplu nu mi-a mai acceptat cardul in tahograf.... Va rog sa ma "luminati" si pe mine.. nu pot sa-mi dau seama care ar fi problema...Am sters cardul, cipul, tot...la fel face...din Germania pana acasa am fost pasager...:(. Va multumesc!

http://www.dtco-user.com/errorcodes/index.php?lng=en&site=50

art 16 3821 :

Conducătorul auto poate continua să conducă autovehiculul fără carte

timp de maximum de 15 zile calendaristice, sau o perioadă mai lungă,

dacă este necesar, pentru a permite întoarcerea vehiculului la firmă, cu

condiția de a putea justifica imposibilitatea de prezentare sau utilizare a

cărții de conducător auto în timpul acestei perioade.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Colegu eu am dus cardul la seful ARR (nu cunteaza orasu) ca am circulat aiurea,fiind mai mica amenda decat fara sal introduc ,cardul in aparat bineintzeles in Romania si pe bascula ,asta se intanpla cu 4 ani in urma

Datele de pe card nu se pot sterge sub nici o forma el stocheza toate datele ... chiar de ii descarcat de ARR datele tot raman descarcarea ii un fel de a fi si a nu fi ... ii zero (bine ca se zice ca dupa o perioada de tinp trebuie sal descarci) doar atata tot ca apare ca tzia fost descarcat si nimic alceva ... cardul stocheaza cam ca un telefon setat automat ai 1000 de mesaje full si cand intra un nou mesaj primul tzi se sterge  dureaza ani sa il incarci sa ajungi acolo ,ii calculat sa poata stoca pana la data expirari calculata folosirea lui in conditiile legilor in vigoare .

Eu am sunat in mai multe locuri chiar si expertzi in domeniu....am vb in particular nu au auzit pe nimeni sa il poata sterge ... inca pe atunce nu se stia de un Hecher sa se ocupe cu asa ceva ... acum 4 ani vb probabil acuma este dar eu am circulat numa pe diagrama si nu mam mai stresat sa il sterg .

seful mia sugerat sa stau cuminte 28 de zile si peurma ma pot duce unde vreau ca nu este nici o lege sa ma amendeze decat in cele 28 de zile si ziua in curs vb doar de uniunea europeana ...

Probabil vor fi cine sa ma contrazica dar aste mi sau spus de catre seful ARR pe un judetz

'TZIL DESCARC DAR TOT ACOLO VA RAMANE SI DE STERS DE PE EL NU SE POATE ,

Probabil cipu ii cam in forma de UNISENS :D

Aceste date le stiu , cu scuzele de rigoare drumuri bune le totzi colegi .                                                                                                                                                                                      In postari exces de caps.Folosirea limbii romane incorect.Mai treci din cind in cind si pe la regulile forumului !Altfel..                                                                                                                                 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ca idee, din cate stiu eu cardul tahograf detine mai multe sisteme de siguranta fata chiar decat un card bancar. Din cate stiu eu, ele nici macar nu se fac in Romania ci in Elvetia (ma puteti contrazice) pentru ca in Romania nici nu exista tipografie care sa poata sa realizeze atatea sisteme de siguranta (din cate stiu eu e vorba de aproximativ 17). Daca s-ar fi putut sterge de pe el, atunci aproape ca nu ar mai fi folositoare.

In schimb, presupun ca memoria lui este realizata incat sa poata stoca date pentru cel putin 5 ani (astfel incat sa nu fie necesara rescrierea de date). 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 9 months later...
  • Members

am si eu problema cu cardul sotiei.am facut pauza de 45ore si cand le-am schimbat pe al ei l-a scos afara si a zis card nevalid...n-am auzit in viata mea sa se strice cardul.acum tre sa mergem sa pierdem cel putin o luna pana fav altul.o aiureala.tot mai buna era diagrama ca aia nu avea cum sa se strice....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

am uitat sa intreb daca stie cineva ceva de actualitate legat de cum vom conduce acum si cat timp putem merge asa.am inteles ca trebuie sa scriem programul pe un bon...o aiureala totala.de ce nu se poate elibera intr-o sapt?ea il are facut in februarie.daca se strica o data pe an la amandoi unde ajungem?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous
am uitat sa intreb daca stie cineva ceva de actualitate legat de cum vom conduce acum si cat timp putem merge asa.am inteles ca trebuie sa scriem programul pe un bon...o aiureala totala.de ce nu se poate elibera intr-o sapt?ea il are facut in februarie.daca se strica o data pe an la amandoi unde ajungem?

Ordin nr.116 din 30 ianuarie 2006

ART. 12

În situaţia în care cartela conducatorului auto a fost pierdută, furata,

deteriorata sau distrusa, titularul are obligaţia de a solicita înlocuirea

acesteia.

ART. 13

(1) În vederea înlocuirii cartelei conducatorului auto, titularul va

depune o cerere, în termen de cel mult 7 zile de la data la care cartela a

fost furata/pierdută/deteriorata/distrusa, la orice agenţie teritorială a

Autorităţii Rutiere Romane - A.R.R. Cererea va fi însoţită de dovada

eliberata de organul de poliţie la care s-a înregistrat declaraţia de furt

sau de declaraţia pe propria răspundere în cazul pierderii sau distrugerii,

după caz, împreună cu dovada efectuării plăţii tarifului pentru înlocuirea

cartelei.

(2) În cazul în care nu se respecta termenul prevăzut la alin. (1), se

va percepe tariful pentru eliberarea unei noi cartele.

(3) Noua cartela va avea aceeaşi data limita de valabilitate ca şi

vechea cartela pe care o înlocuieşte.

(4) Autoritatea Rutiera Romana - A.R.R. va elibera noua cartela

conducatorului auto, în termen de maximum 5 zile de la data solicitării,

prin agenţia teritorială indicată de solicitant în cererea sa, în situaţia

în care acesta îndeplineşte condiţiile prevăzute de legislaţia în vigoare,

sau va comunica în scris refuzul motivat al înlocuirii, după caz.

(5) În situaţia în care cartela conducatorului auto pierdută sau furata

a fost recuperată sau aceasta a fost deteriorata, titularul are obligaţia de

a o preda imediat agenţiei teritoriale a Autorităţii Rutiere Romane - A.R.R.

în a carei raza îşi are domiciliul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Bla bla bla...paragrafe care nu au nicio legatura cu realitatea.

Testat de mine insumi!

Imi expira cartela in noiembrie cand ar fi trbuit sa fiu departe de casa.In septembrie am vrut sa o schimb dar mi s-a spus ca pot face cerere de inlocuire doar cu o luna inainte de expirare.Am dat o declaratie precum ca am pierdut-o (pentru moralisti,am scapat-o in Wc in cladirea institutie) si peste 15 zile am primit alta cu perioada de valabilitate 5 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.