Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

card tahograf


damoncarter

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 126
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

Salut colegii.

Dupa 3 ani de mers cu cardul tahograf, am luat si ADR de curand. La o examinare mai atenta acum, am constatat ca seria permisului de conducere care este trecuta pe cardul taho este gresita. Mai exact are un 0 in plus.

Serie permis : B01401708

Serie permis trecuta pe card : B014001708

mentionez ca am folosit cardul fara prbl pana acum, la fel si in cazul controalelor.

Intrebarea este urmatoarea ..Exista vreun risc , sau vreo alta problema de care ar trebui sa ma ingrijorez ?

Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

aceeasi problemă am avut o si eu,am sunat la ARR si intr-o saptamana am fost sa il ridic ,singura diferenta a fost ca eu am observat dupa o saptamana si m-au gasit prin dosare mai usor,pentru tine o sa caute mai mult sa te gaseasca ,e greseala lor si nu trebuie sa platesti nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu am schimbat permisul fara a schimba cardul si nici nu am de gand sa-l schimb.Am avut destule controale,nu m-a intrebat nimeni nimic.

O sa apara niste domni,experti in articole si paragrafe,care o sa-ti faca morala si o sa iti arate cat de grav este daca vei mai conduce cu acel 0 in plus.

Ignora-i !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Eu am schimbat permisul fara a schimba cardul si nici nu am de gand sa-l schimb.Am avut destule controale,nu m-a intrebat nimeni nimic.

O sa apara niste domni,experti in articole si paragrafe,care o sa-ti faca morala si o sa iti arate cat de grav este daca vei mai conduce cu acel 0 in plus.

Ignora-i !

După mesajele care le ai postate văd ca 'șoferia pt tine nu mai are nici un fel de secrete/taine :ymdaydream:

Domni experți de care vad că tot aduci vorba in aproape toate mesajele tale au si ei rolul lor aici pe site ăsta.

Nu sânt toți 'experți' :-j ca tine

Dacă o sa mai continui pe linia asta a atacului o sa ai 'ignore aici pe site de la mine

Nu trebuie multă școală să îți dai seama ce id/user ai avut inainte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Eu am schimbat permisul fara a schimba cardul si nici nu am de gand sa-l schimb.Am avut destule controale,nu m-a intrebat nimeni nimic.

O sa apara niste domni,experti in articole si paragrafe,care o sa-ti faca morala si o sa iti arate cat de grav este daca vei mai conduce cu acel 0 in plus.

Ignora-i !

un scurt telefon la ARR ,comunici data eliberării cardului le spui seria corecta si intr-o saptamana te duci dupa cardul corect,nu vad de ce trebuie sa stai cu frica unui control,poate in România mai merge da nu iti doresc sa te oprească in Uniune ,ăia poate nu au chef sa fie intelegatori in ziua respectivă,si nu se merita ,cum am spus un telefon si o deplasare laARR dupa maxim 6 zile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
Eu am schimbat permisul fara a schimba cardul si nici nu am de gand sa-l schimb.Am avut destule controale,nu m-a intrebat nimeni nimic.

O sa apara niste domni,experti in articole si paragrafe,care o sa-ti faca morala si o sa iti arate cat de grav este daca vei mai conduce cu acel 0 in plus.

Ignora-i !

ART. 10

În situaţia în care, după eliberarea cartelei conducatorului auto,

datele administrative înregistrate pe aceasta privind titularul suferă

modificări în ceea ce priveşte numele, domiciliul sau numărul permisului de

conducere, precum şi în situaţia în care titularul constata înscrierea

eronată a unor date, acesta are obligaţia de a solicita schimbarea cartelei.

ART. 11

(1) În vederea schimbării cartelei conducatorului auto, titularul va

depune o cerere, în termen de cel mult 7 zile de la data la care au survenit

modificările sau de la data la care a constatat înscrierea eronată a unor

date pe cartela, la orice agenţie teritorială a Autorităţii Rutiere Romane -

A.R.R. Cererea va fi însoţită de toate documentele ce atesta modificarea

datelor administrative înscrise pe cartela sau documentele doveditoare

necesare pentru rectificarea înregistrărilor, după caz, împreună cu dovada

efectuării plăţii tarifului pentru schimbarea cartelei.

(2) În cazul în care nu se respecta termenul prevăzut la alin. (1), se

va percepe tariful pentru eliberarea unei noi cartele.

(3) Pentru a putea ridica noua cartela, care va avea aceeaşi data limita

de valabilitate ca şi vechea cartela, conducătorul auto o va returna pe cea

veche, în caz contrar urmând sa se perceapă tariful pentru eliberarea unei

cartele noi.

(4) Autoritatea Rutiera Romana - A.R.R. va elibera noua cartela

conducatorului auto, în termen de maximum 5 zile de la data solicitării,

prin agenţia teritorială indicată de solicitant în cererea sa, în situaţia în care

acesta îndeplineşte condiţiile prevăzute de legislaţia în vigoare,

sau va comunica în scris refuzul motivat al schimbării, după caz.

nu de alta dar sa vada toti ca esti constant in afara legii ;);)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

strulak codul respectiv se traduce in felul urmator: Cardul introdus (în slotul cartelei-1) nu poate fi citit

sau scris.

Mai apare aceasta eroare si din alte cauze.Intrebarile mele sunt:

Cardul care l-ai folosit inainte de acesta a expirat in timpul folosirii?

Daca acest card a fost dat afara automat de tahograf pentru ca expirase,intre timp a fost si alt card introdus in slot?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu ai de ce sa-l faci pierdut,poti fi penalizat doar pentru activitatea de pe ultimele 28 zile.restul este doar pentru istorie.cardul stocheaza informatii pe o perioada de minim un an,depinde de cata activitate ai.cardul nu se *descarca* de date in sensul de a se goli...ci doar se copiaza date de pe el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Problema sta in felul urmator.. mi-am schimbat cardul tahograf si atestatul de transport marfa pentru o litera gresita in prenume. Acum o saptamana am fost sa le ridic si surpriza, pe cardul tahograf nu s-a schimat nimic la nume si era tot gresit. Pe cel de transport marfa e totul ok! Eu lucrez si as vrea sa stiu daca pot folosi cardul tahograf cu acea litera gresita pana o sa ajunga cel nou (aproximativ doua saptamani). De la ARR mi-au zis ca pot pastra cardul pana il ridic pe cel nou. As avea ceva probleme la eventualele controale? Multumesc anticipat! Drumuri bune sa aveti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

da.poti avea probleme.daca gasesti un ,,organ'' mai zelos poti fi sanctionat daca neaparat vrea sa aplice legal regulamentul,prin simplu fapt ca nu intrunesc conditiile de conformitate,nu corespund identitatea si exactitatea inscrisurilor pe documente.exista cadrul legal pentru aceasta contraventie.cei de la arr nu au emis si un document scris si care sa justifice legalitatea problemei pe care o ai,prin urmare,acordul verbal nu are valoare.imedit ce pot sa-ti prezint si cadrul legislativ,pt ca nu-l stiu din cap il pun la dispozitie,ok?dar sigur poti fi sanctionat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ORDIN nr. 116 din 30 ianuarie 2006

ART. 10

În situaţia în care, după eliberarea cartelei conducatorului auto,

datele administrative înregistrate pe aceasta privind titularul suferă

modificări în ceea ce priveşte numele, domiciliul sau numărul permisului de

conducere, precum şi în situaţia în care titularul constata înscrierea

eronată a unor date, acesta are obligaţia de a solicita schimbarea cartelei.

ART. 11

(1) În vederea schimbării cartelei conducatorului auto, titularul va

depune o cerere, în termen de cel mult 7 zile de la data la care au survenit

modificările sau de la data la care a constatat înscrierea eronată a unor

date pe cartela, la orice agenţie teritorială a Autorităţii Rutiere Romane -

A.R.R. Cererea va fi însoţită de toate documentele ce atesta modificarea

datelor administrative înscrise pe cartela sau documentele doveditoare

necesare pentru rectificarea înregistrărilor, după caz, împreună cu dovada

efectuării plăţii tarifului pentru schimbarea cartelei.

(2) În cazul în care nu se respecta termenul prevăzut la alin. (1), se

va percepe tariful pentru eliberarea unei noi cartele.

(3) Pentru a putea ridica noua cartela, care va avea aceeaşi data limita

de valabilitate ca şi vechea cartela, conducătorul auto o va returna pe cea

veche, în caz contrar urmând sa se perceapă tariful pentru eliberarea unei

cartele noi.

(4) Autoritatea Rutiera Romana - A.R.R. va elibera noua cartela

conducatorului auto, în termen de maximum 5 zile de la data solicitării,

prin agenţia teritorială indicată de solicitant în cererea sa, în situaţia

în care acesta îndeplineşte condiţiile prevăzute de legislaţia în vigoare,

sau va comunica în scris refuzul motivat al schimbării, după caz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Inca nu ai inteles un principiu!

Oridecateori se va putea lega un organ de control de tine, o va face. Depinde unde esti. In Romania se rezolva cu o spaga bine plasata din start sau dupa concluzii. In restul lumii esti la dispozitia constatatorilor. Se zice ca e o coruptie mai mica in vest decat in est- ul europei. Nu e totdeauna asa.

Pe de alta parte acel dipozitiv de inregistrare a activitatii nu ar trebui sa aiba neaparat seria permisului de conducere. Ar trebui sa aiba, eventual, codul numeric personal, un cod ce nu se schimba niciodata. Odata atribuit acel card sau atestat inseamna ca a trecut baremul dintre profan si invatat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Ca si complectare iti pot spune ca ,francezii acuma schimba permisele de conducere in format European. Nu au cerut o taxa de preschimbare, decat pentru cei care-l doresc azi. In rest se preschimba pe masura expirarii acestor permise si cu aceleasi taxe.

Ia mai vezi odata legislatia romaneasca........!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • Members

Saut domnilor, am si eu citeva intrebari ,poate binevoieste on sofer cu experienta s-ami raspunda,; am card tahograf de citeva luni si nu lam folosit nici-o data [ am lucrat la o firma ca sofer pe tir ,caram saci in interioru firmei dela o hala la alta ] si nu am folosit nici card nici diagrama ,acum urmeaza sama angajez la o firma in DK si trebuie sa folosesc cardu ,intrebarea este ;cum dovedesc eu ca nu am folosit nicio data cardu la un eventual control? cind termin programu de 9h trebuie sa scot cardu din tahograf , si bonu acela ,care iese din tah . digital , si daca da , trebuie sa scriu ceva pe bonu acela?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pe card se vede ca nu ai lucrat asa ca nu trebuie sa dovedesti nimic referitor la card,daca nu ai documente justificative care sa ateste activitatea ta in ultimile 28 de zile atunci va trebui sa faci o declaratie pe proprie respundere la notariat din care sa specifici ca nu ai condus in aceasta perioada vehicole care intra in domeniul de aplicare al regulamentului CE 561/2006 sau AETR.Acest document va fi dovada ta ca nu ai lucrat pana in momentul angajarii,urmand ca pana incepi lucrul efectiv sa ceri angajatorului un certificat de activitati care sa specifice activitatea care o vei desfasura din momentul angajarii si momentul cand incepi lucrul.

Cardul nu trebuie scos din tahograf la terminarea programului de 9 h doar in cazul in care schimbi vehicolul sau parasesti camionul iar securitatea acestuia este periclitata.In acest caz la reintroducera cardului va trebui sa justifici perioada in care a lipsit cardul prin efectuarea de insemnari manuale pe care le ai la dispozitie pe displayul tagografului la reintroducerea cardului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Declaratia de la notar , trebuie sa fie tradusa in engleza sau in vreo alta limba ,? daca eu voi muncii la o firma straina si pe comunitate , si pentru card , da se spune ca la K Johansen in DK se schimba masinile dupa fiecare perioada de conducere, deci,trebuie sa scot cardu de fiecare data ? si trebuie sa iau vreun bon din tahograf? mersii mult .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.